Domowe kosmetyki – sekret skutecznej pielęgnacji
Wiesz, że niektóre składniki kosmetyków drogeryjnych mogą być dla Ciebie szkodliwe, dlatego z coraz większą uwagą czytasz i analizujesz etykiety preparatów, po które decydujesz się sięgnąć? W takiej sytuacji warto mieć świadomość możliwości wyboru. Zwłaszcza, że niemal każdy kosmetyk drogeryjny możesz zastąpić domowym kosmetykiem o prostszym składzie i podobnym działaniu. Jeśli temat kosmetyków domowej roboty Cię zainteresował, przeczytaj artykuł do końca.
Dowiesz się z niego skąd brać przepisy na domowe kosmetyki, sprawdzisz, jakie akcesoria i półprodukty kosmetyczne będą niezbędne i na co musisz uważać. Zweryfikujesz, jak dobrać składniki kosmetyczne i jakie kosmetyki możesz tworzyć w domowym laboratorium.
Skąd brać przepisy na tworzenie domowych kosmetyków?
Tworzenie domowych kosmetyków cieszy się ogromną popularnością – stąd dostęp do przepisów nie jest w żaden sposób utrudniony. Każdy, kto chce przygotować kosmetyki domowej roboty, może poszukać inspiracji np.: biorąc udział w warsztatach DIY lub korzystać z książek tematycznych. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać praktycznych wskazówek, sprawdzonych receptur wzbogaconych o fachowe poradnictwo, atrakcyjne fotografie i gotowe check listy, koniecznie sprawdź naszą bazę recepturową DIY.
Baza receptur ECOSPA to niemal niewyczerpane źródło inspiracji. Stale aktualizowana, dostarcza informacji i wskazówek koniecznych do samodzielnego przygotowania domowych kosmetyków dla niej, dla niego i dla dziecka. Niewątpliwą zaletą bazy recepturowej ECOSPA jest przystępny konfigurator, umożliwiający szybkie wyszukanie receptur odpowiadających potrzebom skóry i włosów i/lub przygotowanie ilości kosmetyku potrzebnego na jedną aplikację.
Korzystając z proponowanych przepisów na domowe kosmetyki, stworzysz:
- kosmetyki DIY do pielęgnacji ciała;
- naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy;
- domowe kosmetyki do twarzy;
- bezpieczne kosmetyki dla mamy i dziecka;
- kosmetyki dla mężczyzn;
- zestaw kosmetyków do domowego SPA;
- świece sojowe;
- kosmetyki do kąpieli;
- naturalne i bezpieczne perfumy i dezodoranty;
- kosmetyki dla zwierząt.
Jeśli w produkcji domowych kosmetyków stawiasz pierwsze kroki, zainspiruj się naszymi artykułami, dostępnymi na blogu ECOSPA. Znajdziesz w nich bardzo przydatne informacje o składnikach, pielęgnacji, przygotowywaniu domowych kosmetyków DIY i zainspirujesz się do tworzenia własnych kosmetyków. Zapraszamy do lektury ciekawego artykułu: Mydła glicerynowe DIY - jak wybrać bazę mydlaną do mydełek glicerynowych. Samodzielnie przygotowane mydełko glicerynowe wzbogaci Twój zestaw kosmetyków domowego SPA. Przykłady domowych kosmetyków własnej produkcji, znajdziesz też w artykule: Letnia kosmetyczka, czyli co zabrać ze sobą na wyjazd?
W razie pytań i wątpliwości - skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w doborze składników kosmetycznych, zaproponujemy plan pielęgnacyjny i podpowiemy, jak przygotować kosmetyki DIY.
Co jest niezbędne do tworzenia domowych kosmetyków?
Domowe kosmetyki można przygotować wykorzystując: produkty spożywcze (soda oczyszczona, kwas cytrynowy, sól), dostępne w naszej ofercie: naturalne składniki kosmetyczne np. hydrolaty, oleje roślinne, glinki kosmetyczne, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, składniki aktywne (w tym kwas hialuronowy i koenzym Q10) i bazy kosmetyczne. Możesz także skorzystać z gotowych Zestawów kosmetyków DIY, zawierających surowce kosmetyczne i/lub służących do robienia domowych kosmetyków.
Niezbędne okażą się również specjalne akcesoria, w tym m.in. zlewki w różnych rozmiarach, dokładna waga, łyżeczki i bagietki do odmierzania i mieszania, a także papierki do pomiaru pH, termometr i opakowania na gotowe kosmetyki. Jeśli zastanawiasz się, jakie akcesoria przydadzą się w domowym laboratorium, wybierz Zestawy akcesoriów do DIY.
Na co trzeba uważać przy stosowaniu domowych kosmetyków?
Produkcja domowych kosmetyków DIY nie zwalnia Cię z troski o higienę i zachowania sterylności. Dlaczego? Ponieważ nawet niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia mogą wpłynąć na jakość gotowych produktów. Niezbędne zatem jest wprowadzenie i przestrzeganie zasad, które pozwolą przygotować bezpieczny kosmetyk.
Domowa produkcja kosmetyków DIY wymaga:
- korzystania z rękawiczek jednorazowych w trakcie przygotowywania produktu;
- dokładnego mycia i dezynfekcji akcesoriów, z których korzystasz (narzędzi, zlewek, mieszadeł) i powierzchni. Do dezynfekcji możesz wykorzystać alkohol 70%;
- odpowiedniego przygotowania opakowań. Nowe można zdezynfekować, używane ponownie – przed dezynfekcją dokładnie wyczyścić.
- istotne jest prawidłowe odmierzanie składników i użycie zalecanych stężeń wybranych surowców kosmetycznych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak zrobić kosmetyki w domu - odmierzanie.
Jak dobrać kosmetyki DIY do rodzaju skóry?
Wiele osób decyduje się na domową produkcję kosmetyków ze względu na towarzyszące im potrzeby i problemy skórne. Kiedy kosmetyki drogeryjne zawodzą, warto wziąć sprawy w swoje ręce i za pomocą konfiguratora dostępnego na ECOSPA znaleźć składniki kosmetyczne i receptury dostosowane do potrzeb i wymagań skóry. Zwłaszcza, że naturalne półprodukty najczęściej pozwalają osiągnąć zadowalające rezultaty kuracji. Jeśli borykasz się np. z trądzikiem możesz wybrać składniki i receptury, odpowiednie dla skóry trądzikowej, należą do nich m.in. francuska glinka zielona Montmorillonite, hydrolat z czystka ladanowego i kwas azelainowy. Więcej o tym, jak przygotować domowe kosmetyki DIY na trądzik przeczytasz także w artykule: 10 najlepszych naturalnych składników na trądzik.
Jakie kosmetyki można tworzyć w swoim domowym laboratorium?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, możliwości domowego laboratorium są ogromne. Korzystając z naturalnych surowców kosmetycznych, samodzielnie zrealizujesz przepisy na domowe kosmetyki DIY. Pojedyncze składniki i gotowe zestawy DIY umożliwiają własną produkcję kosmetyków do pielęgnacji ciała, włosów i skóry głowy, kosmetyków do twarzy i kosmetyków dla niej, dla niego i dla dziecka, a także – kosmetyków domowego SPA, dezodorantów i perfum oraz kosmetyków do kąpieli.