Jak zrobić szampon w kostce DIY?
Szampon w kostce to uniwersalny kosmetyk do pielęgnacji włosów w formie poręcznej kostki. Coraz bardziej zyskuje na popularności wśród osób ceniących naturalną pielęgnację oraz tych, które na co dzień wybierają styl życia w duchu zero waste. Czym dokładnie jest szampon w kostce? Jak go stosować? Jakie są jego zalety? Jak samodzielnie zrobić szampon w kostce do włosów DIY? Sprawdź!
Czym jest szampon w kostce?
Szampon w kostce to produkt kosmetyczny w formie kostki przeznaczony do mycia włosów. Zwykle ma kształt koła lub kwadratu i stałą konsystencję. Swoje właściwości oczyszczające, szampon w kostce zawdzięcza delikatnym środkom powierzchniowo-czynnym: Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate lub Decyl Glucoside. Za najdelikatniejszy z nich uważa się SCI czyli Sodium Cocoyl Isethionate, pozyskiwany z kwasów tłuszczowych z naturalnego, odnawialnego oleju kokosowego.
SCI jest biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska. Jest łagodny dla skóry i oczu, dlatego sprawdzi się również w kosmetykach do pielęgnacji dzieci i niemowląt. SCI wykazuje intensywne właściwości pieniące, tworzy stabilną i aksamitną pianę. Jest więc doskonałą bazą do domowych szamponów w kostce.
Szampon w kostce zawiera także składniki pielęgnujące takie, jak naturalne oleje i masła kosmetyczne, ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, glinki kosmetyczne, algi morskie. Dobór odpowiednich składników nadaje szamponowi określonych właściwości pielęgnacyjnych.
Czym różni się szampon w kostce od tradycyjnego szamponu?
Naturalny szampon w kostce różni się od naturalnego szamponu w płynie w zasadzie jedynie konsystencją. Jego funkcje oczyszczające są podobne. Szampon w kostce ma jednak wiele innych zalet, których brakuje tradycyjnemu szamponowi. Szampon w kostce jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku, ponieważ jego forma pozwala na przechowywanie produktu bez plastikowego opakowania. Z tego względu o szamponie w kostce można powiedzieć, że to kosmetyk całkowicie biodegradowalny, ekologiczny i zero waste.
Jakie są zalety szamponu w kostce?
- Szampon w kostce ma prosty i naturalny skład. Nie zawiera siarczanów, ani parabenów. Jeśli robisz własną kostkę do mycia włosów, masz całkowity wpływ na to, jakich składników użyjesz w swojej recepturze.
- Szampon w kostce doskonale myje, oczyszcza i pielęgnuje włosy.
- Szampon w kostce jest bardzo wydajny. Może wystarczyć nawet na 50 myć, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przechowywany.
- Szampon w kostce jest mały, poręczny i wygodny w użyciu. Świetny jako niezbędny produkt w Twojej wyjazdowej kosmetyczce.
- Szampon w kostce jest bardzo łatwy w stosowaniu. Wystarczy namydlić kostkę w dłoniach, nałożyć powstałą pianę na włosy i masować skórę głowy.
- Szampon w kostce jest ekologiczny i 100% biodegradowalny, co oznacza, że nie szkodzi środowisku naturalnemu.
- Szampon w kostce jest odpowiedni dla wegan, nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, ani testowanych na zwierzętach.
- Szampon w kostce nie generuje śmieci, nie wymaga plastikowego opakowania. To produkt 100% zero waste.
Jak zrobić szampon w kostce DIY?
Szampon w kostce to coraz powszechniejszy produkt, dostępny już praktycznie w każdej drogerii. My jednak zachęcamy Cię do samodzielnego zrobienia szamponu w kostce z naturalnych składników dostępnych w naszym sklepie. Własnoręcznie tworzenie kosmetyków to nie tylko świetna zabawa, świadomość użytych składników oraz satysfakcja z testowania samodzielnie przygotowanego kosmetyku, ale często też oszczędność pieniędzy. Ze składników kupionych w ECOSPA.pl stworzysz nie jeden, a kilka szamponów kostce, które wystarczą Ci na długi czas. Z tego wpisu dowiesz się, jak krok po kroku zrobić własny, naturalny Szampon w kostce do włosów suchych z masłem kakaowym.
Jakie akcesoria są potrzebne do zrobienia szamponu w kostce?
Zanim przystąpisz do robienia szamponu w kostce, starannie przygotuj swoje miejsce pracy oraz potrzebne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz wszystkich akcesoriów, których będziesz używał. Akcesoria, które Ci się przydadzą podczas robienia kostek to:
- Waga elektroniczna 200g dokładność 0,01g
- Forma do mydła - Okrągła 1 motyw
- Bagietka z łopatką 10 cm
- Zlewka skalowana 100 ml
- Zlewka skalowana 50 ml
Jakie składniki są potrzebne do zrobienia szamponu w kostce?
W naszej recepturze na szampon w kostce wykorzystaliśmy naturalny, delikatny surfaktant - SCI w proszku, który odpowiada za właściwości oczyszczające szamponu. SCI połączyliśmy z niewielką ilością glukozydu decylowego, aby wzmocnić pianotwórcze właściwości kostki. Masło kakaowe i Olej Sacha Inchi dogłębnie nawilżają i regenerują włosy. Honeyquat sprawia, że włosy stają się miękkie, jedwabiste i łatwe do rozczesania. Dodatek glinki białej oczyszcza i odświeża skórę głowy, wzmacnia cebulki, łagodzi podrażnienia i reguluje wydzielanie sebum. Alkohol cetylowy nadaje kostce odpowiednią twardość i konsystencję. Olejek palmaroza sprawia, że szampon ma przyjemny zapach, który utrzymuje się na Twoich włosach po ich umyciu.
Pamiętaj!
Możesz stworzyć własną recepturę na szampon w kostce. Wybierz swoje ulubione oleje i ekstrakty roślinne, masła kosmetyczne, glinki, algi, olejki eteryczne i stwórz kosmetyk dobrany do Twoich potrzeb.
Szampon w kostce do włosów suchych z masłem kakaowym
Składniki na szampon w kostce 60 g:
- 3 g Honeyquat - pochodna miodu
- 3.9 g Masło kakaowe naturalne
- 3 g Glukozyd decylowy (Decyl Glucoside)
- 30 g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) w proszku
- 5.1 g Olej Sacha Inchi ekologiczny
- 1.8 g Alkohol cetylowy
- 12.9 g Glinka biała Kaolin
- 0.3 g Olejek palmaroza
Zaczynamy!
Krok 1
Przygotuj 2 zlewki szklane 50 ml i 100 ml oraz wagę laboratoryjną. W zlewce 50 ml za pomocą wagi odważ masło kakaowe, glukozyd decylowy, olej Sacha Inchi i alkohol cetylowy. W zlewce 100 ml odważ glinkę i SCI. Pamiętaj, że nie musisz sumować wagi wszystkich składników. Wystarczy, że po odważeniu każdego kolejnego składnika wciśniesz na wadze przycisk TARA, po czym możesz odważać kolejny składnik.
Krok 2
Przygotuj kąpiel wodną. Napełnij garnek wrzącą wodą do ¾ wysokości garnka i ustaw na palniku. Do kąpieli wodnej wstaw zlewkę 50 ml i podgrzewaj, aż składniki się rozpuszczą.
Krok 3
Gdy alkohol cetylowy i masło kakaowe całkowicie się rozpuszczą, wyjmij zlewkę z kąpieli wodnej. Przelej całość do drugiej zlewki, w której znajduje się SCI i glinka.
Krok 4
Dodaj honeyquat oraz olejek eteryczny. Całość wymieszaj.
Krok 5
Powstałą masę wyjmij ze zlewki i umieść w foremce, pomagając sobie palcami. Po wystygnięciu przełóż na 3h do zamrażarki. Odstaw do wyschnięcia na około 2 dni. Twoja kostka jest gotowa do użycia.
Jak używać szamponu w kostce?
Szampon w kostce jest bardzo prosty i wygodny w użyciu. Zmocz włosy wodą. Następnie zwilż kostkę i pocieraj ją w dłoniach, aż powstanie piana. Nanieś pianę na włosy i skórę głowy i wykonaj delikatny masaż. Następnie spłucz pianę z głowy i włosów obficie ciepłą wodą. Możesz także zastosować metodę z kubeczkiem. Zanurz kostkę w kubeczku lub słoiczku wypełnionym wodą, zakręć i wstrząśnij, aż powstanie piana. Następnie wyjmij kostkę z kubeczka, a powstałym roztworem umyj włosy.
Jak przechowywać szampon w kostce?
Szampon w kostce przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. Nie zostawiaj kostki pod prysznicem, gdzie może mieć bezpośredni i ciągły kontakt z wodą. To spowoduje, że kostka będzie się samoistnie zużywać, rozpuszczać i rozmiękać. Dobrze sprawdzi się mydelniczka ze żłobieniami lub dziurkami, które pozwolą wodzie spłynąć i umożliwią wyschnięcie kostki. Innym skutecznym rozwiązaniem jest umieszczenie szamponu w kostce w materiałowym woreczku np. lnianym lub jutowym i zawieszenie go wysoko nad prysznicem tak, aby nie miał kontaktu z wodą. Jeśli chcesz zabrać swój szampon w kostce w podróż, przyda Ci się klasyczna, zamykana mydelniczka, metalowa puszka lub szklany słoiczek, w których kostka będzie zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniem.