Jak zrobić naturalne perfumy DIY?

Każdy z nas szuka wyjątkowego zapachu, który będzie idealnie współgrał z chemią naszego ciała oraz naszą osobowością. Aby samodzielnie stworzyć własne, domowe perfumy DIY nie potrzebujesz wielu składników. Wystarczą naturalne olejki eteryczne oraz nośnik zapachu, który może stanowić alkohol, olej lub wosk kosmetyczny. Z tego wpisu dowiesz się, jak krok po kroku zrobić 100% naturalne perfumy DIY w sprayu. Dzięki mieszaninie olejków eterycznych możesz stworzyć wyjątkową i trwałą kompozycję zapachową, która doskonale podkreśli Twój styl, temperament i charakter. Do dzieła!

Jak zrobić naturalne perfumy DIY?
Spis treści:
  1. Dlaczego zapach jest ważny?
  2. Perfumy z drogerii vs perfumy DIY? 
  3. Czym są perfumy?
  4. Jak zrobić perfumy DIY?
  5. Przepis na perfumy DIY Wetiwer i grejpfrut

Dlaczego zapach jest ważny?

Węch kształtuje się w naszym mózgu jako pierwszy ze wszystkich zmysłów. Badania wykazały, że nasz zmysł węchu jest tak potężny, że jesteśmy 100 razy bardziej skłonni do zapamiętania czegoś, co wąchamy, niż tego, co widzimy, słyszymy, czy dotykamy. Zapach może więc wywoływać silne wspomnienia i emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Zapach, który nosimy na sobie, którym pachną nasze ubrania, skóra, czy włosy nie tylko ma wpływ na postrzeganie nas przez innych ludzi, ale jest także w stanie regulować nasz poziom atrakcyjności. Nie dziwi więc, że przemysł perfumeryjny tak prężnie się rozwija, a my ciągle poszukujemy tego jedynego, idealnego dla nas zapachu, z którym możemy się identyfikować. 

Perfumy z drogerii vs perfumy DIY? 

Na półkach w drogerii znajdziemy całą gamę perfum przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Wiele z markowych perfum odstrasza wysoką ceną i syntetycznym składem. Perfumy mogą zawierać szkodliwe dla organizmu związki chemiczne i syntetyczne kompozycje zapachowe. W pachnidłach znajdują się również takie groźne substancje, jak: benzaldehyd, octan benzylu, chlorek metylenu czy styren. Czy dbając o środowisko naturalne, a przede wszystkim o własne zdrowie musimy rezygnować z używania perfum?

Oczywiście, że nie! Alternatywą są 100% naturalne perfumy DIY, które możesz przygotować w domu samodzielnie. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić naturalne perfumy na bazie alkoholu, dzięki którym masz szansę znaleźć swój idealny zapach i czuć się dobrze we własnej skórze. Twoje własne aromatyczne kreacje mogą stanowić również doskonały prezent dla bliskiej osoby. Perfumy wykonane ze 100% naturalnych olejków eterycznych cechują się silnie skoncentrowanym zapachem oraz czystością składu, gdyż nie zawierają syntetycznych składników czy konserwantów. Aby zrobić własne perfumy DIY, nie musisz mieć dyplomu z chemii, czy być artystą perfumiarzem. Wszystko, czego potrzebujesz, to poznanie kilku zasad tworzenia perfum, odrobina wyobraźni i zamiłowanie do zapachów. 

Czym są perfumy?

Nazwa "perfumy" wywodzi się od łacińskiego “per fumum”, gdzie “per” oznacza “przez”, a “fumum” - dym, czyli “przez dym”. Określenie to odnosi się do starożytnych obrzędów religijnych, podczas których palono substancje roślinne, jak aromatyczne żywice czy drewno. W późniejszym okresie tworzenie pachnideł wiązało się z wiedzą medyczną. Z czasem zaczęto wykorzystywać aromatyczne substancje w codziennych zabiegach higienicznych. Pierwsze perfumy nie przypominały wyrafinowanych kompozycji zapachowych. Tworzyły je proste, naturalne aromaty pozyskiwane z roślin. Cywilizacje wschodnie stosowały głównie pachnidła w formie pomad uzyskanych z mieszaniny tłuszczów i wonnych ekstraktów roślinnych. Posiadanie i używanie perfum było oznaką luksusu i bogactwa, a ich posiadacze cieszyli się szacunkiem.

Dzisiejsza definicja perfum określa perfumy jako mieszaninę substancji zapachowych rozpuszczonych w alkoholu, uwalniających się pod wpływem temperatury ciała, nadając mu określony zapach. Na rynku kosmetyków naturalnych pojawia się także coraz więcej perfum wytwarzanych bez alkoholu: w formie pomad, perfum w kremie, perfum w sztyfcie, perfum olejowych. O tym, jak zrobić perfumy w kremie przeczytasz w naszym wpisie “Jak zrobić perfumy w kremie DIY’. Przetestuj także recepturę na perfumy olejowe “Róża i jaśmin”.

Rodzaje perfum

Perfumy mogą zawierać aż do 30% kompozycji zapachowej rozpuszczonej w alkoholu. Ze względu na stężenie kompozycji zapachowej wyróżniamy następujące typy perfum:

Perfumy (P) albo także Extrait to najbardziej intensywna forma zapachu, która zawiera 15-30% kompozycji zapachowej. Perfumy są najbardziej trwałą mieszaniną, której zapach utrzymuje się na skórze najdłużej.

EdP czyli Eau de Parfum lub czasami PdT (Parfum de Toilette), czyli woda perfumowana to jeden z najczęściej wybieranych typów perfum. Zawiera 8-15% kompozycji zapachowej i dość długo utrzymuje się na skórze.

EdT czyli Eau de Toilette, po polsku woda toaletowa zawiera 4-8% składników zapachowych. To równie popularna forma kosmetyków zapachowych, która utrzymuje się na skórze ok. trzy godziny. 

EdC czyli Eau de Cologne, po polsku woda kolońska. Zawiera 3-5% kompozycji zapachowej i zwykle ulatnia się w ciągu dwóch godzin. Ze względu na małe stężenie substancji zapachowych, może być stosowana bezpośrednio na twarz, ciało, włosy, często stosowana jako woda po goleniu dla mężczyzn.

Jak zrobić perfumy DIY?

Robienie perfum DIY może wydawać Ci się trudne, ale tak naprawdę polega tylko na wymieszaniu olejków eterycznych w alkoholu i w wodzie w odpowiednich proporcjach. Ponieważ olejki eteryczne to substancje tłuszczowe, które nie rozpuszczają się w wodzie, należy je rozpuścić w alkoholu, jednak nie zawsze roztwór taki będzie klarowny. Wówczas konieczne jest dodanie Bio solubilizatora, który ułatwi proces wymieszania olejków eterycznych ze składnikami wodnymi. Największa trudność w robieniu własnych perfum tkwi jednak w stworzeniu właściwej kompozycji zapachowej. Aby się tego nauczyć, musisz poznać kilka podstawowych zasad tworzenia perfum, a potem bawić się w twórczą pracę perfumiarza, testując ulubione zapachy. Możesz robić wiele różnych kompozycji zapachowych, odpowiednich na różne okazje, nastrój, czy nawet porę roku. Mogą to być perfumy energetyzujące lub uspokajające, lekkie i świeże lub intensywne i orientalne. Ale jak stworzyć zapach idealny?

Jak komponować zapach perfum DIY? Piramida zapachowa

Podstawową wiedzą, którą musisz posiąść, zanim rozpoczniesz własną produkcję perfum jest zapoznanie się z zasadami piramidy zapachowej, czyli mechanizmu łączenia zapachów i tworzenia kompozycji zapachowych, którą przedstawia poniższe zdjęcie. 

Każda kompozycja zapachowa składa się z 3 nut zapachowych: głowy, serca, podstawy.

Nuta górna (głowy) to nuta, która najszybciej się ulatnia, a którą czujemy zaraz po aplikacji. Najczęściej wykorzystuje się w niej aromaty owocowe, cytrusowe, ziołowe, np. bergamotkę, pomarańczę, eukaliptus, mandarynkę, trawę cytrynową.

Nuta średnia (serca) – jest rdzeniem całego zapachu i wyczuwamy ją po około 10-20 minutach od aplikacji. W skład nuty głowy mogą wchodzić zapachy kwiatowe, zielone czy korzenne, np. rozmaryn, palmaroza, cyprys, sosna.

Nuta podstawowa (bazowa) – odznacza się największą trwałością i najbardziej intensywnym zapachem. Utrwala całość kompozycji. Tworzona jest na bazie cięższych aromatów, często żywicznych, balsamicznych, drewnianych, a także zwierzęcych, np. cedr, drzewo sandałowe, kadzidło, cynamon, paczula czy odzwierzęce piżmo.

W każdej nucie możesz mieszać dowolną ilość olejków eterycznych, pamiętając o nieprzekraczaniu zalecanego stężenia. Na początek, zanim staniesz się mistrzem perfumerii polecamy wybrać nie więcej niż 4-5 olejków eterycznych.

Wskazówka!

Zastosuj proporcje: 5-10% nut podstawy + 30-70% nut serca + 10-40% nut głowy. Mieszając olejki, zacznij od nut serca, później dołącz nuty podstawy i na koniec nuty górne.

Więcej na temat tworzenia kompozycji zapachowych znajdziesz w artykule “Jak tworzyć kompozycje zapachowe”. 

Pamiętaj!

Podczas tworzenia własnych kompozycji zapachowych z olejków eterycznych koniecznie przestrzegaj dopuszczalnych stężeń olejków w swoich recepturach. Olejki eteryczne stosowane nieprawidłowo, niezgodne z zalecanym stężeniem podanym przez producenta, mogą być silnie uczulające lub drażniące. Zawsze sprawdzaj dopuszczalne stężenie olejku eterycznego, który możesz użyć w swojej recepturze na perfumy DIY.

Przepis na perfumy DIY Wetiwer i grejpfrut

Jeśli chcesz nauczyć się tworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne perfumy DIY, zacznij od przetestowania gotowych i sprawdzonych receptur z naszej bazy przepisów. Poznaj recepturę na wodę toaletową DIY Wetiwer i grejpfrut, w której stężenie olejków eterycznych w alkoholu wynosi 4,5%. Nutę górną tworzy olejek grejpfrutowy, nutę średnią - olejek lawendowy i Ylang Ylang, a nutę bazową perfum stanowi olejek wetiwerowy i olejek kadzidłowy. Zapach perfum dodaje energii, pewności siebie, odświeża, a w dodatku jest bardzo uniwersalny. Pasuje zarówno jako zapach dla kobiet, jak i mężczyzn. To idealne perfumy do odświeżenia w ciągu dnia. 

Zanim przystąpisz do robienia perfum DIY, przygotuj swoje miejsce pracy oraz potrzebne akcesoria. Pamiętaj o dokładnym umyciu i dezynfekcji rąk oraz akcesoriów, których będziesz używał do domowej produkcji perfum.

Akcesoria potrzebne do zrobienia perfum DIY

Składniki na 50 ml perfum DIY Wetiwer i grejpfurt

Jak zrobić perfumy DIY - Krok 1 - tworzenie kompozycji zapachowej 

Pracę nad perfumami zacznij od stworzenia kompozycji zapachowej. Przygotuj butelkę szklaną 50 ml z atomizerem. Ustaw ją na wadze i wciśnij przycisk TARA. Kolejno odważ do butelki wszystkie olejki eteryczne, zaczynając od nuty bazowej: olejek wetiwerowy i kadzidłowy. Następnie kolejno dodaj olejek lawendowy i olejek Ylang Ylang, a na końcu olejek grejpfrutowy. Zakręć butelkę i wstrząśnij. 

Jak zrobić perfumy DIY - Krok 2 - bukietowanie zapachu

Wymieszane w butelce olejki odstaw do zbukietowania w ciemne i suche miejsce na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na 24 godziny. Ten krok jest bardzo ważny w przypadku tworzenia indywidualnych kompozycji zapachowych, gdyż dopiero po upływie kilku godzin jesteśmy w stanie wyczuć ostateczny zapach wymieszanych olejków w kompozycji i stwierdzić, czy perfumy będą miały zapach, który Ci się podoba. 

Jak zrobić perfumy DIY - krok 3 - dodawanie bio solubilizatora

Odważ do butelki z kompozycją zapachową bio solubilizator. Zakręć butelkę i wstrząśnij. 

Jak zrobić perfumy DIY - krok 4 - dodawanie alkoholu

Do zlewki odważ alkohol etylowy. Powoli, małymi procjami wlewaj alkohol do butelki i dokładnie wymieszaj. 

Jak zrobić perfumy DIY - krok 5 - dodawanie wody 

Odważ do zlewki wodę destylowaną i dodaj do butelki. Nakręć atomizer i wstrząśnij.

Jak zrobić perfumy DIY - krok 6 - dojrzewanie perfum

Gdy kompozycja jest gotowa, pozostaw roztwór na kilka dni w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Przez ten czas w perfumach zachodzą reakcje chemiczne, które odgrywają kluczową rolę w okresie dojrzewania perfum. W tym czasie kształtuje się stabilny bukiet zapachowy.

Ważne!

Jeżeli na tym etapie roztwór alkoholowy zmętniał, co w przypadku stosowania naturalnych olejków jest zjawiskiem normalnym w perfumerii, przesącz go przez bibułę filtracyjną (np. filtr do kawy).

Twoje perfumy są gotowe, a Ty znasz już podstawowe zasady tworzenia perfum DIY. Teraz czas na Twoją własną kompozycję :) Więcej na temat tworzenia perfum DIY, znajdziesz w atykule "Perfumy DIY - zasady tworzenia kompozycji zapachowych" oraz "Jak zrobić perfumy DIY w kremie".

Tagi:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Woda kolońska Wanilia i pomarańcza
Woda kolońska Wanilia i pomarańcza

Receptura na 100% naturalną wodę kolońską DIY, wykonana na bazie alkoholu etylowego i naturalnych olejków eterycznych. Odkryj delikatne nuty pomarańczy oraz ciepły zapach wanilii. Ten ponadczasowy zapach dodaje energii, swobody i poprawia nastrój. NUTY GÓRNE: olejek bergamotowy, olejek pomarańczowy NUTY ŚRODKOWE: olejek waniliowy NUTY DOLNE: olejek cedrowy

Poziom trudności:
łatwy

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Agnieszka, 28.01.2024

Dobrze napisany artykuł, jasne dla nowicjusza kolejne etapy tworzenia perfum. No i spełnia swoją rolę - zaciekawia i zachęca do samodzielnych prób. Zatem czekam na zamówioną przesyłkę i krok pierwszy przede mną - poznawanie nowych zapachów :-)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

2
Zadaj pytanie
Maciek, 01.04.2022
Jak obliczyć odpowiednią ilość bio solubilizatora przy projektowaniu perfum?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Na naszej stronie https://ecospa.pl/bio-solubilizator mamy podane informacje dla najpopularniejszych olejków eterycznych, ile należy dodać solublizatora, aby rozpuścić 1 g olejku eterycznego w wodzie. W kompozycjach należy tę ilość dopasować eksperymentalnie.
Zosia, 26.01.2022
Skąd przy tworzeniu własnych perfum (nie z Państwa przepisu) mam wiedzieć ile dodać solubilizatora i wody? Czy jest jakaś zasada określająca ilość tych składników w zależności od % zawartości olejków? Również zastanawia mnie dlaczego w niektórych przepisach nie ma dodatku wody (więc i solubilizatora) a w innych jest? Czy to też ma związek z ilością olejków?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. tworząc perfumy DIY możemy olejki eteryczne rozpuszczać w olejach lub w alkoholu, nie rozpuszczą się one w wodzie. Dodatek solubilizatora umożliwia rozpuszczenie olejków eterycznych w wodzie. Ilość potrzebną do rozpuszczenia 1% najbardziej popularnych olejków eterycznych mamy podaną na naszej stronie pod poniższym linkiem: https://ecospa.pl/bio-solubilizator Aby rozpuścić pozostałe olejki eteryczne lub ich kompozycje należy dobrać indywidualnie proporcje metodą eksperymentalną.
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.