Cytrusy w kosmetyce - cytrusowa pielęgnacja
Cytrusy to skarbnica składników aktywnych o cennych właściwościach pielęgnacyjnych. Cytryny, pomarańcze, grejpfruty to przede wszystkim bogate źródło witaminy C, potasu, tiaminy, kwasu foliowego, likopenu, magnezu, niacyny i witaminy B6. Cytrusy są silnym antyoksydantem, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami, a tym samym spowalnia procesy starzenia się skóry. Cytrusy są cenione także ze względu na swój aromat, który poprawia nastrój, łagodzi napięcia nerwowe i stany depresyjne. Nie bez powodu cytrusy są tak chętnie stosowane we współczesnej kosmetologii i aromaterapii. Poznaj cytrusowe składniki ECOSPA i sprawdź, w jaki sposób możesz je wykorzystać w domowej produkcji kosmetyków DIY.
Właściwości cytrusów w pielęgnacji
Owoce cytrusowe są cenione w kosmetologii za wysoką zawartość przeciwutleniaczy, biopierwiastków, minerałów oraz witamin, zwłaszcza witaminy C. Witamina C jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu.
Skórki owoców cytrusowych są źródłem olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Zabiegi aromaterapeutyczne z zastosowaniem olejków cytrusowych polecane są zwłaszcza osobom zestresowanym, żyjącym w biegu, zmęczonym, nie mającym czasu na relaks. Cytrusowe olejki eteryczne od wieków są wykorzystywane w kompozycjach perfum.
Ekstrakty, hydrolaty i olejki z owoców cytrusowych opóźniają procesy starzenia, przyspieszają regenerację skóry. Działają przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, normalizują wydzielanie sebum, dlatego polecane są do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.
Czy wiesz, że?
Olejki cytrusowe, ze względu na aktywność przeciwbakteryjną, wspomagają konserwanty stosowane w kosmetykach w celu ich zabezpieczenia przed rozwojem szkodliwych bakterii i pleśni.
Cytrusowe surowce kosmetyczne
Olejki cytrusowe pozyskiwane są metodą tłoczenia na zimno skórek owoców lub destylacji z parą wodną kwiatów drzew cytrusowych. Do najpopularniejszych w aromaterapii olejków cytrusowych zaliczamy olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy, olejek grejpfrutowy. Hydrolat neroli i olejek neroli ze względu na swój charakterystyczny kwiatowo - owocowy zapach i tradycje wykorzystywania w ekskluzywnych perfumach, kojarzone są z kosmetykami luksusowymi.
Cytrusowe olejki eteryczne możesz wykorzystać jako składniki aktywne Twoich kosmetyków DIY lub zafundować sobie relaksujący seans aromaterapeutyczny. Warto wykorzystać olejki cytrusowe w kąpielach aromaterapeutycznych, do masażu aromaterapeutycznego oraz inhalacji.
Kąpiel aromaterapeutyczną przygotujesz dodając do wanny z wodą, o temp. około 37oC, 10-15 kropli wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych. Olejki cytrusowe możesz łączyć ze sobą, jak i z innymi olejkami.
Przy chronicznym zmęczeniu i niewyspaniu warto wypróbować kąpiel z połączeniem olejków cytrynowego i sandałowego. Będzie działać stymulująco i orzeźwiająco.
Cierpisz na bezsenność? Wypróbuj kąpiel z wykorzystaniem olejku lawendowego, olejku jałowcowego i olejku pomarańczowego.
Olejki cytrusowe niwelują stres, napięcie nerwowe, stany lękowe, stany depresyjne, łagodzą zmęczenie, poprawiają nastrój.
Masaż poprawia jędrność i elastyczność skóry, przeciwdziała rozstępom, pomaga zwalczać cellulit. Masaż aromaterapeutyczny może być masażem całego ciała lub masażem miejscowym. Wykorzystuje się w nim olejki eteryczne rozpuszczone w naturalnych olejach. Zalecane proporcje to 15-30 kropli olejków eterycznych na 50 ml oleju. Oleje polecane do masażu to m.in.: olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej lniany tłoczony na zimno.
Inhalacje można wykonywać metodą tradycyjną – pochylając głowę nad miseczką z gorącą wodą i olejkami eterycznymi. Znacznie wygodniejszą metodą, pozwalającą nasycić aromatem olejków całe mieszkanie, są kominki aromaterapeutyczne.
Hydrolat neroli
Zapach hydrolatu neroli łączy w sobie nuty cytrusowe i kwiatowe. Pozyskiwany jest z kwiatów drzewa pomarańczy gorzkiej, metodą destylacji z parą wodną. Kwiaty zbierane są w momencie, gdy dopiero zaczynają zakwitać. Sama nazwa „nerola” pochodzi od nazwy miejscowości we Włoszech.
Właściwości hydrolatu neroli:
- hydrolat neroli działa przeciwbakteryjnie,
- hydrolat neroli działa antyoksydacyjnie,
- hydrolat neroli regeneruje skórę,
- hydrolat neroli przywraca jej zdrowy, promienny blask,
- hydrolat neroli przeciwdziała zmarszczkom,
- hydrolat neroli polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej,
- hydrolat neroli sprawdzi się jako odświeżający tonik lub mgiełka.
Olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy otrzymywany jest metodą tłoczenia na zimno ze skórek owoców pomarańczy. Znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce, nie tylko ze względu na urzekający, świeży, słodko-cytrusowy zapach ale też szereg właściwości pielęgnacyjnych:
- olejek pomarańczowy wykazuje działanie antyoksydacyjne,
- olejek pomarańczowy regeneruje skórę,
- olejek pomarańczowy pozytywnie wpływa na skórę z problemem cellulitu,
- olejek pomarańczowy działa przeciwbakteryjnie, sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej,
- olejek pomarańczowy działa tonizująco, warto stosować go przy cerze tłustej, trądzikowej i mieszanej.
Aromaterapeuci cenią olejek pomarańczowy za właściwości uspokajające i relaksujące. Olejek pomarańczowy poprawia nastrój, dodaje pozytywnej energii, redukuje stres. Wykorzystywany jest w terapii bezsenności, depresji, stanów lękowych.
Olejek pomarańczowy możesz stosować jako składnik kosmetyków DIY w stężeniu 0,5-3%. Dodaj olejek pomarańczowy do żeli do mycia twarzy i ciała DIY, kremów, balsamów, olejków. Możesz przygotować kąpiel aromaterapeutyczną lub nasycić mieszkanie subtelną wonią pomarańczy przy pomocy kominka aromaterapeutycznego.
Olejek grejpfruta różowego
Zapach olejku grejpfruta różowego dodaje energii i pobudza do działania. Żel do mycia ciała DIY pachnący olejkiem grejpfrutowym użyty rano pod prysznicem zapewni skuteczną i bardzo przyjemną pobudkę.
Olejek grejpfruta różowego sprawdzi się nie tylko do kąpieli:
- olejek grejpfruta różowego ujędrnia skórę, pomaga zwalczać cellulit – stosuj go w balsamach, olejkach, kremach co ciała i masłach DIY,
- olejek grejpfruta różowego pomaga zwalczać rozstępy,
- olejek grejpfruta różowego działa bakteriobójczo, bakteriostatycznie i przeciwgrzybiczo,
- olejek grejpfruta różowego zwalcza wirusa opryszczki, dodawaj go do pomadek i balsamów do ust,
- olejek grejpfruta różowego normalizuje wydzielanie łoju, oczyszcza skórę, zapobiega powstawaniu zaskórników, rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Jeśli borykasz się z problemem zaskórników i nadmiernym błyszczeniem cery, dodaj go do płynów micelarnych, toników, żeli do mycia twarzy, kremów i maseczek DIY.
Olejek petitgrain (z liści drzewa pomarańczowego)
Olejek petitgrain pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną z liści drzewa gorzkiej pomarańczy. Posiada słodki, kwiatowo-drzewny zapach. Olejek pomarańczowy (pozyskiwany ze skórki) i petitgrain (z liści) znacznie różnią się składem chemicznym.
Podobnie, jak pozostałe olejki cytrusowe działa relaksująco, uspokajająco, przeciwdepresyjnie. Sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Działa oczyszczająco, antyspetycznie, redukuje wydzielanie sebum oraz poprawia koloryt skóry.
Olejek cytrynowy
Olejek cytrynowy to jeden z najpopularniejszych składników w perfumerii. W kosmetyce pielęgnacyjnej i aromaterapii również jest szeroko wykorzystywany.
- olejek cytrynowy jest silnym antyseptykiem, sprawdzi się w walce z trądzikiem,
- olejek cytrynowy działa odświeżająco i stymulująco – sprawdzi się w żelach pod prysznic, kosmetykach DIY do mycia twarzy i ciała,
- olejek cytrynowy jest skuteczny w walce z łupieżem,
- olejek cytrynowy działa przeciwdepresyjnie, stymulująco,
- olejek cytrynowy poprawia pamięć i koncentrację – nasyć powietrze w pokoju olejkiem cytrynowym, gdy uczysz się do trudnego egzaminu. Dla jeszcze lepszego efektu połącz olejek cytrynowy z olejkiem geraniowym.
Zastosowanie cytrusowych olejków eterycznych w kosmetykach DIY
Cytrusowe olejki eteryczne mogą służyć jako składniki aktywne, jednocześnie nadając kosmetykom DIY zapach poprawiający nastrój. Jak już zauważyłaś, wszystkie olejki cytrusowe polecane są do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, wymagającej dogłębnego oczyszczenia. Olejki cytrusowe sprawdzą się jako składnik balsamów i olejków do ciała o działaniu wyszczuplającym i redukującym cellulit. Masaż ciała w połączeniu z aktywnością cytrusowych olejków eterycznych ujędrnia skórę, poprawia przepływ krwi. Skóra, dzięki masażom, jest lepiej dotleniona i odżywiona, pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Pomarańczowa skórka? – od teraz tylko na owocach!
Pamiętaj!
Nie stosuj olejków cytrusów podczas ekspozycji skóry na słońce, czyli np. kremach ochrony przeciwsłonecznej. Olejki cytrusowe są światłoczułe i mogą pozostawic trwałe przebarwienia na skórze.
Wykorzystaj olejki cytrusowe jako składnik świec zapachowych DIY. Ciepłe światło świecy i zapach cytrusów przeniosą Cię w świat pielęgnacji w stylu hygge – celebrowania drobnych przyjemności