Jak naturalne olejki eteryczne działają na Twój organizm?

Olejki eteryczne naturalne to produkty, po które mogą sięgać niemal wszyscy, trzeba jednak korzystać z nich rozsądnie. Sprawdź, czy warto zdecydować się na aromaterapię i w jaki sposób można wykorzystać działanie lotnych mieszanin organicznych związków chemicznych. Pomożemy Ci wybrać metodę ich użycia dostosowaną do Twoich potrzeb i zdecydować, który zapach sprawdzi się w Twoim przypadku! Z tego artykułu dowiesz się także, do czego stosuje się olejki eteryczne i jaki mają wpływ na ciało.

Jak naturalne olejki eteryczne działają na Twój organizm?
Spis treści:
  1. Kto powinien stosować aromaterapię?
  2. Jak można stosować naturalne olejki eteryczne?
  3. Do czego można stosować naturalne olejki eteryczne?
  4. Jak aromaterapia działa na ciało?
  5. Czym kierować się przy wyborze zapachu naturalnego olejku eterycznego?

Kto powinien stosować aromaterapię?

Zdecydowana większość osób może stosować aromaterapię, a dla części z nich jest ona bardzo wskazana. Ta forma medycyny alternatywnej, w której wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne, stosowana jest od wieków na całym świecie, a w dzisiejszych czasach znów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. I nic w tym dziwnego, bo na aromaterapię decydują się najczęściej te osoby, które są na co dzień zestresowane, zmęczone i mają obniżony nastrój, a jest ich przecież coraz więcej. Życie w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w dużych miastach, jest niestety wyjątkowo stresogenne, co negatywnie przekłada się na jego jakość. Metod walki ze stresem i jego skutkami jest sporo, ale trzeba przyznać, że aromaterapia jest naprawdę skuteczna, a do tego wyjątkowo przyjemna. Co istotne, aromaterapia pomaga także w nerwicy, stanach depresyjnych i zaburzeniach snu.

Wśród osób, które powinny pomyśleć o aromaterapii, znajdują się kobiety skarżące się na bolesne miesiączki lub będące w okresie menopauzalnym. Warto wiedzieć, że niejeden naturalny olejek eteryczny może być też stosowany do łagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych – wiele produktów tego rodzaju wykazuje działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Z aromaterapii skorzystają ponadto osoby, które chcą naturalnie sprzątać w domu bez sięgania po środki chemiczne o drażniącym zapachu.

Aromaterapia jest możliwa nawet w przypadku kobiet w ciąży, choć niektórych olejków eterycznych nie wolno im używać. Ostrożność należy zachować także w przypadku astmy, epilepsji i niektórych innych chorób. Jeśli masz wątpliwości co do stosowania olejków eterycznych skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Jak można stosować naturalne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne stosuje się na różne sposoby. Wnikają one do organizmu przez skórę lub układ oddechowy. Można dodawać je do kosmetyków do twarzy lub ciała, a także mieszać je z olejami bazowymi i używać podczas masażu. Popularne są także inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, kąpiele aromatyczne oraz aromatyzacja powietrza.

Warto zaznaczyć, że aromatyzacja powietrza jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów stosowania tych produktów. Wypróbuj naturalne olejki eteryczne do kominka i ciesz się pięknym zapachem wypełniającym powietrze w domu przez długi czas. Jest to rozwiązanie popularne zwłaszcza zimą, gdy aromatyzacja powietrza pomaga ochronić się przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi oraz poprawia obniżony nastrój.
Atmosfera w Twoim mieszkaniu może zupełnie się zmienić, jeśli wybierzesz naturalne olejki eteryczne do dyfuzora. Coraz chętniej stosuje się również naturalne olejki eteryczne do świec. Dzięki świecom bez sztucznych toksycznych substancji, które zostały dodatkowo wzbogacone olejkami eterycznymi, wyczarujesz w swoim domu magiczny nastrój!

Ciekawe? Zobacz także: Jak zrobić świecę sojową DIY?

Do czego można stosować naturalne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów. Niemal każdy może używać ich we własnym zakresie, dodając je do samodzielnie zrobionych kremów, szamponów, odżywek, maseczek, olejów i toników. Trzeba jednak zaznaczyć, że olejki eteryczne są powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym, choć nie zawsze można liczyć na to, że w zakupionym produkcie wykorzystano pełnowartościowe i naturalne olejki eteryczne. Nie zapominaj o tym, że olejki eteryczne można wykorzystać do stworzenia własnych, niepowtarzalnych perfum. Pomogą Ci w tym nasze receptury na naturalne perfumy.

Jeśli zamierzasz wykorzystać olejek eteryczny do masażu, koniecznie rozcieńcz go w oleju bazowym, a unikniesz podrażnienia skóry. Warto zaznaczyć, że masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych pozwala dotrzeć dobroczynnym substancjom w skórę. Pamiętaj, że jeśli chcesz stosować olejki eteryczne do relaksującej i upiększającej kąpieli, to także najpierw musisz zmieszać je z żelem do kąpieli lub bazą szamponową. Takie zalecenia podaje Robert Tisserand, światowej sławy ekspert w dziedzinie aromaterapii. Ewentualnie możesz też użyć oleju. Jeżeli zamierzasz stosować naturalne olejki eteryczne do inhalacji podczas przeziębienia lub grypy, koniecznie zwróć uwagę na ilość użytego preparatu. Niektóre z nich działają bardzo intensywnie i należy dokładnie odmierzać każdą ich kroplę!

Jak aromaterapia działa na ciało?

W dzisiejszych czasach olejki eteryczne znane są przede wszystkim z tego, że oddziałują na zmysł powonienia. Choć stosuje się je także do inhalacji, które mają pomóc zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych, to zapomina się o tym, że od wieków wykorzystuje się je łagodzenia wielu innych problemów zdrowotnych. Olejek lawendowy niweluje ból głowy i działa antydepresyjnie, olejek z drzewa herbacianego pomaga pozbyć się grzybicy, a olejek cynamonowy ma właściwości rozgrzewające. To tylko przykłady – działanie naturalnych olejków eterycznych na ludzki organizm jest bardzo zróżnicowane!

Interesuje Cię aromaterapia w kosmetyce? Olejki eteryczne dodane do kosmetyków DIY nie tylko poprawiają zapach preparatu, ale też zmieniają lub intensyfikują jego działanie. Olejek z drzewa różanego wygładza zmarszczki i działa ujędrniająco, z kolei olejek z drzewa herbacianego, który ma wszechstronne zastosowanie, zwalcza zaskórniki i wypryski. Jeśli problemem jest trądzik i tłusta skóra, warto sięgnąć po olejek rozmarynowy. Przyniesie on także ulgę zmęczonym stopom. Wspomniany wcześniej olejek lawendowy łagodzi stany zapalne skóry i egzemę, a kobietom zmagającym się z cellulitem poleca się przede wszystkim olejki: pomarańczowy, jałowcowy i cyprysowy. Należy pamiętać też o tym, że niektóre olejki eteryczne sprawdzają się również w przypadku problemów ze skórą głowy. Regulują wydzielanie sebum, zwalczają łupież, ograniczają wypadanie włosów i łagodzą podrażnienia.

Czym kierować się przy wyborze zapachu naturalnego olejku eterycznego?

Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegoś naturalnego olejku eterycznego, sprawdź, jakie posiada właściwości i przeciwwskazania do jego stosowania. Można lubić wybrany zapach, lecz trzeba liczyć się z tym, że jest on niewskazany dla pewnej grupy osób. Olejków eterycznych cytrusowych nie powinny stosować na skórę osoby skłonne do alergii lub lubiące się opalać, z kolei ktoś, kto ma problemy z nadciśnieniem tętniczym, powinien unikać olejku rozmarynowego i eukaliptusowego.

Warto mieć przynajmniej kilka naturalnych olejków eterycznych do wyboru i sięgać po odpowiednie wtedy, gdy chce się poprawić swój nastrój, zrelaksować lub stworzyć przyjemną atmosferę podczas romantycznego wieczoru we dwoje. Koniecznie sprawdź naszą bogatą ofertę olejków eterycznych i dopasuj je do swoich potrzeb. Jest w czym wybierać!

Tagi:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Musujące kule kąpielowe z olejkiem cytrynowym
Musujące kule kąpielowe z olejkiem cytrynowym

Receptura na musujące kule kąpielowe z olejkiem cytrynowym DIY. Olej z pestek winogron rafinowany nawilża, regeneruje i zmiękcza skórę. Dodatek Natrasorb sprawia, że kule unoszą się na wodzie a olejek cytrynowy nadaje kąpieli przyjemny, relaksujący zapach. Kąpiel z kulami kąpielowymi to idealny sposób na odprężający relaks w domowym zaciszu.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g 1 dużą i 3 małe kule kąpielowe :
(56%) 112 g Wodorowęglan sodu
(28.5%) 57 g Kwas cytrynowy
(5%) 10 g Olej z pestek winogron rafinowany
(9%) 18 g NATRASORB BATH - skrobia z tapioki
(1%) 2 g Olejek cytrynowy
(0.5%) 1 g Hydrolat oczarowy ekologiczny
Jak naturalne olejki eteryczne działają na Twój organizm? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak naturalne olejki eteryczne działają na Twój organizm?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.