Aromaterapia zimą - 10 olejków eterycznych na zimę

Długie zimowe wieczory spędzane w domu warto celebrować roztaczając wokół woń olejków eterycznych. Olejki eteryczne pomogą Ci zwalczyć zimową chandrę, skutecznie poprawiają nastrój, podnoszą poziom energii, rozgrzewają, łagodzą infekcje wirusowe, czy ułatwiają zasypianie. Olejki eteryczne pomogą także uporać się z pojawiającymi się zimą problemami skóry czy włosów. Wybierz olejek eteryczny najlepszy dla siebie, dostosowując wybór do swoich aktualnych potrzeb. Poznaj 10 najlepszych olejków eterycznych polecanych na zimę.

Aromaterapia zimą - 10 olejków eterycznych na zimę
Spis treści:
  1. Jakie olejki eteryczne są polecane na zimę? 
  2. Jak stosować olejki eteryczne w domowej aromaterapii?
  3. Aromaterapia – szereg możliwości

Jakie olejki eteryczne są polecane na zimę? 

Gdy za oknem panuje mróz, wiatr i złowroga ciemność, sięgnij po olejki o działaniu rozgrzewającym, poprawiającym odporność, przeciwdepresyjnym. Zimą warto otulać się zapachami o cięższych, korzennych aromatach. Krótkie dni skutkują spadkiem nastroju, stąd potrzebujemy olejków energetyzujących. Często nawracające zimą problemy skóry i włosów to: przesuszenie, podrażnienia, opryszczka, łupież i przetłuszczanie się skóry głowy. Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych w kosmetykach DIY pomogą uporać się z wymienionymi problemami.

Olejek imbirowy

Olejek imbirowy otrzymywany jest z wysuszonego kłącza imbiru lekarskiego metodą destylacji z parą wodną. Charakteryzuje się intensywnym, miodowo-korzennym zapachem. Ostre, korzenne nuty są łagodzone nutami balsamicznymi. Olejek imbirowy uspokaja, relaksuje, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i odświeżająco. Poprawia koncentrację, pomaga likwidować mdłości, bóle głowy, a także bóle menstruacyjne. 

Olejek imbirowy działa rozgrzewająco, jest idealny do masażu obolałych mięśni. Pobudza krążenie, niweluje obrzęki, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Olejek imbirowy polecany jest do antycellulitowych masaży aromaterapeutycznych.

Olejek goździkowy z pąków

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z nierozwiniętych pąków goździkowca korzennego metodą destylacji z parą wodną. Charakteryzuje się korzenno-balsamiczno-owocowym zapachem z lekko wyczuwalnymi nutami drzewnymi. 

Olejek goździkowy usuwa uczucie zmęczenia i apatii, polecany jest przy przeziębieniach. Stosowany jest jako środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, antyseptyczny, przeciwbólowy, rozgrzewający i dezynfekujący. Inhalacje olejkiem goździkowym polecane są przy katarze, kaszlu, przeziębieniu, bólach gardła. Olejek goździkowy poprawia koncentrację, dodaje energii, rewitalizuje.

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy powstaje w efekcie destylacji kory cynamonowca (olejek cynamonowy z kory) lub liści cynamonowca cejlońskiego (olejek cynamonowy z liści).

Działa antyspetycznie, rozgrzewająco, ściągająco, wspomagająco podczas objawów infekcji. Połączenie olejków: cynamonowego, goździkowego z pąków i pomarańczowego to przyjemna, rozgrzewająca, korzenna mieszanka, idealna na długie chłodne wieczory.

Olejek cynamonowy stosowany jako składnik oliwek i olejów do masażu działa ujędrniająco, antycellulitowo, pobudza krążenie, łagodzi bóle reumatyczne. Sprawdzi się doskonale w kąpielach aromaterapeutycznych podczas przeziębienia.

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy  otrzymywany przez tłoczenie na zimno skórek dojrzałych słodkich pomarańczy. Jego zapach jest świeży, słodki, charakterystyczny dla skórki owocu pomarańczy. Poprawia sen, a zatem sprzyja regeneracji organizmu. Olejek pomarańczowy ze względu na działanie tonizujące i bakteriostatyczne polecany jest do pielęgnacji cery trądzikowej.

Olejek mandarynkowy

Olejek mandarynkowy wyciskany jest ze skórek owoców drzewa mandarynkowego. Słodki, owocowy zapach mandarynki uspokaja, poprawia nastrój, działa antydepresyjnie. Olejek mandarynkowy posiada właściwości antyseptyczne i tonizujące. Pomaga w bezsenności. Połączenie olejku mandarynkowego z olejkiem pomarańczowym, olejkiem Ylang Ylang oraz olejkiem pieprzowym to zmysłowa propozycja mieszanki na romantyczny, odprężający wieczór.

W pielęgnacji skóry olejek mandarynkowy działa ujędrniająco i antycellulitowo. Stosowany jest także w kosmetykach na rozstępy i blizny. Jest bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest przez destylację z parą wodną świeżych liści eukaliptusa Eucalyptus Radiata. Ma świeży, ziołowo-ziemisty zapach. Bardzo często wchodzi w skład środków łagodzących objawy kataru i przeziębienia. Odświeżający zapach olejku eukaliptusowego działa lekko pobudzająco. Masaż aromaterapeutyczny z olejkiem eukaliptusowym łagodzi bóle mięśni.

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy otrzymywany jest przez wyciskanie owoców Bergamotki, która uprawiana jest tylko i wyłącznie w celu otrzymania olejku eterycznego. Cechuje go świeży, ziołowo-ziemisty zapach. Olejek bergamotowy działa oczyszczająco, antyseptycznie i stymulująco. Łagodzi napięcie nerwowe, silne emocje, przegania depresję, pobudza umysł do pracy. Olejek bergamotowy hamuje aktywność wirusa opryszczki. Sprawdzi się w pielęgnacji przesuszonych, puszących się włosów. Dodaj olejek bergamotowy do szamponu do włosów lub zanurz włosy w kąpieli aromaterapeutycznej.

Olejek Ylang Ylang

Olejek Ylang Ylang otrzymywany jest przez destylację parą wodną świeżych kwiatów drzewa Cananga Odorata. Znany jest w kulturze europejskiej jako afrodyzjak i środek antydepresyjny. Olejek z „kwiatu wszystkich kwiatów” - jak bywa nazywany krzew Ylang Ylang - łagodzi stres i napięcia nerwowe, poprawia nastrój. Dał się poznać jako składnik o działaniu rozświetlającym cerę, nadającym jej blasku, wzmacniającym włosy i regulującym wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy.

Olejki eteryczne dla włosów

Zima nie jest najlepszym czasem dla naszych włosów. Noszenie czapek, gorące suszarki i prostownice, przesuszone powietrze w mieszkaniach powodują nawroty objawów łupieżu. Warto w takich przypadkach zainteresować się olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem rozmarynowym, olejkiem bergamotowym, czy eukaliptusowym. Olejek Ylang Ylang sprawdzi się również przy problemie wypadania włosów powodowanego stresem.

Olejek mirrowy

Pierwsze skojarzenie z mirrą to na ogół dary przyniesione przez Trzech Króli. Olejek mirrowy pozyskiwany metodą destylacji czerwono-brązowej żywicy z pnia drzewa o ciepłym, bogatym, korzenno-balsamicznym zapachu pomaga w łagodzeniu objawów infekcji, wprowadza w stan relaksu, wydłuża sen. Działa łagodząco na popękaną, przesuszoną skórę. Jest pomocny w walce z egzemą. Ma działanie regenerujące, pomaga w niwelowaniu rozstępów i blizn.

Olejek jałowcowy z jagód

Olejek jałowcowy z jagód pozyskiwany jest z rośliny Juniperus Communis. Ma świeży, leśny zapach. Polecany jest do mieszanek dezynfekująco-odświeżających. Olejek jałowcowy z jagód pobudza ciało i umysł. Wzmaga koncentrację, poprawia pamięć, likwiduje oznaki zmęczenia. W masażu rozluźnia i rozgrzewa. Olejek jałowcowy możesz łączyć z olejkiem sosnowym, olejkiem cyprysowym i olejkiem cedrowym.

Jak stosować olejki eteryczne w domowej aromaterapii?

Szczegóły dotyczące zalecanych stężeń oraz przeciwwskazań do stosowania olejków eterycznych znajdziesz przy opisie każdego z olejków. Pamiętaj, nigdy nie stosuj olejków bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej oraz nie przekraczaj zalecanego stężenia.

Przed pierwszym zabiegiem wykonaj próbę uczuleniową. Kroplę olejku lub mieszaniny olejków rozpuść w łyżeczce oleju roślinnego i rozprowadź na skórze przedramienia. Obserwuj, czy nie pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, czy inne niepożądane efekty.

Kominek zapachowy 

Kominek zapachowy ułatwia domowy zabieg aromaterapeutyczny. Za pomocą kominka nasycisz pokój, w którym odpoczywasz lub pracujesz, wonią mieszanki ulubionych olejków eterycznych, a dodatkowo nawilżysz powietrze w mieszkaniu. Kominek zapachowy składa się z miseczki, do której wlewamy mieszaninę olejków eterycznych rozcieńczoną z wodą i umieszczonej pod nim świeczki. Płomień świeczki podgrzewa ciecz, w wyniku czego uwalniana jest para wraz z olejkami. 

Do jednego zabiegu wykorzystujemy mieszaninę około 10 kropli olejków na pomieszczenie o powierzchni około 20 m2. Zabieg powtarzamy dwukrotnie w ciągu dnia.

Wiele olejków eterycznych posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nawilżanie powietrza z pomocą olejków eterycznych pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Aromaterapeutyczna kąpiel

Kąpiel aromaterapeutyczna polega na działaniu naturalnych olejków eterycznych poprzez inhalacje oraz przez skórę. Łączy w sobie trzy korzystne dla organizmu czynniki: wpływ podwyższonej temperatury wody, ciśnienia hydrostatycznego oraz olejków eterycznych. W trakcie kąpieli olejki są wchłaniane przez skórę, stąd należy wcześniej wykonać próbę uczuleniową. Tym bardziej, że podwyższona temperatura może wzmagać potencjalną reakcję alergiczną.

Temperatura kąpieli aromaterapeutycznej powinna wynosić 38 st. C. Kąpiel powinna trwać minimum 15 minut. Do wanny wypełnionej wodą dodaj 10-15 kropli olejku zmieszanych z łyżką oleju bazowego, np. oleju sezamowego.

Masaż aromaterapeutyczny 

Masaż ciała przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu skóra staje się lepiej odżywiona. W zależności od właściwości zastosowanego olejku, masaż aromaterapeutyczny może być wyszczuplający, ujędrniający, odprężający, regenerujący itd. Do masażu stosujemy mieszankę oleju bazowego i olejku eterycznego (lub mieszaniny olejków eterycznych). Przy skórze przesuszonej jako olej bazowy warto zastosować bardziej odżywczy olej. Sprawdzą się w tym celu: olej z wiesiołka, olej konopny, olej z awokado, olej lniany tłoczony na zimno. Przy skórze normalnej warto zastosować olej ze słodkich migdałów, olej z pestek winogron, czy olej jojoba.

Do masażu aromaterapeutycznego wykorzystaj 10-15 kropli mieszaniny olejków eterycznych w 50 ml oleju bazowego. Mieszankę oleju z olejkami eterycznymi możesz podgrzać w specjalnie przeznaczonym do tego podgrzewaczu olejów do masażu, który zapewni odpowiednią temperaturę oleju i komfort cieplny osoby masowanej.

Aromaterapia – szereg możliwości

Masaże, kąpiele i inhalacje z udziałem kominków aromaterapeutycznych to nie jedyne możliwości wykorzystania olejków. Warto także wykorzysać olejki eteryczne w kompresach na obolałe mięśnie. Gorący ręcznik nasączony mieszaniną olejków złagodzi ból i rozluźni napięte mięśnie. Do kompresów aromaterapeutycznych stosujemy 10-15 kropli mieszaniny olejków rozcieńczonych w połowie szklanki wody. Przy bólach mięśni sprawdzą się olejki: olejek eukaliptusowy, olejek imbirowy, olejek lawendowy, olejek mięty pieprzowej, olejek rozmarynowy, olejek cynamonowy.

Olejki eteryczne możesz dodawać także do jacuzzi i kąpieli perełkowych. Ulubionym olejkiem możesz skropić poduszki, zasłony i inne dekoracyjne elementy mieszkania. 

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
Jan, 26.06.2021

Bardzo przydatny artykuł! Dzięki niemu dowiedziałem się, które z moich olejków będą skuteczne na zimę;)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.