Jak zrobić świecę sojową DIY?

Świece zapachowe to coraz częściej nieodłączny element wystroju każdego wnętrza. Nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale także tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wnoszą ciepło i blask do każdej przestrzeni oraz roztaczają przyjemny aromat, czyniąc wnętrze bardziej przytulnym. Świeca sojowa to naturalna alternatywa dla jej parafinowych sióstr. Świecę sojową DIY możesz wykonać całkowicie samodzielnie. Wbrew pozorom jest to zajęcie bardzo proste i przyjemne, które zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut sprawiając przy tym sporo frajdy. Sprawdź, jak krok po kroku zrobić własną świecę sojową DIY w domu.

Jak zrobić świecę sojową DIY?
Spis treści:
  1. Naturalne świece sojowe - dlaczego warto?
  2. Co to jest wosk sojowy? 
  3. Jakie są zalety świec sojowych?
  4. Jak wybrać olejki eteryczne do świec sojowych?
  5. Jak wybrać knot do świecy sojowej?
  6. Jak zrobić świecę sojową DIY?

Naturalne świece sojowe - dlaczego warto?

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów świec. Najpopularniejsze to tradycyjne świece parafinowe, ale także coraz częściej wybierane świece woskowe wykonane na bazie naturalnych i ekologicznych surowców takich, jak wosk pszczeli lub wosk sojowy. Świeca sojowa stanowi doskonałą naturalną alternatywę dla innych rodzajów świec. Coraz chętniej po świeczki sojowe sięgają osoby, dla których istotne są ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia rozwiązania. Świece sojowe wybierają także wegetarianie oraz weganie, którzy cenią produkty zgodne z ich stylem życia - 100% roślinne i pozyskane bez udziału zwierząt. 

Co to jest wosk sojowy? 

Wosk sojowy to 100% naturalny, roślinny surowiec otrzymywany z ziaren soi. Proces pozyskiwania wosku sojowego polega na starannym oczyszczeniu oraz rozgnieceniu ziaren soi, z których tłoczony jest olej poddany następnie procesom utwardzania. Wosk sojowy może występować w kilku rodzajach. W naszej ofercie znajdziesz 2 rodzaje wosku sojowego: Wosk sojowy EcoSoya CB-135 oraz Wosk sojowy Kerasoy Container. Oba rodzaje wosków sojowych doskonale nadają się do świec zalewanych w naczyniach. Wosk sojowy Ecosoya CB-135 dodatkowo świetnie sprawdza się jako baza do tart zapachowych i świec do masażu. Zarówno wosk Kerasoy, jak i EcoSoya to surowce najwyższej jakości. Są 100% czyste i naturalne, nie zawierają żadnych dodatkowych substancji. Woski sojowe ECOSPA doskonale nadają się do samodzielnego tworzenia świec sojowych DIY. Bardzo dobrze współpracują z substancjami zapachowymi tworząc idealnie gładką taflę świecy.

wosk sojowy do świec

Jakie są zalety świec sojowych?

Świece sojowe to niewątpliwie jeden z najchętniej kupowanych elementów dekoracyjnych. Pamiętaj jednak, że poza wyglądem oraz zapachem świecy równie ważny, jak nie najważniejszy jest wybór świecy, która podczas spalania nie wytwarza substancji toksycznych. Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że Twoja świeca jest w pełni naturalna i nietoksyczna, po prostu samodzielnie wykonaj świecę DIY na bazie wosku sojowego oraz naturalnych olejków eterycznych dostępnych w naszej ofercie. Bardzo popularne świece parafinowe, które powstają z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej są szkodliwe dla zdrowia oraz dla środowiska. W czasie spalania uwalniają bowiem wiele toksycznych związków, np. acetaldehyd, toluen, benzen czy formaldehyd. Poza samą parafiną, niekorzystne dla zdrowia mogą być także syntetyczne substancje zapachowe dodawane do świec, które mogą działać alergizująco. W rankingu świec niekwestiowanym zwycięzcą są świece sojowe. Oto lista zalet świec sojowych:

  • 100% naturalne i roślinne, pozyskane z ziaren soi,
  • nietoksyczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia i środowiska, w przeciwieństwie do świec parafinowych emitują nawet 90% mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji
  • wosk sojowy jest 100% biodegradowalny, pozostawiony w naturalnych warunkach ulega bardzo szybkiemu rozkładowi, podczas którego nie powstają żadne szkodliwe dla środowiska substancje
  • wosk sojowy jest bezwonny i jest doskonałym nośnikiem zapachu, dzięki czemu 
  • świeca z wosku sojowego po rozlaniu jest bardzo łatwa do usunięcia z każdej powierzchni - wystarczy ciepła woda i mydło
  • świeca sojowa pali się nawet 2 razy dłużej niż świeca parafinowa,
  • świeca sojowa ma niską temperaturę topnienia, ok. 45-50 stopni Celsjusza, czyli o 10-15 stopni mniej niż świeca parafinowa, dzięki można jej używać do masażu, bez obaw o poparzenia skóry,
  • świeca sojowa jest odpowiednia dla wegan.

Jak wybrać olejki eteryczne do świec sojowych?

Wybór olejków eterycznych do świec zapachowych z wosku sojowego jest niezwykle istotny. Nie chodzi tu tylko o zapach, ale przede wszystkim o temperaturę zapłonu olejków, gdyż nie wszystkie olejki mogą być poddawane podgrzewaniu. Naturalne olejki eteryczne są bowiem substancjami łatwopalnymi, a ich temperatura zapłonu może wynosić od 30 do 120 st. C. To oznacza, że w kontakcie z ogniem ulegną one zapłonowi. Temperatura zapłonu olejku eterycznego wybranego do świecy sojowej powinna być zawsze wyższa niż temperatura topnienia wosku. Najbezpieczniej, żeby wynosiła powyżej 70 stopni Celsjusza. Sprawdź, które olejki możesz zastosować do swoich kompozycji zapachowych

Olejek eteryczny

Olejek paczulowy (Paczuli)

Temperatura zapłonu

>100 st. C

Olejek wetiwerowy (Vetiver) 100 st. C
Olejek mirrowy (Commiphora myrrha, Somalia) >100 st. C
Olejek cedrowy Atlas 100 st. C
Olejek goździkowy z pąków 93 st. C
Olejek cedrowy Virginia >93 st. C
Olejek palmarosa ekologiczny 93 st. C
Olejek Copaiba (balsam Copaiba) >90 st. C
Olejek cynamonowy z liści 88 st. C
Olejek Ylang Ylang (Complete) 87 st. C
Olejek szałwii muszkatołowej 81 st. C
Olejek z trawy cytrynowej ekologiczny 80 st. C
Olejek lawendowy Maillette 78 st. C
Olejek imbirowy świeży 78 st. C
Olejek lawendowy Francja 76 st. C
Olejek geraniowy Egipt >76 st. C
Olejek lawendowy Bułgaria 76 st. C
Olejek drzewa różanego 75 st. C
Olejek lawendowy Grosso 75 st. C
Olejek cytronelowy Java 75 st. C 
Olejek lawendowy Grosso ekologiczny 75 st. C 
Olejek eukaliptusowy cytrynowy 73-74 st. C
Olejek trawy cytrynowej 71-85 st. C
Olejek lawendowy Francja ekologiczny 71 st. C
Olejek mięty pieprzowej 71 st. C 
Olejek z werbeny (Thymus hiemalis, Hiszpania) 69 st. C
Olejek z werbeny cytrynowej 69 st. C

Jak wybrać knot do świecy sojowej?

Wybór konta do świecy DIY to wbrew pozorom niezwykle ważny etap tworzenia świec sojowych w domu. Do wyboru masz knoty bawełniane lub knoty drewniane. Wybierając knot do swojej świecy, kieruj się przede wszystkim jakością materiału, z którego jest wykonany. Wybieraj tylko te naturalne, nie zawierające syntetycznych dodatków, które podczas spalania mogą uwalniać nieprzyjemny zapach. Knoty materiałowe do świec sojowych zawsze powinny być wykonane z bawełny 100%. Knoty bawełniane mogą być powlekane lub surowe. Knoty powlekane pokryte są cienką warstwą wosku i zakończone blaszką, która ułatwia przytwierdzanie knota w naczyniu. Knoty surowe występują z kolei w formie niezagruntowanego sznurka, do którego blaszkę należy dokupić osobno. Kolejnym ważnym kryterium jest dobór odpowiedniej grubości knota. Im grubszy knot, tym płomień świecy będzie większy. Grubość knota dobierz odpowiednio do średnicy Twojej świecy. Do dyspozycji masz też knoty drewniane. Wybieraj tylko 100% naturalne knoty drewniane, niepowlekane substancjami ułatwiającymi palenie. W trakcie palenia świecy,  knoty drewniane delikatnie skwierczą i palą się małym płomieniem, nadając niepowtarzalny klimat. 

składniki do świec sojowych DIY

Jak zrobić świecę sojową DIY?

Własnoręcznie wykonane świece sojowe DIY to gwarancja jakości oraz możliwość całkowitej personalizacji świecy. Ty wybierasz zapach, wielkość, rodzaj knota. Wszystkie te elementy sprawiają, że każda Twoja świeca homemade jest unikatowa i oryginalna

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie potrzebne składniki oraz akcesoria do wykonania własnej świecy sojowej: 2 rodzaje wosków sojowych, całą gamę naturalnych olejków eterycznych, szklane słoiczki, knoty bawełniane i knoty drewniane, etykiety na świece DIY.  

W tym artykule podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić Świecę sojową DIY Lawenda i Trawa cytrynowa z knotem bawełnianym. Zapach świecy jednocześnie relaksuje, ale także odświeża umysł i dodaje energii. Polecamy tę świecę do aromaterapii zarówno w ciągu dnia, jak i do wieczornych rytuałów relaksacyjnych. 

Świeca sojowa DIY Lawenda i Trawa cytrynowa - Receptura

Składniki świecy sojowej DIY Lawenda i Trawa cytrynowa

Akcesoria niezbędne do zrobienia świecy

Jak zrobić świecę sojową krok po kroku?

Krok 1. Przygotuj swoje miejsce pracy, niezbędne składniki i akcesoria

Zaaranżuj trochę wolnej przestrzeni z blatem roboczym. Przygotuj wszystkie potrzebne składniki oraz akcesoria do przygotowania świecy. Na blacie, na którym będziesz pracować, możesz rozłożyć ręczniki papierowe lub gazety, które ochronią powierzchnię przed zbędnymi zabrudzeniami. Możesz założyć rękawiczki ochronne, aby uniknąć oparzenia w kontakcie z gorącym woskiem. Nie jest to jednak konieczne, gdyż wosk sojowy ma niską temperaturę topnienia. 

robienie świecy sojowej DIY - odważanie wosku sojowego

Krok 2. Odważ i rozpuść wosk sojowy 

W szklanej zlewce 250 ml odważ potrzebną ilość wosku sojowego. Przygotuj kąpiel wodną na palniku. Woda w kąpieli wodnej musi być gorąca, prawie wrząca. Do kąpieli wodnej wstaw zlewkę z woskiem sojowym i podgrzewaj tak długo, aż wosk osiągnie temperaturę 65-75 stopni Celsjusza. Temperaturę kontroluj za pomocą termometru. 

robienie świecy sojowej DIY - roztapianie wosku sojowego w kąpieli wodnejKrok 3. Umocuj knot świecy

W międzyczasie, gdy wosk zacznie się topić, na dno przygotowanego słoika przyklej knot. Chwyć knot za bawełnianą część i delikatnie zamocz blaszkę knota w zlewce z woskiem sojowym. Od razu przełóż knot na środek dna słoika. Przytrzymaj palcami dociskając knot do dna przez około 1 minutę aż wosk zastygnie, a knot będzie nieruchomy. 

Krok 4. Dodaj do świecy olejki eteryczne

Gdy wosk sojowy osiągnie temperaturę 65-75 stopni Celsjusza, całkowicie się rozpuści i stanie się transparentny, wyjmij naczynie z woskiem z kąpieli wodnej i cały czas mieszając odczekaj, aż schłodzi się do temperatury 55-60 st. C. Ustaw zlewkę ponownie na wadze, wciśnij przycisk TARA i odważ olejek lawendowy oraz olejek trawy cytrynowej. Dokładnie wymieszaj wosk z olejkami eterycznymi.

Krok 5. Przelej wosk do słoika i odstaw do ostygnięcia

Nie dopuszczając do zastygnięcia, przelej wosk jednym strumieniem do słoiczka. Odstaw gotową świecę do schłodzenia w temperaturze pokojowej na minimum 48 godzin.

robienie świecy sojowej DIY - zalewanie świecy w naczyniu

Krok. 6. Dopasuj długość knota

Gdy świeca całkowicie ostygnie, a wosk przyjmie postać stałą, przytnij knot nożyczkami. Opisz i naklej etykietę. Świeca sojowa jest gotowa!

Świece sojowe DIY to całkowicie naturalne, ekologiczne, wegańskie i bezpieczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się własnoręcznie wykonanym produktem, prostym i atrakcyjnym designem oraz zapachem najwyższej jakości. Dzięki naszym naturalnym olejkom eterycznym, Twoja świeca poza tym, że będzie cieszyć oczy i dekorować Twój salon lub sypialnię, będzie spełniać także funkcje aromaterapeutycze. Tworzenie świec DIY w domowych warunkach jest ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu, także w gronie najbliższych. Świeca sojowa to także fantastyczny pomysł na naturalny prezent DIY, który na pewno przypadnie do gustu każdej obdarowanej osobie. 

świeca sojowa DIY

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Tarta zapachowa do kominka Orientalna
Tarta zapachowa do kominka Orientalna

Receptura DIY na tartę zapachową do kominka Orientalną. Wyselekcjonowane składniki pochodzenia naturalnego nadadzą Twojemu pomieszczeniu przyjemny zapach, który relaksuje i nadaje zmysłowy nastrój. 

Poziom trudności:
łatwy

Oceny i komentarze

2 opinie
Oceń wpis 5.0 2 opinie
5.0
2 oceny
4.0
3.0
2.0
1.0
Beata, 30.07.2023

Artykuł "Jak zrobić świecę sojową DIY?" to prawdziwa kopalnia wiedzy dla każdego, kto chce stworzyć własną, naturalną świecę sojową. Autor, Agata Dominiak, z ogromną precyzją i zaangażowaniem przedstawia krok po kroku proces tworzenia świecy, zwracając uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. A tu moja świeca: https://pluszowagaleria.pl/produkt/swieca

Aleksandra, 09.06.2021

Świetny poradnik. Pierwsze świece za mną. Jeśli jest ktoś chętny zobaczyć jak wyszły zapraszam na instagrama - cande.land albo na facebooka - Candeland - świece sojowe

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

3
Zadaj pytanie
Aleksandra, 20.11.2021
Dzień dobry. Jakie olejki będą odpowiednie do świecy z wosku pszczelego?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, do świec z wosku pszczelego można używać nasze 100% olejki eteryczne z zakładki https://ecospa.pl/naturalne-olejki-eteryczne tylko o wysokiej temperaturze zapłonu (około 100 st. C).Na kartach produktów w zakładce specyfikacja mamy uwzględnioną rubrykę: temperatura zapłonu. W zależności, jakiego wosku do świec Pani używa, dobrany do niego olejek eteryczny powinien mieć wyższą temperaturę zapłonu niż temperatura palącej się świecy. Nasze olejki eteryczne z wysokimi temp. zapłonu (powyżej 100 st.C), to: Olejek paczulowy (Paczuli), Olejek wetiwerowy (Vetiver), Olejek mirrowy (Commiphora myrrha, Somalia), Olejek cedrowy Atlas.
Natalia, 16.07.2021
Czy wszystkie olejki eteryczne nadają się do użycia przy produkcji świeczek sojowych?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, do świec sojowych można używać nasze 100% olejki eteryczne z zakładki https://ecospa.pl/naturalne-olejki-eteryczne tylko o wysokiej temperaturze zapłonu (około 70 st. C). Na kartach produktów w zakładce specyfikacja mamy uwzględnioną rubrykę: temperatura zapłonu. W zależności, jakiego wosku do świec Pani używa, dobrany do niego olejek eteryczny powinien mieć wyższą temperaturę zapłonu niż temperatura palącej się świecy.  Przykładowo, dla świec na bazie wosku sojowego, gdzie temperatura palącej się świecy to 50-60 st.C, proponujemy 100% naturalne olejki eteryczne z wysokimi temp. zapłonu (powyżej 70 st.C), czyli: Olejek paczulowy (Paczuli), Olejek wetiwerowy (Vetiver), Olejek mirrowy (Commiphora myrrha, Somalia), Olejek cedrowy Atlas, Olejek goździkowy z pąków, Olejek cedrowy Virginia, Olejek palmarosa ekologiczny, Olejek Copaiba (balsam Copaiba), Olejek cynamonowy z liści, Olejek Ylang Ylang (Complete), Olejek szałwii muszkatołowej, Olejek z trawy cytrynowej ekologiczny, Olejek lawendowy Maillette, Olejek imbirowy świeży, Olejek lawendowy Francja, Olejek geraniowy Egipt, Olejek lawendowy Bułgaria, Olejek drzewa różanego, Olejek lawendowy Grosso, Olejek cytronelowy Java, Olejek lawendowy Grosso ekologiczny, Olejek eukaliptusowy cytrynowy, Olejek trawy cytrynowej, Olejek lawendowy Francja ekologiczny, Olejek mięty pieprzowej.
Justyna, 14.02.2021
Witam, chciałbym się dowiedzieć czy można czymś ekologicznym podbić zapach olejku w świecy sojowej?? Aby pachniał utleniający się wosk a nie sama świeca. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Justyna
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, świece zapachowe z naturalnymi olejkami eterycznymi mogą wydawać się mniej intensywne, niż z aromatami syntetycznymi. Jeżeli chce Pani uzyskać mocniejszy zapach w pomieszczeniu polecamy użyć w tym celu kominek zapachowy.
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.