KROK PO KROKU - codzienne oczyszczanie twarzy

Choć typów cery jest wiele, uniwersalne zasady pielęgnacji każdej z nich są takie same. Aby cieszyć się pełną blasku, gładką i pięknie wyglądającą skórą, stosuj codzienną rutynę pielęgnacyjną opartą na pięciu krokach: demakijażu, oczyszczaniu, złuszczaniu, tonizacji i nawilżaniu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak robić to krok po kroku.
 

KROK PO KROKU - codzienne oczyszczanie twarzy
Spis treści:
  1. Dlaczego prawidłowe oczyszczanie twarzy jest tak ważne?
  2. KROK 1. Demakijaż oczu i twarzy
  3. KROK 2. Dokładne oczyszczenie
  4. KROK 3. Złuszczenie martwego naskórka
  5. KROK 4. Tonizacja skóry twarzy
  6. KROK 5. Pielęgnacja twarzy - serum i krem dopasowane do rodzaju skóry

Dlaczego prawidłowe oczyszczanie twarzy jest tak ważne?

Specjaliści wyróżniają kilka głównych typów skóry: skórę normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Wyodrębnić możemy jednak również dodatkowe typy związane z problemami skórnymi: cerę trądzikową, odwodnioną, naczynkową, atopową czy wrażliwą. Każdy typ skóry wymaga innego traktowania, jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad pielęgnacji, które dotyczą ich wszystkich.

Codzienna pielęgnacja skóry powinna opierać się na kilku krokach: demakijażu, oczyszczaniu, tonizacji oraz nawilżaniu. Ponadto, regularnie powinniśmy złuszczać martwy naskórek.

Wieczorne oczyszczanie twarzy stanowi absolutną podstawę pielęgnacji. W ciągu dnia na skórze gromadzi się sebum, pot, kurz, pył i różne inne zanieczyszczenia. Ponadto, zwykle twarz przyjęła też warstwę codziennego makijażu. Pozostawienie nieoczyszczonej skóry na noc to prosta droga do problemów z cerą: poszarzałego kolorytu, suchości, przedwczesnych zmarszczek, zablokowanych porów oraz niedoskonałości w postaci zaskórników i wyprysków. Co ważne, skóra najbardziej regeneruje się w ciągu nocy. Jeśli nie oczyścisz jej przed pójściem spać, wszystkie pozostawione zanieczyszczenia nie pozwolą skórze oddychać i zablokują pory.

KROK 1. Demakijaż oczu i twarzy

Oczyszczanie skóry twarzy należy rozpocząć od dokładnego, lecz delikatnego demakijażu. Wybieraj do tego celu produkty, które nie podrażnią i nie wysuszą skóry. Warto zastosować roślinne oleje lub mieszanki olejów do zmycia makijażu z oczu oraz skóry twarzy. Choć może się to wydawać nieintuicyjne, oleje do oczyszczania twarzy doskonale usuwają resztki makijażu, sebum, i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo, oleje mają właściwości pielęgnacyjne: nawilżają, natłuszczają, odżywiają i regenerują skórę, stanowiąc remedium na różne problemy, np. trądzik czy suchość.

Do demakijażu możesz stosować pojedyncze oleje lub mieszanki olejów. W Ecospa znajdziesz wiele receptur na proste w przygotowaniu olejki do demakijażu do różnych typów cery. Do skóry suchej i dojrzałej sprawdzi się np. śliwkowy olejek do demakijażu – połączenie kilku olejków i witaminy E dokładnie usunie makijaż, jednocześnie regenerując i łagodząc skórę. Ponadto, witamina E ma duży potencjał antyoksydacyjny.

Do cery skłonnej do niedoskonałości wypróbuj oliwkę do demakijażu do cery trądzikowej, którego bazą jest regulujący wydzielanie sebum olej jojoba. Z kolei dodatek olejku z drzewa herbacianego zadziała silnie przeciwtrądzikowo.

Do cery naczynkowej polecamy delikatny aloesowy olejek do demakijażu – olej aloesowy i lniany nawilżają skórę oraz łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia. Sprawdź też naszą recepturę na delikatny olejek do demakijażu oczu i ust z olejem kokosowym i aloesowym w składzie.

Warto wspomnieć, że świetną alternatywą dla olejów do demakijażu są też płyny micelarne – obecne w nich micele skutecznie przyciągają wszelkie zanieczyszczenia. Przetestuj naszą recepturę np. na różany płyn micelarny do cery dojrzałej i suchej – wyjątkowo łagodny, z nawilżającymi, kojącymi i przeciwstarzeniowymi substancjami w składzie.

KROK 2. Dokładne oczyszczenie

Demakijaż olejami lub płynem micelarnym to pierwszy etap w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy. Jednak, aby skóra została dokładnie umyta, należy dopełnić pielęgnację, używając kosmetyków do oczyszczania twarzy zawierających łagodne środki powierzchniowo czynne. Skutecznie myją, a jednocześnie nie wysuszają skóry i nie naruszają jej płaszcza hydrolipidowego. Jakie produkty masz do wyboru?

Najpopularniejsze są żele oczyszczające do twarzy – wykorzystaj naszą bazę do mycia twarzy i ciała, bazę szamponową lub detergentową oraz inne składniki uzupełniające – np. witaminy, ekstrakty czy oleje - by stworzyć żel dopasowany do potrzeb Twojej skóry, np. żel do mycia twarzy z witaminą C. Dla cery suchej idealnym wyborem będzie delikatna i bardzo przyjemna w użyciu myjąca pianka.

Ciekawą formą produktu do oczyszczania są również kostki do mycia twarzy – w zależności od użytych składników kostka przyjmuje nie tylko inny kolor umilający jej stosowanie, ale ma również różne właściwości. W Ecospa proponujemy Ci wiele receptur na kosmetyki do domowego oczyszczania twarzy. Szczególnie polecamy delikatną kostkę do demakijażu z glinką niebieską, kostkę do demakijażu do cery trądzikowej oraz kostkę do demakijażu z olejem jojoba.

KROK 3. Złuszczenie martwego naskórka

Pozbywanie się martwego naskórka to sekret gładkiej, odżywionej i pełnej blasku skóry. Systematyczne złuszczanie pomaga skórze się zregenerować i dogłębnie oczyścić, dzięki czemu skutecznie wnikają do niej substancje aktywne zawarte w kosmetykach. Ponadto, regularnie peelingowana skóra ma mniejszą tendencję do powstawania zaskórników i wyprysków.

Stosuj peeling 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb Twojej skóry. Wybierz delikatny peeling enzymatyczny, zwłaszcza jeśli masz skórę wrażliwą, przesuszoną czy naczynkową, np. z enzymem z dyni. Posiadaczki skóry tłustej mogą pokusić się o używanie peelingu mechanicznego, np. z użyciem korundu.

Do złuszczania martwego naskórka doskonale nadadzą się również kosmetyki z kwasami, takie jak toniki, peelingi, kremy czy sera, np. przeciwzaskórnikowy tonik z kwasem jabłkowym 5%, peeling kwasem migdałowym 10% czy serum na przebarwienia z kwasem kojowym 4% i laktobionowym 6%.

KROK 4. Tonizacja skóry twarzy

Tonizacja niesłusznie jest bardzo często pomijanym krokiem w pielęgnacji. Warto jednak wprowadzić ją regularnie do swojej rutyny. Stosowanie toniku przywraca skórze naturalne pH, które po umyciu staje się zbyt zasadowe. Dzięki tonizacji cera odzyskuje swoją naturalną ochronę i lepiej przyswaja składniki aktywne z kosmetyków.

Najprostszym kosmetykiem, który możesz użyć do tonizacji jest hydrolat, czyli woda roślinna lub kwiatowa. Hydrolaty nie tylko przywracają naturalne pH, ale wykazują też szereg dobroczynnych właściwości na skórę: w zależności od rodzaju działają nawilżająco, kojąco, przeciwzmarszczkowo, a także pomogą na takie problemy skórne jak: przebarwienia, rozszerzone naczynka czy nadmierne wydzielanie sebum.

Świetnym pomysłem jest też przygotowanie toniku do twarzy DIY. Dopasuj składniki toniku do potrzeb swojej skóry. Do cery suchej doskonały będzie płyn tonizujący różany, tonik do cery suchej z ekstraktem z jabłka lub nawilżający tonik-mgiełka z hydrolatem z zielonej herbaty i biofermentem z bambusa. Stany zapalne i podrażnienia skutecznie ukoi płyn tonizujący do cery wrażliwej z aloesem. Z kolei do pielęgnacji cery problematycznej wybierz płyn tonizujący do cery trądzikowej z olejkiem drzewa herbacianego.

KROK 5. Pielęgnacja twarzy - serum i krem dopasowane do rodzaju skóry

Nawilżanie jest ostatnim krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Tylko odpowiednio nawilżona skóra ma szansę wyglądać pięknie. Inaczej będzie mało elastyczna i ściągnięta. Przesuszona skóra swędzi i łuszczy się, co jest szczególnie widoczne pod makijażem w postaci suchych skórek. Ponadto, nienawilżona skóra ma większą tendencję do przedwczesnych zmarszczek.

Aby odpowiednio nawilżyć skórę, należy zadbać o dostarczenie jej zarówno składników typowo nawilżających, np. kwasu hialuronowego, mocznika czy żelu z aloesu, oraz składników natłuszczających, do jakich należą przede wszystkim roślinne oleje.

W ten sposób zregenerujesz jej płaszcz hydrolipidowy, czego efektem będzie wygładzona, miękka w dotyku skóra. Codziennie rano i wieczorem aplikuj dopasowane do potrzeb Twojej cery serum oraz krem.

Bibliografia:

  • Izabela Lenartowicz, "Skin Doctor. Biblia zdrowej cery", wyd. Znak, 2018

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Płyn tonizujący do cery wrażliwej z aloesem
Płyn tonizujący do cery wrażliwej z aloesem

Receptura DIY na płyn tonizujący z aloesem. Ekologiczny żel z aloesu koi skórę, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne, a także przyspiesza proces gojenia ran. Dodatek hydrolatu spotęguje działnie żelu aloesowego oraz nada płynowi odpowiednie, bardziej kwaśne pH. Płyn polecany do pielęgnacji cery wrażliwej i podrażnionej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
łatwy
KROK PO KROKU - codzienne oczyszczanie twarzy nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla KROK PO KROKU - codzienne oczyszczanie twarzy.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.