Hydrolaty - czym są i jak je stosować?

Hydrolaty to naturalne, czyste esencje roślinne nazywane także wodami kwiatowymi lub ziołowymi. Ze względu na szereg właściwości pielęgnacyjnych, hydrolaty cieszą się ogromną popularnością w branży kosmetyków naturalnych. Poznaj właściwości wybranych hydrolatów i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni hydrolat do typu skóry oraz jak stosować naturalne hydrolaty w swojej pielęgnacji. 

Hydrolaty - czym są i jak je stosować?
Spis treści:
  1. Czym jest hydrolat?
  2. Jak działa hydrolat?
  3. Dlaczego hydrolaty ECOSPA są wyjątkowe? 
  4. Jak dobrać hydrolat do typu skóry?
  5. Hydrolat z konserwantem czy bez - który wybrać?
  6. Jak stosować hydrolat?
  7. Hydrolat jako składnik kosmetyków DIY 
  8. Bądź uważny! Nie każda woda kwiatowa jest hydrolatem

Czym jest hydrolat?

Hydrolat to surowiec otrzymywany metodą destylacji z parą wodną kwiatów, liści lub innych, aromatycznych części roślin. Proces destylacji polega na rozdzieleniu substancji stałych od ciekłych poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Powstała po destylacji woda, do której przeniknęły składniki aktywne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego to właśnie hydrolat. Jeszcze kilka lat temu hydrolaty uznawane były za całkowicie bezużyteczne i stanowiły jedynie produkt ouboczny produkcji olejków eterycznych. Dziś hydrolaty stają się coraz bardziej rozchwytywanym i pożądanym produktem w branży kosmetycznej ze względu na szereg właściwości oraz różnorodność zastosowań

Jak działa hydrolat?

Hydrolaty mogą mieć różne właściwości w zależności od rośliny, z której zostały pozyskane. Wspólną i podstawową właściwością wszystkich hydrolatów jest przywracanie skórze prawidłowego, lekko kwaśnego pH, które jest jednym z najważniejszych parametrów warunkujących zdrowie i dobrą kondycję skóry. Odpowiednie pH chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz pozwala utrzymać jej fizjologiczny mikrobiom. Po hydrolat możesz sięgać zamiennie z tonikiem, gdyż wykazuje podobne właściwości. Większość  hydrolatów działa także odświeżająco i oczyszczająco  ale hydrolaty mogą także wykazywać właściwości:

  • antyoksydacyjne, 
  • nawilżające
  • przeciwzmarszczkowe, 
  • przeciwzapalne, 
  • przeciwobrzękowe
  • regenerujące,
  • zmiękczające i wygładzające,
  • sebostatyczne,
  • łagodzące,
  • regulujące wydzielanie sebum,
  • matujące.

Hydrolaty z powodzeniem można stosować w codziennej pielęgnacji skóry, ciała i włosów. Są delikatne i zwykle nie wywołują podrażnień.

Pamiętaj!

Każdy naturalny produkt może uczulać. Zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek surowca kosmetycznego wykonaj próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry, np. za uchem i sprawdź, czy dany produkt nie spowodował u Ciebie reakcji alergicznej.

hydrolat najlepsza jakość

Dlaczego hydrolaty ECOSPA są wyjątkowe? 

W ofercie ECOSPA znajdziesz tylko hydrolaty najlepszej jakości, pochodzące ze sprawdzonych i zaufanych destylarni. Rośliny, z których otrzymywane są nasze hydrolaty pochodzą z upraw ekologicznych. Większość naszych hydrolatów może poszczycić się certyfikatem ECOCERT gwarantującym najwyższą jakość produktu.

Do wyprodukowania 1 l hydrolatu używa się ok. 1 kilograma surowca roślinnego (w zależności od rodzaju hydrolatu) oraz krystalicznie czystą wodę lub jak np. w przypadku hydrolatu malinowego - wodę aloesową. Nasze hydrolaty są w 100% czyste, naturalne, pozbawione dodatkowych substancji. W niektórych wariantach naszych hydrolatów znajdziesz dodatkowo konserwant, który zapewnia dłuższą trwałość i świeżość produktu. Konserwanty dodawane do hydrolatów są także naturalne i bezpieczne, dopuszczone do użytku przez jednostkę certyfikującą ECOCERT.

Jak dobrać hydrolat do typu skóry?

Jak wybrać odpowiedni dla swojej skóry hydrolat? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Naturalne hydrolaty są na tyle delikatnym produktem, że bez obaw możesz testować różne hydrolaty, kierując się nie tylko właściwościami, ale także zapachem. Niektóre ziołowe hydrolaty mają naturalne, nie dla wszystkich przyjemne zapachy, które odbierane są bardzo indywidualnie. Poniżej sprawdź, które hydrolaty polecane są do różnych typów skóry i wybierz hydrolat, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. 

Hydrolaty do skóry tłustej i mieszanej

Charakterystyczne cechy cery tłustej to pogrubiony naskórek o szarawym kolorycie, widoczne rozszerzone pory (ujścia gruczołów łojowych), zaskórniki i nieestetyczne błyszczenie. Cera mieszana jest połączeniem cery tłustej (strefa T: czoło, nos, broda) i suchej (policzki). W pielęgnacji zarówno cery mieszanej, jak i tłustej warto postawić na składniki intensywnie nawilżające, ale także o działaniu hamującym wytwarzanie sebum i regulujące pracę gruczołów łojowych. 

Hydrolaty, które pomogą niwelować objawy cery tłustej to m.in.: 

Hydrolaty do skóry suchej

Cera sucha jest ściągnięta, zaczerwieniona, szorstka w dotyku, swędzi, kłuje, łuszczy się, piecze. Przyczyną cery suchej jest niedobór lipidów warstwy rogowej naskórka i obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Cera sucha potrzebuje ukojenia, poprawy kondycji płaszcza hydrolipidowego (uszczelnienia bariery naskórkowej) oraz dostarczenia składników wiążących wodę w naskórku. Cera sucha polubi się z:

jak dobrać hydrolat do typu skóry

Hydrolaty do cery wrażliwej i naczynkowej

Cera wrażliwa to cera, które reaguje dyskomfortem, zaczerwienieniem, pieczeniem na różne czynniki jak: chlorowana woda, nagłe zmiany temperatur, nowe kosmetyki, powietrze o małej wilgotności. Przyczyną cery wrażliwej jest uszkodzona bariera naskórkowa, przez którą wnikają do skóry czynniki drażniące: alergeny, mikrozanieczyszczenia, drobnoustroje. Cera wrażliwa potrzebuje ukojenia, nawilżenia i ochrony przed szkodliwym wpływem czynników środowiska zewnętrznego. W pielęgnacji cery wrażliwej sprawdzą się m.in.: 

Hydrolaty do cery dojrzałej

Starzenie się skóry jest wywoływane przez szereg czynników zarówno wewnątrz- jak i zewnątrzpochodnych. Typowe cechy cery dojrzałej to: pogłębiające się zmarszczki, ścieńczenie naskórka, spadek elastyczności, opadanie owalu twarzy wywołane zaburzeniami w strukturze włókien kolagenu i elastyny, redukcja zawartości podściółki tłuszczowej, postępująca suchość skóry. Cera dojrzała potrzebuje składników nawilżających, regenerujących, uelastyczniających, ujędrniających i ochronnych.

W pielęgnacji cery dojrzałej sprawdzą się m.in.: 

Hydrolaty na trądzik

TTrądzik związany jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, powstawaniem zaskórników oraz rozwojem stanów zapalnych. W rozwoju trądziku dużą rolę odgrywają bakterie Propionibacterium acnes. Objawy trądziku to nadprodukcja sebum, obecność zaskórników, krostek, grudek i torbieli ropnych. Skóra trądzikowa potrzebuje składników o działaniu oczyszczającym, hamującym aktywność bakterii, regulującym pracę gruczołów łojowych i przeciwdziałających powstawaniu zaskórników.

Przy trądziku sprawdzi się: 

Hydrolat z konserwantem czy bez - który wybrać?

W naszej ofercie posiadamy dwa rodzaje hydrolatów: czyste bez dodatkowych substancji oraz Hydrolaty z kosnerwantem, zawierające w składzie naturalny system konserwujący akceptowany przez jednostkę certyfikującą ECOCERT. Oba rodzaje hydrolatów mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Hydrolaty bez konserwantów są 100% naturalne, ale mniej trwałe, niż hydrolaty z konserwantem. Okres przydatności hydrolatu bez konserwantu to maksymalnie 2 miesiące od daty otwarcia produktu. Natomiast hydrolatem z konserwantem można przechowywać do 6 miesięcy. Skąd ta różnica?

Hydrolaty są składnikiem wodnym, a więc idealnym podłożem do rozwoju bakterii, grzybów czy pleśni. Z tego względu hydrolaty bez konserwantu należy przechowywać w zacienionym miejscu, w temperaturze 10-13 °C , a najlepiej w lodówce. Taka forma przechowywania hydrolatu zapewni mu świeżość i trwałość na dłużej.

Hydrolaty w których został zastosowany dodatkowo konserwant bardziej trwałe, zabezpieczone przed rozwojem mikroorganizmów. Można więc przechowywać je w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł światła, np. na półce w łazience. Hydrolat z konserwantem możesz także nosić przy sobie w torebce, czy w plecaku i użyć zawsze wtedy, gdy Twoja skóra potrzebuje odświeżenia. Pamiętaj jednak, że hydrolaty z konserwantem mogą wykazywać większe ryzyko wystąpienia podrażnień czy alergii. Zawsze przed zastosowaniem nowego składnika wykonaj próbę uczuleniową, np. na skórze za uchem i sprawdź, jak Twoja skóra reaguje na dany produkt. 

hydrolat z konserwantem i bez konserwantu

Jak stosować hydrolat?

Hydrolaty doskonale sprawdzą się zarówno w pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Możesz stosować je bezpośrednio na skórę czy włosy oraz jako bazę toników i mgiełeka, także składnik kremów, balsamów, szamponów, maseczek, czy serum DIY. 

Hydrolat na twarz

Hydrolaty stosuj bezpośrednio na skórę jako tonik do twarzy. Dzięki wygodnej buteleczce z atomizerem możesz rozpylić hydrolat jednym psiknięciem. Możesz także użyć wacika kosmetycznego. Nasącz wacik hydrolatem i przetrzyj skórę. Hydrolat stosuj zawsze po dokładnym demakijażu i umyciu twarzy np. łagodnym żelem lub pianką myjącą DIY. Dzięki temu przywrócisz skórze twarzy prawidłowe pH. Hydrolaty mogą także całkowicie zastępować wodę w recepturach na toniki oraz maseczki glinkowe lub algowe do twarzy. Zmieszaj Glinkę żółtą Illite z hydrolatem kocanki włoskiej w maseczce do cery naczynkowej. Wypróbuj recepturę na lawendowy tonik do twarzy. Hydrolat możesz także dodawać do płynów do demakijażu, żeli do mycia twarzy, kremów i serum DIY. Sprawdź recepturę na Antyoksydacyjne serum z witaminą C 15% oraz hydrolatem różanym lub delikatną, rumiankową piankę do mycia twarzy. 

Hydrolat na ciało

Hydrolat w czystej postaci świetnie sprawdzi się jako odświeżająca mgiełka na ciało w upalne dni, np. hydrolat miętowy. Hydrolat możesz także wykorzystać w recepturze na mgiełki, użyć jako fazę wodną Twojego balsamu, mleczka do ciała czy kremu do rąk. Wypróbuj recepturę na łagodzącą mgiełkę na lato z prowitaminą B5

hydrolat jako mgiełka do ciała

Hydrolat na włosy 

Włosy bardzo lubią naturalne hydrolaty. Wiele z nich wykazuje właściwości pielęgnacyjne właśnie dla włosów, np. hydrolat lawendowy niweluje problem łupieżu, a hydrolat rozmarynowy ogranicza ich wypadanie. Hydrolaty możesz stosować bezpośrednio na włosy jako mgiełka nawilżająca, ale sprawdzą się także jako składnik wcierek, płukanek do włosów, szamponów, odżywek i masek do włosów DIY. Wypróbuj Marchwiowy szampon z bazy do włosów suchych, Wzmacniającą płukankę z fitokeratyną i honeyquat oraz Ochronną mgiełkę do włosów z zieloną herbatą. Więcej na temat stosowania hydrolatów na włosy przeczytasz w naszym artykule "Jak stosować hydrolaty w pielęgnacji włosów?"

Hydrolat jako składnik kosmetyków DIY 

Hydrolaty są rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne w olejach. Możesz dodawać je do wszystkich typów kosmetyków DIY z wyjątkiem tych zawierających wyłącznie składniki tłuszczowe. Hydrolaty nie wymagają ogrzewania, dodawaj je do kosmetyków w temperaturze pokojowej. Ponieważ hydrolaty są podatne na rozwój bakterii i pleśni, przygotowując kosmetyki z hydrolatami użyj naturalnego konserwantu. Hydrolaty możesz ze sobą łączyć, dobierając je według właściwości. Pamiętaj jednak by nie mieszać więcej, niż trzech hydrolatów. Surowce naturalne niosą za sobą pewne ryzyko alergii, większe im więcej ich ze sobą połączymy. 

Bądź uważny! Nie każda woda kwiatowa jest hydrolatem

Tylko hydrolaty, czyli produkty otrzymywane w wyniku destylacji parą wodną mają aromaterapeutyczne właściwości i mogą być nazywane hydrolatami. Uważaj na tzw. false friends, czyli produkty nąśladujące hydrolaty, jednak nie będące prawdziwymi hydrolatami. Solubilizaty olejków eterycznych bądź substancji zapachowych rozpuszczone w wodzie są po prostu perfumowanymi wodami i nie będą gwarantowały aromaterapeutycznych właściwości. To samo dotyczy roztworów, które zawierają w składzie nie tylko hydrolat, ale też np. wodę, glicerynę lub ekstrakty roślinne.

 

Hydrolat różany (rosa damascena)

  • Hydrolat różany posiada wyjątkowy, bogaty miodowo-różany aromat.
  • Polecany jest do pielęgnacji cery dojrzałej i wymagającej nawilżenia.
  • Nawilża skórę, niweluje powstawanie zmarszczek i ujędrnia skórę.
  • Wypróbuj hydrolat różany w czystej postaci jako tonik do twarzy.
  • Wymieszaj hydrolat różany w dłoni z Potrójnym kwsem hialuronowym i Prowitamina B5 aby stworzyć szybkie serum przeciwstarzeniowe i nawilżające. Wystarczy po kilka kropli każdego składnika.
Hydrolat różany ekologiczny (z konserwantem)
20,90 zł 50 ml

Hydrolat z bambusa ekologiczny

  • Hydrolat z bambusa polecany jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, szczególnie tłustej i mieszanej.
  • Dzięki zawartości krzemionki matuje skórę oraz tonizuje ją.
  • Wypróbuj hydrolat z bambusa jako składnik swojego kremu do twarzy lub toniku. 
Hydrolat z bambusa ekologiczny (z konserwantem)
15,90 zł 50 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki zielonej Montmorillonite na zaskórniki
Maseczka z glinki zielonej Montmorillonite na zaskórniki

Przepis na maseczkę z glinki zielonej Montmorillonite. Glinka zielona reguluje pracę gruczołów łojowych, chroni naczynia krwionośne. Działa regenerujaco oraz wzmacniająco na komórki skóry. Bioferment z bambusa  łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie. Hydrolat rozmarynowy ma właściwości regenerujące i antybakteryjne, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, tonizuje, wygładza i rozświetla cerę. Maska przeznaczona do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej z licznymi zaskórnikami.

Wskazania: Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
bardzo łatwy

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
Anna, 31.07.2022

Hydrolatów używam już od ponad roku. Przestałam używać toników i zastąpiłam je właśnie hydrolatami. Są tańsze oraz wykazują lepsze właściwości. Na co dzień w zależności od potrzeb skóry stosuje zamiennie hydrolat geraniowy lub nerolii. Dodaję je również do maseczek z glinką. Widoczna jest poprawa nawilżenia skóry oraz rzadsze i mniejsze występowanie trądziku

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

1
Zadaj pytanie
Hania, 28.07.2022
Witam, chciałam zapytać czy hydrolaty owocowe destyluje się tak samo jak roślinne? Czy można zrobić hydrolat owocowy, np. z malin czy banana w destylatorze?
Odpowiedź ECOSPA:
Dzień dobry, wszystkie hydrolaty przygotowuje się właśnie w procesie destylacji parą wodną. Sam proces niczym się nie różni.
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.