Olej konopny – kiedy warto go stosować?

Olej konopny szturmem podbił serca dietetyków i osób dbających o zdrowie. Docenił go nie tylko przemysł spożywczy i farmaceutyczny, ale i kosmetyczny. Z czego powstaje ten surowiec o wyjątkowych właściwościach odżywczych, pielęgnacyjnych i leczniczych? Jak wykorzystać go w codziennej trosce o piękny wygląd skóry i włosów? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Olej konopny – kiedy warto go stosować?
Spis treści:
  1. Czym jest olej konopny i z czego powstaje?
  2. Wyjątkowy skład chemiczny oleju konopnego
  3. Działanie oleju konopnego na skórę
  4. Zastosowanie oleju konopnego na włosy
  5. Receptury DIY z wykorzystaniem oleju konopnego

Czym jest olej konopny i z czego powstaje?

Olej konopny wytłaczany jest z nasion konopi siewnych Cannabis Sativa L. Warto zwrócić uwagę, że jest to inna odmiana konopi niż ta, z której pozyskiwane są wyroby o charakterze narkotycznym. Olej z nasion konopi siewnej – w odróżnieniu od konopi indyjskich – nie posiada właściwości psychoaktywnych, pozytywnie oddziałuje na organizm i może być bezpiecznie stosowany.

Jaki olej konopny jest dostępny w Ecospa? Najwyższa jakość produktu jest możliwa do uzyskania dzięki metodzie tłoczenia nasion konopi na zimno. Proces ten sprawia, że olej zachowuje swój skład i nie traci cennych właściwości. W Ecospa do wyboru są dwa świetnej jakości, tłoczone na zimno oleje konopne, z czego jeden pochodzi z upraw ekologicznych.  

Wyjątkowy skład chemiczny oleju konopnego

Jakie właściwości kosmetyczne ma olej konopny? Olej ten, o płynnej konsystencji, ciemnozielonej lub żółtej barwie (w zależności od uprawy) i orzechowym zapachu, ma niezwykle bogaty skład chemiczny. Z punktu widzenia kosmetyki najważniejsza jest jego wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej konopny zawiera aż ok. 81% NNKT, w tym kwasu linolowego, α-linolenowego, γ-linolenowego oraz oleinowego. Warto dodać, że w oleju konopnym znajdują się również kwasy tłuszczowe nasycone: kwas palmitynowy i stearynowy.

Imponująca ilość kwasów tłuszczowych nie jest jedyną zaletą oleju konopnego. Znajdziesz w nim również wiele innych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Olej konopny pochwalić się może obecnością takich składników jak: witamina A, witamina E, witamina K, minerały: potas, sód, wapń, cynk, fosfor, magnez, miedź, żelazo oraz fitosterole, chlorofil i fosfolipidy.

To wszystko sprawia, że olej konopny stanowi wyjątkowo cenny składnik kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Nie ma się co dziwić, że w kosmetyce tak chętnie wykorzystuje się olej konopny. Właściwości lecznicze tego surowca są naprawdę imponujące. Kremy z olejem konopnym, a także sera, balsamy, mydła, maseczki, płyny do kąpieli, szampony, odżywki, maski do włosów, pomadki do ust – formuł kosmetycznych wykorzystujących działanie pielęgnacyjne oleju konopnego jest naprawdę mnóstwo.

Działanie oleju konopnego na skórę

Olej konopny sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, w tym skóry normalnej, suchej, mieszanej czy tłustej. Z jego wyjątkowego potencjału skorzysta jednak najbardziej skóra problematyczna. Przesuszona, zniszczona, podrażniona, dotknięta atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem – niezależnie od typu problemu, olej konopny poprawi kondycję i wygląd każdego typu skóry.

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych działa jak kojący balsam na skórę suchą. NNKT łagodzą dolegliwości takie jak świąd, łuszczenie się czy podrażnienia. Jednocześnie budują barierę ochronną skóry, wzmacniają strukturę cementu międzykomórkowego oraz ograniczają transepidermalną utratę wody. Efektem regularnego stosowania tego oleju będzie zregenerowana, nawilżona i elastyczna skóra.

Olej konopny jest również niezwykle skuteczny w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Olej z nasion konopi bardzo przypomina sebum wydzielane przez ludzką skórę, dlatego reguluje on jego wydzielanie. Jednocześnie działa przeciwzapalnie i jest niekomedogenny, tzn. nie zapycha ujść gruczołów łojowych, a także łatwo się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. To wszystko powoduje, że olej konopny stanowi potężną oręż w walce z trądzikiem: łagodzi już powstałe zmiany i nie dopuszcza do powstania nowych. Pomagają w tym nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale i witamina A, przeciwdziałająca pojawianiu się wyprysków.

Obecność witamin A, E i K w oleju konopnym decyduje o jego właściwościach anti-aging. Wypróbuj olej konopny na zmarszczki – zmniejszy on widoczność tych drobnych, zwiększy elastyczność skóry i silnie ją zregeneruje. Dlatego doskonale sprawdzi się dla cery dojrzałej.

Zastosowanie oleju konopnego na włosy

Chcesz poprawić wygląd swoich kosmyków? Olej konopny zadba nie tylko o wygląd Twojej cery, ale i włosów. Poprawi mikrokrążenie w skórze głowy, wzmacniając cebulki włosów i zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu. Ponadto, działa przeciwłupieżowo. Jednak efekty jego działania zobaczysz właściwie od razu – olej konopny do włosów, zastosowany na całej ich długości, ułatwi rozczesywanie i sprawi, że kosmyki staną się sypkie i błyszczące.

Receptury DIY z wykorzystaniem oleju konopnego

Aplikuj olej konopny bezpośrednio na skórę i włosy solo lub w połączeniu z innymi składnikami. Sprawdzi się jako serum do twarzy, olejek po kąpieli lub do masażu. Przy używaniu olejów roślinnych na twarz jako serum zalecamy łączenie ich z humektantami, np. kwasem hialuronowym.

Olej konopny stanowi również cenny składnik kosmetyków – wykorzystaj jego potencjał, tworząc kosmetyki DIY, takie jak kremy, sera, wcierki do włosów, oliwki czy masła do ciała. Stosuj regularnie olej konopny na twarz, ciało i włosy, a szybko zobaczysz pierwsze efekty.

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, wypróbuj np. kostkę do demakijażu do cery trądzikowej oraz lipidowe serum do cery problemowej. Z kolei kondycję cery dojrzałej i suchej wesprze bogaty krem regenerujący do skóry szyi i dekoltu z retinolem, witaminą E i mieszanką olejów. Olej konopny sprawdzi się również w męskiej pielęgnacji – sprawdź naszą recepturę na wosk do brody i wąsów z olejem konopnym.

Bibliografia:

  • J. Caputa, A. Nikiel-Loranc, "Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii" w Kosmetologia Estetyczna, 4/2019, vol. 8

Olej konopny zimnotłoczony

Idealny jest do kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym, naprawczym i ujędrniającym. Przyspiesza regenerację skóry, dlatego polecany jest na łuszczycę, egzemę i atopowe zapalenie skóry. Łagodzi zmiany zapalne i alergie skórne. Sprawdzi się przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Stosowany do pielęgnacji włosów.

Olej konopny zimnotłoczony
od 12,90 zł 9,03 zł 30 ml

Olej konopny (z nasion konopi) ekologiczny

Tłoczony na zimno i pochodzi z ekologicznej uprawy. Ma zielony kolor i lekko orzechowy zapach. Olej konopny polecany jest do kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym, naprawczym i ujędrniającym. Łagodzi podrażnienia i nawilża suchą skórę. Wspomaga walkę z trądzikiem.

Olej konopny (z nasion konopi) ekologiczny
13,90 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Dwufazowa wcierka do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii
Dwufazowa wcierka do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii

Przepis DIY na dwufazową wcierkę do pielęgnacji wypadajacych włosów. Oleje obecne w recepturze regenerują włosy oraz stymulują i wzmacniają cebulki włosów. Żel hialuronowy nawilża skórę głowy i poprawia kondycję włosów. Ekstrakt CO2 z romarynu działa oczyszczająco i antyoksydacyjnie, a olejek cynamonowy pobudza krążenie krwi. Wcierka jest przeznaczona do pielęgnacji wypadających włosów. Może lekko je przyciemniać.

Poziom trudności:
łatwy
Olej konopny – kiedy warto go stosować? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olej konopny – kiedy warto go stosować?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.