Pielęgnacja cery trądzikowej

Skłonna do niedoskonałości, przetłuszczająca się, podrażniona, z wypryskami i stanami zapalnymi, z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Tak w jednym zdaniu można scharakteryzować cerę trądzikową. Jeśli borykasz się z tego typu cerą, poznaj przyczyny trądziku. Dowiedz się, czego unikać w swojej pielęgnacji, a nastepnie weź sprawy w swoje ręce i zaufaj naturalnym kosmetykom DIY, które pomogą Ci zniwelować objawy trądziku i przywrócić cerze zdrowy wygląd

Pielęgnacja cery trądzikowej
Spis treści:
  1. Jak pielęgnować cerę trądzikową?
  2. Zasady pielęgnacji cery trądzikowej 
  3. Jakie kosmetyki wybierać do cery trądzikowej? 
  4. Co pogarsza objawy trądziku? 

Trądzik jest chorobą aparatu włosowo-łojowego, dotykającą 80-90% nastolatków. W ostatnich latach coraz częściej diagnozowaną również u osób po 30. r. ż. (typ acne tarda – trądzik dorosłych). Podłoże trądziku jest wieloczynnikowe, do przyczyn występowania zmian trądzikowych zaliczamy:

  • nadprodukcję łoju przez gruczoły łojowe,
  • zablokowanie ujść gruczołów łojowych,
  • aktywność bakterii Propionibacterium acnes (łój jest świetnym środowiskiem do ich rozwoju),
  • zmiany hormonalne,
  • niewłaściwą pielęgnację i dietę.

Do charakterystycznych objawów trądziku należą:

  • otwarte (ciemno zabarwione) i zamknięte (zabarwione na biało) zaskórniki, czyli czopy keratyny blokujące ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki powstają w wyniku zwiększenia ilości wolnych kwasów tłuszczowych w składzie wydzieliny łojowej, powodowanego aktywnością bakterii,
  • krosty, grudki, torbiele ropne, stany zapalne,
  • nasilony łojotok - nadmierna produkcja łoju powodowana jest w dużej mierze czynnikami hormonalnymi. U kobiet w przebiegu trądziku odnotowuje się podwyższone stężenie androgenów i większą aktywność enzymu 5-α-reduktazy. Charakterystyczną cechą trądziku jest również zmiana składu łoju – zmniejszenie ilości kwasu linolowego, a zwiększenie utlenionego skwalenu. Wybierając naturalne oleje do cery trądzikowej warto zatem zwracać uwagę na te bogate w kwas linolowy, np. olej z czarnego kminku (czarnuszki), olej konopny, olej arganowy, czy olej Sacha Inchi.

Objawy trądziku lokalizują się na skórze twarzy, klatki piersiowej i pleców. Trądzik jest chorobą, a zatem wymaga konsultacji z lekarzem. Nieodzownym elementem terapii trądziku jest jednak prawidłowa pielęgnacja skóry

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna charakteryzować się systematycznością i regularnością. Walka z trądzikiem to często trudny i długotrwały proces. Zmiany pozostają na skórze przez dłuższy czas i mają tendencję do nawrotów, co działa zniechęcająco i demotywująco. Nie należy się poddawać! Zamiast załamywać ręce zweryfikuj, czy kosmetyki, których używasz mają odpowiedni, adekwatny do potrzeb cery trądzikowej skład. 

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków i przestrzeganie pewnego reżimu pielęgnacyjnego. W tym artykule podpowiadamy, które składniki kosmetyczne będą odpowiednie dla cery trądzikowej oraz jak ułożyć skuteczny rytuał pielęgnacyjny.

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej 

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej powinna obejmować następujące etapy:

Oczyszczanie

Do mycia cery trądzikowej używaj żeli i pianek myjących opartych na łagodnych składnikach myjących, takich jak glukozyd decylowy (Decyl Glucoside). Zdecydowanie unikaj zasadowych mydeł i SLES-u.

Dwa razy w tygodniu nałóż na skórę oczyszczającą maseczkę z zieloną glinką. Francuska glinka zielona Montmorillonite dogłębnie oczyszcza skórę, pochłania nadmiar sebum, działa matująco, detoksykująco, remineralizująco oraz przyspiesza ustępowanie zmian trądzikowych. Maseczki oczyszczające przyrządzaj wykorzystując hydrolaty o działaniu sebostatycznym, takich jak: hydrolat oczarowy, hydrolat czystka ladanowego, hydrolat rozmarynowy.

Złuszczanie

Peelingi złuszczające pozwalają pozbyć się zrogowaciałego naskórka, odblokowują pory, wygładzają skórę, redukują szary, ziemisty odcień skóry spowodowany nagromadzeniem martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Przy cerze trądzikowej unikaj peelingów mechanicznych, zastępując je enzymatycznymi. Wypróbuj enzym z dyni, który złuszcza martwy naskórek bez wywoływania podrażnień, regeneruje, przywraca skórze blask.

Przy cerze trądzikowej sięgnij także po kwasy. Zabiegi pielęgnacyjne z kwasami dogłębnie oczyszczają skórę, usuwają zaskórniki, zrogowaciały naskórek, wygładzają, rozjaśniają, redukują blizny potrądzikowe

Kwas migdałowy dzięki stosunkowo dużej cząsteczce (większej niż np. kwas glikolowy) będzie działał skutecznie, ale łagodnie. Kwas migdałowy może być stosowany o każdej porze roku również latem. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie, oczyszcza skórę, zwęża pory, nawilża, stymuluje regenerację skóry. Kwas migdałowy sprawdza się również jako środek niwelujący blizny potrądzikowe. Kuracje z kwasem migdałowym zacznij od niższych stężeń (np. 5%) i zwiększaj stężenie stopniowo. Możesz również wykorzystać kwas migdałowy w tonikach, serum i kremach. Wypróbuj recepturę na Serum z kwasem migdałowym 10% i witaminą B3 5% lub Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%.

Kwas salicylowy należy do grupy β-hydroksykwasów. Jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, a zatem rozpuszcza się w sebum i łatwo przenika w głąb naskórka. Kwas salicylowy działa bakteriostatycznie, zwęża ujścia gruczołów łojowych, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, zmniejsza widoczność przebarwień. Przetestuj recepturę na Serum olejowe z kwasem salicylowym 2%.

Kwas azelainowy oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, reguluje wydzielanie sebum, skutecznie rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe, działa antybakteryjnie. Sprawdź przepis DIY na Balsam z kwasem azelainowym na przebarwienia.

Tonizowanie

Toniki mają za zadanie przywracać skórze prawidłowe, lekko kwaśne pH. Utrzymanie właściwego pH jest bardzo ważne dla funkcjonowania skóry jako bariery ochronnej, zapobiegającej wnikaniu drobnoustrojów i zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego. Prawidłowe pH jest istotne także dla naturalnego mikrobiomu skóry. Zbyt wysokie pH sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Podwyższone pH skóry zwiększa ryzyko powstawania przebarwień.

Toniki do cery trądzikowej najlepiej przygotować na bazie hydrolatów, wzbogacając je ekstraktami roślinnymi, np. ekstraktem z wierzby białej i ekstraktem z ogórka, kwasem mlekowym, czy glukonolaktonem.

Nawilżanie

Nawilżanie jest ważnym krokiem pielęgnacji cery trądzikowej. Gdy skóra jest sucha, gruczoły łojowe pracują intensywniej, by zrównoważyć ubytki lipidów w płaszczu hydro-lipidowym naskórka. By zapewnić skórze prawidłowe nawilżenie, dodawaj do swoich kosmetyków DIY składniki wiążące wodę w naskórku oraz naturalne oleje roślinne, tworzące na powierzchni naskórka warstewkę zapobiegającą transepidermalnej utracie wody.

Do kremów do cery trądzikowej wybieraj oleje naturalne o lekkiej, nietłustej konsystencji, szybko wchłaniające się i nie pozostawiające na skórze lepkiego filmu, np.: olej jojoba (złoty) zminotłoczony, olej z pestek moreli, olej z pestek arbuza, olej z czarnej porzeczki.

Przeciwdziałanie nadprodukcji sebum 

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może być związana ze zmianami hormonalnymi. Nie jest to jednak regułą. Najnowsze publikacje z dziedziny kosmetologii wskazują, że nadprodukcja łoju jest naturalnym procesem związanym z okresem dojrzewania. U niektórych osób występuje, u innych nie i jest to regulowane złożonymi procesami biochemicznymi, przebiegającymi inaczej dla każdego organizmu. Krem do cery trądzikowej powinien łączyć składniki o działaniu nawilżającym i te ograniczające wydzielanie sebum. Wyprój przepis na Krem z witaminą B3 5% i maceratem nagietka do cery trądzikowej.

Przeciwdziałanie zaskórnikom

W celu likwidacji zaskórników najlepiej sprawdzą się punktowe żele lub kremy o lekkiej konsystencji. W przeciwdziałaniu zaskórnikom pomocne będą zabiegi złuszczające (peelingi enzymatyczne lub kwasowe).

Matowienie cery

Nieestetyczne błyszczenie się skóry często próbujemy zwalczyć aplikując kolejne warstwy matujących pudrów. W efekcie skóra po całym dniu jest obciążona talkiem i syntetycznymi polimerami matującymi. Lepsze efekty przyniesie działanie na przyczynę problemu – aplikowanie kosmetyków opartych na składnikach regulujących pracę gruczołów łojowych. 

Nieocenioną pomocą w walce z błyszczeniem się skóry są maseczki glinkowe. Regularne stosowanie maseczek z glinką zieloną, wzbogaconych o algi morskie, hydrolaty i ekstrakty roślinne o działaniu sebostatycznym sprawia, że skóra jest oczyszczona i zmatowiona.

Jakie kosmetyki wybierać do cery trądzikowej? 

Cera trądzikowa potrzebuje kosmetyków zawierających składniki o działaniu:

Żel do mycia twarzy do cery trądzikowej 

Żel do mycia cery trądzikowej oparty na bazie szamponowej, z dodatkiem bambusowego węgla aktywnego i ekstraktu z wierzby białej, skutecznie myje, usuwa nadmiar sebum, pozostawia skórę zmatowioną. Olejek mięty pieprzowej nadaje odświeżający, energetyzujący zapach, a dodatkowo uczucie delikatnego chłodzenia. 

Serum do cery trądzikowej

Serum z niacynamidem do cery trądzikowej wpisuje się w modny trend minimalizmu w kosmetykach. Składa się tylko z trzech surowców. Skoncentrowana dawka kwasu hialuronowego, niacynamidu i hydrolatu czystka ladanowego zapewnia skórze optymalne nawilżenie. Serum redukuje wydzielanie sebum i przeciwdziała przebarwieniom.

Tonik do cery trądzikowej

Tonik przywraca skórze właściwe pH, ale też odświeża ją, oczyszcza, nawilża. W zależności od zastosowanych składników może działać antybakteryjnie, łagodząco, matująco. Zamiast wody do przygotowywania toników najlepiej stosować hydrolaty. Tonik stosuj po umyciu twarzy, przed nałożeniem kremu. Znajdź przepis na tonik DIY najlepszy dla ciebie w kategori Toniki do twarzy.

Co pogarsza objawy trądziku? 

Czynników pogarszających objawy trądziku jest sporo, aczkolwiek ich eliminacja wcale nie jest taka trudna. 

Niewłaściwe kosmetyki

Cerze trądzikowej szkodzą kosmetyki zawierające alkohol, silnie wysuszający skórę. Im skóra jest bardziej sucha, tym gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie. Unikajmy wysuszających zasadowych mydeł i mocno pieniących się detergentów. Cerze trądzikowej nie sprzyja również nadmiar fluidów, korektorów i pudrów o gęstych konsystencjach i składnikach zatykających ujścia gruczołów łojowych. Warto zwrócić uwagę na higienę pędzli, gąbeczek i innych aplikatorów którymi nakładamy makijaż. Przedmioty te należy często myć, dezynfekować i dokładnie osuszać. 

Mechaniczna ingerencja w krostki i zaskórniki

Krost, grudek i zaskórników nie należy wyciskać ani rozdrapywać. Samodzielne próby ich usuwania zwiększają ryzyko zakażenia bakteryjnego i prowadzą do powstawania blizn i przebarwień. W języku kosmetologów istnieje określenie „trądzik z wydrapania” dotyczące właśnie zmian skórnych powstałych wskutek mechanicznej ingerencji w krostki i zaskórniki.

Stres

Długotrwały stres powoduje wytwarzanie w organizmie kortyzolu – hormonu, który przygotowuje organizm do obrony, ale też zaburza pewne procesy układu odpornościowego. W następstwie długotrwałego stresu dochodzi do zaburzeń mechanizmów odpornościowych skóry.

Niewłaściwa dieta

Objawy trądziku mogą nasilać się pod wpływem diety bogatej w węglowodany (cukry), białko mleka krowiego, potraw smażonych i żywności wysoko przetworzonej (fast-food). Wśród produktów często wymienianych jako nasilające trądzik znajdziemy czekoladę. Czekolada gorzka, z wysoką zawartością kakao (80-90%) nie będzie szkodzić cerze trądzikowej. Wręcz przeciwnie – kakao jest antyoksydantem, a zatem poprawia kondycję skóry. Unikać powinniśmy czekolady bogatej w cukier i kwasy tłuszczowe.

Maskne

Czas pandemii jest wyzwaniem dla osób z cerą trądzikową. Maskne – czyli zespół objawów skórnych nasilających się w wyniku noszenia maseczek w zasadzie nie jest nowym zjawiskiem. Wcześniej mówiło się o trądziku powodowanym czynnikami mechanicznymi. Pod maseczką wytwarza się specyficzny mikroklimat – ciepły i wilgotny, sprzyjający rozwojowi bakterii. Podniesienie temperatury skutkuje bardziej intensywnym wytwarzaniem łoju. Zwiększenie wilgotności prowadzi do pęcznienia keratynocytów – tzw. rozpulchnienia naskórka. Mechaniczne otarcia syntetycznego tworzywa maseczki o skórę, prowadzą do podrażnienia i wzrostu wrażliwości skóry. W efekcie wielogodzinnego noszenia maseczek skóra przetłuszcza się, pojawiają się zaskórniki, grudki i krostki. Obserwujemy również rumień i teleangiektazje, typowe dla trądziku różowatego. Skóra w dobie pandemii potrzebuje dokładnego oczyszczania, nawilżania, łagodzenia podrażnień i dbania o integralność naskórka (prawidłowe pełnienie funkcji barierowych) czyli prawidłowy skład i działanie płaszcza hydro-lipidowego.

Inne czynniki

Cerze trądzikowej nie sprzyja przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Jeśli chodzi o wpływ promieniowania słonecznego – nie ma jednoznacznych danych naukowych, które potwierdzałyby poprawę stanu cery pod wpływem promieniowania słonecznego, choć osoby z problemem trądziku często obserwują latem zmniejszenie ilości wyprysków i krostek.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z ekstraktem z jabłka, olejem tamanu i olejkiem drzewa herbacianego do cery trądzikowej
Krem z ekstraktem z jabłka, olejem tamanu i olejkiem drzewa herbacianego do cery trądzikowej

Przepis DIY na krem z ekstraktem z jabłka i olejem tamanu. Olej tamanu doskonale regeneruje skórę oraz działa przeciwzapalnie. Ekstrakt z jabłka lekko rozjaśnia przebarwienia pozapalne. D-pantenol nawilża i łagodzi podrażnienia. Dodatek olejku z drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, grzybo- i bakteriostatycznie. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery trądzikowej.

Wskazania: Podrażnienie, Przebarwienia, Trądzik
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja cery trądzikowej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery trądzikowej .
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.