Pielęgnacja cery tłustej

Skóra tłusta jest problematyczna, może powodowac nadmierne błyszczenie, nieestetyczne stany zapalne i rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Skora tłusta wymaga szczególnej pielegnacji. Zobacz, jak pielęgnować skórę tłustą, dzięki naturalnym surowcom kosmetycznym. 

Pielęgnacja cery tłustej

Czym charakteryzuje się skóra tłusta?

Najbardziej charakterystyczną cechą skóry tłustej, jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe umiejscowione są przy ujściu mieszka włosowego, a ich  głównym zadaniem jest produkcja i wydzielanie sebum. W zależności od obszaru ciała rozróżniamy duże gruczoły łojowe przy dużych mieszkach włosowych (np. obszar skóry głowy), duże gruczoły łojowe przy małych mieszkach włosowych (nieowłosione strefy łojotokowe skóry, np. strefa „T” na twarzy) oraz stosunkowo niewielkie gruczoły łojowe przy małych mieszkach włosowych na pozostałych obszarach ciała.
 
Najważniejszą funkcją sebum jest ochrona powierzchni skóry i włosów przed nadmierną utratą wilgoci. Sebum, mieszając się z potem oraz lipidami budującymi powierzchniowe warstwy bariery naskórkowej, tworzy emulsję w/o. Stanowi ona naturalny, ochronny płaszcz wodno-lipidowy naszej skóry. W skład sebum wchodzą przede wszystkim dwu- i triglicerydy kwasów tłuszczowych, woski, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen oraz cholesterol i jego estry. Ilościowy udział poszczególnych związków jest dość osobniczy i może zależeć od płci, wieku, jak również pracy układu hormonalnego. Lepkość i intensywność wydzielania sebum zmienia się w okresie dojrzewania, okresie menopauzalnym, podczas andropauzy, w czasie ciąży, jak również w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
 
Aktywność gruczołów łojowych stymulowana jest przez wiele czynników (hormonalnych i niehormonalnych). Wśród nich dominującą rolę odgrywa dihydrotestosteron (DHT) będący pochodną testosteronu (hormon androgenowy). Wysokie stężenie DHT nasila wydzielanie łoju na powierzchnię skóry, Duża ilość sebum sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Namnażające się patogeny powodują uwalnianie substancji drażniących na powierzchnię skóry, co ponownie pobudza gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy, powodując tzw. „błędne koło”. W związku z powyższym kosmetyki do cery tłustej powinny działać wielokierunkowo – hamować wydzielanie sebum oraz działać bakteriostatycznie i łagodząco, aby nie nasilać łojotoku poprzez podrażnienie skóry. 

Jak pielęgnować skórę tłustą? 

Oczyszczanie skóry tłustej powinno odbywać się przy użyciu łagodnych środków myjących. Ich rolą jest usunięcie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum bez jednoczesnego zaburzania naturalnego pH skóry oraz usuwania naturalnej flory bakteryjnej. Dedykowane do cery tłustej mydła (również te antybakteryjne), ze względu na wysoką zawartość soli kwasów tłuszczowych, charakteryzują się bardzo wysokim pH (powyższej 8-9). Preparaty te najczęściej zaburzają naturalny odczyn skóry, a tym samym sprzyjają rozwojowi patogennych mikroorganizmów. W przypadku cer tłustych dobrze sprawdzają się produkty myjące z niewielką ilość drobinek ścierających martwy naskórek. Ułatwia to odczopowanie ujść mieszków włosowych i zapobiega powstawaniu zaskórników. 
 
W przypadku preparatów pielęgnacyjnych należy wybierać lekkie emulsje typu o/w lub hydrożele, unikając przy tym emolientów komedogennych. Należą do nich głównie estry izopropylowe kwasów tłuszczowych, izoparafiny, trójglicerydy kwasów kaprylowego i kaprynowego oraz niektóre oleje roślinne (kokosowy, z pestek winogron i ze słodkich migdałów). Szczególną uwagę należy również zwrócić na obecność substancji pochłaniających nadwyżki sebum (np. kosmetyki i maski zawierające naturalne glinki i błota) oraz substancji aktywnych o działaniu sebostatycznym, przeciwzapalnym, bakteriostatycznym i keratolitycznym.

Jakie składniki wybierać?

Cenne składniki:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki zielonej Illite do cery tłustej
Maseczka z glinki zielonej Illite do cery tłustej

Przepis na maseczkę z zielonej glinki Illite. Glinka zielona Illite oczyszcza, ujędrnia i nadaje zdrowy wygląd skórze. Właściwości te wynikają z obecności w glince mikro i makroelementów. Dodatkowo maska zawiera biosiarkę, która wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Dzięki tym właściwościom pomaga redukować wydzielanie sebum, łagodzić stany zapalne. Maska polecana do pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i problematycznej.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 20 g na jedną maseczkę :
(52%) 10.4 g Glinka zielona Illite
(5%) 1 g Biosiarka w proszku
(42%) 8.4 g Hydrolat eukaliptusowy ekologiczny
(1%) 0.2 g Olejek cedrowy Virginia
Pielęgnacja cery tłustej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery tłustej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.