Pielęgnacja cery tłustej
Skóra tłusta, mimo że trudna w pielęgnacji, przy odpowiednio dobranych kosmetykach i odrobinie cierpliwości, przestanie przysparzać problemów. Sekretem pielęgnacji cery tłustej są składniki regulujące pracę gruczołów łojowych i dogłębne nawilżanie. Sprawdź, jak naturalnie pielęgnować cerę tłustą, by przywrócić jej równowagę i zdrowy wygląd.
Cechy charakterystyczne cery tłustej
Cera tłusta jest następstwem łojotoku czyli nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe umiejscowione przy ujściach mieszków włosowych. Najważniejszą funkcją sebum jest ochrona powierzchni skóry i włosów przed utratą wilgoci. Sebum, mieszając się z potem oraz lipidami budującymi powierzchniowe warstwy bariery naskórkowej, tworzy emulsję w/o. Stanowi ona naturalny, ochronny płaszcz wodno-lipidowy naszej skóry. W skład sebum wchodzą przede wszystkim dwu- i triglicerydy kwasów tłuszczowych, woski, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen oraz cholesterol i jego estry. Ilościowy udział poszczególnych związków jest dość osobniczy i może zależeć od płci, wieku, jak również pracy układu hormonalnego. Lepkość i intensywność wydzielania sebum zmienia się w okresie dojrzewania, okresie menopauzalnym, podczas andropauzy, w czasie ciąży, jak również w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.
Aktywność gruczołów łojowych stymulowana jest przez wiele czynników (hormonalnych i niehormonalnych). Wśród nich dominującą rolę odgrywa dihydrotestosteron (DHT) będący pochodną testosteronu (hormon androgenowy). Wysokie stężenie DHT nasila wydzielanie łoju na powierzchnię skóry. Duża ilość sebum sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Namnażające się patogeny powodują uwalnianie substancji drażniących na powierzchnię skóry, co ponownie pobudza gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy, powodując tzw. „błędne koło”.
Do charakterystycznych cech cery tłustej zaliczamy:
- błyszczącą, wyraźnie zauważalną warstwę sebum, zwłaszcza w strefie T (czoło – nos – broda);
- pogrubiony naskórek;
- ziemisty, szary koloryt skóry;
- obecność zaskórników, rozszerzonych porów, krost.
Cera tłusta może być również efektem nieprawidłowej pielęgnacji. Stosowanie agresywnych środków myjących lub toników zawierających alkohol, skutkuje usuwaniem ze skóry warstwy lipidowej oraz jej przesuszeniem. Przesuszona skóra broni się wytwarzając nadmiar sebum.
W związku z powyższym kosmetyki do cery tłustej powinny działać wielokierunkowo – hamować wydzielanie sebum oraz działać bakteriostatycznie i łagodząco, aby nie nasilać łojotoku poprzez podrażnienie skóry. Łojotok jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zmian trądzikowych. Prawidłowa pielęgnacja cery tłustej pozwala pozbyć się efektu nieestetycznego błyszczenia, a jednocześnie przeciwdziałać zmianom trądzikowym.
Jak dbać o skórę tłustą?
Pielęgnacja cery tłustej powinna obejmować następujące kroki:
- regularne oczyszczanie,
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej,
- regulację pracy gruczołów łojowych,
- intensywne nawilżanie.
Oczyszczanie cery tłustej
Do oczyszczania skóry tłustej używaj łagodnych środków myjących, które usuną zanieczyszczenia i nadmiar sebum bez jednoczesnego zaburzania naturalnego pH skóry oraz usuwania naturalnej flory bakteryjnej. Dedykowane do cery tłustej mydła (również te antybakteryjne), ze względu na wysoką zawartość soli kwasów tłuszczowych, charakteryzują się bardzo wysokim pH (powyższej 8-9), przez co zaburzają naturalny odczyn skóry, a tym samym sprzyjają rozwojowi patogennych mikroorganizmów. W przypadku cery tłustej dobrze sprawdzają się produkty myjące z niewielką ilość drobinek ścierających martwy naskórek. Ułatwia to odczopowanie ujść mieszków włosowych i zapobiega powstawaniu zaskórników.
- Do oczyszczania cery tłustej wybieraj żele, pianki myjące, płyny micelarne lub kostki do mycia twarzy, których receptura opiera się na delikatnych środkach powierzchniowo-czynnych jak Glukozyd Decylowy, Sodium Cocoyl Isethionate, Glukozyd laurylowy. Mając cerę tłustą zdecydowanie unikaj SLES-u i zasadowych mydeł. Jeśli samodzielnie robisz kosmetyki DIY, to w naszej bazie receptur znajdziesz przepisy na domowe produkty do oczyszczania skóry twarzy. Wypróbuj:
- Delikatna kostka do demakijażu z glinką niebieską,
- Aloesowo-bławatkowy płyn do mycia twarzy,
- Delikatną piankę do mycia twarzy z rumiankiem
- Porzeczkowy płyn micelarny z biofermentem Yerba Santa
- Kostka do demakijażu cery trądzikowej
Swoje kosmetyki myjące DIY możesz przygotować z Bazy Szamponowej Ekologicznej, bazującej na łagodnych, niejonowych środkach powierzchniowo czynnych (surfaktantów) o doskonałych właściwościach oczyszczających i pianotwórczych, zawierającej do 50% organicznego soku z aloesu lub Glukozydu decylowego (Decyl Glucoside) - delikatnego niejonowego środka powierzchniowo czynnego.
Po każdym myciu cery sięgnij po tonik lub hydrolat, który przywróci Twojej skórze prawidłowe pH. Przy cerze tłustej: hydrolat czystka ladanowego, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z werbeny, hydrolat szałwii lekarskiej, hydrolat tymiankowy.
Nawilżanie cery tłustej
Nadprodukcja sebum jest reakcją obronną na przesuszenie skóry. Wszystkie kosmetyki, których używasz w pielęgnacji cery tłustej, zarówno te do oczyszczania skóry, jak i maseczki, sera i kremy powinny zawierać składniki nawilżające, np.
- potrójny kwas hialuronowy,
- d-pantenol,
- gliceryna i propanediol,
- Hydromanil,
- żel z aloesu,
- bioferment z bambusa,
- bioferment z alg morskich,
- ekstrakty roślinne m.in.: ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z prawoślazu, ekstrakt z ogórka, ekstrakt z róży.
Nawilżanie skóry polega na dostarczaniu jej składników wiążących wodę w naskórku oraz olejów i maseł roślinnych tworzących na powierzchni skóry ochronną warstewkę zapobiegającą ucieczce wody z głębszych warstw skóry.
Najlepsze kosmetyki do cery tłustej
Najlepsze kosmetyki do cery tłustej to te 100% naturalne, stworzone ze składników pochodzenia roślinnego o działaniu ukierunkowanym na przyczyny problemu – nadmierną aktywność gruczołów łojowych.
Peelingi do cery tłustej
Złuszczanie warstwy martwych komórek naskórka to bardzo ważny element pielęgnacji cery tłustej. Peelingi redukują niezdrowy ziemisty koloryt skóry, wygładzają naskórek, poprawiają przenikanie składników aktywnych z kremów i serum. Kwasy kosmetyczne w peelingach kwasowych regulują pracę gruczołów łojowych, działają bakteriostatycznie, redukują przebarwienia, regenerują. Do peelingów kwasowych DIY dla skóry tłustej wybierz:
Peeling kwasowy stosuj 1-2 razy w tygodniu. Pielęgnację zacznij od niskich stężeń (np. 5%), stopniowo zwiększając ilość kwasu.
Wybierz przepis na domowy peeling do twarzy z naszej bazy receptur, np. Peeling kwasem migdałowym 10% lub Peeling kwasem salicylowym BHA 1%. Możesz też wybrać gotowy Zestaw DIY, np. Zestaw DIY Serum z kwasami PHA 16%.
Maseczki do cery tłustej
Maseczki na bazie naturalnych glinek kosmetycznych są ważnym elementem pielęgnacji cery tłustej. Najlepsza glinką dla cery tłustej jest glinka zielona, która:
- oczyszcza skórę,
- pochłania nadmiar sebum,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- zwęża pory,
- delikatnie złuszcza,
- wyrównuje koloryt skóry,
- wygładza i pozostawia skórę miękką w dotyku.
Aby przygotować własną maseczkę DIY, sięgnij po Glinkę zieloną francuską Montmorillonite lub Glinką zieloną Illite. Do miseczki odmierz 8 g glinki zielonej i 10 g wody lub hydrolatu, np. z czystka ladanowego. Wymieszaj, aż do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy na około 20 minut. W trakcie tego czasu regularnie zwilżaj powierzchnię maseczki wodą, tak aby nie glinka nie zasychała. Maseczkę stosuj 2 razy w tygodniu.
Do przygotowania maseczek glinkowych możesz używać dowolnych hydrolatów o działaniu nawilżającym, oczyszczającym i tonizującym. Maseczkę możesz wzbogacać o dodatkowe składniki aktywne np. nawilżający kwas hialuronowy, spirulinę, enzym z dyni, błoto kosmetyczne. Błoto z Morza Martwego jest doskonałym składnikiem maseczek do cery tłustej. Posiada niepowtarzalny skład minerałów, dzięki któremu działa oczyszczająco, wygładzająco, antycellulitowo i ujędrniająco na skórę. Wypróbuj przepis DIY na maseczkę punktową na wypryski z błotem Morza Martwego lub Oczyszczającą maseczkę z zieloną herbatą, olejem konopnym i zieloną glinką.
Serum do cery tłustej
Serum to kosmetyk o lekkiej formule, a jednocześnie skoncentrowanym składzie. Przygotowując serum dla cery tłustej sięgnij po azeloglicynę. Azeloglicyna ma postać wodnego roztworu, który z łatwością wprowadzisz do serum zarówno w postaci żelu jak i lekkiej, półpłynnej emulsji. Cząsteczka azeloglicyny powstaje z połączenia kwasu azelainowego i glicyny, łączy w sobie właściwości obu tych związków. Azeloglicyna hamuje aktywność enzymu 5-α-reduktazy (który przyspiesza przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron), a tym samym reguluje wydzielanie sebum. Azeloglicyna posiada właściwości antybakteryjne, przeciwdziała powstawaniu zaskórników, a także rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Oprócz tego, działa nawilżająco i łagodząco, bardzo dobrze współpracuje z kwasem hialuronowym. Wypróbuj przepis na Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem.
Kremy do cery tłustej
Kremy do cery tłustej powinny być lekkie, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać wrażenia lepkiej, kleistej warstwy. Muszą przy tym zapewnić doskonałe nawilżenie. Rolę tę spełniają naturalne oleje roślinne. Wybierając oleje do kremów dedykowanych cerze tłustej, sięgnij po te z wysoką zawartością kwasu linolowego. U osób o cerze tłustej, trądzikowej i zanieczyszczonej, niedobór kwasu linolowego w sebum skutkuje szybszym blokowaniem porów skóry, a w konsekwencji - powstawaniem zaskórników. Zastosowanie kwasu linolowego reguluje pracę gruczołów łojowych i sprzyja odblokowaniu ujść gruczołów łojowych. Oleje naturalne bogate w kwas linolowy to: olej z nasion czerwonej maliny, olej z nasion dzikiej róży, olej z pestek winogron, olej z czarnej porzeczki. Przy cerze tłustej sprawdzą się również: olej jojoba (złoty) zimnotłoczony, olej tamanu, olej lniany tłoczony na zimno, olej z zielonej herbaty.
W kremach na noc do cery tłustej nie może zabraknąć retinolu.
Witamina A - Retinol 1.0 MIU/g
- ogranicza tendencję do powstawania zaskórników,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- rozjaśnia przebarwienia.
- redukuje zmarszczki,
- wygładza i zmiękcza skórę,
- przywraca skórze zdrowy koloryt
- usprawnia funkcje ochronne skóry.
Więcej na temat stosowania Retinolu przeczytasz w artykule Witamina A - Retinol w kosmetykach. 5 rzeczy, które powinnaś wiedzieć na temat witaminy A.
Innym składnkiem, po który warto sięgnąć tworząc własne kremy DIY do cery tłustej jest niacynamid. Witamina B3 - Niacynamid ogranicza ilość sebum, redukuje zmiany trądzikowe, rozjaśnia przebarwienia. Co więcej – stymuluje wytwarzanie ceramidów, co przekłada się na poprawę kondycji płaszcza lipidowego naskórka i mniejszą utratę wody.
Do kremów do cery tłustej możesz dodawać ekstrakty roślinne o działaniu przeciwzapalnym i regulującym wydzielanie sebum, np. ekstrakt CO2 rozmarynowy, ekstrakt CO2 z malin, ekstrakt z wierzby białej.
Przetestuj Krem do cery tłustej lub mieszanej z tlenkiem cynku 10%.
Co pogarsza stan cery tłustej?
Zbyt agresywne oczyszczanie
Osoby z problemem cery tłustej, z uwagi na jej mało estetyczny wygląd, często poddają ją zabiegom mycia i oczyszczania ze zwiększoną częstotliwością. Częstsze mycie nie równa się lepsza pielęgnacja. Oczyszczanie jest bardzo ważne, ale trzeba przeprowadzać je tak, by nie doprowadzić do degradacji warstwy lipidowej naskórka. Skóra tłusta nie lubi silnych detergentów, gorącej wody, pocierania, czy nadmiernie częstego mycia.
Nieodpowiednie kosmetyki
Cerze tłustej nie sprzyjają kremy bazujące na emolientach o potencjalnym działaniu komedogennym. W przypadku preparatów pielęgnacyjnych wybieraj lekkie emulsje typu o/w lub hydrożele, unikając przy tym emolientów komedogennych. Należą do nich głównie estry izopropylowe kwasów tłuszczowych, izoparafiny, trójglicerydy kwasów kaprylowego i kaprynowego oraz niektóre oleje roślinne (kokosowy i ze słodkich migdałów). Szczególną uwagę zwróć na obecność substancji pochłaniających nadwyżki sebum (np. kosmetyki i maski zawierające naturalne glinki i błota) oraz substancji aktywnych o działaniu sebostatycznym, przeciwzapalnym, bakteriostatycznym i keratolitycznym.
Brak nawilżania
Nadmiar sebum bywa reakcją obronną skóry w stanach przesuszenia. Unikaj czynników wywołujących suchość skóry, m.in.: gorącej wody, pomieszczeń o wysokiej temperaturze i małej wilgotności, mocno matującego makijażu, opalania bez ochrony, kosmetyków myjących odtłuszczających skórę.
Nadmiar makijażu
Najszybszą metodą walki z nieestetycznym błyszczeniem się skóry jest zastosowanie matującego pudru. Pamiętaj jednak, że pudry zawierające w składzie syntetyczne polimery matujące, w połączeniu z sebum tworzą na powierzchni skóry rodzaj warstwy sprzyjającej rozwojowi bakterii i gromadzącej zanieczyszczenia. Do wykończenia makijażu wybieraj pudry mineralne. Czasami zamiast nakładać kolejną warstwę pudru matującego, lepiej pozbyć się nadmiaru sebum przykładając matującą chusteczkę.
Nieodpowiednia dieta
Cera tłusta nie lubi diety opartej na dużej ilości tłuszczów, węglowodanów, syntetycznych ulepszaczy, potrawach wysoko przetworzonych. By przywrócić jej zdrowy blask, sięgnij po warzywa i owoce, kasze, ryby, pełnoziarniste pieczywo. Często powtarzanym mitem jest niekorzystny wpływ czekolady na stan cery tłustej. Nie ma naukowych dowodów łączących czekoladę i pracę gruczołów łojowych. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że czekolada pełna sacharozy i nasyconych kwasów tłuszczowych nie sprzyja zdrowiu skóry.