5 kroków do pięknej skóry na wiosnę
Z czym kojarzy Ci się troska o skórę? Z wklepywaniem kremów, nakładaniem maseczek, stosowaniem serum? Tak, to jest bardzo ważna część pielęgnacji – ale nie jedyna. Pamiętaj, aby zadbać także o swoją skórę od środka. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, by na wiosnę cieszyć się jej pięknym i zdrowym wyglądem. Poznaj nasze sprawdzone wskazówki.
1. Stosuj peelingi
Twoja skóra została wyposażona w szczególny mechanizm odnowy, który polega na złuszczaniu jej zewnętrznej warstwy i odbudowywaniu nowej. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, warto go wspomóc stosowaniem odpowiednich peelingów, które złuszczą i usuną martwy naskórek. Usunięcie warstwy rogowej ułatwia wnikanie składników aktywnych w głąb skóry, dlatego peeling to pierwszy i bardzo ważny etap pielęgnacji. Do wyboru masz peelingi mechaniczne: grubo- i drobnoziarniste oraz peelingi kwasowe i enzymatyczne.
- Peelingi gruboziarniste lepiej stosować na ciało, zwłaszcza na partie zagrożone cellulitem. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj te wykonane z soli z Morza Martwego lub z algami.
- Do twarzy lepiej nadają się peelingi drobnoziarniste z korundu, które są znacznie mniej inwazyjne. Dla cery problematycznej bezpieczniejszym wyborem będą peelingi kwasowe lub enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek, nie wymagają tarcia i nie podrażniają. Polecamy recepturę na Maskę - peeling z enzymem z dyni i witaminą C do cery potrzebującej intensywnego czyszczenia.
2. Nawilżaj skórę
Nawilżona skóra wygląda zdrowo, a zachodzące w niej procesy przebiegają prawidłowo. Skórę nawilżać można zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Odpowiednie stężenie wody w skórze jest istotne dla bardzo wielu zachodzących w niej procesów. Po zimie Twoja skóra jest mocno przesuszona, dlatego nawilżanie jej jest bardzo ważne i powinno stanowić podstawę wiosennej pielęgnacji. Zacznij od peelingu, a później zastosuj serum na bazie kwasu hialuronowego lub hydrolatów oraz silnie nawilżających włąciwościach. Wśród nich warto wymienić:
Kompozycja trzech różnych typów kwasu hialuronowego wspomagająca utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, dzięki czemu skóra staje się elastyczna, sprężysta, jędrna. Wygląda młodziej i zdrowiej. Zmieszaj w dłoni kilka kropli kwasu hialuronowego z kilkoma kroplami swojego ulubionego oleju i nałóż na twarz. Efekt nawilżenia będzie natychmiastowy.
D-pantenol to prowitamina o udowodnionym działaniu nawilżającym, łagodzącym podrażnienia i przeciwzapalnym. Żel z D-pantenolem Można ją stosować na drobne rany i uszkodzenia skóry,i stymuluje procesy regeneracyjne. Dodaj kilka kropli d-pantenolu do swojego kremu i porządnie wymieszaj lub wykorzystaj ten składnik do stworzenia maseczki lub swojego pierwszego kremu.
Gliceryna pozyskiwana jest z tłuszczów roślinnych. Jest to bezbarwna, przezroczysta, gęsta ciecz o słodkim smaku. Gliceryna powstrzymuje parowanie wody. Dzięki glicerynie skóra nabiera miękkości, staje się nawilżona i elastyczna. Aplikacja daje trwały efekt, gdyż związek ten pozostaje w skórze nawet do 24 godzin. Małe cząsteczki gliceryny mogą przenikać przez barierę warstwy rogowej. Dzięki temu mogą one działać zarówno na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach.
Sorbitol występuje w wielu owocach (wiśnie, śliwki, gruszki, jabłka), a także w głogu oraz wodorostach. Pełni rolę tzw. humektanta, czyli substancji o silnym działaniu nawilżającym. Jego działanie podobne jest do działania gliceryny. Wiąże wodę, czyni skórę jedwabistą i gładką. Sorbitol jest szczególnie polecany jako składnik toników oraz peelingów w stężeniu 2-5%. Wypróbuj tonik do skóry suchej z honequat 5%
- Ekstrakty wodno-glicerynowe
Z pomocą ekstraktów roślinnych zapewnisz skórze właściwe nawilżenie, wyeliminujesz wolne rodniki, a także usuniesz niekorzystne zmiany skórne. Ważny jest odpowiedni dobór ekstraktu do potrzeb swojej skóry. W naszej ofercie znajdziesz 10 ekologicznych ekstraktów wodno-glicerynowych: m.in.: ekstrakt z kawy, ekstrakt z jabłka, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z lukrecji, czy ekstrakt z hibiskusa.
Mocznik to biały, pozbawiony zapachu proszek o właściwościach higroskopijnych. Wykazuje znaczący wpływ na intensywne nawilżenie naskórka. Sprawia, że skóra jest wyjątkowo nawilżona, zregenerowana, gładka i jędrna. Mocznik szybko i łatwo rozpuszcza się w w wodzie i alkoholu, ale nie jest rozpuszczalny w tłuszczach. Polecane jest łączenie mocznika z kwasem mlekowym (stabilizator), salicylowym, lanoliną i gliceryną. Przetestuj recepturę na krem do rąk z mocznikiem 4%.
Kwas mlekowy jest związkiem nawilżającym otrzymywanym dzięki fermentacji cukru przez bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus).W kosmetyce używany do zabiegów bioliftingu, ponieważ uelastycznia skórę, spłyca zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia. Jest także popularnym składnikiem kosmetyków do higieny intymnej. Kwas mlekowy wykorzystywany jest także do regulacji pH produktu. Zadbaj o prawidłowe nawilżenie swojej skóry i wykonaj Serum z kwasem mlekowym 5% i sorbitolem.
- Mleczan sodu
Mleczan sodu (sól sodowa kwasu L-mlekowego) czyli naturalny humektant wiąże i zatrzymuje wodę w skórze, dlatego polecany jest w pielęgnacji cery trądzikowej. Jest popularnym składnikiem kosmetyków zmiękczających zrogowaciałą skórę stóp. Sól sodowa kwasu mlekowego jest także uniwersalnym regulatorem pH w kosmetykach. Do nawilżania ciała świetnie sprawdzą się balsamy wzbogacone o powyższe składniki. Warto stosować także kosmetyki ze skwalanem i olejami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Skwalan i oleje odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy znajdujący się na skórze, dzięki czemu skóra skutecznie zatrzymuje nawilżenie w swoim wnętrzu.
O nawilżenie cery od środka zadbasz, po prostu pijąc odpowiednią ilość wody każdego dnia. Pij jej minimum 2 litry dziennie, a szybko zauważysz efekty. Twoja skóra będzie jędrniejsza i gładsza.
3. Zadbaj o regenerację
Cera po zimie zazwyczaj jest w dużo gorszej kondycji: zniszczona, osłabiona, przesuszona, szara i matowa. Brakuje jej nawilżenia i witalności. Dzieje się tak, ponieważ to nasza naturalna bariera ochronna, która zimą jest narażona na cały szereg szkodliwych czynników zewnętrznych: mróz, chłodny wiatr, czy suche powietrze w pomieszczeniach. Oprócz tego, o tej porze roku znacznie trudniej o świeże warzywa i owoce, przez co dochodzi do niedoborów witamin, makro- i mikroelementów. Możesz uzupełniać je poziom za pomocą suplementów, ale niemniej ważne jest dostarczanie ich także zewnętrznie, za pomocą kosmetyków zawierających algi i glinki. Składniki w nich zawarte (cynk, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, aminokwasy) bardzo łatwo przenikają do głębokich warstw Twojej skóry. Dzieje się tak, ponieważ woda morska i osocze krwi są biologicznie zgodne oraz mają podobne wielkości cząsteczek. Warto więc na wiosnę częściej stosować maseczki o bogatych recepturach z algami i glinkami. Dzięki nim Twoja skóra odzyska blask i zdrowy wygląd. Wypróbuj Maseczkę oczyszczającą z glinki ghassoul.
4. Ćwicz i dużo się ruszaj!
Regularny trening doskonale wpływa nie tylko na sylwetkę. Ćwiczenia poprawiają krążenie w układzie krwionośnym oraz limfatycznym, elastyczność skóry, przemianę materii oraz obniżają ciśnienie krwi. W ich wyniku zwiększa się także pojemność płuc, dzięki czemu oddychasz lepiej i dostarczasz więcej tlenu do organizmu. To znaczy, że również Twoja skóra jest bardziej dotleniona. W mięśniach tworzy się więcej naczyń włosowatych, które przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Już 45-minutowy intensywny spacer lub jogging potrafią czynić cuda. Dodatkowo, w trakcie treningu wydzielają się endorfiny. W ten sposób nie tylko zadbasz o piękną skórę, ale także skutecznie rozładujesz stres i poczujesz się szczęśliwsza.
5. Odżywiaj się zdrowo!
Odnowa skóry to nie tylko działanie od zewnątrz za pomocą kremów, balsamów i maseczek. Kiedy dbasz o jej regenerację za pomocą zabiegów kosmetycznych, nie zapominaj także o dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych od środka. Działa to w dwie strony: odpowiednia dieta skutecznie wspomaga pielęgnację, ale nawet najlepszej jakości kosmetyki nie pomogą, jeśli nieprawidłowo się odżywiasz. Wiosna sprzyja dbaniu o piękną skórę. Warzywa i owoce są coraz łatwiej dostępne. Wiele z nich pomoże Ci w pielęgnacji cery. Wśród nich warto wymienić: sałatę rzymską, pomidory, truskawki, jabłka, soję, jajka, migdały, orzechy włoskie, gorzką czekoladę, olivę extra virgin, pełne ziarna.