Jak zrobić szampony z bazy detergentowej MS

Korzystając z gotowej bazy detergentowej MS w prosty i szybki sposób zrobisz różnorodne naturalne szampony i żele do mycia ciała dla całej rodziny.

Jak zrobić szampony z bazy detergentowej MS
Spis treści:
  1. Jakie są podstawowe składniki szamponu DIY?  
  2. Jakie składniki dodawać do szamponów DIY?
  3. Jakie składniki aktywne i substancje kondycjonujące dodać do szamponu DIY?
  4. Czym zastąpic silikon w szamponach DIY?
  5. Jak zrobić szampon domowej roboty?
  6. Mity i fakty dotyczące szamponów

Jakie są podstawowe składniki szamponu DIY?  

  1. Baza detergentowa MS,
  2. Woda np. przefiltrowana, bądź butelkowana źródlana (ale nie mineralna), najlepiej woda destylowana
  3. Eco konserwant płynny (koniecznie o składzie Benzyl Alcohol, Salicylic Acid, Glycerine, Sorbic Acid, gdyż tylko taki będzie zagęszczał szampony z naszego artykułu).

Już z tych trzech składników możesz przygotować szampon, który będzie skutecznie mył Twoje włosy. W zależności od tego, jaki procent detergentu użyjesz w recepturze, szampon będzie miał słabsze lub silniejsze właściwości myjące. Zatem jeśli masz skórę delikatną i wrażliwą, użyj bazy w stężeniu 20%. Jeśli Twoje włosy są normalne lub przetłuszczające się, użyj 33-40%.

Jakie składniki dodawać do szamponów DIY?

  • hydrolizaty protein, łagodzące działanie detergentu a jednocześnie pielęgnujące włosy,
  • składniki kondycjonujące włosy,
  • substancje nawilżające i łagodzące,
  • substytuty silikonów, 
  • olejki eteryczne (będą nadawały zapach jak również pielęgnowały włosy).

Jakie składniki aktywne i substancje kondycjonujące dodać do szamponu DIY?

Czym zastąpic silikon w szamponach DIY?

W szamponach używane są solubilizatory do wprowadzania do szamponu kompozycji zapachowej, substancje konsystencjotwórcze sprawiające, że szampony są gęstę, treściwe oraz zaperlacze - substancje nadające szamponowi perłowy kolor. Te składniki pomijamy w naszym artykule.

Jak zrobić szampon domowej roboty?

Recepturę najlepiej przygotuj w %, wtedy w bardzo łatwy sposób możesz dopasować proporcje do opakowania. Procenty sumują się do 100, więc jeśli chcesz przygotować 200 ml szamponu, mnożysz ilość w recpeturze przez dwa, jeśli chcesz przygotować 500 ml mnożysz przez 5 itp.

Przepis na szampon podstawowy MS do włosów normalnych na ok. 100 g kosmetyku

Do przygotowania szamponu potrzebna Ci będzie waga elektroniczna, zlewka 250 ml lub inne naczynie szklane o tej pojemności oraz bagietka lub łyżeczka do mieszania. Najpierw odmierz na wadze bazę detergentową, potem dodaj wodę na końcu eco konserwant płynny.  

Wskazówka

Wiesz już jak przygotować podstawowy szampon? Poeksperymentuj z dodatkowymi składnikami. 

Składniki szamponu mieszamy powoli bagietką lub łyżeczką, nie używamy elektrycznego mieszadełka, które spowoduje zbyt duże spienienie się składników! Po zmieszaniu bazy MS i wody zrobi się wodnisty roztwór, gdy dodany eco konserwant opadnie na dno zacznij mieszać roztwór. Wykonując powolne mieszanie zaobserwujesz i wyczujesz, że szampon jest gęstszy. Po paru chwilach mieszania uzyska gęstą konsystencję, będzie gotowy!

Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że wszystkie składniki będą zmętniały szampon, jedne na stałe, drugie tylko na początku. Po odstaniu ok. 1-2 godzin szampon użyska transparentność gdy dodasz:

  • glicerynę, d-pantenol, honeyquat, ekstrakt spirulinowy, fitokeratyna (dwa ostatnie będą dodatkowo nadawać miodowy kolor szamponowi).

Olejki eteryczne będą zagęszczać roztwór. Ilość składników i możliwości kombinacji są niezliczone. Miej jednak na uwadze, że zwiększanie ilości składników w szamponie będzie powodować mniejsze pienienie się szamponu.

Wskazówka

Poeksperymentuj z wybranymi przez siebie składnikami, w ten sposób dopasujesz szampon do swoich potrzeb i potrzeb Twoich bliskich.

Mity i fakty dotyczące szamponów

  1. Szampon w formie wodnistej myje tak samo, jak szampon zagęszczony. Jest to tylko subiektywne odczucie użytkowników, że szampon gęsty myje lepiej (gęsta konsystencja wydaje się bardzej treściwa).
  2. Do szamponu dodaje się zaperlacze, gdyż perłowy wygląd konsumenci odbierają jako gwarantujący większą skuteczność. Przy okazji zaperlanie może maskować naturalną mętność szamponu.
  3. Ilość piany nie decyduje o właściwościach myjących szamponu, wyznacza tylko ilość wolnego spc w układzie. Użytkownicy lubią jednak, gdy szampony tworzą dużo piany, niskopieniący się szampon wydaje się mniej skuteczny.

Przepis na nawilżający szampon z miodowym ekstraktem Honeyquat (niskopieniący się) do butelki PET 200 ml z pompką

Sposób przygotowania:

  1. Korzystając z wagi elektronicznej w zlewce 250 ml odmierz bazę detergentową i wodę. 
  2. Do roztworu detergentu i wody dodaj eco konserant płynny. Zacznij spokojnymi ruchami mieszać, po chwili szampon powinien się zagęścić (nie używaj elektrycznego mieszadełka).
  3. Dodaj honeyquat, pantenol, fitokeratynę, delikatnie wymieszaj składniki.
  4. Przelej szampon do butelki PET, jest gotowy do użycia. Szampon będzie mętny ale po 1-2 godzinach powinien uzyskać klarowność koloru bursztynu.

Stosowanie: Do codziennego stosowania.

Jak zrobić szampony z bazy detergentowej MS nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić szampony z bazy detergentowej MS.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.