Poznaj działanie rozmarynu na skórę i włosy!

Rozmaryn to ziele wykorzystywane w tradycyjnej medycynie i naturalnej kosmetyce, słynące ze swoich dobroczynnych właściwości prozdrowotnych, jak i upiększających. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie zastosowanie w kosmetyce ma rozmaryn, jak działa na skórę i włosy, jakie surowce można wytworzyć z tej rośliny oraz jakie kosmetyki można samodzielnie przygotować z rozmarynu.

Poznaj działanie rozmarynu na skórę i włosy!
Spis treści:
  1. Jakie zastosowanie w kosmetyce ma rozmaryn?
  2. Jak działa rozmaryn na skórę i włosy?
  3. Jakie surowce można wytworzyć z rozmarynu?
  4. Jakie kosmetyki DIY można stworzyć przy użyciu rozmarynu?

Jakie zastosowanie w kosmetyce ma rozmaryn?

Mało jest ziół, które przeszczepione z innych rejonów świata dobrze przystosowują się do warunków polskich, są łatwe w uprawie, a jednocześnie mają tak korzystne właściwości dla zdrowia i urody jak rozmaryn. Rozmaryn lekarski to aromatyczne zioło, chętnie wykorzystywane do wzbogacania smaku potraw, a także uprawiane w doniczkach i ogrodach już przez nasze prababcie w celach leczniczych. Okazuje się, że w ludowej mądrości dotyczącej rozmarynu jest wiele podstaw medycznych: ekstrakt z liści rozmarynu ma intensywne właściwości przeciwutleniające, chroniące przed działaniem wolnych rodników. Za te niezwykłe właściwości rozmarynu odpowiadają obecne w jego ekstrakcie kwas karnozowy i karnozol. Z kolei kwas rozmarynowy i związki trójterpenowe, w tym kwas ursolowy wykazują działanie przeciwzapalne.

Jak to wszystko przekłada się na zastosowanie rozmarynu w kosmetyce? Po pierwsze, roślina ta jest ceniona ze względu na fakt, że potrafi znacznie wydłużyć trwałość kosmetyków (jest naturalnym przeciwutleniaczem). Ponieważ ekstrakt rozmarynu lekarskiego (INCI: Rosmarinus Officinalis) świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, najczęściej wykorzystuje się go do wzbogacania kremów, balsamów, olejów i maseł roślinnych o bardzo dobrych walorach pielęgnacyjnych. Ze względu na swój zapach, rozmaryn orzeźwia i daje poczucie świeżości, dzięki czemu sprawdza się w codziennych kosmetykach takich jak mydła, żele pod prysznic czy szampony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju włosów.

Jak działa rozmaryn na skórę i włosy?

Ekstrakt z rozmarynu wykazuje działanie kojące w przypadku podrażnień i zmniejsza obrzęki. Znacznie poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu zwiększa przepływ składników odżywczych i jest naturalnym stymulantem fizjologicznych procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze. Wykorzystuje się go w wielu recepturach kosmetyków np. w przepisie na naturalny płyn myjący pod prysznic. Skóra tłusta i trądzikowa może skorzystać z kosmetyków z rozmarynem, ponieważ wykazuje on działanie antyseptyczne i ściągające. Wysoka zawartość flawanoidów sprawia, że wyciąg z rozmarynu jest polecany w kosmetykach przeciwstarzeniowych i detoksykujących. W tym przypadku warto go łączyć z olejem arganowym i masłem jojoba, dzięki czemu uzyskujemy prawdziwą bombę substancji odżywczych.

Co ważne, można także stosować olejek rozmarynowy na włosy i skórę głowy we wcierkach, szamponach, odżywkach. Rozmaryn wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu i może spowalniać proces siwienia. Rozmarynowy szampon w kostce przyjemnie pachnie, a dodatkowo dba o optymalne wydzielanie sebum skóry głowy i nawilża włosy. Stosowanie surowców z rozmarynu na skórę głowy wyraźnie zmniejsza obecność łupieżu, redukuje wydzielanie nadmiarowego sebum i pomaga oczyszczać skórę głowy w delikatny sposób. Rozmaryn na włosy pod postacią zarówno hydrolatu rozmarynowego jak i olejku rozmarynowego sprawdzają się w pielęgnacji męskiego zarostu i brody: nawilżają włosy i skórę, zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych i wzmacniając cebulki włosów.

Jakie surowce można wytworzyć z rozmarynu?

Rozmaryn poddaje się przetwarzaniu w stosunkowo łatwy sposób, dlatego oferujemy go w różnych postaciach:

  • hydrolat rozmarynowy ekologiczny otrzymywany jest z rozmarynu przez destylację parą wodną. Może być stosowany bezpośrednio na skórę jako tonik lub mgiełka, składnik domowej maseczki czy serum. Polecany w walce z łupieżem i przy wypadaniu włosów. Hydrolat rozmarynowy ekologiczny dostępny jest także w wersji z konserwantem, który zwiększa jego trwałość, a jednocześnie nie wpływa na walory samego surowca;
  • olejek rozmarynowy otrzymywany jest poprzez destylację parą wodną kwitnącego ziela rozmarynu lekarskiego. W jego składzie chemicznym można odnaleźć eukaliptol, kamforę i borneol odpowiedzialne za jego właściwości i charakterystyczny zapach, będący znakiem rozpoznawczym rozmarynu. Zastosowanie tego surowca jest bardzo szerokie od domowych kosmetyków, poprzez bezpośrednie dodawanie do kąpieli, wykorzystywanie do masażu czy aromaterapii. Olejek rozmarynowy dostępny jest w wersji tradycyjnej i ekologicznej;
  • ekstrakt CO2 rozmarynowy to surowiec zawierający przeciwutleniacze, może być stosowany jako środek wzbogacający kremy, masła, oleje i emulsje. Charakterystycznym dla tego produktu jest to, że w temperaturze pokojowej stanowi ciemnobrązową ciecz Należy pamiętać, że dodając do kosmetyku ekstrakt CO2 z rozmarynu nie powinno się przekraczać 0,05-0,4% i nie można stosować go nierozcieńczonego bezpośrednio na skórę.

Jakie kosmetyki DIY można stworzyć przy użyciu rozmarynu?

Jak widać, wszyscy miłośnicy naturalnej pielęgnacji powinni mieć w swoich zbiorach rozmaryn. Kosmetyki łatwe do przygotowania z udziałem surowców na bazie rozmarynu można przygotować używając wielu receptur.

Do pielęgnacji twarzy

Do pielęgnacji ciała

Do pielęgnacji włosów

Rozmaryn ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne może być dodawany jako baza niemal do każdego domowego produktu kosmetycznego.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Serum z biofermentem z bambusa i enzymem z dyni do cery trądzikowej
Serum z biofermentem z bambusa i enzymem z dyni do cery trądzikowej

Przepis na domowe serum z biofermentem z bambusa i enzymem z dyni. Kwas hialuronowy intensywnie nawilża obszary odwodnione, wygładza skórę, nadaje jej zdrowego połysku. Bioferment z bambusa chroni skórę przed podrażnieniami pozostawiając aksamitne uczucie po aplikacji. Hydrolat rozmarynowy działa przeciwzapalnie, sebostatycznie. Enzym z dyni poprawia koloryt, działa wygładzająco i oczyszczająco. Serum polecane do pielęgnacji cery wrażliwej trądzikowej i suchej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Szara cera, Utrata jędrności, Zaczerwienienia, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Poznaj działanie rozmarynu na skórę i włosy! nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Poznaj działanie rozmarynu na skórę i włosy!.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.