Poznaj zastosowanie dyni w kosmetyce
Dynia kojarzy się głównie z rozgrzewającymi aromatycznymi zupami. To pomarańczowe warzywo będące symbolem jesieni ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż tylko walory smakowe. Dynia stanowi źródło licznych witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu związków bioaktywnych, w tym karotenoidów, co decyduje o jej wyjątkowych właściwościach odżywczych, prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zastosowanie dyni w kosmetyce.
Bogaty skład chemiczny dyni, a jej wyjątkowe właściwości kosmetyczne
W wyobraźni większości ludzi dynia pojawia się po prostu jako duże okrągłe pomarańczowe warzywo. W rzeczywistości pojęcie „dynia” obejmuje aż 130 rodzajów i ponad 800 gatunków roślin należących do dyniowatych. To pochodzące z Meksyku warzywo jest rozpowszechnione na całym globie. Na całym świecie doceniane są również jego właściwości.
Dlaczego dynia w kosmetyce jest tak chętnie wykorzystywana? Jej bogaty skład chemiczny sprawia, że produkty z dyni mają wieloaspektowy pozytywny wpływ na skórę, działają skutecznie, ale delikatnie i co za tym idzie, sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu skóry.
Dynia stanowi źródło wielu witamin, takich jak witamina A, C, E oraz witaminy z grupy B, a także wielu minerałów, w tym potasu, fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza i cynku, dzięki czemu skutecznie rewitalizuje skórę i włosy.
Wyjątkowe właściwości kosmetyczne dyni opierają się głównie na obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu palmitynowego, stearynowego, oleinowego i linolowego. Dynia jest szczególnie bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Czym jeszcze wyróżnia się skład chemiczny dyni? Znajdują się w niej liczne związki bioaktywne. Na największą uwagę zasługują karotenoidy, wykazujące działanie odnawiające, nawilżające, odżywcze, zmiękczające i przeciwzmarszczkowe.
Zastosowanie dyni w kosmetyce - jakie surowce kosmetyczne powstają z dyni?
W kosmetyce największe zastosowanie znalazł olej z pestek dyni pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno. Wyróżnia się on orzechowym zapachem i oryginalnym głęboko zielonym kolorem. To właśnie ze względu na swoją barwę bywa nazywany „zielonym złotem”.
Drugim, odrobinę mniej popularnym, produktem kosmetycznym pozyskiwanym z tego pomarańczowego, charakterystycznego warzywa jest enzym z dyni o działaniu złuszczającym, przeciwstarzeniowym i regeneracyjnym.
Korzyści dla skóry i włosów z zastosowania enzymu i oleju z dyni
Produkty kosmetyczne, takie jak olej z pestek dyni, będące bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych mają niebagatelne znaczenie w pielęgnacji. Poprawiają one stopień nawilżenia skóry, odbudowują barierę lipidową w naskórku, a także normalizują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu wzmacniają kondycję skóry suchej, zniszczonej i dojrzałej.
Olej z pestek dyni działa również antyoksydacyjnie, opóźniając procesy starzenia się skóry. Doskonale wygładza skórę, a także leczy stany zapalne i łagodzi podrażnienia. Nadaje się nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale również ciała – jest skuteczny w profilaktyce przeciw rozstępom, a także w walce z cellulitem i bliznami.
Działanie kosmetyczne enzymu z dyni opiera się głównie na jego właściwościach złuszczających. Stanowi on łagodną alternatywną opcję dla mocniejszych produktów takich jak kwasy AHA czy enzymy z ananasa czy papai. Delikatnie złuszcza on martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę oczyszczoną, miękką w dotyku i pełną blasku. Nie podrażnia przy tym skóry, dzięki czemu nadaje się nawet dla cery wrażliwej czy naczynkowej.
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą dynia w kosmetyce? Oprócz poprawy kondycji skóry twarzy i ciała, olej z dyni doskonale wpływa na stan włosów. Wzmacnia kosmyki i zapobiega ich wypadaniu i rozdwajaniu, a także wygładza je i nadaje blasku.
Receptury DIY z wykorzystaniem dyni
Jak stosować dynię w kosmetyce? Z łatwością wprowadzisz olej z pestek dyni oraz enzym z dyni do swojej pielęgnacji. Olej z pestek dyni możesz stosować bezpośrednio na skórę, dodawać go do swojego ulubionego kremu do twarzy lub łączyć z kwasem hialuronowym lub innymi olejami, tworząc nawilżające serum do twarzy lub mieszankę olejową do masażu.
Z kolei z właściwości enzymu z dyni skorzystasz, tworząc łatwy w przygotowaniu peeling enzymatyczny. Wystarczy że wymieszasz w proporcji 9:1 kwas hialuronowy z enzymem i taką mieszankę nałożysz na twarz na około 10-15 minut, a następnie zmyjesz ciepłą wodą. Jeśli jesteś początkująca i wolisz zastosować się do szczegółowych instrukcji, wypróbuj gotowy zestaw DIY do przygotowania peelingu enzymatycznego.
Ciekawym kosmetykiem o właściwościach złuszczających jest również tonik z azeloglicyną i enzymem z dyni oraz wygładzająco-nawilżające serum z biofermentem z bambusa i enzymem z dyni do cery trądzikowej.
Olej z pestek dyni oraz enzym z dyni wykorzystasz również jako składniki maseczek glinkowych DIY. Wypróbuj sprawdzone receptury z naszej bazy, np. przepis na maseczkę z glinki czerwonej do cery mieszanej i dojrzałej lub maseczkę z glinki białej do cery normalnej.
Osoby zaawansowane w tworzeniu kosmetyków DIY mogą wykorzystać surowce naturalne z dyni w bardziej skomplikowanych recepturach takich jak krem z kolagenem roślinnym i mieszanką olejów do cery suchej czy krem do cery suchej i dojrzałej z witaminami C i E.
Bibliografia:
- B. Kulczyński, M. Człapka-Matyasik, A.Gramza-Michałowska, "Wartość żywieniowa dyni" w "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna", 2016, 3, str. 698 – 701
- M. Michalak, K. Paradowska, A. Zielińska, "Możliwości wykorzystania w kosmetologii wybranych olejów roślinnych jako źródła karotenoidów" w "Postępy Fitoterapii", 2018, 1, str. 10-17
Olej z pestek dyni
100% naturalny, zimnotłoczony, nierafinowany olej z pestek dyni o przyjemnym orzechowym zapachu. Olej z dyni intensywnie regeneruje, łagodzi i nawilża skórę. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.