Róża w kosmetyce i jej zastosowanie w aromaterapii
Róże już w starożytności były uznawane za lekarstwo na wszystko. Preparaty różane stosowano w medycynie greckiej, chińskiej, sumeryjskiej, a także egipskiej i indyjskiej – dziś niezwykle popularne są kosmetyki z różą. Sprawdź, jakie są właściwości olejku z róży damasceńskiej, odkryj także potencjał innych różanych preparatów. Podpowiadamy, jak wykorzystać olejek i hydrolat różany oraz olej z nasion dzikiej róży. Skorzystaj z naszych różanych receptur i postaw na kwiatową pielęgnację!
Właściwości róży damasceńskiej w kosmetyce
Róża to roślina, której właściwości są znane w kosmetyce od bardzo dawna. Najczęściej wykorzystywane odmiany róż to: róża damasceńska (Rosa damascena), róża karbowana (Rosa rugosa), a także róża stulistna (Rosa centifolia). W tych branżach zastosowanie znajdują również owoce dzikiej róży.
Dostępny w ECOSPA Olejek różany (Absolut 5%) powstaje z płatków róży damasceńskiej rosnącej w słynnej Dolinie Róż w Kazanłyku w Bułgarii. To jeden z najdroższych olejków na świecie! Nasz olejek otrzymywany jest w procesie chemicznej ekstrakcji (absolut) i ma przystępną cenę. Proponujemy go w 5% stężeniu w naturalnym oleju jojoba.
Olejek z róży damasceńskiej jest bogaty w substancje takie jak: alfa-pinen, aldehyd benzoesowy, beta-pinen, kamfen, karwon, aldehyd cynamonowy, cytronelol, eugenol, ponadto zawiera witaminy: A, C i E. Ten unikalny skład sprawia, że róża damasceńska jest szeroko stosowana w kosmetyce. Kosmetyki, do których dodano odpowiednią ilość olejku różanego, mają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, silnie przeciwbakteryjne i regenerujące.
Jakie korzyści może przynieść dodanie olejku różanego do kosmetyków?
Olejek różany (Absolut) 5% może być stosowany jako składnik kremów, serum, olejków i innych kosmetyków przeciwdziałającym starzeniu się skóry. Substancja ta działa nawilżająco i ujędrniająco, ponadto redukuje objawy zmęczenia, niweluje zaczerwienienia oraz wygładza zmarszczki. Co ciekawe, olejek różany dodany do lotionu czy balsamu pomaga w gojeniu się ran i lekkich poparzeń. Warto też stosować balsam lub oliwkę do ciała z olejkiem różanym w celu niwelowania rozstępów i blizn.
Olejek różany jest polecany do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, szorstkiej, wiotczejącej i potrzebującej regeneracji. Olejek ten jest także idealnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej, ponieważ dzięki flawonoidom i witaminie C łagodzi podrażnienia, wzmacnia i uszczelnia naczynka oraz redukuje zaczerwienienia.
W ECOSPA znajdziesz także wiele innych kwiatowych olejków – sprawdź, czy znasz zastosowanie kwiatów w kosmetyce!
Dla kogo kosmetyki z różą będą najlepszym rozwiązaniem?
Do swoich preparatów pielęgnacyjnych możesz dodać nie tylko olejku różanego. W ECOSPA znajdziesz na przykład Ekologiczny hydrolat różany. Hydrolat ten warto stosować do tonizowania skóry w codziennej pielęgnacji lub dodać do maseczki, kremu albo odżywki do włosów suchych i pozbawionych blasku.
Woda różana do twarzy przywraca skórze odpowiednie pH, a także odświeża ją, nawilża i koi, jeśli jest podrażniona po myciu. Hydrolat różany wzmacnia naczynia krwionośne i rozjaśnia przebarwienia. Produkt ten jest polecany osobom z cerą naczynkową i trądzikiem różowatym, ale znajduje zastosowanie także przy trądziku pospolitym, ponieważ ma właściwości antyseptyczne i lekko ściągające.
Koniecznie sprawdź również, jak działa na skórę Ekstrakt z róży stulistnej! Substancja ta wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęki oraz redukuje zaczerwienienia i rozświetla szarą cerę. Ekstrakt z róży stulistnej wykorzystaj do przygotowania rozświetlającego serum do twarzy lub wykorzystaj jako składnik balsamu niwelującego opuchliznę nóg. Ekstrakt z róży może być także stosowany w kosmetykach ograniczających wydzielanie sebum.
W ECOSPA znajdziesz także Olej z nasion dzikiej róży tłoczony na zimno, który bardzo skutecznie koi podrażnienia i łagodzi stany zapalne. Ten naturalny produkt jest polecany do pielęgnacji skóry wrażliwej, mieszanej, suchej, naczynkowej i uwrażliwionej oraz przy łuszczycy i egzemie. Korzystnie wpływa także na stan skóry trądzikowej – reguluje wydzielanie sebum, wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza niedoskonałości. Olej z pestek dzikiej róży można stosować nie tylko na twarz – jest on polecany również do olejowania włosów.
Jak aromaterapia z wykorzystaniem olejku różanego wpływa na nastrój?
Olejek różany w aromaterapii wykorzystywany jest w leczeniu bezsenności, nerwic i stanów lękowych. Działa on rozluźniająco, relaksująco i poprawia ogólny nastrój – stosuje się go w terapiach antydepresyjnych. Warto korzystać z jego właściwości zwłaszcza w okresie silnego napięcia i stresu. Olejek różany zaliczany jest do afrodyzjaków!
Przygotuj różaną kąpiel z dodatkiem Soli do kąpieli Róża, która zmniejsza napięcie nerwowe, relaksuje ciało i odpręża umysł. Po wsypaniu do ciepłej wody sól zacznie delikatnie musować i sprawi, że poczujesz się jak w renomowanym SPA! Olejek różany to także doskonały składnik oliwek do masażu ciała. Możesz go wykorzystać również do przygotowania Różanego olejku do masażu twarzy z olejem z opuncji figowej. Dzięki niemu zadbasz o swoją skórę, a także – podczas masażu – rozluźnisz napięte mięśnie twarzy.
Receptury DIY z wykorzystaniem olejku różanego
Wykorzystaj olejek różany w swoim własnym domowym laboratorium. Przygotuj różne kosmetyki DIY, pamiętając o tym, że zalecane stężenie olejku w formie roztworu 5% to 5-40%. Koniecznie zwróć też uwagę na kosmetyki z naszym olejem z nasion owoców róży, hydrolatem różanym lub z ekstraktem z róży stulistnej.
Kosmetyki z różą to także świetny pomysł na prezent! Polecamy między innymi nasz Zestaw DIY Perfumy w olejku Róża i Jaśmin, dzięki któremu można przygotować naturalne perfumy o przepięknym, klasycznym zapachu.
Bibliografia:
- Kalemba-Drożdż M., Cierniak A., Wpływ róż na zdrowie–farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena, Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej 2013, s.127-138.
- Walasek-Janusz, M., Zalewska, E. D., Przegląd wybranych olejków eterycznych wykorzystywanych w kosmetologii i aromaterapii, Wybrane aspekty biokosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 2021, s.71.
- Bocho-Janiszewska, A., Górecka, A., Zastosowanie olejku różanego w kremach do pielęgnacji cery naczyniowej, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Wydawnictwo Akademickie Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie, Lublin 2016, s. 53 -65.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006, s.138-141.