Kwiaty w kosmetyce – czy znasz ich zastosowanie?

Kwiaty zniewalają swoją urodą, dlatego często zapominamy o tym, że mają one także inne zalety. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz informacje na temat tego, jak działają i komu są polecane kosmetyki zawierające w swoim składzie substancje czynne pozyskane z niektórych kwiatów. Sprawdź, dlaczego w kosmetyce wykorzystuje się: różę, jaśmin, lawendę, neroli, rumianek, werbenę, arnikę, szarotkę alpejską oraz Ylang Ylang.
Kwiaty w kosmetyce to temat, który warto zgłębić!

Kwiaty w kosmetyce – czy znasz ich zastosowanie?
Spis treści:
  1. Jaśmin – pielęgnuje skórę dojrzałą i trądzikową
  2. Róża – łagodzi podrażnienia
  3. Neroli (kwiat pomarańczy) – działa uspokajająco i relaksująco
  4. Lawenda – posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne
  5. Rumianek – łagodzi stany zapalne
  6. Arnika – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie
  7. Werbena – ujędrnia skórę i zmniejsza obrzęki
  8. Szarotka alpejska – chroni skórę przed starzeniem
  9. Ylang Ylang – pielęgnuje włosy i działa antycellulitowo

Jaśmin – pielęgnuje skórę dojrzałą i trądzikową

Jaśmin zniewala swoim aromatem, który działa antydepresyjnie i pobudza zmysły – możesz przekonać się o tym, stosując olejek jaśminowy Sambac ECOSPA. Jaśmin jest wykorzystywany w kosmetyce nie tylko ze względu na swój niesamowity zapach. Dzięki takim składnikom jak naturalne flawonoidy i polifenole jaśmin ma działanie szczególnie korzystne dla osób ze skórą dojrzałą bądź trądzikową. Jaśmin zawarty w kosmetykach sprawia, że produkt pomaga skórze w regeneracji i redukuje niedoskonałości, ponadto nawilża i odżywia skórę. Za jego sprawą skóra staje się także bardziej miękka. Aby poprawić stan przesuszonej skóry i chronić ją przed utratą wody, warto zastosować masło jaśminowe. Chcesz zrobić miłą niespodziankę mamie? Prezent w postaci zestawu prezentowego Opuncja figowa i jaśmin to idealny pomysł.

Róża – łagodzi podrażnienia

Róża nie bez powodu nazywana jest królową kwiatów. Słynie z wyjątkowej urody i szczególnie pięknego zapachu, ale oprócz tego róża ma właściwości, które są szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Kosmetyki z ekstraktem z płatków róży lub olejem z jej pestek róży nawilżają, ujędrniają i wygładzają skórę. Warto wiedzieć, że róża wykazuje też działanie antybakteryjne. Jest znana także z tego, że łagodzi różnego typu podrażnienia. Można polecić ją osobom z wrażliwą cerą, a także kobietom ze skórą naczynkową oraz z widocznymi oznakami zmęczenia i starzenia się. Róża posiada wszechstronne właściwości, z których skorzystają także osoby zmagające się z trądzikiem.

Neroli (kwiat pomarańczy) – działa uspokajająco i relaksująco

Oto kolejna propozycja dla miłośniczek i miłośników kwiatów o wspaniałym zapachu poprawiającym nastrój. Kwiat pomarańczy (neroli) oczaruje Cię swoim cytrusowym aromatem, ale to nie wszystko. Mając w domowym laboratorium olejek neroli, możesz przekonać się o jego antydepresyjnym i relaksującym działaniu, ale nie zapominaj, że używa się go również do przygotowania preparatów normalizujących wydzielanie sebum, ponadto produkt ten nawilża i zwiększa elastyczność skóry. Neroli znajduje zastosowanie w kosmetyce także z innego powodu – poprawia stan skóry naczynkowej. Jeśli chcesz cieszyć się gładką i promienną skórą, stosuj nasz ekologiczny hydrolat neroli.

Lawenda – posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Lawenda także ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zapach tego kwiatu uspokaja i odpręża, ale trzeba pamiętać o tym, że lawenda ma działanie antybakteryjne i grzybostatyczne, łagodzi stany zapalne i przyśpiesza regenerację skóry. Lawenda redukuje także ilość wydzielanego sebum i odświeża skórę, przez co jest polecana między innymi osobom z tłustą skórą. Roślina ta zawiera kwasy organiczne, dlatego delikatnie złuszcza naskórek. Wypróbuj nasze lawendowe składniki pielęgnacyjne!

Rumianek – łagodzi stany zapalne

Rumianek bardzo skutecznie odkaża i oczyszcza. Ceni się go za wyraźne działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Kwiat ten stosuje się do łagodzenia podrażnień skóry i błon śluzowych. Rumianek jest często wykorzystywany w kosmetyce, ponieważ nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej, z tendencją do obrzęków i potrzebującej solidnego nawilżenia. Dzięki zawartości bisabololu znajduje on zastosowanie w łagodzeniu objawów trądziku i łuszczycy. Olejek rumiankowy przydaje się podczas tworzenia kosmetyków do twarzy i ciała, a także do pielęgnacji jasnych włosów. Na uwagę zasługuje również wielofunkcyjny hydrolat rumianku rzymskiego, który można stosować nawet na dziecięcą skórę. Pamiętaj jednak o tym, że rumianek niekiedy uczula skórę.

Arnika – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie

Arnika wspaniale działa zwłaszcza na cerę naczynkową i skłonną do obrzęków. Arnika w kosmetyce wykorzystywana jest do produkcji preparatów redukujących przebarwienia, wzmacniających naczynia krwionośne, a także zmniejszających opuchnięcia i zasinienia pod oczami. Karetonoidy obecne w arnice sprawiają, że kwiat ten działa również antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Sięgnij po ekstrakt z arniki, jeśli będziesz szukać substancji, które udoskonalą działanie kremu do twarzy lub pomagają pozbyć się cellulitu. Jeżeli chcesz przygotować preparat pod oczy, wypróbuj macerat arniki.

Werbena – ujędrnia skórę i zmniejsza obrzęki

Werbena na intensywny cytrynowy zapach, który działa orzeźwiająco. Choć werbena nie jest najpopularniejszym kwiatem stosowanym w kosmetyce, to trzeba wiedzieć, że wykazuje ona działanie antywirusowe i antybakteryjne, a oprócz tego ogranicza namnażanie się drożdżaków. Inwestując w olejek z werbeny, zyskasz produkt, który po dodaniu do kremu czy balsamu, będzie ujędrniał i tonizował skórę. Ponadto taki olejek można stosować po wysiłku, do łagodzenia bólu mięśni. Co ciekawe, werbena pomoże także rozjaśnić cienie pod oczami i zredukuje opuchnięcia. Jeżeli chcesz oczyścić i zwęzić pory oraz ukoić podrażnioną skórę z tendencją do przetłuszczania się bądź atopową, stosuj hydrolat z werbeny.

Szarotka alpejska – chroni skórę przed starzeniem

Szarotka alpejska jest ceniona w kosmetyce ze względu na silne właściwości przeciwstarzeniowe. Roślina ta obfituje w substancje działające antyoksydacyjnie, przyspiesza regenerację komórek, łagodzi stany zapalne i zwalcza drobnoustroje. Ponadto szarotka alpejska niweluje obrzęki i chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed smogiem. Ekstrakt z szarotki alpejskiej wykorzystasz do przygotowania kosmetyków anti-aging, a także do wykonania produktów odkażających i oczyszczających.

Ylang Ylang – pielęgnuje włosy i działa antycellulitowo

Egzotyczny kwiat Ylang Ylang ma intensywny, słodki i antydepresyjny zapach. Ylang Ylang znajduje zastosowanie w kosmetyce między innymi ze względu na właściwości regulujące wydzielanie sebum, a także dlatego, że poprawia wygląd włosów suchych i łamliwych, ale przetłuszczających się u nasady i wypadających. Nasz olejek Ylang Ylang sprawdzi się także w preparatach antycellulitowych i wzmacniających paznokcie.

Bibliografia:

  • I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, PZWL, Warszawa, 2020.
  • Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum, 2016, tom 2, nr. 2, s. 51-59.
  • Radosz A., Klasik-Ciszewska S., Duda-Grychtoł K., Kosmetyczne i lecznicze zastosowanie roślin ozdobnych, Medycyna Rodzinna, Borgis, 1a, 2018, s. 65-71.
  • K. Wawrzyńczak, A. Krajewska, D. Kalemba, Olejki eteryczne i hydrolaty z lawendy wąskolistnej i lawendy pośredniej 'Grosso' jako surowce kosmetyczne, Instytut Surowców Naturalnych i Kosmetyków, Łódź, 2022.
  • Nawrot J., J. Gornowicz-Porowska J., Kroma A., Nowak G., Arnika górska jako roślina lecznicza, Postępy Fitoterapii, Borgis, 1, 2021, s. 32-35.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Luksusowy krem do ciała z opuncją figową i jaśminem
Luksusowy krem do ciała z opuncją figową i jaśminem

Przepis na luksusowy krem DIY do ciała z opuncją figową i jaśminem. Hydrolat z opuncji figowej intensywnie nawilża, opóźnia procesy starzenia i działa antyoksydacyjnie. Dodatkowo Tens'Up poprawia jędrność, elastyczność skóry i działa silnie liftingująco. Olejek jaśminowy Sambac Absolut nadaje egzotyczny, zniewalający zapach. Balsam polecany do pielęgnacji ciała. 

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Kwiaty w kosmetyce – czy znasz ich zastosowanie? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kwiaty w kosmetyce – czy znasz ich zastosowanie?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.