3 pomysły na domowe mgiełki do ciała i włosów
Mgiełki to doskonały sposób na odświeżenie skóry lub włosów w ciągu dnia. Wspaniale sprawdzają się podczas upałów, ale mgiełki mogą także wykazywać działanie pielęgnacyjne. Przekonaj się, jak w prosty sposób zrobić mgiełkę do twarzy, ciała i włosów w domu z naturalnych surowców kosmetycznych.
Mgiełka DIY - co to za kosmetyk?
Mgiełka to produkt kosmetyczny stworzony na bazie wody lub hydrolatów. Może zawierać dodatkowe składniki aktywne rozpuszczalne w wodzie, np. ekstrakty wodno-glicerynowe, żel z aloesu, d-pantenol, honeyquat, a także olejki eteryczne, które nadają mgiełce zapach. Olejki eteryczne to składniki tłuszczowe, niemieszające się z wodą, dlatego jeżeli zależy Ci na intensywniejszym zapachu mgiełki, konieczne jest dodanie do mgiełki Bio solubilizatora, który zapewnia skuteczne rozpuszczenie olejków eterycznych w środowisku wodnym. Mgiełki umieszcza się w butelkach z atomizerem, które umożliwiają aplikację produktu w postaci tysięcy małych kropelek bezpośrednio na skórę lub włosy.
Mgiełka DIY - do czego służy?
Mgiełka to przyjemny, relaksujący sposób na nawilżenie i odświeżenie skóry oraz włosów. Wykonana na bazie hydrolatów, podobnie jak tonik, przywraca skórze odpowiednie pH oraz ma działanie aromaterapeutyczne. Mgiełki to doskonały produkt polecany na lato. Głównym zadaniem mgiełki jest odświeżenie, schłodzenie w upalny dzień, ale także działanie pielęgnacyjne. W zależności od zastosowanych składników, mgiełki mogą dodatkowo nawilżać, łagodzić skórę po opalaniu, działać samoopalająco, wzmacniać naczynka, regenerować, a w przypadku włosów ułatwiać rozczesywanie, działać ochronnie lub wzmacniająco na cebulki włosów.
Jak stosować mgiełkę?
Mgiełkę stosuj bezpośrednio na skórę lub włosy w zależności od jej przeznaczenia. Rozpyl mgiełkę w odległości ok. 20 cm od skóry czy włosów i odczekaj aż wyschnie. Mgiełki możesz stosować o każdej porze dnia i przez cały rok. Mgiełką do twarzy spryskaj skórę przed lub po nałożeniu makijażu. Mgiełkę do ciała użyj do odświeżenia w ciągu dnia. Mgiełka do włosów świetnie sprawdzi się zarówno na suchych, jak i wilgotnych po myciu włosach.
Jak zrobić mgiełkę DIY do twarzy, ciała i włosów?
Zrobienie mgiełki do twarzy, ciała czy włosów jest niezwykle proste. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka składników i zaopatrzyć się w butelkę z atomizerem. W naszej ofercie znajdziesz 100% naturalne i roślinne składniki oraz akcesoria potrzebne do wykonania domowej mgiełki. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić Różaną mgiełkę do twarzy z kompleksem minerałów, Łagodzącą mgiełkę na lato z prowitaminą B5 oraz Ochronną mgiełkę do włosów z zieloną herbatą.
Akcesoria, które Ci się przydadzą to:
- Waga elektroniczna 200g dokładność 0,01g
- Zlewka skalowana 50 ml
- Bagietka z łopatką 10 cm
- Butelka szklana z atomizerem 50 ml
- Etykieta na kosmetyki DIY - 45 x 100 mm
Zanim przystąpisz do wykonania mgiełki, przygotuj swoje miejsce pracy i zdezynfekuj wszystkie akcesoria, których będziesz używać spirytusem rektyfikowanym 96%.
Przepis na Różaną mgiełkę do twarzy z kompleksem minerałów
Aby zrobić odświeżającą i regenerującą mgiełkę do twarzy o różanym zapachu potrzebujesz następujących składników:
- 42.5 g Hydrolatu różanego ekologicznego (z konserwantem)
- 5 g Probacillus Revive - probiotyku
- 2.5 g Bio-kompleksu minerałów
Przygotuj wagę i ustaw na niej szklaną zlewkę, a następnie naciśnij przycisk TARA. Odważ w zlewce hydrolat różany, bio-kompleks minerałów i Probacillus Revive - probiotyk. Pamiętaj, aby po dodaniu każdego kolejnego składnika tarować wagę. Całość dokładnie wymieszaj. Teraz przelej kosmetyk do butelki. Opisz i naklej etykietę. Mgiełka jest gotowa.
Różaną mgiełkę do twarzy stosuj do tonizacji twarzy, odświeżenia skóry w ciągu dnia lub jako utrwalacz makijażu.
Przepis na Łagodzącą mgiełkę na lato z prowitaminą B5
Mgiełka z d-pantenolem ukoi i złagodzi zaczerwienienia po opalaniu oraz nawilży skórę. Hydrolat miętowy dodatkowo da efekt orzeźwienia i odświeżenia skóry. Potrzebne składniki:
- 20 g Wody destylowanej
- 22.5 g Hydrolatu mięty pieprzowej ekologicznego
- 2.5 g Prowitaminy B5 - D-pantenol 75%
- 1 g Eco Konserwantu - proszku (Gluconolactone, Sodium Benzoate)
- 4 g Mleczanu sodu 60%
Przygotuj wagę i ustaw na niej szklaną zlewkę, a następnie naciśnij przycisk TARA. Odważ w zlewce hydrolat, wodę i eco konserwant - proszek. Pamiętaj, aby po dodaniu każdego kolejnego składnika tarować wagę. Całość dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj d-pantenol i mleczan sodu, które ureguluje pH Twojej mgiełki. Wymieszaj. Przelej całość do butelki. Opisz etykietę i naklej na butelkę.
Mgiełkę stosuj do skóry całego ciała, także do twarzy w letnie upalne dni, gdy Twoja skóra narażona jest na ekspozycję słoneczną.
Przepis na Ochronną mgiełkę do włosów z zieloną herbatą
Mgiełka do włosów zabezpiecza włosy przed działaniem czynników zewnętrznych takich, jak promieniowanie UV, wiatr, suche powietrze. Dodatkowo honeyquat, bioferment z ryżu oraz kompleks minerałów pielęgnują włosy. Nadają im zdrowego blasku, regenerują i wzmacniają włosy. Potrzebne składniki:
- 46.67 g Hydrolatu z zielonej herbaty ekologicznego (z konserwantem)
- 0.83 g Bio-kompleksu minerałów
- 0.83 g Honeyquatu - pochodnej miodu
- 1.67 g Biofermentu z ryżu
Przygotuj wagę i ustaw na niej szklaną zlewkę, a następnie naciśnij przycisk TARA. Odważ w zlewce hydrolat z zielonej herbaty, bio-kompleks minerałów i honeyquat. Dokładnie wymieszaj. Dodaj bioferment z ryżu i jeszcze raz wymieszaj. Gdy roztwór stanie się klarowny, przelej go do buteleczki, opisz i naklej etykietę. Mgiełka jest gotowa do użycia.
Ochronną mgiełkę do włosów stosuj na suche lub wilgotne włosy delikatnie spryskując każde pasmo i skórę główy.