Higiena w domowym eco laboratorium

Produkty kosmetyczne stosowane są bezpośrednio na skórę, włosy i paznokcie. Niekiedy maja również kontakt z błonami śluzowymi, np. w jamie ustnej, lub po dostaniu się do oka. Bezpieczeństwo produktów kosmetycznych jest zatem najważniejszą kwestią zarówno dla ich producentów jak i użytkowników. Czystość mikrobiologiczna kosmetyków jest jednym z podstawowych kryteriów zapewniających ich bezpieczne stosowanie. Bardzo często do zakażeń produktu kosmetycznego dochodzi jeszcze na etapie produkcyjnym. W związku z powyższym, wykonując kosmetyk na własny użytek, pamiętaj aby w prawidłowy sposób zadbać o czystość urządzeń, naczyń i opakowań użytych do jego przygotowania.

Higiena w domowym eco laboratorium

Jak zadbać o higienę podczas produkcji kosmetyków DIY?

Zabierając się do wykonania receptury kosmetycznej rozpocznij od uważnego przygotowania miejsca pracy. Preparatem do mycia naczyń umyj wszystkie urządzenia i naczynia potrzebne do odważania i mieszania surowców oraz oczyść miejsce, w którym będziesz wykonywać kolejne etapy. Po umyciu, wszystko dokładnie i obficie opłucz wodą, a następnie osusz jednorazowym ręcznikiem papierowym. Każde naczynie, urządzenie i miejsce, w którym będziesz pracować zdezynfekuj. 

Jednym z najprostszych i skutecznych preparatów do dezynfekcji jest 70% wodny roztwór etanolu (alkoholu etylowego). 70% roztwór etanolu sporządzisz mieszając około 73 gramy spirytusu rektyfikowanego (spirytus 95-96%) z 27 gramami  przegotowanej i ostudzonej wody (najlepiej destylowanej lub demineralizowanej). Tak sporządzony roztwór do dezynfekcji przelej do buteleczki z atomizerem, spryskaj wszystkie wymagane powierzchnie i urządzenia, a następnie pozostaw je do odparowania etanolu. Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk lub/i skorzystaniu z jednorazowych rękawiczek ochronnych.

Higiena w domowym eco laboratorium nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Higiena w domowym eco laboratorium.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.