Hydrolaty do twarzy – jak dobrać najlepszy dla swojego typu skóry?

Stosowanie naturalnych hydrolatów do twarzy daje skórze wiele korzyści, można jednak mieć wątpliwości w kwestii wyboru preparatu najlepiej dostosowanego do indywidualnych potrzeb skóry. Sprawdź, jakie są cechy wspólne hydrolatów i co wyróżnia niektóre z nich. Odkryj potencjał różnych hydrolatów, których działanie upiększy Twoją cerę! Podpowiadamy, które hydrolaty są polecane do pielęgnacji cery suchej, naczynkowej, zmęczonej i pozbawionej blasku, a także wrażliwej i trądzikowej!

Hydrolaty do twarzy – jak dobrać najlepszy dla swojego typu skóry?
Spis treści:
  1. Czym kierować się podczas wyboru hydrolatu do twarzy?
  2. Hydrolaty pomagające utrzymać równowagę skóry
  3. Intensywne nawilżenie dzięki hydrolatom
  4. Łagodzące i ochronne hydrolaty do cery wrażliwej
  5. Oczyszczające i łagodzące działanie hydrolatów
  6. Hydrolaty wzmacniające cerę naczynkową
  7. Hydrolaty do skóry zmęczonej i pozbawionej blasku
  8. Hydrolaty dla skóry po zabiegach kosmetycznych
  9. Problemy z zaskórnikami – jaki hydrolat wybrać?

Czym kierować się podczas wyboru hydrolatu do twarzy?

Nie wiesz, które hydrolaty będą najlepiej służyć Twojej cerze? Przede wszystkim miej na uwadze to, że naturalne hydrolaty do twarzy, które możesz znaleźć w ECOSPA, to preparaty o działaniu znacznie łagodniejszym niż olejki eteryczne. Nawet jeśli wybierzesz hydrolat, który jest szczególnie polecany do cery innej niż Twoja, to nie musisz obawiać się podrażnień.

Podpowiemy Ci jednak, które hydrolaty będą dla Ciebie najlepsze. Kieruj się przede wszystkim właściwościami rośliny, z której został wyprodukowany hydrolat. Oprócz tego postaw na jakość – bezpieczny hydrolat to hydrolat w 100% naturalny. Musisz też pamiętać o tym, że zwykłe hydrolaty to produkty uboczne, powstające podczas procesu produkcji olejków eterycznych. Hydrolaty dostępne w naszym sklepie mają zupełnie inną jakość, bo wytwarza się je w najlepszych destylarniach we Francji i są surowcem docelowym. Do wyprodukowania 1l hydrolatu ECOSPA wykorzystuje się krystalicznie czystą wodę i ok. 1 kg surowca roślinnego. 

Dowiedz się więcej na temat tego, czym są hydrolaty i jak je stosować. Hydrolaty do twarzy to kosmetyki, które pozwolą Ci zadbać o skórę w efektywny sposób, więc warto wiedzieć dokładnie, co to jest. Sprawdź też, jakie są nasze wskazówki odnośnie dopasowania hydrolatu do konkretnych potrzeb skóry, korzystając z poniższego poradnika!

Hydrolaty pomagające utrzymać równowagę skóry

Wybrany hydrolat możesz stosować zamiast toniku, którego zadaniem jest nadanie skórze odpowiedniego pH i przygotowanie jej do aplikacji kolejnych kosmetyków. Wspólną właściwością hydrolatów jest przywracanie skórze prawidłowego, lekko kwaśnego odczynu skóry, który jest konieczny dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu cery. Odpowiednie pH to ochrona przed infekcjami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Co ciekawe, Ekologiczny hydrolat lawendowy wyróżnia wyjątkowa zbieżność współczynnika pH z pH ludzkiej skóry. Ten jeden z najbardziej uniwersalnych hydrolatów doskonale sprawdza się w roli naturalnego toniku do każdego rodzaju skóry. Hydrolat lawendowy odświeża i łagodzi skórę, działa antyseptycznie i przeciwobrzękowo, a do tego ma przyjemny, uspokajający zapach.

Aby przywrócić równowagę skórze o zaburzonym pH, warto stosować hydrolaty o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Najsilniejszy potencjał antyoksydacyjny ma hydrolat oczarowy – dzięki niemu wyraźnie ograniczysz stany zapalne skóry. Nieprzeciętne właściwości przeciwutleniające ma także wspomniany już hydrolat lawendowy, a także hydrolaty: z zielonej herbaty i z czarnej porzeczki.

Intensywne nawilżenie dzięki hydrolatom

Hydrolaty wykazują wyraźne działanie nawilżające – po ich zastosowaniu odczuwa się przyjemne ukojenie skóry i natychmiastową ulgę. Dodatkowa korzyść jest taka, że po użyciu nawilżającego hydrolatu Twoja skóra będzie lepiej chłonęła substancje aktywne z serum, kremu lub maseczki, czyli z kosmetyków które stosuje się w kolejnych etapach rutyny pielęgnacyjnej. Jednym z silniej nawilżających hydrolatów jest hydrolat różany, który dodatkowo chroni skórę przed utratą wilgoci. Silne nawilżenie skórze zapewni także hydrolat z czarnej porzeczki i werbeny.

Chcesz sprawdzić, czy dbasz o swoją skórę w odpowiedni sposób? Przeczytaj wpis na temat tego, jak wygląda pielęgnacja DIY krok po kroku i uniknij błędów, które pogarszają stan cery!

Łagodzące i ochronne hydrolaty do cery wrażliwej

Skóra wrażliwa polubi hydrolat bławatkowy i rumiankowy, a także hydrolat z kwiatów czarnego bzu, kocanki włoskiej i różany. Hydrolat bławatkowy działa łagodząco oraz chłodząco i redukuje opuchliznę. Jako jeden z nielicznych hydrolatów do twarzy może być stosowany na okolice oczu. Szczególnie poleca się go osobom z zaczerwienionymi, podrażnionymi oczami.

W pielęgnacji wrażliwej skóry może pomóc również Ekologiczny hydrolat rumiankowy, który jest skutecznym preparatem łagodzącym podrażnienia i zaczerwienienia. Hydrolat ten ogranicza także swędzenie skóry. Tak jak hydrolat bławatkowy, może być stosowany na okolice oczu w celu zniwelowania obrzęków i redukcji zaczerwienień.

Oczyszczające i łagodzące działanie hydrolatów

Podobnie jak toniki do twarzy, hydrolaty oczyszczają skórę z resztek zanieczyszczeń, które pozostały na skórze po pierwszym etapie pielęgnacji. Hydrolat stosowany na skórę w ciągu dnia usuwa z kolei zanieczyszczenia, które nagromadziły się na jej powierzchni między porannym a wieczornym myciem twarzy. Oczyszczające działanie wykazują zwłaszcza hydrolaty, które stosuje się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Hydrolaty zazwyczaj dodatkowo odczuwalnie i widocznie łagodzą podrażnienia skóry, co wpływa korzystnie na ogólną kondycję cery.

Hydrolaty wzmacniające cerę naczynkową

W pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym świetnie sprawdza się Ekologiczny hydrolat oczarowy. Hydrolat też łagodzi podrażnienia, obkurcza naczynka krwionośne i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Mogą go stosować także osoby z cerę trądzikową.

Kondycję cery naczynkowej poprawi także Ekologiczny hydrolat kocanki włoskiej, ponieważ wspiera mikrokrążenie i skutecznie zmniejsza widoczność naczynek. Warto też wiedzieć, że jest to doskonały składnik kosmetyków pod oczy. Hydrolat ten redukuje również cienie i obrzęki pod oczami.

Na cerę naczynkową korzystnie wpływają także hydrolaty: geraniowy, różany i z czarnej porzeczki. Nasz Ekologiczny hydrolat z czarnej porzeczki rozjaśnia skórę i zmniejsza jej zaczerwienienie oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Hydrolat ten pomaga też zachować młody wygląd skóry – wykazuje właściwości ochronne, przyspiesza gojenie się skóry i zapobiega jej przesuszeniu.

Hydrolaty do skóry zmęczonej i pozbawionej blasku

Osobom z poszarzałą cerą z oznakami zmęczenia polecamy np. hydrolat różany, a także hydrolat z zielonej herbaty, bambusa i opuncji figowej. Nasz Ekologiczny hydrolat różany (rosa damascena) to preparat idealnie sprawdzający się w przypadku dojrzałej skóry, która straciła swój blask i jędrność i stała się poszarzała. To jednocześnie jeden z najbardziej uniwersalnych hydrolatów, bo może być aplikowany na skórę wrażliwą i naczynkową, z przebarwieniami i trądzikiem. Dzięki niemu skóra odzyskuje zdrowy koloryt, staje się lekko napięta, wygładzona, miękka, intensywnie nawilżona i odświeżona. Dodatkową zaletą naszego hydrolatu jest jego przepiękny zapach, który niweluje stres i poprawia nastrój.

Hydrolaty dla skóry po zabiegach kosmetycznych

Czy po zabiegach kosmetycznych, gdy skóra jest uwrażliwiona i szczególnie podatna na różne podrażnienia, można stosować hydrolaty? Oczywiście, że tak! Doskonale spiszą się hydrolaty, które są dedykowane skórze wrażliwej. Pamiętaj jednak o tym, że w rzadkich przypadkach hydrolat rumiankowy może uczulać, a więc nie stosuj go pierwszy raz po zabiegu. Skórze z podrażnieniami mechanicznymi znakomicie służy hydrolat z kocanki włoskiej – pomaga on nawet na siniaki, krwiaki i blizny.

Problemy z zaskórnikami – jaki hydrolat wybrać?

Do cery tłustej polecane są hydrolaty o silnych właściwościach antybakteryjnych, które działają na skórę ściągająco. Sprawdzą się zwłaszcza hydrolaty: neroli, czystka ladanowego, szałwii, rozmarynowy, rumiankowy i mięty pieprzowej

Ekologiczny hydrolat neroli (z kwiatu pomarańczy) ma właściwości antyseptyczne i lekko ściągające, tonizujące oraz odświeżające. Jeśli masz cerę trądzikową i jednocześnie wrażliwą, stosuj go bez obaw o podrażnienia skóry. Dla wrażliwej skóry trądzikowej z zaskórnikami w sam raz będzie także Ekologiczny hydrolat lawendowy. Wspomniany wcześniej hydrolat oczarowy również pomaga zredukować zaskórniki, ponieważ delikatnie ściąga ujścia gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum.

Naturalne hydrolaty do twarzy, które znajdziesz w ECOSPA, to produkty najwyższej klasy, możesz więc rozpylać je na skórę bez obaw. Warto wypróbować więcej niż jeden z nich i stosować je na zmianę. Pamiętaj o tym, że potrzeby każdej skóry mogą się nieco zmieniać, w zależności od jej aktualnej kondycji.

Bibliografia:

  • Maciąg A., Kalemba D., Składniki lotne olejków eterycznych i hydrolatów z wybranych roślin, V Sympozjum Naturalne i syntetyczne produkty zapachowe i kosmetyczne, Łódź 2012.
  • Prusinowska R., Śmigielski K., Stobiecka A., Hydrolates from lavender (Lavandula angustifolia)–their chemical composition as well as aromatic, antimicrobial and antioxidant properties, Natural product research 2016, t. 30, n. 4, s. 386-393.
  • Kaloustian J., Mikail C., Abou L., Nouvelles perspectives industrielles pour les hydrolats, Acta Botanica Gallica 2008, t. 155, n. 3, s. 367-373.
  • C. Labadie, Analyse fine et stabilisation des hydrolats de rose et de fleur d'oranger,  PhD diss., Université Montpellier 2015.
  • Inouve S., Takahashi, M., Abe S., A comparative study on the composition of forty four hydrosols ad their essential oils, International Journal of Essential Oil Therapeutics 2008, n. 2, s. 89-104.
  • Almeida H.H., Fernandes I.P., Amaral J.S., Unlocking the Potential of Hydrosols: Transforming Essential Oil Byproducts into Valuable Resources, Molecules 2024, t. 29, n. 19, s. 4660.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinką białą do cery mieszanej
Maseczka z glinką białą do cery mieszanej

Receptura DIY na maseczkę z glinką białą Kaolin. Glinka Kaolin matuje, odświeża i oczyszcza skórę. Hydrolat lawendowy zapewnia przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne właściwości. Skóra staje się wygładzona, oczyszczona i nabiera zdrowego kolorytu. Maska polecana jest do pielęgnacji cery wrażliwej, tłustej i mieszanej.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(47%) 7.05 g Glinka biała Kaolin
(26.5%) 3.98 g Woda destylowana
(26%) 3.9 g Hydrolat lawendowy ekologiczny (z konserwantem)
Hydrolaty do twarzy – jak dobrać najlepszy dla swojego typu skóry? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Hydrolaty do twarzy – jak dobrać najlepszy dla swojego typu skóry?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.