TOP 8 hydrolatów do skóry mieszanej i tłustej
Skóra tłusta i mieszana to wymagające typy cery. W ich pielęgnacji należy stosować skuteczne, ale delikatne środki, które zmniejszą produkcję sebum, jednocześnie nie niszcząc płaszcza hydrolipidowego skóry. Dlatego tak świetnie sprawdza się w tym przypadku naturalna pielęgnacja, w tym hydrolaty mające działanie odświeżające, regulujące, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Poznaj nasze zestawienie najlepszych hydrolatów do skóry mieszanej i tłustej.
Czym charakteryzuje się skóra tłusta i mieszana?
W kosmetologii wyróżniamy kilka głównych typów cery: skórę normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną. Każdy z nich ma pewne cechy charakterystyczne oraz zupełnie inne potrzeby. Warto rozpoznać swój typ skóry, aby dobrać jak najlepszą pielęgnację.
Czym charakteryzuje się skóra tłusta? Aktywność jej gruczołów łojowych jest zwiększona, co prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum, czyli łoju – dlatego skórę tłustą nazywamy też często skórą łojotokową. Jego nadprodukcję widać gołym okiem: skóra tłusta błyszczy się, na jej powierzchni zbiera się tłusta warstwa, a pory są rozszerzone. Jej struktura jest dość gruba, a koloryt szary i ziemisty. Nadaktywność gruczołów łojowych sprawia, że skóra tłusta ma tendencję do trądziku, dlatego na jej powierzchni często zauważyć można zaskórniki i wypryski.
Cera mieszana z kolei łączy cechy skóry tłustej i suchej. Na twarzy znajdują się przesuszone fragmenty skóry oraz takie, w których produkcja łoju jest nadmierna. Najczęściej przetłuszczona jest tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda, natomiast policzki pozostają suche. To najczęściej występujący typ skóry i jednocześnie najtrudniejszy w pielęgnacji.
Potrzeby skóry mieszanej i tłustej
Wydzielanie sebum jest zjawiskiem normalnym i potrzebnym, bowiem chroni skórę przed szkodliwymi czynniki zewnętrznymi, wysuszeniem i uszkodzeniami. Stanowi barierę przeciw różnego rodzaju patogenom. Problem zaczyna się, kiedy tego sebum jest zbyt dużo.
W pielęgnacji zarówno skóry tłustej, jak i mieszanej, nie można dopuszczać do nadmiernego wysuszania skóry. Choć może się to wydawać działaniem słusznym, przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Skóra, która nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawilżenia i natłuszczenia, dostaje sygnał do zwiększenia produkcji łoju. Wtedy zwykle stosujemy więcej kosmetyków wysuszających, co z kolei prowadzi do jeszcze intensywniejszej aktywności gruczołów łojowych.
Skóra tłusta i mieszana również powinna być nawilżana i natłuszczana. Gdy zadbamy o jej płaszcz hydrolipidowy, stosując naturalne oleje dopasowane do tego typu skóry, np. olej z ogórka, olej jojoba czy skwalan oraz kremy nawilżające z dobrej jakości składników, nadprodukcja łoju powinna się zmniejszyć. Jednocześnie warto stosować produkty, które zmniejszą aktywność gruczołów łojowych, np. kwasy takie jak migdałowy czy salicylowy.
W pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej nie wolno zapominać o dokładnym oczyszczaniu skóry. Dokładnym, ale nie drażniącym i wysuszającym! Dlatego tak świetnie sprawdza się tutaj naturalna pielęgnacja. Używaj delikatnych żeli lub pianek myjących, które nie wysuszą twojej skóry. Codziennie wieczorem rób dokładny demakijaż i myj skórę. Składniki do przygotowania łagodnych produktów do oczyszczania twarzy oraz sprawdzone receptury znajdziesz w naszym sklepie.
Co to jest hydrolat i jak może pomóc w pielęgnacji skóry tłustej oraz mieszanej?
Hydrolat to woda kwiatowa lub roślinna powstała w procesie destylacji. Na czym on polega? Parę wodną przepuszcza się przez kwiaty lub rośliny. Następnie, para ta skrapla się, tworząc pachnącą i pełną dobroczynnych substancji wodę. Z jej powierzchni zbierany jest dający się łatwo oddzielić olejek eteryczny. Po zebraniu olejku pozostaje hydrolat mający te właściwości, które charakteryzują roślinę, z której był zrobiony.
Hydrolaty mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdzają się w pielęgnacji każdego typu skóry, również tej tłustej i mieszanej. Są produktem w pełni bezpiecznym, dlatego możesz stosować je bezpośrednio na skórę. Same w sobie wspaniale zastąpią tonik lub mogą być podstawą twojego toniku DIY. Stanowią świetną bazę fazy wodnej, np. w kremach czy piankach oczyszczających, zastępując zwykłą wodę i wzbogacając tym samym działanie kosmetyku. Są niezastąpione w tworzeniu maseczek nawilżających i oczyszczających, np. z glinek, alg, błota kosmetycznego czy zielonej herbaty.
Hydrolaty z powodzeniem wspomogą walkę z najczęstszymi problamemi skóry tłustej i mieszanej: nadmiernym wydzielaniem sebum, rozszerzonymi porami, przetłuszczaniem się, a także zmianami trądzikowymi.
Hydrolat z ogórka – odświeżenie, łagodzenie i nawilżenie
Hydrolat z ogórka wspaniale odświeża skórę i przywraca jej odpowiednie pH, dlatego świetnie sprawdzi się jako tonik do aplikacji bezpośrednio na skórę. Normalizuje aktywność gruczołów łojowych, działając ściągająco na skórę, a także zmniejsza podrażnienia, stany zapalne i przebarwienia, co sprawia, że jest produktem idealnym do cery tłustej i mieszanej. Co więcej, dodatek wody aloesowej używanej przy jego produkcji sprawia, że hydrolat z ogórka ma też właściwości łagodzące i nawilżające.
Hydrolat cytrynowy – doskonały na przebarwienia po trądziku
Hydrolat cytrynowy sprawdzi się zwłaszcza w przypadku cery tłustej skłonnej do powstawania wyprysków. Łagodzi stany zapalne, przez co pomaga w leczeniu zmian trądzikowych. Rozświetla i rozjaśnia skórę, dlatego jest też niezastąpiony w wyrównywaniu kolorytu skóry i zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.
Hydrolat malinowy - wspomaga nawilżenie i regenerację skóry
Maliny doceniane są za bogatą zawartość witamin (m.in. C, A, E, witaminy z grupy B), minerałów (np. potasu, wapnia i magnezu) i kwasów owocowych (AHA). Dzięki nim hydrolat malinowy wykazuje silne właściwości regenerujące, nawilżające i antyoksydacyjne. Z kolei jego działanie bakteriostatyczne pomocne jest w walce ze zmianami trądzikowymi i stanami zapalnymi. Hydrolat malinowy ma delikatny zapach, co umila codzienną pielęgnację.
Hydrolat lawendowy – odświeżenie i oczyszczenie
Hydrolat z lawendy szczególnie spodoba się miłośniczkom delikatnego zapachu lawendy. Jednak można go polubić nie tylko za jego zapach i przyjemność stosowania. Jego wszechstronne właściwości czynią z niego produkt uniwersalny nadający się do każdego typu cery. Hydrolat lawendowy odświeża, oczyszcza i napina skórę, a jednocześnie łagodzi podrażnienia. Co ważne dla posiadaczek skóry tłustej i mieszanej, wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, dzięki czemu wspomaga leczenie zmian trądzikowych.
Hydrolat z czystka – działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
Hydrolat z czystka jest od dawna cenionym i najczęściej stosowanym hydrolatem w przypadku problemów z trądzikiem i zmianami potrądzikowymi. Na czym polega jego fenomen? Działa przeciwbakteryjnie, niwelując główną przyczynę trądziku, a ponadto ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu leczy już powstałe zmiany. To jeszcze nie wszystko. Hydrolat z czystka rozjaśnia również przebarwienia i pomaga pozbyć się blizn potrądzikowych. To wszystko sprawia, że produkt ten jest wszechstronnym i skutecznym narzędziem do walki z trądzikiem.
Hydrolat neroli – regulacja wydzielanego sebum
Hydroalt neroli (z kwiatu pomarańczy) jest szczególnie polecany do cery tłustej i mieszanej. Poprawia jej kondycję, działając ściągająco, a także bakterio- i grzybostatycznie. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu poziom wydzielanego sebum zmniejsza się. Zapach hydrolatu z neroli w szczególności spodoba się fankom cytrusów.
Hydrolat rozmarynowy – działanie ściągające i oczyszczające
Choć hydrolat rozmarynowy jest szczególnie znany z dobroczynnego wpływu na włosy i skórę głowy, świetnie nadaje się również do pielęgnacji skóry twarzy, a w szczególności tej ze skłonnościami do przetłuszczania się. Hydrolat rozmarynowy ma działanie ściągające, a także oczyszczające. Jest pomocny w walce ze zmianami trądzikowymi dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
Hydrolat oczarowy – ujędrnienie skóry i odblokowanie porów
Kolejny hydrolat wykazujący wszechstronne działanie. Uniwersalność hydrolatu oczarowego sprawia, że mogą go używać posiadaczki zarówno cery tłustej i mieszanej, jak i wrażliwej oraz dojrzałej. Doskonale oczyszcza pory oraz odblokowuje je, jednocześnie normalizując wydzielanie sebum. Ponadto hydrolat oczarowy świetnie koi skórę: zmniejsza stany zapalne, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet ukąszenia owadów. Jest ceniony za silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu stanowi doskonałą bazę dla kosmetyków anti-aging.
Bibliografia:
- W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej w Kosmetologia estetyczna, 5/2016/ vol. 5
- K. Bojarczuk, M. Lewicki, M. Michalczak, A. Smoleń, Ocena wiedzy studentów na temat zasad pielęgnacji cery, Lublin 2020
- Dr hab. n. med. i n. o zdr. B. Jankowiak, Prof. dr hab. n. med. E. Krajewska - Kułak, Holistyczny wymiar opieki wobec osób z chorobami skóry i błon śluzowych, Białystok 2022