Fitoterapia w pielęgnacji skóry

O fitoterapii słyszał chyba każdy, jednak nie wszyscy wiedzą, co właściwie oznacza to słowo. Wyjaśniamy, co to jest fitoterapia i na czym polega. Sprawdź, jakie zastosowanie w kosmetyce znajdują zioła i zdobądź wiedzę o roślinach, które są szczególnie cenione w pielęgnacji skóry i leczeniu jej chorób. Doradzamy, w jaki hydrolat, macerat, ekstrakt lub olejek warto się zaopatrzyć, by poprawić stan skóry lub włosów.

 

Fitoterapia w pielęgnacji skóry
Spis treści:
  1. Co to jest fitoterapia?
  2. Zioła w kosmetyce
  3. Zastosowanie i właściwości wybranych ziół w kosmetyce
  4. Receptury z wykorzystaniem ziół

Co to jest fitoterapia?

Jeśli zainteresował Cię termin fitoterapia i chcesz wiedzieć, co to takiego, to jesteś w odpowiednim miejscu! Fitoterapia to inaczej ziołolecznictwo, czyli jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej. Polega ona na wykorzystaniu ziół do tworzenia preparatów leczniczych. Leczenie roślinnymi preparatami ma bardzo długą tradycję i jest kultywowane od tysięcy lat na całym świecie. Do przygotowania wartościowych surowców zielarskich wykorzystuje się części nadziemne roślin, a niekiedy także ich korzenie. Możemy korzystać z substancji czynnych występujących w ziołach, sięgając po napary, wyciągi, syropy, maści i tabletki. Ziołami leczy się różne choroby i dolegliwości, stosuje się je także profilaktycznie. Trzeba jednak robić to rozważnie i po konsultacji z lekarzem, fitoterapeutą, ewentualnie farmaceutą. Jest to szczególnie ważne, gdy przyjmuje się inne leki i cierpi się na przewlekłe choroby.

Zioła w kosmetyce

Wiesz już, co to jest fitoterapia, pora więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie zastosowanie mają zioła w kosmetyce. Substancje pozyskane z ziół do dziś są ważnym składnikiem kosmetyków, które można kupić w sklepie, ale najlepiej przygotować własne preparaty na bazie ziół. Naturalne surowce znakomicie dbają o kondycję skóry, włosów i paznokci! Warto też skorzystać z tego, co proponuje fitoterapia chorób skóry, bowiem ziołami leczy się: atopię, egzemę, łuszczycę, trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, ropnie, owrzodzenia, grzybice i obrzęki. Fitoterapia w kosmetyce to temat, który warto zgłębić!

Zastosowanie i właściwości wybranych ziół w kosmetyce

Fitoterapia jest powszechnie wykorzystywana w kosmetologii. Sprawdź, jak działają niektóre zioła, które są znane z tego, że pomagają pozbyć się różnych problemów skórnych. Przywróć swojej skórze równowagę i zadbaj o swoje włosy oraz paznokcie, rezygnując z kosmetyków obfitujących w szkodliwe substancje chemiczne. W naszej ofercie znajdują się różne rodzaje ziołowych surowców kosmetycznych (hydrolaty, maceraty, ekstrakty, olejki eteryczne). Przy wyborze produktu zwróć uwagę na zalecane stężenie w gotowym kosmetyku oraz przeciwwskazania do stosowania.

Lawenda działa antybakteryjnie

Lawendę stosuje się głównie na skórę tłustą, mieszaną i dotkniętą trądzikiem, ponieważ ma ona właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Redukuje wypryski, zwęża ujścia gruczołów łojowych, koi i przyspiesza gojenie się ran. Można ją też stosować w celu złagodzenia świądu po ugryzieniach komarów oraz na skórę podrażnioną słońcem. Lawenda pomaga też ograniczyć wypadanie włosów, wyeliminować łupież i wspomaga leczenie chorób grzybiczych. Sprawdź olejki lawendowe, hydrolaty oraz ekstrakty z lawendy w pielęgnacji Twojej skóry i włosów. Poznaj także jej właściwości aromaterapeutyczne - działa uspokajająco, ułatwia zasypianie i poprawia nastrój.

Czystek łagodzi skórę

Czystek jest znany ze swojego działania przeciwzapalnego i ściągającego. Daje ukojenie podrażnionej skórze, detoksykuje ją, a także reguluje wydzielanie sebum i pomaga pozbyć się wyprysków. Stosując to zioło na skórę można również spodziewać się zmniejszenia świeżych blizn. Dodatkowo czystek pomaga wygładzić skórę i poprawić jej napięcie oraz nadaje jej zdrowszy koloryt. Wypróbuj ekologiczny hydrolat z czystka ladanowego, który może być stosowany bezpośrednio na skórę oraz jako dodatek do serum, kremu czy toniku DIY.

Oczar działa przeciwzapalnie

Oczar powinien szczególnie zainteresować osoby z cerą naczyniową. W jej codziennej pielęgnacji znakomicie sprawdza się hydrolat oczarowy, zresztą jest on polecany także w przypadku cery trądzikowej. Oczar redukuje stany zapalne, niweluje zaczerwienienia skóry i zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych, ponadto zmniejsza świąd po ukąszeniach komarów, ogranicza wydzielanie sebum i ściąga pory. Ma wyjątkowo silne działanie antyoksydacyjne.

Arnika zmniejsza obrzęki

Arnika zapobiega obrzękom i opuchnięciom, ponieważ stymuluje krążenie krwi. Zioło to chroni i wzmacnia naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie siniaków oraz krwiaków. Arnika pobudza też komórki do regeneracji, ujędrnia i wygładza skórę. Co ciekawe, spowalnia wzrost włosów i sprawia, że są mniej widoczne i delikatne. Dzięki właściwościom antybakteryjnym wykorzystuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych i dezynfekujących. Nasz ekstrakt z arniki wykorzystasz na wiele sposobów.

Nagietek koi podrażnienia

Nagietek jest stosowany do produkcji kosmetyków dla cery dojrzałej, poszarzałej i zmęczonej, skłonnej do podrażnień, pękania i utraty jędrności. Wykazuje właściwości nawilżające, zmiękczające, regenerujące oraz przeciwzapalne. Można go stosować także na skórę z trądzikiem, ponieważ przyspiesza gojenie wyprysków i ogranicza wydzielanie sebum. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie maceratu nagietka, pamiętaj, aby nie aplikować go bezpośrednio na skórę, bo może ją zabarwić na pomarańczowo.

Rumianek zmniejsza stan zapalny

Rumianek działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, również wywołane intensywnym opalaniem się i przyspiesza gojenie się ran. Zioło to poprawia wygląd skóry trądzikowej, a także cery, która jest poszarzała i zmęczona. Rumianek stosuje się ponadto do naturalnego rozjaśniania włosów. Choć poleca się go do pielęgnacji cery wrażliwej, to niekiedy uczula, więc należy zachować ostrożność podczas pierwszych aplikacji na skórę. Dodaj ekologiczny ekstrakt z rumianku do kremu lub serum, toniku szamponu lub płukanki do włosów. Wypróbuj hydrolat rumiankowy do tonizowania skóry.

Rozmaryn reguluje wydzielanie sebum

Rozmaryn korzystnie wpływa zwłaszcza na skórę tłustą i trądzikową. Ma właściwości bakteriostatyczne, ściągające, przeciwzapalne, a także rozjaśniające i przeciwstarzeniowe. Wykorzystuje się go także do pielęgnacji skóry głowy, gdy problemem jest wypadanie włosów i łupież. Rozmaryn delikatnie przyciemnia włosy. Ekstrakt CO2 rozmarynowy stosuje się do produkcji domowych kosmetyków pielęgnacyjnych DIY, a także do wykonania własnych perfum.

Szałwia działa antyseptycznie

Szałwia wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Sprawdza się, gdy problemem jest łupież, a także nadmierne przetłuszczanie się i wypadanie włosów. Szałwia pomaga też na trądzik. Przyspiesza gojenie się krost, redukuje zaskórniki i reguluje ilość wydzielanego sebum. Warto zaopatrzyć się w olejek szałwii muszkatołowej, który można dodać do rozmaitych domowych kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Receptury z wykorzystaniem ziół

W ECOSPA znajdziesz wiele receptur, w których wykorzystuje się ziołowe hydrolaty, ekstrakty, maceraty i olejki eteryczne. Niektóre z nich są banalnie łatwe do wykonania, innym trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Opłaca się je wypróbować, ponieważ otrzymanymi kosmetykami prawdopodobnie zechcesz zastąpić te, które stosujesz obecnie!

Bibliografia:

  • I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby skóry, włosów i paznokci, PZWL, Warszawa, 2020.
  • R. Glinka, M. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. T.1, MA, Łódź, 2008.
  • Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, Forum Dermatologicum, 2016, tom 2, nr. 2, s. 51-59.
  • Malinowska P., Kiewlicz J., Ekstrakty roślinne – wielofunkcyjne składniki kosmetyków, Zeszyty Naukowe/Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2012 n. 244, s. 9-21.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Musujące kule kąpielowe - nagietek i pomarańcza
Musujące kule kąpielowe - nagietek i pomarańcza

Przepis na domowe, musujące kule kapielowe z nagietkiem i pomarańczą. Macerat oraz płatki nagietka podczas kąpieli będą działały nawilżająco, zmiękczająco, przeciwzapalnie. Dodatkowo olejek pomarańczowy nada kulom przyjemny, cytrusowy zapach.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 400 g na 4 duże kule :
(62.89%) 251.56 g Wodorowęglan sodu
(31.45%) 125.8 g Kwas cytrynowy
(3.4%) 13.6 g Macerat nagietka lekarskiego ekologiczny
(0.26%) 1.04 g Olejek pomarańczowy EKOLOGICZNY
(1%) 4 g Suszony kwiat nagietka lekarskiego
(1%) 4 g Hydrolat oczarowy ekologiczny 100% czysty
Fitoterapia w pielęgnacji skóry nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Fitoterapia w pielęgnacji skóry.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.