Jak stosować olejek rozmarynowy w aromaterapii i kosmetyce?
Rozmaryn lekarski to aromatyczna przyprawa, która ma szerokie zastosowanie w kuchni, ale jest to także zioło cenione w terapiach naturalnych i doskonały składnik kosmetyczny. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jakie właściwości ma olejek rozmarynowy! Sprawdź, co może dać Ci pielęgnacja skóry i włosów z wykorzystaniem tej substancji i dowiedz się, jakie zastosowanie olejek rozmarynowy ma w aromaterapii. Wypróbuj nasze receptury – przekonasz się, że warto.

Skład i właściwości olejku rozmarynowego
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus Officinalis L.) to roślina wiecznie zielona, dziko rosnąco na wybrzeżach Morza Śródziemnego i na Krymie, która jest uprawiona w wielu krajach na świecie, w tym także w Polsce.
Naturalny olejek rozmarynowy otrzymuje się w wyniku destylacji z parą wodną. Surowcem są liście lub ziele rozmarynu. W ECOSPA znajdziesz Naturalny olejek rozmarynowy, który pozyskiwany jest poprzez destylację parą wodną świeżych, kwitnących ziół. Możesz też wybrać naturalny Ekologiczny olejek rozmarynowy (ct. Cyneol) otrzymywany tą samą metodą ze świeżych kwitnących wierzchołków ziela oraz liści rozmarynu – jego wiodącym składnikiem jest cyneol.
Olejek eteryczny rozmarynowy ma bogaty skład. Substancja ta zawiera: eukaliptol (cyneol), kamforę, borneol, karnozol, kwas witaminy: A, C, B3 (niacyna) B6, B9 (kwas foliowy), a także flawonoidy, garbniki i terpeny. W jego składzie znajduje się też cynk, magnez, mangan i potas.
Liczne badania wykazują, że olejek rozmarynowy hamuje wzrost wielu szczepów bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, przy czym wrażliwsze na olejek rozmarynowy są szczepy bakterii Gram dodatnich (np. gronkowiec). Olejek ten działa także przeciwgrzybiczo – pomaga pozbyć się drożdżaków i grzybów drożdżopodobnych. Olejek rozmarynowy wykazuje również właściwości przeciwutleniające.
Zastosowanie olejku rozmarynowego w kosmetyce
Olejek eteryczny rozmarynowy wykazuje właściwości, które sprawiają, że znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Zastanawiasz się, czy olejek rozmarynowy warto stosować na twarz? Oczywiście – wyjaśniamy dlaczego! Substancja ta łagodzi podrażnienia i poprawia ukrwienie skóry, przez co pomaga zachować jej jędrność. Olejek rozmarynowy działa również przeciwobrzękowo i wspomaga regenerację komórek.
Olejek z rozmarynu jest szczególnie polecany do pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej, ze względu na działanie antyseptyczne i ściągające. Substancja ta reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza skórę i redukuje zaskórniki.
Olejek rozmarynowy jest wykorzystywany do sporządzania kosmetyków do mycia twarzy i ciała oraz jako dodatek do produktów przeciwtrądzikowych i antycellulitowych. Znajduje on także zastosowanie podczas produkcji preparatów do pielęgnacji stóp. Wypróbuj Energetyzujący żel do mycia ciała na rano z olejkiem rozmarynowym, olejkiem petitgrain (z liści drzewa pomarańczowego) i ekstraktem z prawoślazu. Polecamy także naszą recepturę na domową oliwkę do masażu zwierającą olejki eteryczne, które dodają energii i poprawiają nastrój - Pobudzający olejek do masażu zachwyci Cię również swoim zapachem!
Zalecane stężenie naturalnego olejku rozmarynowego to 0,1-1%. Ekologiczny olejek rozmarynowy (st. cyneol) stosuje się w stężeniu 0,4-1%.
Jakie korzyści może przynieść stosowanie olejku rozmarynowego na włosy?
Olek rozmarynowy jest znany ze swojego zbawiennego działania na przetłuszczające się i skłonne do wypadania włosy. Substancja ta poprawia odżywienie cebulek włosowych, wzmacnia je i może wyraźnie ograniczyć wypadanie włosów. Olejek rozmarynowy niweluje także łupież i opóźnia proces siwienia włosów. Jeśli chcesz mieć mocniejsze włosy, skorzystaj z naszej receptury na Szampon do włosów z olejkiem rozmarynowym.
Olejek rozmarynowy to jeden z najskuteczniejszych składników stosowanych w szamponach i wcierkach na wypadanie włosów. Substancja ta jest wykorzystywana w kuracjach ograniczających łysienie androgenowe, hamuje też wypadanie włosów spowodowane łojotokiem. Olejek rozmarynowy przyspiesza wzrost nowych włosów i redukuje zakola. Doskonałym kosmetykiem do włosów skłonnych do wypadania, przetłuszczających się i z łupieżem jest Serum wzmacniające do włosów Zestaw DIY.
Olejek rozmarynowy w aromaterapii
Olejek rozmarynowy wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego wspiera leczenie chorób górnych dróg oddechowych - stosuje się go w formie inhalacji. Olejek eteryczny rozmarynowy pomaga na kaszel i katar oraz pozwala sprawniej oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.
Olejek ten redukuje napięcie nerwowe, działa relaksująco, a jednocześnie stymuluje aktywność umysłową. Aromaterapia z jego wykorzystaniem pomaga w łagodzeniu bólu głowy, zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne.
Olejek rozmarynowy przydaje się także w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Masaże z wykorzystaniem oliwki z dodatkiem olejku rozmarynowego poprawiają krążenie i łagodzą reumatyzm oraz niwelują sztywność mięśni po wysiłku.
Olejek rozmarynowy jest także wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Bardzo dobrze łączy się z wieloma innymi olejkami eterycznymi, w tym z olejkami cytrusowymi, lawendą, cedrem i kadzidłem. Wypróbuj przepis na cytrusowe Perfumy DIY Cedr i Pomarańcza z dodatkiem olejku rozmarynowego!
Receptury DIY na kosmetyki z wykorzystaniem olejku rozmarynowego
W ECOSPA znajdziesz różne receptury na kosmetyki z olejkiem rozmarynowym, które warto sprawdzić w domowym zaciszu. Przekonaj się, jak pachną perfumy DIY z olejkiem rozmarynowym, pomarańczowym i drzewa różanego! Wypróbuj także szampon do włosów przetłuszczających się z dodatkiem tej wyjątkowej substancji i pobudzający olejek do masażu, o którym wspomniano powyżej. Oprócz wymienionych już przepisów, polecamy także inne nasze receptury na preparaty z olejkiem rozmarynowym.
Na koniec zwracamy uwagę na to, że olejek rozmarynowy nie powinien być stosowany w czasie ciąży!
Bibliografia:
- Nowak K., Ogonowski J., Jaworska M., Rozmaryn - roślina bogata w związki biologicznie czynne, Chemik 2013, t. 67, n. 2, s. 133-135.
- J. Góra J., A. Lis, Najcenniejsze olejki eteryczne, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2005.
- Kędzia, A., Kędzia, A. W. Wiśniewska, J., Antibacterial effects of rosemary oil (Oleum Rosmarini) on anaerobic bacteria, Postępy Fitoterapii 2018, n. 2, s. 98-105.
- Kędzia, A., Hołderna-Kędzia, E., Effect of rosemary oil (Rosmarini aetheroleum) on yeastlike fungi, Postępy Fitoterapii 2021, n. 2, s. 83-88.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006, s. 135-138.
Olejek rozmarynowy
Olejek rozmarynowy o świeżym, ziołowym zapachu działa antyoksydacyjnie, ściągająco i antyseptycznie. Wzmacnia cebulki, wspomaga porost włosów i pielęgnuje skórę problematyczną. Idealny do aromaterapii i naturalnej pielęgnacji.
Olejek rozmarynowy ekologiczny (ct. Cyneol)
Ekologiczny olejek rozmarynowy (ct. Cyneol) posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, rozgrzewające i regenerujące. Pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu wspomaga walkę z wypadaniem włosów oraz cellulitem. Stosowany w kosmetykach do masażu, ujędrnia skórę i łagodzi napięcie mięśni.
Serum wzmacniające do włosów z rozmarynem
Naturalne serum do włosów DIY z olejem macadamia, olejkiem rozmarynowym, koenzymem Q10 i witaminą E wzmacnia cebulki, pobudza mikrokrążenie i zapobiega wypadaniu włosów. Działa antyoksydacyjnie, regenerująco i przeciwłupieżowo. Polecane do włosów osłabionych, przetłuszczających się i z łupieżem.