Jak zrobić prosty krem z bazy kremowej?

Jeśli marzysz o tym, by zrobić swój wymarzony krem, a nie wiesz jak się do tego zabrać, zacznij od bazy kremowej. To na niej zbudujesz własnoręcznie wykreowany kosmetyk. Warunkiem uzyskania wysokiej jakości preparatu DIY jest doskonała podstawa. Jaki fundament, taki końcowy efekt.

Jak zrobić prosty krem z bazy kremowej?
Spis treści:
  1. Co zawiera baza kremowa?
  2. Właściwości pielęgnacyjne ekologicznej bazy kremowej
  3. Zalety bazy do robienia kremów
  4. Jak zrobić domowy krem z bazy kremowej?
  5. Proste przepisy na kremy do twarzy DIY

Co zawiera baza kremowa?

Używając ekologicznej bazy kremowej, stworzysz dowolnie wybrany, dopasowany do typu Twojej cery krem lub emulsję. Baza składa się z ponad 80% organicznych składników i posiada certyfikaty ekologiczne COSMOS oraz Soil Association. Co ważne, nie zawiera fenoksyetanolu (pochodna glikolu etylenowego), parabenów i olejów mineralnych. Aby uzyskać własny kosmetyk, wystarczy dodać do bazy kremowej wybrane składniki aktywne, witaminy, oleje, masła i olejki eteryczne, ekstrakty i oleje roślinne.

Właściwości pielęgnacyjne ekologicznej bazy kremowej

Ekologiczna baza kremowa do kosmetyków DIY jest doskonałym podłożem dla emulsji kosmetycznych typu olej w wodzie (O/W). Aby emulsja była trwała, musi zawierać emulgator, łączący ciecze hydrofobowe (odpychające od siebie cząsteczki wody) i hydrofilowe (cząsteczki chemiczne skłonne do łączenia się z wodą) i zwiększający ich trwałość. Są to środki powierzchniowo czynne, układające się na granicy obu cieczy. Jedna ich część jest zanurzona w cieczy hydrofilowej, a druga w hydrofobowej. Emulgatorami są substancje naturalne, jak np. agar agar, lecytyna, guma arabska.

Baza ma półtłustą konsystencję, która idealnie się nadaje dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza wrażliwej i suchej, bo silnie nawilża i wygładza. Można ją też używać w połączeniu z witaminami, masłem shea i olejkami eterycznymi do pielęgnacji suchej skóry dłoni.

Zalety bazy do robienia kremów

Baza kremowa posiada liczne zalety, które czynią ją idealnym podłożem do tworzenia kosmetyków emulsyjnych: ma właściwości okluzyjne i nawilżające, jest niekomedogenna, czyli nie zatyka porów. Łacińskie comedo oznacza zaskórnik, zatem "niekomedogenny", czyli "niepowodujący zaskórników". Substancje naturalne, które u większości osób nie powodują zapychania porów to m.in.: kwas hialuronowy, koenzym Q10, panthenol, alantoina, ceramidy, witaminy C i E, olej z opuncji figowej, olej jojoba.

Jak zrobić domowy krem z bazy kremowej?

Odmierz bazę do zlewki (bez podgrzewania!), a potem delikatnie wymieszaj ją bagietką z wybranymi składnikami do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec przelej ją do słoiczka.

Które składniki dodać do bazy? Mogą to być Twoje ulubione olejki eteryczne, oleje roślinne, aktywne składniki przeciwstarzeniowe, witaminy i wyciągi roślinne. Nie obawiaj się, że baza straci w tym momencie swoją stabilność – zarówno ona, jak i nowo powstały krem są trwałe. Możesz wprowadzić do 5% dodatkowych substancji, a nawet, według testów ECOSPA, do 20% składników.

  • Chcąc uzyskać bardziej płynną konsystencję produktu (lotion, mleczko), dodaj do bazy 10-20% hydrolatu i dobrze wymieszaj.
  • Jeśli konsystencja ma być stała (gęsty krem, masło do ciała), podgrzej na łaźni wodnej masło karite, kakaowe lub mango i dodaj w postaci płynnej do bazy kremowej. To ułatwi połączenie składników olejowych. Pamiętaj, by ich stężenie nie przekraczało 15% gotowego produktu.
  • Zadbaj o sterylność naczyń laboratoryjnych (zlewki, cylindry miarowe) użytych do przygotowania emulsji, oraz opakowań kosmetycznych, przemywając je alkoholem etylowym To decyduje o trwałości Twojego kosmetyku.
  • W pierwszej kolejności dodawaj składniki olejowe, a następnie składniki rozcieńczające bazę (hydrolaty).

Proste przepisy na kremy do twarzy DIY

Używając bazy kremowej DIY, stworzysz najróżniejsze kosmetyki dopasowane do wymagań Twojej skóry.

  • Olej z dzikiej róży i witamina C w formie olejowej to dwa kluczowe składniki aktywne kremu do cery naczynkowej. Olej nie tylko wzmacnia barierę ochronną skóry, ale regeneruje i ujędrnia skórę. Jest doskonałym emolientem. Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza wytwarzanie kolagenu oraz rozjaśnia cerę. Całość receptury „spina” baza kremowa, dzięki której krem przynosi skórze komfortowe nawilżenie i pożądaną gładkość.
  • Jeśli Twoja skóra potrzebuje mocnego bodźca substancji anti-aging, koniecznie wzbogać swoją półkę kosmetyczną o przeciwzmarszczkowy krem DIY do twarzy i dekoltu z olejem z zielonej herbaty, który skutecznie ujędrnia i napina skórę oraz z ekstraktem z zielonej herbaty o silnych właściwościach wzmacniających naczynia krwionośne.
  • Pielęgnacja cery trądzikowej nastręcza nierzadko sporo kłopotów, dlatego warto zaprzyjaźnić się na dłużej z lekkim kremem nawilżającym z aloesem i olejkiem drzewa herbacianego. Żel aloesowy jest znany ze swoich kojących właściwości - łagodzi stany zapalne skóry i wspomaga proces gojenia. Olejek z drzewa herbacianego przeciwdziała stanom zapalnym na tle grzybiczym i bakteryjnym oraz nadaje kosmetykowi korzenny zapach. Natomiast antyoksydacyjny ekstrakt z zielonej herbaty normalizuje wydzielanie sebum. Nic dodać, nić ująć.
  • Kremowa baza pod makijaż z opuncją figową sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej. Hydrolat z opuncji figowej wspomaga regenerację naskórka i łagodzi podrażnienia, a Tens’Up ujędrnia i uelastycznia skórę oraz nadaje makijażowi trwałość.

  • Krem z olejową witaminą C 5% i olejkiem kocanki do cery z przebarwieniami doskonale rozjaśnia, dzięki zawartości tetrapalmitynianu askorbylu (pochodna witaminy C rozpuszczalna w olejach), ponadto pobudza syntezę kolagenu oraz działa antyoksydacyjnie. Olejek kocanki włoskiej przyspiesza regenerację skóry, a olej z pestek pietruszki ma właściwości bakteriostatyczne i ściągające. Baza nawilża skórę i tworzy na jej powierzchni cienki film okluzyjny.
  • Wrażliwa skóra okolicy oczu wymaga specjalnego traktowania. Regenerujący krem pod oczy z potrójnym kwasem hialuronowym 3% doskonale nawilża i regeneruje skórę, a eye'fective zmniejsza opadanie górnej powieki i niweluje obrzęki pod oczami, dając efekt liftingu. Eye’fective posiada właściwości białych kwiatów głogu Crataegus monogyna oraz arabskiego jaśminu Jasminum sambac - oba pobudzają wzrost kolagenu w skórze, działają przeciwzapalnie i hamują aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za pigmentację skóry.
  • Dla wyjątkowo wrażliwej skóry swojego dziecka, przygotuj krem z olejem z wiesiołka i frakcją płynną masła shea. Olej natłuszcza i chroni cerę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, podobnie jak frakcja płynna masła shea, która także regeneruje i łagodzi skórę.
  • Masz uporczywe rozstępy? Z mandarynkowym kremem z bazy przeciw rozstępom w dużym stopniu masz szansę je zmniejszyć - olej z awokado uelastycznia i chroni skórę, olejek mandarynkowy rozjaśnia niedoskonałości.

Bibliografia:

  • Tomasz Kobiela, Laboratorium badania surowców i form kosmetycznych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2022
  • Lena Sokolovska, Jovita Vysniauskiene, Migle Tylaite, Kosmetyki naturalne DIY, Wydawnictwo Kobiece, 2019
  • Angelika Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016

Baza kremowa EKOLOGICZNA

Idealna do tworzenia unikalnych, dopasowanych do każdej cery kremów i emulsji. Do bazy kremowej wystarczy dodać wybrane składniki aktywne, witaminy, ekstrakty lub oleje roślinne i dobrze wymieszać. Posiada ponad 80% organicznych składników i certyfikat ekologiczny COSMOS. Bez fenoksyetanolu, bez parabenów, bez olejów mineralnych.

Baza kremowa premium EKOLOGICZNA
15,90 zł 50 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mandarynkowy krem z bazy przeciw rozstępom
Mandarynkowy krem z bazy przeciw rozstępom

Przepis na mandarynkowy krem z bazy przeciw rozstępom. Receptura oparta jest na gotowej emulsji z bazy, króra silnie nawilża i chroni skórę. Olej awokado uelastycznia skórę, natłuszcza i chroni przed przesuszaniem. Olejek mandarynkowy rozjaśnia blizny i rostępy, poprawia elastyczność skóry, dodatek witaminy E pozytywnie wpływa na właściwości ochronne oraz emoliencyjne emulsji. Polecany do pielęgnacji ciała.

Wskazania: Blizny i rozstępy, Suchość
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 120 g do słoika 120 ml :
(89.6%) 107.52 g Baza kremowa premium EKOLOGICZNA
(8.9%) 10.68 g Olej z awokado tłoczony na zimno
(0.5%) 0.6 g Olejek mandarynkowy
(1%) 1.2 g Witamina E - Miks naturalnych tokoferoli T70
Jak zrobić prosty krem z bazy kremowej? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić prosty krem z bazy kremowej?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.