Kolagen roślinny w kosmetykach - naturalny sposób na gładką skórę
Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu w skórze. Stopniowo tracimy silną podporę w postaci regularnej siatki włókien białka, które decyduje o dobrym napięciu, gładkości i nawilżeniu cery. Na szczęście można uzupełnić ten brak – kolagen roślinny w kosmetykach ma podobne właściwości jak substancja obecna w naszym organizmie. Wesprzyj swoją skórę!
Co to jest pseudokolagen - kolagen roślinny?
Czym jest pseudokolagen ECOSPA? To roślinny zamiennik kolagenu pochodzenia zwierzęcego, czyli wyciąg z drożdży. Drożdże są zbudowane w 40% z aminokwasów proteinogennych, peptydów i protein, stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka. Dlatego wyciąg z drożdży wzmacnia skórę, nawilża i tworzy na niej delikatny film. Białka roślinne i zwierzęce są zbudowane z tych samych aminokwasów, tyle, że obecnych w różnych układach.
Kolagen, naturalny składnik ludzkiego organizmu, to jedna z ważniejszych protein skóry właściwej (stanowi ok. 70% naturalnych białek skóry). Jego odporne na rozciąganie włókienka stanowią stabilne rusztowanie, które decyduje o jędrności, elastyczności i wytrzymałości skóry. Z wiekiem sieć kolagenu ulega destrukcji - staje się coraz słabsza, cieńsza i mniej szczelna, a struktura skóry traci napięcie i gładkość. Wiotczeje i zaczyna się starzeć.
Jak kolagen roślinny działa na skórę?
Pseudokolagen ma doskonałe właściwości nawilżające, dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność i gładkość. Kolagen wiąże wodę - im go więcej, tym skóra lepiej nawilżona. Utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w głębszych warstwach sprzyja delikatna hydrofilowa powłoka na powierzchni skóry, która chroni przed transepidermalną utratą wody.
Zabezpieczająca warstwa roślinnego kolagenu wspomaga skórę wrażliwą, atopową i naczynkową, które z powodu uszkodzonego, nieszczelnego płaszcza ochronnego są nieustannie narażone na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Kolagen roślinny sprawdza się w odbudowie tkanki łącznej i gojeniu się ran, zapobieganiu powstawaniu blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych) i rozstępów.
Kolagen na włosy - efekty stosowania
Kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów, wpływają na ich prawidłowy wzrost oraz odbudowę. Dodatkowo wzmacnia, wygładza włosy i nadaje im połysk. Jeśli włosom brak kolagenu, są cienkie, przesuszone i łamliwe, mogą nadmiernie wypadać. Pseudokolagen ECOSPA zawiera witaminę H (biotynę, zwaną witaminą B7), nadającą włosom sprężystość i przeciwdziałającą wypadaniu. Drożdże to źródło witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, związku, który uczestniczy w regeneracji tkanek i poprawia pigmentację oraz stan włosów. Oprócz tego kolagen roślinny jest skarbnicą witamin B1, B2, B3, B5, B6, B9, kwasu foliowego, cynku, magnezu, potasu, siarki, żelaza, miedzi i chromu. Pseudokolagen możesz użyć jako składnik odżywek, masek i szamponów.
Jak stosować kolagen roślinny w kosmetykach?
Na bazie kolagenu roślinnego przygotujesz kosmetyki DIY - serum, krem lub maseczkę. Jego zalecane stężenie w kosmetyku wynosi od 1% do 10%. Pamiętaj, że pseudokolagen rozpuszcza się w fazie wodnej i należy go dodać do przygotowanej emulsji, poniżej 40 st. C. Możesz także zmieszać kilka kropli w dłoni z kwasem hialuronowym lub hydrolatem i aplikować na twarz, albo dodać do maseczki.
- Jeśli cera jest szara i zmęczona, stwórz z Zestawu DIY nawilżające serum z kolagenem roślinnym z potrójnym kwasem hialuronowym i żelem aloesowym o działaniu kojącym i regenerującym. Serum nakładaj na twarz, szyję, dekolt, pod oczy – na dzień i na noc. Po nim możesz zaaplikować ulubiony krem lub olej.
- Mocnym „zastrzykiem” odmładzająco-nawilżającym do cery dojrzałej jest serum hialuronowo-kolagenowe z różą, pseudokolagenem, kwasem hialuronowym i hydrolatem różanym.
- W duecie z serum występuje krem, zwłaszcza dla cery dojrzałej. Skomponuj więc do kompletu krem z bazy do cery dojrzałej z olejem z zielonej herbaty, kolagenem roślinnym i witaminami A+E o działaniu nawilżającym, pobudzającym regenerację naskórka, spłycającym zmarszczki.
- Jeśli lubisz kosmetyki o korzenno-marcepanowym zapachu, pokuś się o własnoręcznie wykonany krem z kolagenem roślinnym i mieszanką olejów do cery suchej. Olej śliwkowy wraz olejem andiroba oraz olej z pestek wiśni wzmacniają barierę naskórkową, olej z pestek dyni działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.
- Cerze suchej i dojrzałej spodoba się przeciwzmarszczkowa maseczka z hydrolatem malinowym i glinką fioletową oraz pseudokolagenem, która nie tylko ujędrnia i uelastycznia skórę, ale także odświeża i wygładza.
- Masz średnioporowate, cienkie i zniszczone włosy? Pożądane wzmocnienie, połysk i miękkość nada im odżywka w sprayu z kolagenem roślinnym.
- Zniszczone średnioporowate włosy uratuje serum na końcówki włosów z roślinnym kolagenem, honeyquat i pantenolem – nawilża, poprawia elastyczność i wspomaga regenerację. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych i niskoporowatych przyda Ci się serum na zniszczone końcówki włosów z higroskopijnym hydromanilem (polisacharyd z peruwiańskiej rośliny) i fitokeratyną.
Bibliografia:
- Eliza Lamer-Zarawska, Cezary Chwała, Antoni Gwardys, Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2011
- Krzysztof Błecha, Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia, Drukpress, 2011
Pseudokolagen - roślinny kolagen
Wyciąg z drożdży to roślinny zamiennik kolagenu o działaniu nawilżającym i wzmacniającym. Pseudokolagen spowalnia procesy starzenia się skóry, zatrzymuje i podnosi zawartość wilgoci w skórze tworząc delikatną powłokę. Dodatkowo wzmacnia, wygładza włosy i nadaje im połysk. Odpowiedni do pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów.
Zestaw DIY Nawilżające serum z kolagenem roślinny
Zestaw zawiera wszystkie niezbędne składniki do przygotowania nawilżającego serum z kolagenem roślinnym. Serum DIY jest polecane do cery szarej, zmęczonej, wymagającej szybkiej regeneracji i nawilżenia. Może być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju cery.