Gliceryna roślinna w kosmetyce – źródło wody dla skóry

Nie jest aktorką pierwszego planu, ale jako postać drugoplanowa odgrywa szczególną rolę. To z jej udziałem kosmetyki mają moc nawilżania i utrzymywania wody zarówno na powierzchni, jak w głębszych warstwach skóry.

Gliceryna roślinna jest wprost niezastąpiona w produktach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
 

Gliceryna roślinna w kosmetyce – źródło wody dla skóry
Spis treści:
  1. Co to jest gliceryna roślinna?
  2. Jakie właściwości kosmetyczne posiada gliceryna?
  3. Jak stosować glicerynę roślinną w kosmetykach?
  4. Co polubi buzia?
  5. Coś dla ciała
  6. Na piękne włosy

Co to jest gliceryna roślinna?

Gliceryna kosmetyczna (glicerol) jest wytwarzana z tłuszczy roślinnych - olejów pozyskanych z nasion soi, tłuszczu palmowego czy oleju kokosowego. Poddawane są one działaniu roztworów zasad, na skutek reakcji zmydlania tłuszczów powstaje gliceryna.

Gliceryna kosmetyczna ECOSPA ma jakość farmaceutyczną, co oznacza, że zawiera minimum 99% czystej gliceryny. Gliceryna jest alkoholem cukrowym, dobrze rozpuszczalnym zarówno w wodzie, jak i w alkoholu. Ta bezwonna i bezbarwna ciecz o słodkawym smaku jest silnie higroskopijna, czyli wiąże (zatrzymuje) cząsteczki wody. Ma stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu wnika w głębokie warstwy naskórka.

Jakie właściwości kosmetyczne posiada gliceryna?

Jako doskonały humektant gliceryna odpowiada w skórze za prawidłowe nawilżenie i ochronę przed utratą wilgoci. Warunkiem sukcesu jest odpowiednio wysoki poziom nawilżenia powietrza - gdy jest niski, gliceryna może odciągać wodę z głębszych warstw skóry na zewnątrz.

Dodana do kosmetyków utrzymuje w nich wodę. Niewielkie cząsteczki z łatwością wnikają w głąb warstwy rogowej naskórka, co toruje drogę innym substancjom aktywnym. Dzięki glicerynie skóra staje się gładsza i pozbawiona drobnych zmarszczek. To prosty mechanizm – „napojona” skóra lekko pęcznieje i wypełnia się, co wyrównuje jej powierzchnię, a zarazem niweluje linie i niewielkie zmarszczki.

Kosmetyki chroniące skórę przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi (mróz, suche powietrze, upał) to te, w których glicerynę łączy się ze składnikami o działaniu okluzyjnym, ograniczającym utratę wody, np. skwalanem. Szczelna bariera hydro-lipidowa to najskuteczniejszy strażnik zdrowej skóry! Najlepiej wiedzą o tym osoby chore na atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycę, będące w trakcie kuracji dermatologicznych, które mają zaburzoną odnowę i strukturę skóry. Dla tych osób kosmetyki z gliceryną są bezcenne.

Gliceryna w szamponach i odżywkach nadaje włosom nawilżenie, gładkość, połysk. Warto dodać, że gliceryna w niskich stężeniach działa również natłuszczająco. W wysokich natomiast (powyżej 25%) ma właściwości odkażające i wysuszające.

Jak stosować glicerynę roślinną w kosmetykach?

Tworząc domowe kosmetyki DIY warto pamiętać, że dopuszczalne stężenie gliceryny wynosi od 1 do 15%. Substancja ta dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu, nie rozpuszcza się natomiast w tłuszczach, choć jest dla nich dobrym rozpuszczalnikiem. 

Gliceryna jest uniwersalna - możesz ją wykorzystać w najróżniejszych kosmetykach dla każdego rodzaju skóry, przeznaczonych do twarzy, ciała i włosów.

Szczególnie dobrze sprawdzi się w produktach przeznaczonych do użytku zimą, z uwagi na jej cenne właściwości nawilżające. W okresie mrozów i chłodów warto przygotować z jej udziałem ochronny krem do rąk lub lipidowy krem do twarzy czy balsam nawilżający DIY, a także preparaty, które dbają o przesuszoną skórę dłoni i ust.

Co polubi buzia?

Jeśli chcesz wzmocnić nawilżające działanie swojego kremu czy maseczki DIY oraz ułatwić przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, dodaj do kosmetyku kilka kropli gliceryny. A jeśli poszukujesz ciekawej receptury, sięgnij po  przepis na tonik do cery suchej z ekstraktem z jabłka, stworzony na bazie wybranego przez Ciebie hydrolatu, który zapewnia właściwy odczyn (pH) skóry. Gliceryna gwarantuje odpowiednie nawilżenie, a ekstrakt z jabłka działa antyoksydacyjnie, uelastycznia skórę i pobudza odnowę komórkową.

Jeśli zima, to i spacery. Wychodząc z dzieckiem trzeba je ciepło ubrać od stóp do głów i posmarować wrażliwą buzię tłustym kremem. Zimowy krem DIY dla dzieci z masłem shea i olejem jojoba chroni skórę przed wiatrem i mrozem niczym kokon. D-pantenol i bisabolol łagodzą stany zapalne i podrażnienia, gliceryna nawilża, a wszystkie właściwości spina antyutleniająca witamina E o wszechstronnym działaniu. 

Dla cery dojrzałej idealny jest przeciwzmarszczkowy krem DIY z maceratem z żeń-szenia, olejem makadamia i olejem z dzikiej róży, wzbogacony skwalanem. Efekt? Doskonałe natłuszczenie, okluzja chroniąca przed parowaniem wody z naskórka oraz regeneracja. Przeciwstarzeniowy ekstrakt z zielonej herbaty i macerat z żeń-szenia chronią przed wolnymi rodnikami, opóźniając starzenie się skóry.

Coś dla ciała

Co by ciało chciało? W przypadku gliceryny kilka kropli dodanych do codziennego balsamu oraz do żeli czy płynów do mycia sprawi, że staną się bardziej komfortowe dla skóry.

Do codziennej pielęgnacji ciała warto zrobić nawilżający żel do ciała z hydrolatem z rumianku. Hydrolat koi wszelkie podrażnienia, a ekstrakt z ogórka łagodzi przesuszenie i łuszczenie się skóry.

Spierzchnięte, zniszczone dłonie z wdzięcznością przyjmą zastrzyk wilgoci i ochronę niczym rękawiczka. Mowa o kremie do rąk z mocznikiemkompozycja oleju z  nasion truskawki i mocznika oraz gliceryny dobrze nawilża, chroni i odżywia.

Nie zapominaj o stopach. Regenerujący krem do stóp DIY z gliceryną, witaminą E oraz natłuszczającym olejem ryżowym i masłem shea, wspaniale regeneruje i zmiękcza zrogowaciały naskórek, wspomagają gojenie otarć i podrażnień. Pięknie pachnący olejek jałowcowy przeciwdziała zmianom grzybiczym i zapalnym.

Na piękne włosy

Wystarczy dodać kilka kropli gliceryny do maski, odżywki lub hydrolatu, a włosy staną się miękkie i błyszczące. Tłuste i zniszczone włosy docenią szampon rozmarynowy DIY bazujący na naturalnym, delikatnym środku powierzchniowo czynnym, który oczyszcza i pielęgnuje włosy oraz skórę głowy. W przeciwzapalnymi kojącym działaniu wspierają go d-pantenol i ekstrakt CO2 rozmarynowy. Gliceryna nawilża i regeneruje.

Jeśli jesteś właścicielką suchych, zniszczonych włosów, zrób własnoręcznie maskę do włosów zniszczonych z olejem arganowym, masłem kakaowym i olejkiem jaśminowym. Pięknie pachnący produkt zawiera olej arganowy, bogate źródło substancji odżywczych, wzmacniającą i regenerującą włosy fitokeratynę i masło kakaowe. Prawdziwa skarbnica zdrowia dla włosów!

Bibliografia:

  • Agata Jabłońka-Trypuć, Romuald Czerpak, Roślinne surowce kosmetyczne, Wyd.II Medpharm, 2018
  • Dr n. farm. Ewelina Petzke, Kosmetyki bez tajemnic, Farmapress, 2021
  • Marta Klowan, Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, Pascal, 2019

Gliceryna kosmetyczna roślinna 99.5% Ph. Eur.

Nazywana inaczej glicerolem pozyskiwana jest z tłuszczy roślinnych. Jest to bezbarwna, przezroczysta, higroskopijna, gęsta ciecz o słodkim smaku. Gliceryna jest humektantem. Dodana do kosmetyków utrzymuje w nich wodę, natomiast w skórze odpowiada za prawidłowe nawilżenie.

Gliceryna kosmetyczna roślinna 99.5% Ph. Eur.
9,90 zł 50 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Przeciwzmarszczkowy krem z maceratem z żeń-szenia
Przeciwzmarszczkowy krem z maceratem z żeń-szenia

Receptura na przeciwzmarszczkowy krem DIY z maceratem z żeń-szenia. Olej makadamia i olej z dzikiej róży w połączeniu ze skwalanem działają regenerująco, silnie natłuszczająco i ochronnie. Krem wzbogacony jest o ekologiczny ekstrakt z zielonej herbaty, który działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo. Macerat z żeń-szenia opóźnia procesy starzenia się skóry, zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami i posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Krem polecany do pielęgnacji cery dojrzałej.

Wskazania: Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Gliceryna roślinna w kosmetyce – źródło wody dla skóry nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Gliceryna roślinna w kosmetyce – źródło wody dla skóry.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.