Olej lniany – naturalna pielęgnacja skóry i włosów

Olej lniany wspaniale nawilża i regeneruje zarówno skórę, jak i włosy. Jest przy tym lekki i szybko się wchłania, dlatego jego stosowanie okazuje się bardzo wygodne. Dowiedz się więcej o tym, jakie są właściwości tego oleju i jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce. Podpowiadamy też, jak stosować olej lniany na skórę, by osiągnąć najlepsze efekty. Sprawdź również, dlaczego poleca się ten naturalny produkt na włosy i poznaj receptury na kosmetyki DIY z jego wykorzystaniem.

Olej lniany – naturalna pielęgnacja skóry i włosów
Spis treści:
  1. Właściwości pielęgnacyjne oleju lnianego
  2. Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce
  3. Jak stosować olej lniany na skórę?
  4. Zastosowanie oleju lnianego na włosy
  5. Poznaj receptury na kosmetyki DIY z olejem lnianym

Właściwości pielęgnacyjne oleju lnianego

Olej lniany to olej, który powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Kolor tego naturalnego produktu jest złocisty, a jego zapach określa się jako charakterystyczny, gorzko-słodki. Olej lniany tłoczony na zimno w ponad 50% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Szczególnie cenny jest kwas linolowy, który jest składnikiem błony komórkowej, ale warto też wymienić tu kwas linolenowy i oleinowy. Olej lniany to także źródło kwasów tłuszczowych nasyconych – palmitynowego i stearynowego.

Olej lniany ma właściwości cenione w kosmetyce także ze względu na zawartość innych składników aktywnych. W jego składzie znajdziemy witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem oraz beta-karoten, również znany z działania przeciwutleniającego oraz z tego, że pobudza odbudowę włókien kolagenowych i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Trzeba też wspomnieć o luteinie, uelastyczniającej skórę i dbającej o jej prawidłowe nawilżenie. Jeśli nie służą Ci ciężkie i gęste oleje, to musisz wiedzieć, że olej lniany należy do grupy olejów schnących, wyróżniających się lekkością konsystencji i szybkim wchłanianiem się.

Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce

Dzięki temu, że olej lniany ma dużą zawartość NNKT i zdolność regenerowania uszkodzonej bariery naskórka, wykorzystuje się go do produkcji preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry, a także z łuszczycą lub egzemą. Nie jest to jedyne jego zastosowanie – olej lniany ma właściwości kosmetyczne, które zainteresują także osoby z cerą suchą, wrażliwą i dojrzałą. Olej ten nawilża, zmiękcza i natłuszcza skórę, a także wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Co ciekawe, jest on polecany cerom tłustym i trądzikowym, ponieważ nie zatyka porów skóry i szybko się wchłania, a do tego ogranicza ilość wydzielanego sebum! Jego właściwości są wykorzystywane także przez osoby chcące poprawić stan włosów.

Jak stosować olej lniany na skórę?

Olej ten można stosować bezpośrednio na skórę, można także wzbogacić nim serum i krem do twarzy. Dodaj go do swojego kremu albo wykorzystaj do wykonania domowego kosmetyku z ekologicznej bazy kremowej i wybranych składników aktywnych. Warto też nakładać na twarz olej lniany połączony z kwasem hialuronowym. Kilka kropli tych dwóch substancji połącz w dłoni bezpośrednio przed użyciem i aplikuj na skórę przed zastosowaniem kremu. Do ciała sprawdzi się oliwka wykonana z połączenia oleju lnianego i innych olejów oraz olejków eterycznych. Olej lniany aplikowany bez żadnych dodatków stosuje się jako olej do masażu ciała, nadaje się on także do użycia po kąpieli. Koniecznie wypróbuj nawilżającą, natłuszczającą i regenerującą marcepanową oliwkę do ciała z olejem lnianym, olejem śliwkowym i witaminą E.

Zastosowanie oleju lnianego na włosy

Wiesz już, jakie właściwości ma olej lniany i jak stosuje się go na twarz i ciało, ale musisz też wiedzieć, że ten naturalny produkt świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Olej lniany wspaniale działa na włosy zniszczone i farbowane, poleca się go także osobom z włosami, które są przesuszone od słońca i brak im elastyczności. Dzięki niemu włosy stają się nawilżone, zregenerowane i nabierają zdrowego połysku. Olej lniany dobrze działa też na przesuszoną skórę głowy z łupieżem lub łuszczycą. Wykorzystuje się go do olejowania włosów, jako serum na końcówki, a także jest cennym składnikiem odżywek i masek. Trzeba też wiedzieć, że olej lniany ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich porost, dlatego warto stosować wcierkę do skóry głowy z tym składnikiem, gdy pasma są słabsze i potrzebują wzmocnienia.

Poznaj receptury na kosmetyki DIY z olejem lnianym

Jak widać, olej lniany ma szerokie zastosowanie, które warto wykorzystać w swoim domowym laboratorium. Oprócz wcierki pobudzającej włosy do wzrostu i marcepanowej oliwki do ciała, w domowym zaciszu przygotujesz także na przykład ochronne masełko ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym. Dzięki niemu Twoja skóra będzie elastyczniejsza, dobrze nawilżona i wygładzona. Olej lniany można wykorzystywać na różne sposoby – świetnie sprawdza się on także w preparatach do oczyszczania skóry. Sprawdź działanie aloesowego olejku do demakijażu cery naczynkowej, w którym olej lniany jest głównym składnikiem. Wypróbuj też inne receptury na kosmetyki DIY z wykorzystaniem tego oleju!

Bibliografia:

  • Schafer N, Sobczyk M, Burczyk D, et al. Possibilities of using vegetable oils in acne skin care. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):49-54, https://doi.org/10.52336/acm.2022.007.
  • Sadowska-Przytocka A. Zastosowanie oleju lnianego w atopowym zapaleniu skóry, Wiadomości dermatologiczne, 2020, nr 7., https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/zastosowanie-oleju-lnianego-w-atopowym-zapaleniu-skory.
  • Kozłowska J., Grygorowicz Z., Biskupski M., Kuczyński A., Zastosowanie oleju lnianego w przemyśle farmaceutycznym, suplementach diety i kosmetykach, Len i Konopie. Biuletyn Informacyjny Polskiej Izby Lnu i Konopi, 2006, nr 6, s.58-63.
  • A. Litwinek, W. Zmysłowska, U. Oczkowska, Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry, Lublin 2020, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=155.

Olej lniany tłoczony na zimno

Nierafinowany. Intensywnie nawilża, wygładza i uelastycznia skórę. Działa przeciwstarzeniowo i łagodzi podrażnienia. Przyspiesza gojenie się skóry oraz reguluje wydzielanie sebum. Stosuj olej z nasion lnu bezpośrednio na skórę lub jako składnik kosmetyków do każdego rodzaju skóry. Wypróbuj olej lniany do pielęgnacji włosów podczas zabiegu olejowania lub do kosmetyków DIY.

Olej lniany tłoczony na zimno
10,90 zł 30 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ochronne masełko ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym
Ochronne masełko ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym

Przepis na ochronne masło DIY ze skwalanem i ekstraktami CO2 kadzidłowca i lawendowym. Silne właściwości regeneracyjne masełka zapewniają ekstrakty CO2, witamina E oraz skwalan i olej lniany bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Już po kilku stosowaniach skóra na dłoniach i twarzy jest mniej sucha, bardziej nawilżona, miękka. Masełko tworzy ochronną, okluzyjną warstwę na skórze. Masełko przeznaczone do pielęgnacji skóry przesuszonej twarzy, dłoni i ciała.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
średni
Olej lniany – naturalna pielęgnacja skóry i włosów nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olej lniany – naturalna pielęgnacja skóry i włosów.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.