Jak olejować włosy i jak dobrać olej do typu włosów?
Olejowanie włosów to coraz bardziej popularna metoda pielęgnacji, która pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji oraz zdecydowanie poprawia ich zdrowie i wygląd. Na czym dokładnie polega zabieg olejowania włosów. Jak wykonać olejowanie włosów? Jakie oleje wybrać do swojego typu włosów?
Olejowanie włosów - na czym to polega?
Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny sięgający swoimi tradycjami do Ajurwedy. Polega na systematycznym aplikowaniu na włosy naturalnych olejów. Oleje - w zależności od wybranej metody - aplikujemy na mokre lub suche włosy, pozostawiamy na kilka godzin i zmywamy. By uzyskać wyraźnie widoczną poprawę stanu włosów, warto zabieg powtarzać regularnie.
Korzyści olejowania włosów
Olejowanie włosów to zabieg regenerujący, nawilżający, odbudowujący. Polecany jest zwłaszcza włosom suchym, matowym, pozbawionym blasku. Sprawdzi się również przy włosach przetłuszczających się. Odpowiednio dobrane oleje sprzyjają regulacji ilości wydzielanego sebum.
Olejowanie włosów:
- wydobywa ich blask,
- przywraca miękkość i jedwabistą gładkość,
- przeciwdziała puszeniu się włosów,
- ułatwia ułożenie fryzury,
- przeciwdziała rozdwajaniu końcówek,
- przeciwdziała problemowi utraty wilgoci,
- w przypadku włosów kręconych doskonale podkreśla skręt loków,
- poprawia kondycję włosów,
- stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała wypadaniu,
- sprawia, że włosy stają się mocniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Jak olejować włosy - najlepsze sposoby
Olejowanie włosów najlepiej wykonać wieczorem, na kilka godzin przed myciem włosów. Olej możemy nakładać tylko na włosy bądź na włosy i skórę głowy. Jeżeli nakładasz olej także na skórę głowy, najlepiej zmyj go po 1-2 godzinach, jeżeli tylko na włosy – możesz pozostawić olej na dłużej. Minimalny czas utrzymywania oleju na włosach to 30-40 minut. Czas wykonywania zabiegu dobieramy indywidualnie, na podstawie własnych testów i obserwacji.
Przy włosach bardzo suchych i zniszczonych wykonuj zabieg 2-3 razy w tygodniu, przy innych typach włosów wystarczy 1 zabieg tygodniowo. Jak przy wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, ważna jest systematyczność.
W zależności od długości włosów na jeden zabieg stosuj 2-3 łyżki wybranego oleju. Zbyt duża ilość oleju nie jest wskazana – powoduje problemy ze zmywaniem i odkładanie się na włosach tzw. depozytu.
Oleje aplikuj na nieumyte włosy. Ważne jest, by na włosach nie było środków do stylizacji (lakierów, pianek, żeli). W czasie powtarzania zabiegów olejowania unikaj odżywek i masek do włosów zawierających silikony, osadzające się na powierzchni włosa. Oleje nakładane po umyciu włosów poprawiają ich połysk, ale nie mają wpływu na stopień odchylenia łusek, czy ograniczenie pęcznienia włosów (pęcznienie włosów przyczynia się do powstawania uszkodzeń mechanicznych).
Bez względu na metodę, po zaaplikowaniu na włosy oleju, nałóż na nie foliowy czepek i owiń ręcznikiem. Ciepło potęguje pielęgnujące działanie oleju.
Nie ma uniwersalnych wskazówek, jaka metoda olejowania będzie najbardziej optymalna dla danego typu włosów. Warto przetestować wszystkie, poobserwować efekty i wybrać tę, po której Twoje włosy wyglądają najlepiej.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie włosów na mokro polega na zaaplikowaniu oleju na włosy zwilżone wodą. Pamiętaj, by po zmoczeniu włosów odcisnąć nadmiar wody - włosy nie powinny ociekać wodą.
Do zwilżenia włosów możesz wykorzystać także ulubiony hydrolat. Metoda z użyciem hydrolatu bywa określana „metodą na podkład”. Jako „podkład” sprawdzą się także żel z aloesu i kwas hialuronowy.
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie włosów na sucho to metoda najprostsza i polega na nałożeniu olejów bezpośrednio na suche włosy. Przy olejowaniu na sucho wyraźnie zauważysz, które pasma są pokryte olejem, a które wymagają naniesienia. Włosy poddawane zabiegowi olejowania na sucho najtrudniej zmyć.
Olejowanie włosów w misce
Olejowanie włosów w misce polega na zanurzeniu ich w naczyniu z olejem i pozostawieniu na 1-2 minut. Zaletą tej metody jest prostota równomiernego rozprowadzenia oleju na włosach. Zaaplikowany w ten sposób olej pozostaw na włosach przez kilka godzin.
Olejowanie włosów na odżywkę
W metodzie olejowania na odżywkę, olej nakładasz na suche lub mokre włosy, a następnie aplikujesz na nie odżywkę. Odżywkę możesz także nałożyć przed olejem. Metoda ta ma wiele zalet. W skład odżywki do włosów wchodzą składniki nawilżające i utrzymujące wilgoć czyli tzw. humektanty np. gliceryna, propanediol, czy sorbitol, a także kondycjonujące proteiny, witaminy kosmetyczne. Nakładając olej i odżywkę dostarczasz włosom składników pielęgnujących o szerokim wachlarzu właściwości. Poza tym przy metodzie z odżywką włosy najłatwiej zmyć.
Olejowanie włosów z użyciem serum
Olejowe serum do włosów jest mieszaniną dwóch lub więcej olejów. Możemy do niego dodać również składniki aktywne rozpuszczalne w olejach: olej z alg, olejki eteryczne, olejowe ekstrakty roślinne, witaminy A, E, C (w postaci tetraizopalmitynianu askorbylu), skwalan roślinny. Serum aplikuj z pomocą kroplomierza na dłoń i nanieś na włosy.
Jak dobrać olej do typu włosów? Czym olejować włosy?
Dobór oleju jest najważniejszym krokiem zabiegu olejowania. Oleje naturalne różnią się miedzy sobą m.in.: konsystencją, stopniem wchłaniania, zawartością składników aktywnych. Olej niedostosowany do potrzeb włosów może je zbytnio obciążać, nasilać przetłuszczanie się, sprawiać że fryzura będzie pozbawiona objętości.
Oleje dobieraj biorąc pod uwagę stopień porowatości włosów. Porowatość włosów to określenie dotyczące stopnia odchylenia łusek od kory włosa. Wyróżniamy włosy wysoko-, średnio- i niskoporowate.
Włosy wysokoporowate mają wyraźnie rozchylone łuski, a co za tym idzie łatwo tracą wodę, są przesuszone, szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Pochłaniają wilgoć z otoczenia, a przez to mają skłonność do puszenia się. Wymagają intensywnej regeneracji.
Zastanawiasz się: włosy średnioporowate jakie to włosy? Charakteryzują się delikatnie rozchylonymi łuskami, wykazują umiarkowaną tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci, są delikatne i cienkie. Potrzebują nawilżenia i rekonstrukcji ubytków. Włosy średnioporowate są najczęściej spotykanym typem włosów.
A włosy niskoporowate jakie to włosy? Nazywa się tak włosy o zamkniętych łuskach, prawidłowym poziomie nawilżenia, błyszczące i gładkie. W zasadzie jedynym problemem jaki sprawiają są trudności w stylizacji – włosy niskoporowate szybko tracą nadany im kształt. Składniki kosmetyków słabo penetrują w głąb włosów niskoporowatych ze względu na domknięte łuski.
Prostą metodą określenia stopnia porowatości włosów jest test ze szklanką wody. Wrzuć włos do szklanki z wodą i obserwuj, czy i jak szybko opada na dno. Włos wysokoporowaty będzie szybko pochłaniał wodę i opadał na dno, włos niskoporowaty przeciwnie – będzie utrzymywał się na powierzchni wody.
Więcej na temat stopni porowatości włosów oraz ich pielęgnacji dowiesz się z artykułu: "Jak określić porowatość włosów?"
Oleje do włosów wysokoporowatych
Do olejowania włosów wysokoporowatych najlepsze będą oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WKT). Co to oznacza? Określenie „wielonienasycone kwasy tłuszczowe” odnosi się do budowy chemicznej tych związków. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawierają w cząsteczce 18 lub więcej atomów węgla w łańcuchu alkilowym i co najmniej dwa wiązania podwójne pomiędzy węglami łańcucha. Obecność wielu wiązań podwójnych i rozłożona przestrzennie struktura wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że trudno penetrują w głąb włosa. Osadzają się na jego powierzchni tworząc ochronną warstwę i domykając rozchylone łuski.
Do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zaliczamy m.in. kwas linolowy, α-linolenowy i γ-linolenowy, kwas arachidonowy. Znane określenia „niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe”, „kwasy omega-3 i omega-6” odnoszą się właśnie do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Naturalne oleje roślinne bogate w WKT, a zatem polecane do olejowania włosów wysokoporowatych to: olej z wiesiołka, olej sojowy, olej z ogórecznika, olej lniany, olej z czarnej porzeczki, olej konopny, olej z czarnego kminku (czarnuszki), olej z nasion czerwonej maliny, olej sezamowy, olej z nasion dzikiej róży, olej z opuncji figowej, olej z rokitnika, olej z pestek winogron, olej z pestek arbuza, olej z nasion truskawki, olej z pietruszki, olej perilla, olej z kiełków pszenicy, olej z nasion chia, olej Sacha Inchi, olej z aronii.
Oleje do włosów średnioporowatych
Przy włosach średnioporowatych sprawdzą się oleje bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a zatem zawierające w cząsteczce jedno wiązanie podwójne. Zaliczamy do nich m.in. kwas oleinowy, kwas palmitooleinowy, kwas erukowy, kwas rycynolowy. Oleje bogate w kwasy jednonienasycone, polecane do olejowania włosów średnioporowatych to: olej z awokado, olej z pestek moreli, olej jojoba, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, olej z orzechów laskowych, olej rycynowy, olej arganowy, olej tamanu, olej śliwkowy, olej z nasion marchwi, olej marula, olej ryżowy, olej pracaxi, olej shea, olej z passiflory, olej z jagód acai, olej buriti, olej z orzechów brazylijskich, olej andiroba.
Oleje do włosów niskoporowatych
Przy włosach niskoporowatych sprawdzą się oleje bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy nasycone nie zawierają podwójnych wiązań w cząsteczce, składają się z więcej niż 10 atomów węgla w łańcuchu, najczęściej mają postać stałą. Zaliczamy do nich m.in.: kwas palmitynowy, mirystynowy, stearynowy, arachidowy, kaprylowy, kapronowy, laurynowy. Do olejów naturalnych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe zaliczamy: olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, olej Monoi, olej z baobabu, masło shea, masło murumuru.
Jak zmywać olej z włosów?
Najbardziej skuteczną metodą zmywania oleju jest zastosowanie odżywki. Włosy po zabiegu olejowania zanurz w ciepłej wodzie, następnie aplikuj i dokładnie wmasuj odżywkę, a na koniec spłucz. Odżywka do włosów zawiera emulgator, który wiąże ze sobą cząsteczki wody i oleju, a zatem ułatwia usuwanie oleju z włosów. Umyj włosy i skórę głowy za pomocą szamponu przygotowanego z ekologicznej Bazy szamponowej zawierającej nawilżający żel z aloesu. Baza szamponowa skutecznie myje, dobrze się pieni, a jednocześnie nie wysusza włosów i skóry. Przetestuj także nasze receptury na naturalne odżywki i szampony do włosów DIY.