Jak określić porowatość włosów?
Określenie porowatości włosów pozwala sklasyfikować włosy, dobrać dla nich odpowiednie składniki i ułożyć prawidłowy plan pielęgnacji. Dzięki temu kryterium i dostosowaniu się do zaleceń pielęgnacyjnych z nim związanych będziesz bliżej w uzyskaniu efektu zdrowych, mocnych i lśniących włosów, o których marzysz. Dowiedz się, jakie są rodzaje porowatości, jak określić swój typ włosów i jak je pielęgnować.
Czym jest porowatość włosów?
Porowatością określa się stopień odchylenia łusek keratynowych od kory włosa. Co to w praktyce oznacza? Każdy włos na naszym ciele składa się z małych łusek, które układają się wokół całej łodygi włosa podobnie jak dachówki. Łuski mogą ściśle przylegać do włosa, nieco się odchylać albo być mocno otwarte. Im bardziej odchylone są łuski, tym porowatość włosów jest wyższa, a włos bardziej zniszczony. By włos był gładki, błyszczący i odporny na działanie czynników środowiska zewnętrznego, łuski powinny ściśle przylegać do kory włosy.
Rodzaje porowatości włosów
Wyróżniamy trzy typy porowatości włosów:
- włosy wysokoporowate
- włosy średnioporowate
- włosy niskoporowate.
Warto pamiętać, że porowatość włosów nie jest ich cechą stałą. Porowatość włosów może ulegać zmianom w zależności od stosowanej pielęgnacji lub jej braku.
Włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate to włosy charakteryzujące się silnym odchyleniem łusek od kory włosa. Włosy wysokoporowate są podatne na szkodliwy wpływ czynników środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury). Mają skłonność do pochłaniania wilgoci i puszenia się, są przesuszone, szorstkie w dotyku, matowe, łamliwe. Łatwo pochłaniają wodę, ale też łatwo ją oddają. Włosy wysokoporowate są podatne na stylizację.
Włosy wysokoporowate to często włosy farbowane (zwłaszcza rozjaśniane), poddawane częstym zabiegom fryzjerskim z wykorzystaniem lokówki, prostownicy czy wałków termicznych. Włosy naturalnie kręcone są na ogół bardziej suche, niż włosy proste, przez co często zdradzają cechy włosów wysokoporowatych.
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate to włosy o delikatnie odchylonych łuskach. Są najczęściej występującym typem włosów, określanym mianem „włosów normalnych”. Włosy średnioporowate są cienkie i delikatne, podatne na stylizację, pod wpływem wilgoci delikatnie falują lub kręcą się. Nie sprawiają większych trudności w pielęgnacji i stylizacji. Włosy średnioporowate pozbawione ochrony i nawilżania mogą jednak stać się wysokoporowate.
Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate to włosy mające ściśle przylegające do siebie łuski. Na ogół przyjmuje się, że włosy niskoporowate to włosy o najlepszej kondycji. Są gładkie, proste, lśniące, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Włosy niskoporowate na ogół szybko tracą swoją objętość, są dość sztywne, przez co trudne do stylizacji. Suszenie włosów niskoporowatych zajmuje sporo czasu. Domknięte łuski powodują ograniczone wnikanie do wnętrza włosów składników aktywnych kosmetyków.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Porowatość włosów możesz sprawdzić za pomocą prostych testów – testu wody i dotyku. Najbardziej obiektywnym źródłem wiedzy na temat stanu włosów jest ich obraz z kamery trichoskopowej. Zabieg taki możesz przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie trychologa.
Test na porowatość włosów - test wody
Test wody polega na wrzuceniu włosa do szklanki z wodą i obserwacji czy i jak szybko opadnie na dno. Włos wysokoporowaty będzie szybko pochłaniał wodę i opadał na dno, włos niskoporowaty przeciwnie – będzie utrzymywał się na powierzchni wody. Włos średnioporowaty będzie zanurzał się i opadał powoli, docierając do połowy wysokości słupa wody.
Test na porowatość włosów - test dotyku
Test dotyku polega na przeciągnięciu dłonią po włosach na całej ich długości i ocenie odczuć sensorycznych. Jeśli masz wrażenie ze włosy są suche, szorstkie, wręcz chropowate, dodatkowo wyglądają na matowe – te cechy wskazują na włosy woskokoporowate. Włosy niskoporowate przeciwnie – będą gładkie, jedwabiste, miękkie i błyszczące. W teście dotyku trudno jest odróżnić włosy wysokoporowate od średnioporowatych.
Wskazówką do określenia porowatości włosów jest obserwacja czasu, w jakim schną po umyciu. Włosy wysokoporowate schną najszybciej, na ogół w trakcie 15-30 minut, włosy niskoporowate – najdłużej, nawet do 2 godzin.
Pielęgnacja, a porowatość włosów
Każdy typ włosów potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Wspólnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych wszystkich typów włosów powinno być regularne, dokładne oczyszczanie oraz nawilżanie. Wszystkie typy włosów będą również wdzięczne za delikatne rozczesywanie (zwłaszcza na mokro) bez zrywania, szarpania i pocierania oraz suszenie chłodnym strumieniem powietrza.
Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?
Jeśli masz włosy wysokoporowate używaj szamponu opartego na łagodnych surfaktantach takich jak np. glukozyd decylowy, betaina, Sodium Lauroyl Lactylate. Włosy wysokoporowate spłukuj chłodną wodą, która domyka łuski. Rozczesując mokre włosy zachowaj szczególną ostrożność i delikatność, by nie generować kolejnych uszkodzeń.
Posiadaczki włosów wysokoporowatych powinny także ograniczyć zabiegi z użyciem prostownicy i lokówki. Do czasu poprawy kondycji włosów zrezygnuj z zabiegów koloryzacji. Wygląd włosów wysokoporowatych poprawia regularne skracanie zniszczonych końcówek.
Włosy wysokoporowate wymagają zabiegów regenerujących i ochronnych. W pielęgnacji włosów wysokoporowatych sprawdzą się emolienty (naturalne oleje) tworzące na powierzchni włosa ochronną warstwę, przeciwdziałającą utracie wody oraz wnikaniu pyłów i innych zanieczyszczeń.
Włosom wysokoporowatym szczególnie polecane jest olejowanie, wykonywane nawet kilka razy w tygodniu. Do zabiegu olejowania włosów wysokoporowatych wykorzystujemy naturalne oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zaliczamy do nich m.in.:
- olej konopny,
- olej z wiesiołka,
- olej lniany,
- olej sezamowy,
- olej z pestek winogron,
- olej lniany,
- olej Sacha Inchi.
Nieocenione w pielęgnacji włosów wysokoporowatych są zabiegi uzupełniające ubytki oparte na proteinach i aminokwasach. Fitokeratyna – roślinna alternatywa keratyny jest hydrolizatem protein pszenicy, kukurydzy i soi, zawierających pełen zestaw aminokwasów, z jakich zbudowana jest keratyna włosa. Fitokeratyna uzupełnia niedobór składników budujących strukturę włosa, regeneruje, nawilża, przywraca włosom miękkość i gładkość.
W pielęgnacji włosów wyskoporowatych nie może zabraknąć składników nawilżających. Do swojego szamponu, odżywki, czy domowej maseczki lub płukanki do włosów wysokoporowatych dodawaj takie składniki aktywne, jak: potrójny kwas hialuronowy, d-pantenol, hydrolat różany, żel z aloesu, Propanediol – glikol roślinny, bioferment z bambusa – naturalny silikon, hydrolat z bambusa, hydrolat geraniowy, ekstrakt ze skrzypu polnego, hydrolat jabłkowy, hydrolat z zielonej herbaty, pochodną miodu – honeyquat.
Jak pielęgnować włosy średnioporowate?
Włosy średnioporowate potrzebują nawilżenia i rekonstrukcji uszkodzeń. Olejowanie włosów średnioporowatych wykonujemy 1-2 razy w tygodniu, z zastosowaniem olejów naturalnych bogatych w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Zaliczamy do tej grupy m.in.: olej awokado, olej makadamia, olej arganowy, olej rycynowy, olej ryżowy, olej marula, olej ze słodkich migdałów.
Przy włosach średnioporowatych bardzo ważne jest utrzymanie równowagi PEH, czyli balansu ilości protein, humektantów i emolientów w stosowanych kosmetykach. Proteiny naprawiają uszkodzenia włókna włosa, odbudowują jego prawidłowa strukturę. Emolienty zmiękczają, wygładzają, działają ochronnie. Humektanty wiążą i zatrzymują wodę w strukturze włosa.
Wartym uwagi składnikiem polecanym do pielęgnacji włosów średnioporowatych jest d-pantenol. D-pantenol wygładza łuski, wyrównuje ich ubytki, nawilża i utrzymuje wilgoć nawet po kilkakrotnym umyciu włosów. Co ważne - nie odkłada się na powierzchni włosa, nie tworzy obciążającego je depozytu. Wykazuje wysokie powinowactwo do keratyny, dzięki czemu z łatwością wnika do wnętrza włosa. D-pantenol przywraca włosom połysk, miękkość, sprężystość, objętość, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak pielęgnować włosy niskoporowate?
Włosy niskoporowate, mimo że charakteryzują się zdrowa kondycją, również wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Włosy niskoporowate łatwo jest obciążyć nadmiarem olejów stosowanych do olejowania, czy emolientów wchodzących w skład odżywek i masek. Nadmiernie obciążone tracą objętość i sprawiają wrażenie szybko przetłuszczających się. Mając włosy niskoporowate, odżywkę nakładaj jedynie na końcówki. Zabiegi olejowania wykonuj nie częściej niż raz w tygodniu. Do olejowania stosuj oleje naturalne bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Oleje te to m.in.: olej kokosowy, olej palmowy, olej babassu, olej Monoi, olej z baobabu, masło shea, masło murumuru. Odżywki do włosów niskoporowatych powinny zawierać wysokie stężenia humektantów – składników wiążących wodę takich, jak kwas hialuronowy, Hydromanil, sorbitol, gliceryna, propanediol. Humektanty są bardziej korzystne dla włosów niskoporowatych, niż emolienty (oleje).
Pamiętaj, że na stan włosów wpływ mają nie tylko stosowane kosmetyki, ale też dieta, odpowiednia ilość wypoczynku, redukcja stresu. Stan włosów często odzwierciedla stan zdrowia organizmu. Dieta korzystna dla włosów powinna być bogata w mikro- i makroelementy (zwłaszcza krzem, cynk, miedź, magnez), witaminę A oraz witaminy z grupy B. Zdrowe i mocne włosy wymagają holistycznej pielęgnacji, „od zewnętrz” i „od wewnątrz”.
Sprawdź nasze receptury DIY na szampony, maski, odżywki i płukanki przeznaczone do włosów o różnej porowatości. Wypróbuj Maskę do włosów zniszczonych z olejem arganowym, masłem kakaowym i olejkiem jaśminowym lub Wzmacniającą płukankę do włosów z fitokeratyną i honeyquat.