Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające się, podobnie jak cerę tłustą, charakteryzuje nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe umiejscowione są przy ujściu mieszka włosowego, a ich głównym zadaniem jest produkcja i wydzielanie sebum.  W związku z faktem, iż na różnych obszarach ciała występują gruczoły łojowe o różnej wielkości, nie należy bezpośrednio łączyć cery tłustej z przetłuszczającą się skórą głowy. 

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Czym charakteryzują się włosy przetłuszczające się?

Mimo przysparzania kłopotów natury estetycznej, włosy przetłuszczające się z reguły są zdrowe, mocne i niezbyt podatne na uszkodzenia. Ich wysoka odporność wynika z dodatkowej ochrony w postaci tłuszczowego filmu (sebum) na ich powierzchni. Dzięki temu wnętrze włosa utrzymuje odpowiednią wilgotność, pozwalając zachować keratynie elastyczność i sprężystość. Wyższa zawartość wody w strukturze włosów przetłuszczających się powoduje również, iż staja się one trudne do modelowania, barwienia i ondulowania. Włosy stają się wiotkie, ciężkie, a fryzura szybko traci objętość i puszystość.

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów? 

Podobnie, jak w przypadku skóry twarzy, przyczyny przetłuszczania się włosów często uwarunkowane są genetycznie. Głównymi czynnikami regulującymi aktywność gruczołów łojowych są:​​​​​​ androgeny, a wśród nich najistotniejszą rolę odgrywa metabolit testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Sebum, wydzielane na powierzchnię skóry głowy staje się dobrą pożywką dla mikroorganizmów, które powodują uwalnianie substancji drażniących. Ponadto sebum może ulegać procesom utleniania, zwiększając podrażnienie skóry, co dodatkowo stymuluje aktywność gruczołów łojowych. 

Jak radzić sobie z przetłuszczającą się skórą głowy?

Surowce roślinne wykazują kompleksowe działanie na przetłuszczającą się skórę głowy. Ich działanie najczęściej jest wielokierunkowe poprzez:

  • ograniczanie wydzielania sebum,
  • udrażnianie ujść gruczołów łojowych,
  • działanie bakteriostatyczne
  • działanie hamujące proces autooksydacji lipidów po łagodzenie powstałych podrażnień.

Zasady pielegnacj iprzetłuszczającej sie skóry głowy

  1. Regularne myj włosy bardzo łagodnymi szamponami. Unikniesz łojotoku powstałego na skutek podrażnienia skóry.
  2. Unikaj przegrzewania skóry głowy oraz częstego dotykania włosów, czesania czy pocierania skóry głowy.
  3. Stosuj lekkie odżywki, oparte raczej na hydrofilowych substancjach kondycjonujących, niż na substancjach tłuszczowych, które mogą dodatkowo obciążać włosy.
  4. Do stylizacji częściej niż żele, wybierajpianki modelujące. Te drugie formy dodatkowo absorbują nadmiar sebum, przedłużając świeżość fryzury.

Składniki do pielęgnacji włosów przetłuszczającyh się

 
 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Szampon do włosów przetłuszczających się z solą Epsom
Szampon do włosów przetłuszczających się z solą Epsom

Receptura na szampon DIY z solą Epsom z bazy szamponowej, która delikatnie myje i nie podrażnia skóry głowy. Sól Epsom reguluje pracę gruczołów łojowych. Szampon sprawdzi się jako łagodny produkt do mycia włosów i skóry głowy dotkniętej problemem łupieżu (może być stosowany na zmianę z szamponem leczniczym).

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy tłuste
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(90%) 180 g Baza szamponowa EKOLOGICZNA
(10%) 20 g Sól Epsom (siarczan magnezu)
Pielęgnacja włosów przetłuszczających się nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja włosów przetłuszczających się.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.