Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Jeśli Twoje włosy trudno się rozczesują, są pozbawione blasku i elastyczności, prawdopodobnie oznacza to, że są przesuszone. Jakie są przyczyny przesuszenia włosów? Jak prawidłowo pielęgnować włosy suche i łamliwe oraz po jakie naturalne składniki warto sięgnąć, by włosy odzyskały zdrowy wygląd. 

Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych
Spis treści:
  1. Czym charakteryzują się włosy suche?
  2. Jakie są przyczyny suchych i łamliwych włosów?
  3. Jak zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu się włosów?
  4. Jak pielęgnować włosy suche? 
  5. Co stosować na suche włosy?
  6. Domowe sposoby na suche włosy

Włos składa się z korzenia (zwanego też cebulką) i trzonu – łodygi. Łodyga czyli część włosa wystająca ponad powierzchnię skóry głowy, składa się z osłonki (warstwy zewnętrznej), kory (warstwy wewnętrznej) i rdzenia, zlokalizowanego w samym środku łodygi. Osłonka włosa zbudowana jest ze zrogowaciałej keratyny, przyjmującej postać nakładających się na siebie dachówkowato łusek. Łuski tworzą kilka warstw, przestrzenie między nimi wypełnia cement komórkowy. Cement zawiera ceramidy, kwasy tłuszczowe i węglowodany. Głównym jego zadaniem jest zapobieganie odparowywaniu wody z wnętrza włosa. By włos wyglądał zdrowo, musi zawierać min.10% wody.

Czym charakteryzują się włosy suche?

Włosy suche to takie, które z powodu niedoboru warstwy lipidowej (cementu) utraciły odpowiednią ilość wody. Włosy suche są szorstkie w dotyku, podatne na łamanie i kruszenie, mają wyraźnie rozdwojone końcówki. Są matowe, pozbawione połysku, a to dlatego że łuski włosowe zamiast ściśle do siebie przylegać, odchylają się powodując rozpraszanie światła. Charakterystyczną cecha włosów suchych jest również nadmierne pochłanianie wody z otoczenia, a co za tym idzie skłonność do „puszenia się”, zmiany kształtu fryzury.

Z pielęgnacją włosów suchych wiąże się również pojęcie porowatości włosów. Porowatość włosów zależy od tego, jak ściśle łuski włosa przylegają do kory. Wyróżniamy włosy:

  • niskoporowate, czyli takie gdzie łuski ściśle przylegają do siebie, takie włosy są zdrowe, błyszczące, gładkie,
  • średnioporowate – możemy je określić jako włosy normalne, jest to stan pośredni między włosami nisko- a wysokoporowatymi, 
  • wysokoporowate - łuski są rozchylone, a więc włos jest podatny na utratę wody, wnikanie zanieczyszczeń i czynników chemicznych. Włosy wysokoporowate są suche, pozbawione blasku, podatne na zniszczenia.

Jakie są przyczyny suchych i łamliwych włosów?

Przyczyn suchych i łamliwych włosów należy szukać zarówno wśród czynników zewnątrz- jak i wewnątrzpochodnych. Do pierwszej grupy czynników zaliczamy niewłaściwą dietę, picie zbyt małej ilości wody, przewlekły stres i zmęczenie, zaburzenia hormonalne.

Przyczyny zewnątrzpochodne to:

  • zbyt częste mycie silnymi, intensywnie pieniącymi się szamponami
  • suszenie gorącym powietrzem,
  • zbyt częste zabiegi termiczne (prostowanie, wałki termiczne, lokówka),
  • farbowanie, zwłaszcza rozjaśnianie włosów,
  • zbyt mocne spinanie i związywanie włosów, czesanie powodujące zrywanie włosów,
  • zbyt rzadkie stosowanie odżywek i masek,
  • wpływ intensywnego promieniowania słonecznego latem,
  • wpływ chlorowanej wody na basenie. 

Jak zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu się włosów?

By zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu włosów, przede wszystkim należy systematycznie (najlepiej po każdym myciu) nakładać odżywki lub maski. Włosy bardzo zniszczone wymagają masek zawierających wysokie stężenia składników kondycjonujących. W miarę poprawy stanu włosów możesz zamienić maski na odżywki o lżejszej konsystencji.

Jak pielęgnować włosy suche? 

Proces pielęgnacji suchych włosów zaczyna się od ich mycia. Włosy myj w letniej wodzie, dokładnie spłukuj pozostałości szamponu, a nadmiar wody po płukaniu delikatnie wyciśnij w ręcznik, unikaj pocierania włosów. Szampon do suchych i łamliwych włosów powinien zawierać składniki nawilżające oraz tworzące na włóknie włosa ochronną, wygładzająca warstewkę. Włosy susz chłodnym, lub lekko ciepłym powietrzem, wybieraj delikatny przepływ powietrza. Im bardziej włos jest zniszczony, tym więcej wody będzie tracił podczas suszenia.

Wskazówka!

Pamiętaj, że włosy mokre są słabsze i bardziej łamliwe. Dlaczego? Zmoczenie (podobnie jak nagrzanie włosów) powoduje rozrywanie wiązań jonowych i wodorowych w strukturze włosa. Wiązania te maja wpływ wytrzymałość włosa i jego sprężystość. Odtworzenie wiązań następuje w momencie wyschnięcia lub powrotu do temperatury pokojowej. Ważne jest, by włosy mokre rozczesywać delikatnie, unikać silnego pociągania.

Ogranicz stosowanie prostownicy, lokówki, które ntensywnie nagrzewają włosy. Zrezygnuj także z farbowania włosów. Farbowanie przebiega w środowisku zasadowym, poza punktem izoelektrycznym keratyny. Amoniak (bądź inna zasada), aby ułatwić wnikanie barwnika w głąb włosa, powoduje pęcznienie keratyny, rozpuszczanie płaszcza lipidowego i rozchylanie łusek włosowych. Suchym włosom nie sprzyja również nadmiar środków do stylizacji, żeli i pianek, opartych na syntetycznych polimerach filmotwórczych.

Jak nawilżyć włosy? Prawidłowa pielęgnacja włosów obejmuje również regularne stosowanie odżywek, masek i olejków do włosów. Kosmetyki te przywracają włosom miękkość, gładkość, połysk, ułatwiają rozczesywanie, odbudowują barierę ochronną włosa. Włosy suche potrzebują również wcierek, zawierających skoncentrowaną dawkę składników aktywnych, poprawiających kondycję mieszków włosowych.

Wskazówka!

Przesuszone, rozdwojone końcówki podetnij u frzyjera. Ten prosty zabieg nada włosom lekkości i usprawni ich pielęgnację.

Zwróć uwagę na dietę

O suche włosy warto zadbać również od wewnątrz. Pij 2 litry wody dziennie i przestrzegaj diety bogatej w witaminy, mikroelementy, nasycone kwasy tłuszczowe. Niedobór cynku, magnezu, żelaza i miedzi przyczynia się do osłabienia wzrostu włosów i ich przerzedzenia. Wapń jest składnikiem koniecznym do prawidłowego formowania włókien keratyny, przy jego niedoborze włosy stają się sianowate, łuski mają tendencję do rozchylania się, co skutkuje utratą wody. Przesuszone i łamliwe włos towarzyszą niedoborom magnezu i potasu. Dieta zdrowa dla włosów powinna zawierać również krzem, który przyspiesza wzrost włosów, zapewnia im połysk i przeciwdziała wypadaniu.

Co stosować na suche włosy?

Popularną koncepcją w pielęgnacji włosów jest równowaga PEH czyli protein, emolientów i humektantów w kosmetykach.

  • Proteiny mają za zadanie naprawiać mikrouszkodzenia włókna włosa, odtwarzać jego prawidłową strukturę, zapewniać włosom połysk i objętość. Pamiętaj o zasadzie złotego umiaru – nadmiar protein w pielęgnacji sprawia, że włosy stają się sztywne, podatne na plątanie, zbyt obciążone. Odżywki lub maski z proteinami stosuj 1 lub 2 razy w tygodniu. Do protein zaliczamy m.in. fitokeratynę.
  • Emolienty, do których należą naturalne oleje i masła mają za zadanie zmiękczać, wygładzać i tworzyć na powierzchni włosa ochronną warstewkę. Są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia włosów. Skoro mówimy o równowadze PEH: niedobór emolientów powoduje szorstkość, łamliwość i przesuszenie, nadmiar może skutkować zbyt szybkim przetłuszczaniem się włosów u nasady i ich obciążeniem.
  • Humektanty to składniki wiążące wodę. Zaliczamy do nich glicerynę, propanediol, d-pantenol, mocznik, sorbitol, kwas hialuronowy, żel aloesowy. Nadmiar humektantów można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku (przypominającym skrzypienie) słyszalnym przy przeciąganiu ręka czy grzebieniem po mokrych włosach. 

Naturalne oleje do włosów suchych

Olej arganowy łatwo wnika w strukturę włosa. Nie obciąża, dzięki czemu może być stosowany również przy włosach cienkich i delikatnych. Chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, łagodzi podrażnienia skóry głowy, działa antyoksydacyjnie, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. 

Olej jojoba to lekki olej, wykazujący biozgodność ze składem sebum, łatwo wnikający w głąb włosa. Przywraca włosom blask, elastyczność, przeciwdziała łamaniu, rozdwajaniu się końcówek.

Olej rycynowy to znany od pokoleń, skuteczny składnik przeciwdziałający wypadaniu włosów. Wygładza, zmiękcza, regeneruje, nabłyszcza, nadaje włosom gęstości.

Olej z kiełków pszenicy wcierany w skórę głowy regeneruje cebulki włosa, zapobiega wypadaniu włosów. Jest cennym źródłem ceramidów, kwasów tłuszczowych, witaminy E. Odbudowuje uszkodzoną warstwę lipidową włosów zapobiegając uszkodzeniom i utracie wody.

Olej kokosowy, przez długie lata zapominany, ostatnimi czasy wraca do łask. Olej kokosowy chroni włosy przed utratą lipidów, zniszczeniem, przesuszeniem. Olej kokosowy niweluje skutki stosowania szamponów opartych na detergentach typu SLES. Zmniejsza łamliwość włosów, ułatwia rozczesywanie, przeciwdziała wchłanianiu wody z otoczenia i puszeniu się.

Olej sezamowy charakteryzuje się działaniem regenerującym i przeciwutleniającym. Przeciwdziałanie aktywności wolnych rodników na znaczenie nie tylko dla zdrowia skóry, ale też włosów. Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych w mieszkach włosowych skutkując m.in. przedwczesnym siwieniem włosów. Olej sezamowy działa fotoochronnie – przeciwdziała uszkodzeniom wywoływanym przez promieniowanie UV (przesuszenie włosów, łamliwość, utrata koloru).

Olej babassu podobnie jak olej sezamowy chroni włosy przed wpływem promieniowania UV, przywraca włosom miękkość, elastyczność, gładkość i blask.

Olej pequi jest bogaty w kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy i prowitaminę A. Sprawdzi się w pielęgnacji włosów przesuszonych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Olej pequi zamyka łuski włosów, dzięki czemu są one bardziej gładkie i połyskujące, zapobiega ich skręcaniu się i puszeniu pod wpływem wilgoci.

Masła kosmetyczne na włosy

Masło shea jest naturalnym filtrem UV. Chroni włosy przed wpływem wysokich temperatur, dzięki czemu warto stosować je przed zabiegami fryzjerskimi.

Masło cupuacu poprawia kondycję suchych włosów. Jest doskonałym emolientem, z łatwością rozprowadza się na włosach, wygładza je, domyka rozchylone łuski włosowe, tworzy na powierzchni włosów ochronną barierę.

Masło tucuma jest dla suchych włosów źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, odbudowujących cement komórkowy włosa. Masło tucuma regeneruje, nawilża, przywraca blask i chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. 

W pielęgnacji suchych włosów sprawdzi się również masło kakaowe znane z intensywnych właściwości nawilżających i regenerujących.

Składniki aktywne na włosy

Honeyquat jest pochodną miodu o intensywnie nawilżającym działaniu. Łatwo przenika do wnętrza włosa i wiąże wodę zapobiegając jej odparowywaniu. Dzięki zastosowaniu honeyquatu w szamponach, odżywkach i mgiełkach DIY, włosy stają się miękkie, elastyczne, błyszczące. Honeyquat zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów

Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody w ilości nawet 200 razy większej, niż wynosi jego masa cząsteczkowa. Zaaplikowanie kwasu hialuronowego na włosy w postaci lekkiego, wodnego serum przynosi niemal natychmiastową poprawę stanu włosów. Włosy stają się miękkie i jedwabiście gładkie

Żel z aloesu. Miąższ liści aloesu zawiera 96% wody! Resztę stanowią polisacharydy (zapewniające zdolność wiązania znacznych ilości wody), błonnik, nieznaczne ilości kwasów tłuszczowych, glikoprotein i wielu innych związków. Działa nawilżająco, odżywczo, przywraca włosom połysk i sprężystość, zapobiega wypadaniu.

D-pantenol wykazuje wysokie powinowactwo do keratyny, dzięki czemu łatwo wnika w głąb włosa. Nawilża włosy, zamyka łuski włosowe, przywraca włosom miękkość, sprężystość, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i zrywaniem.

Bioferment z alg morskich (brunatnic) bogaty w kwas alginowy i alginiany, nawilża włosy i tworzy na ich powierzchni ochronny film, chroniący przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami powietrza. Wygładza włosy, zamyka łuski włosowe, przywraca połysk, ułatwia rozczesywanie

Bioferment z bambusa jest naturalną alternatywą powszechnie stosowanych w kosmetykach do włosów silikonów. Zapewnia maskom i odżywkom do włosów DIY jedwabistą konsystencję. Poprawia rozczesywanie włosów, przywraca miękkość i elastyczność, przeciwdziała elektryzowaniu i puszeniu się włosów.

Fitokeratyna, czyli roślinna alternatywa keratyny (głównego białka włosa) to propozycja dla wegan i nie tylko. Fitokeratyna jest mieszaniną hydrolizowanych protein pszenicy, soi i kukurydzy, zawierających te same aminokwasy, co keratyna. Ze względu na małą masę cząsteczkową aminokwasy wbudowują się w strukturę keratyny włosa, uzupełniając ubytki i tworząc ochronną powłokę.

Hydromanil to składnik otrzymywany z gumy tara bogatej w polisacharydy – galaktomannany. Cukry te, dzięki silnym higroskopijnym właściwościom, wiążą wodę we włóknie włosa przywracając im zdrowy, zadbany wygląd.

W pielęgnacji włosów świetnie sprawdzają się także hydrolaty. Do włosów suchych polecane są zwłaszcza hydrolaty o działaniu regenerującym: hydrolat rozmarynowy, hydrolat szałwiowy, hydrolat różany, hydrolat z zielonej herbaty. Hydrolaty stosuj w postaci wcierek lub mgiełek do włosów. Świetnie sprawdzą się także jako podkład pod olejowanie.

Domowe sposoby na suche włosy

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to intensywnie regenerujący i wygładzający zabieg oparty na naturalnych olejach bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wywodzi się z tradycji krajów azjatyckich i afrykańskich. Olejowanie włosów mieszaniną oleju kokosowego i oleju sezamowego zalecała Ajurweda. Olejowanie włosów możemy przeprowadzić trzema metodami:

  • na sucho – olej lub mieszaninę olejów nakładamy bezpośrednio na suche włosy. Metoda ta ma jedną wadę – ciężko zmyć nadmiar oleju z włosów.
  • na mokro – przed nałożeniem oleju spryskujemy włosy nawilżającą mgiełką na bazie hydrolatu i kwasu hialuronowego, z zastosowaniem dwufazowego płynu skomponowanego zarówno z olejów jak i składników jak: hydrolaty, gliceryna czy kwas hialuronowy. Dwa odrębne roztwory (olejowy i wodny) przelewamy do butelki z atomizerem. Tuż przed aplikacją na włosy intensywnie wstrząsamy, zmieszany płyn aplikujemy na włosy.

Maseczka na suche włosy

Zrobienie maseczki do włosów nie jest trudne. Aby zrobić lipożelową maskę do włosów suchych wystarczy wymieszać ze sobą kwas hialuronowy, bioferment z alg i olej arganowy, a następnie nałożyć na mokre włosy na około 30 min. Maseczka doskonale nawilża, wygładza i uelastycznia włosy. Wypróbuj także przepis na Regenerującą maskę do włosów z olejem pequi.

Szampon DIY do włosów suchych 

Szampon w kostce do włosów suchych z masłem kakawowym jest łagodny dla skóry głowy, delikatnie, a jednocześnie skutecznie oczyszcza włosy. Zawarty w recepturze honeyquat wnika w głąb włosa, utrzymując jego wilgotność i czyniąc włosy miękkie, elastyczne. Wygodna forma kostki sprawdzi się także podczas podróży. Sprawdź także przepis na Szampon z pantenolem i honeyquat.

Odżywka do włosów suchych 

Bazowa odżywka do włosów ekologiczna, czyli mieszanina naturalnych emulgatorów i olejów, pozwala w prosty sposób stworzyć lekką, nie obciążającą włosów odżywkę DIY do codziennego stosowania. Do bazy wystarczy dodać wybrane składniki, wymieszać i nałożyć umyte, wilgotne włosy na kilka minut. Włosy wyrastające ponad powierzchnię głowy to struktura martwa, nie posiadająca zdolności samoregeneracji. Dla zachowania ich urody i zdrowego wyglądu bardzo ważne jest regularne stosowanie kosmetyków kondycjonujących i ochronnych. Wypróbuj przepis na Odżywkę z bazy do włosów suchych z olejem jojoba i olejkiem sandałowym.

Więcej przepisów na naturalne kosmetyki DIY do włosów znajdziesz w dziale receptur "Pielęgnacja włosów"

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Odżywka do włosów suchych z olejem z wiesiołka i maceratem dziurawca
Odżywka do włosów suchych z olejem z wiesiołka i maceratem dziurawca

Przepis na domową odżywkę do włosów z wiesiołkiem i maceratem z dziurawca. Baza odżywki nawilża i chroni łodygę włosa, olej z wiesiołka i macerat z dziurawca regenerują, wzmacniają i uelastyczniają włosy. Odżywka poprawia kondycję włsów oraz nadaje im zdrowy wygląd. Polecana do pielegnacji włosów suchych (średnio- i wyskokoporowatych).

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy suche i zniszczone
Poziom trudności:
łatwy
Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.