Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Mimo swojej wyjątkowej budowy, zapewniającej wysoką odporność na zniszczenia chemiczne i mechaniczne, nasze włosy nieustająco podawane są próbom swej wytrzymałości. Włosy suche i łamliwe, ze względu na utratę wilgoci, łatwo ulegają uszkodzeniom.

Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Jakie są przyczyny suchych włosów?

Przyczyny suchości włosów mogą być dwie.

  1. Po pierwsze suchość wynika z niskiej aktywność gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie sebum na powierzchnię skóry głowy i włosów. Sebum pokrywając powierzchnię włosa, stanowi dodatkową ochronę, utrzymującą wilgoć w jego wnętrzu.
  2. Kolejnym powodem wysuszania włosów są uszkodzenia osłonki.

Wymywanie tłuszczowego spoiwa spomiędzy łusek powoduje ich odstawanie, a z czasem ich całkowite wytarcie. Niczym nieosłonięte wnętrze włosa szybko traci wilgoć, keratyna sztywnieje i staje się krucha, włos zaczyna pękać, rozdwajać się i łamać. 
 
Dobierając produkty do pielęgnacji włosów należy pamiętać, iż łodyga włosa, jest strukturą martwą i nie ma zdolności do samoregeneracji. Uszkodzenia włosa są w większości przypadków trwałe i ulegają kumulacji, dlatego też należy działać prewencyjnie, nie dopuszczając do pojawienia się dużych ubytków osłonki.  Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych w większości przypadków wiąże się z jego dodatkową ochroną przed utrata wilgoci oraz regeneracją drobnych uszkodzeń. 

Jak pielęgnować włosy suche i łamliwe?

Mycie

Oczyszczanie włosów suchych i łamliwych należy przeprowadzać przy użyciu łagodnych preparatów myjących, o obniżonej zawartość środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów). Dzięki temu przeciwdziałamy nadmiernemu odtłuszczaniu powierzchni włosa oraz nie dopuszczamy do wymywania lipidów wchodzących w skład naturalnego spoiwa, scalającego łuski osłonki. W trakcie mycia skupiaj się przede wszystkim na myciu skóry głowy. 

Kondycjonowanie

Ze względu na niską aktywność gruczołów łojowych włosy suche wymagają częstego stosowania odżywek kondycjonujących. Preparaty te powinny opierać się na składnikach tłuszczowych, chroniących przed nadmierną utratą wilgoci oraz substancjach aktywnych, pozwalających na częściową odbudowę uszkodzeń. Dodatkowy komfort zapewniają związki kationowe (np. honeyquat) zapobiegające elektryzowaniu się włosów i ułatwiające rozczesywanie.  

Regeneracja 

Mimo konieczności kompleksowej ochrony i regeneracji włosów suchych, należy wybierać formy lekkie, przeznaczone do częstego stosowania. Nadużywanie masek regeneracyjnych, opartych na dużej ilości składników tłuszczowych często prowadzi do tzw. „przekondycjonowania” włosów. W efekcie włosy są obciążone, matowe i sprawiają wrażenie brudnych. Wówczas na kilka dni należy odstawić wszystkie preparaty pielęgnacyjne, poza szmponem. Po zmyciu depozytu, ponownie należy rozpocząć stosowanie odżywek i preparatów ochronnych.

Jakich składników używać?

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Odżywka do włosów suchych z olejem z wiesiołka i maceratem dziurawca
Odżywka do włosów suchych z olejem z wiesiołka i maceratem dziurawca

Przepis na domową odżywkę do włosów z wiesiołkiem i maceratem z dziurawca. Baza odżywki nawilża i chroni łodygę włosa, olej z wiesiołka i macerat z dziurawca regenerują, wzmacniają i uelastyczniają włosy. Odżywka poprawia kondycję włsów oraz nadaje im zdrowy wygląd. Polecana do pielegnacji włosów suchych.

Wskazania: Pielęgnacja włosów, Włosy suche i zniszczone
Poziom trudności:
łatwy
Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.