Pielęgnacja włosów normalnych

Włosy potocznie nazywane „normalnymi” wyrastają ze skóry, charakteryzującej się znormalizowaną pracą gruczołów łojowych. Dzięki temu na powierzchnię skóry i włosów wydzielana jest odpowiednia ilość sebum – wystarczająca do ochrony przed nadmierną utratą wilgoci, bez efektu obciążenia włosów, jak w przypadku włosów przetłuszczających się.

Pielęgnacja włosów normalnych

Czy włosy normalne podatne są na uszkodzenia?

Włosy normalne, przy nieprawidłowej pielęgnacji, bardzo łatwo przesuszyć i zniszczyć. Częstą przyczyną uszkodzeń są urazy mechaniczne, powstałe w wyniku czesania, intensywnego wycierania ręcznikiem, bądź ocierania o ubranie i ramiona. Równie groźnym czynnikiem wpływającym negatywnie na stan włosów jest wysoka temperatura. Utrata wody związanej strukturalnie powoduje trwałe zmiany w strukturze keratyny, która traci elastyczność, stając się bardziej podatną na kruszenie, łamanie i pękanie.  
 
Do najgroźniejszych czynników niszczących włosy zalicza się zabiegi upiększające, takie jak farbowanie, trwała ondulacja lub prostowanie chemiczne. Opisane procesy wiążą się z otworzeniem łuski włosa, utlenieniem melaniny bądź zerwaniem wiązań dwusiarczkowych, nadających włosom ich naturalny kształt. Wszystkie ww. zabiegi wymagają zastosowania określonego, niekorzystnego dla włosów środowiska, co wiąże się z uszkodzeniem osłonki włosa, a bardzo często również jego wnętrza. Włosy należy również chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenia środowiskowe tj. smog, czy dym papierosowy.

Jak pielęgnować włosy normalne?

Prawidłowa pielęgnacja włosów przede wszystkim opiera się na ochronie przed kolejnymi uszkodzeniami. Pamiętaj, aby produkty kosmetyczne dobierać indywidualnie, odpowiednio do Twojego rodzaju włosów. Kieruj się również kilkoma prostymi zasadami:

  1. Czym dłuższy czas mycia i wyższa temperatura wody, tym silniejsze odtłuszczenie włosa (co nie zawsze jest korzystne).
  2. Substancje kondycjonujące włosy (np. honeyquat) dają natychmiastowy efekt poprawy wyglądu włosa, który utrzymuje się jedynie do kolejnego mycia.
  3. Substancje regenerujące (np. ceramidy, pantenol, gliceryna) dają efekt trwały jedynie przy regularnym stosowaniu.
  4. Nawet najlepszy kosmetyk źle dobrany do rodzaju włosów da niekorzystny efekt pielęgnacyjny i estetyczny. 

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ekologiczny szampon z bazy do włosów normalnych
Ekologiczny szampon z bazy do włosów normalnych

Receptura DIY na szampon z ekologicznej bazy szamponowej z certyfikatem Soil Association. Hydrolat szałwiowy oobecny w recepturze reguluje pracę gruczołów łojowych, działa ściągająco i oczyszczająco, wygładza włosy i nadaje im ładny połysk. Olejki eteryczne pielęgnują i oczyszczają włosy oraz stymulują mikrokrążenie, a dodatkowo nadają przyjemny, ziołowy zapach. Szampon przeznaczony jest do włosów normalnych.

Wskazania: Pielęgnacja włosów
Poziom trudności:
łatwy
Pielęgnacja włosów normalnych nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja włosów normalnych.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.