Jak poprawić kondycję włosów, aby ograniczyć ich wypadanie?

Po czesaniu zauważyłaś na swojej szczotce więcej włosów niż zwykle? Wypadanie włosów jest przypadłością, która dotyka wielu ludzi. U jej źródła może leżeć wiele przyczyn, w tym nieprawidłowa dieta czy niewłaściwa pielęgnacja. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie jeszcze mogą być tego powody i jak poprawić kondycję włosów, aby ograniczyć ich wypadanie.

Jak poprawić kondycję włosów, aby ograniczyć ich wypadanie?
Spis treści:
  1. Objawy wypadania włosów
  2. Przyczyny wypadania włosów
  3. Jakie witaminy pomogą w walce z wypadaniem włosów?
  4. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów przy nadmiernym wypadaniu?
  5. Co zrobić aby włosy szybciej rosły?

Objawy wypadania włosów

Objawy wypadania włosów możesz zauważyć gołym okiem - wyraźnie więcej niż zwykle włosów pozostających na szczotce po czesaniu, w łazience po myciu włosów oraz na poduszce. W zaostrzonym przypadku dostrzeżesz przerzedzenia lub nawet prześwity w niektórych miejscach na głowie.

Choć wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym, powinnaś zacząć się martwić, kiedy staje się ono nadmierne. Norma to wypadanie ok. 100 włosów dziennie. O nadmiernym wypadaniu mówi się wtedy, kiedy ta liczba znacząco wzrasta.

Wypadanie włosów garściami powinno wzbudzić twoją czujność – może świadczyć o różnych chorobach, również tych poważnych. Jeśli wypadanie włosów jest bardzo intensywne, nie należy go bagatelizować. W takiej sytuacji zgłoś się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem skóry głowy i włosów oraz do internisty, aby wykonać podstawową diagnostykę.

Przyczyny wypadania włosów

Skąd bierze się nadmierne wypadanie włosów? Przyczyny mogą być różne. Oto niektóre z nich:

  • Nieprawidłowa dieta powodująca niedobory żywieniowe, m.in. niedobór witamin z grupy B, witaminy D, żelaza czy kwasów omega-3.
  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów oraz intensywne zabiegi fryzjerskie osłabiające włosy takie jak: częste suszenie, prostowanie i kręcenie czy koloryzacja. Nawet tak niepozorny nawyk jak ciasne związywanie włosów gumką może być przyczyną wypadania włosów.
  • Zmiany hormonalne. Hormony mają znaczący wpływ na kondycję włosów. Kiedy poziom estrogenów w organizmie jest wysoki, np. w czasie ciąży, kosmyki są gęste i mocne. Z kolei kiedy mamy do czynienia z wysokim poziomem androgenów, włosy mogą się przerzedzać – właśnie dlatego na łysienie bardziej narażeni są mężczyźni. Po ciąży, w czasie karmienia piersią, w okresie menopauzy lub po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej włosy mogą nadmiernie wypadać.
  • Silna lub przewlekła ekspozycja na stres może być przyczyną tracenia włosów lub potęgować wypadanie spowodowane innymi czynnikami. Stres powoduje zmiany hormonalne oraz prowadzi do niedokrwienia mieszków włosowych oraz ich stanów zapalnych.
  • Choroby wewnątrzustrojowe, np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, anemia oraz zaburzenia odżywiania: anemia i bulimia.
  • Choroby skóry głowy, takie jak: grzybica, łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy.
  • Stosowanie niektórych leków, np. w chemioterapii.
  • Pora roku – wiosną i jesienią problem wypadania włosów występuje u wielu osób.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenia, ekspozycja na promienie UV.

Jakie witaminy pomogą w walce z wypadaniem włosów?

Jak szybko zapuścić włosy i poprawić kondycję włosów? Jak przy wielu innych przypadłościach, warto zadziałać wielotorowo. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji włosów, należy wspomóc organizm od środka. Kluczowa tutaj jest pełnowartościowa dieta bogata w substancje odżywcze sprzyjające zdrowiu włosów, która ograniczy wypadanie i aktywuje porost włosów. 

Jakie witaminy i mikroelementy pomogą w walce z wypadaniem włosów?

  • Witaminy z grupy B – znajdziesz je w wielu zdrowych produktach, m.in. w: orzechach i ziarnach, zarodkach pszennych, szparagach, groszku, grzybach, jajkach, płatkach drożdżowych, produktach pełnoziarnistych.
  • Żelazo – występuje w dużej ilości m.in. w: jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, soczewicy, kaszy jaglanej, owsie.
  • Cynk – jego najlepsze źródło to m.in.: zarodki pszenne, żółtka jaj, soja, fasola, soczewica, orzechy włoskie, groch.
  • Mangan – znajdziesz go m.in. w: płatkach drożdżowych, ciecierzycy, pistacjach, bananach, sezamie, łososiu, śliwkach, orzechach włoskich.
  • Siarka - jej dobre źródło to m.in.: migdały, jajka, orzechy włoskie i laskowe, soczewica, kapusta, cebula, czosnek.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT – występują w: oleju rzepakowym, oleju z orzechów włoskich, oleju lnianym, awokado, migdałach, orzechach laskowych i włoskich, dzikim łososiu.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów przy nadmiernym wypadaniu?

Pielęgnacja i stylizacja włosów z tendencją do wypadania powinna być łagodna, tak aby nie podrażniać delikatnej skóry głowy i nie niszczyć cienkich włosów. Najlepiej na czas kuracji przeciw wypadaniu zrezygnować z agresywnych zabiegów fryzjerskich, tzn. takich, które mogłyby niszczyć strukturę włosa: koloryzacji, prostowania i kręcenia, trwałej ondulacji, suszenia gorącym powietrzem. Dobrze jest również nosić rozpuszczone włosy.

Stosuj łagodne szampony, odżywki, maski, sera, wcierki i płukanki zawierające substancje wzmacniające cebulki włosów, poprawiające mikrokrążenie skóry głowy oraz jej nawilżenie.

Jakie naturalne składniki kosmetyków sprzyjają mocnym i zdrowym włosom?

Wymienione substancje możesz dodawać do ulubionych kosmetyków, wzmacniając ich działanie.

Najlepiej jednak tworzyć kosmetyki do włosów samodzielnie od podstaw – masz wtedy pełną kontrolę nad tym, co się w nich znajduje i możesz przygotować kosmetyk w 100% dostosowany do twoich potrzeb.

Do podstawowej pielęgnacji, tzn. mycia i nakładania odżywki do włosów, warto włączyć dodatkowe zabiegi wzmacniające kosmyki. Doskonale sprawdzą się tutaj wcierki na wypadanie włosów – oprócz tego, że zawierają składniki regenerujące, to ich aplikacja wymaga masażu skóry głowy, co pobudza mikrokrążenie, wzmacnia cebulki i aktywuje do szybszego wzrostu. Wcierki stosowane kilka razy w tygodniu poprawią kondycję twoich pasemek – staną się one mocniejsze, gęstsze, a ich wypadanie się zredukuje.

Raz w tygodniu zrób również peeling skóry głowy, który usunie martwy naskórek, oczyści skórę oraz poprawi jej krążenie. Peeling enzymatyczny z enzymu z dyni jest doskonałym domowym sposobem na wypadanie włosów.

Co zrobić aby włosy szybciej rosły?

Stwórz własne kosmetyki DIY do włosów dostosowane do Twoich potrzeb. W prosty sposób możesz samodzielnie stworzyć kosmetyki skoncentrowane na problemie wypadających włosów. Użyj naszych baz do włosów. Baza szamponowa i bazowa odżywka do włosów pomogą ci wykonać delikatnie myjący szampon i wzmacniającą odżywkę do włosów. Wystarczy że dodasz do nich składniki roślinne, które najlepiej wpiszą się w potrzeby twoich włosów - znajdziesz je w naszym sklepie.

Skorzystaj z naszego bogatego katalogu sprawdzonych receptur i wypróbuj przepisy na sera do włosów i wcierki. Wypróbuj np. dwufazową wcierkę do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii – naturalne składniki zawarte we wcierce takie jak olej z aronii, ekstrakt CO2 z rozmarynu i kwas hialuronowy zregenerują i nawilżą skórę głowy oraz wzmocnią włosy, ograniczając ich wypadanie.

Zwróć też uwagę na naszą recepturę na serum wzmacniające cebulki włosów – zawiera ono prawdziwe bogactwo naturalnych i najskuteczniejszych składników korzystnie wpływających na kondycję włosów i skóry głowy, m.in. poprawiający mikrokrążenie krwi ekstrakt z kawy, wzmacniający włosy ekstrakt ze skrzypu polnego, przyspieszający porost hydrolat rozmarynowy oraz nawilżający i regenerujący skórę głowy kwas hialuronowy i D-pantenol.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Dwufazowa wcierka do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii
Dwufazowa wcierka do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii

Przepis DIY na dwufazową wcierkę do pielęgnacji wypadajacych włosów. Oleje obecne w recepturze regenerują włosy oraz stymulują i wzmacniają cebulki włosów. Żel hialuronowy nawilża skórę głowy i poprawia kondycję włosów. Ekstrakt CO2 z romarynu działa oczyszczająco i antyoksydacyjnie, a olejek cynamonowy pobudza krążenie krwi. Wcierka jest przeznaczona do pielęgnacji wypadających włosów. Może lekko je przyciemniać.

Poziom trudności:
łatwy
Jak poprawić kondycję włosów, aby ograniczyć ich wypadanie? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak poprawić kondycję włosów, aby ograniczyć ich wypadanie?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.