TOP 8 produktów na suchą skórę
Sucha skóra nie musi przysparzać problemów w pielęgnacji. Wystarczy dbać o nią w rozsądny sposób, unikając preparatów o długim składzie i z zawartością drażniących substancji. W naszym zestawieniu znalazły się najpopularniejsze i najcenniejsze produkty zbawiennie działające na suchą skórę, takie jak: masło shea, masło kakaowe, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów oraz olej z pestek moreli. Sprawdź też, czym wyróżniają się kwas hialuronowy, skwalan i gliceryna roślinna.
Masło shea nierafinowane
Ten niezwykle cenny naturalny produkt powstaje z nasion owoców świętego drzewa shea (masłosz Parka), które rośnie w Afryce. Jeśli Twoja sucha skóra potrzebuje regeneracji, uelastycznienia i ujędrnienia, to pielęgnacja z wykorzystaniem masła shea może okazać się dla niej zbawienna. Masło shea lekko natłuszcza skórę i chroni ją przed przesuszeniem. Można je stosować na ciało, a także na twarz, ponieważ nie zatyka porów. Dzięki zawartości witaminy E i fitosterolom masło shea zabezpiecza naskórek przed podrażnieniami i chroni włókna kolagenowe, a także poprawia napięcie skóry i łagodzi stany zapalne. Z kolei witamina A sprawia, że masło shea zmiękcza skórę i zmniejsza jej skłonność do rogowacenia, a kwas arachidowy zwalcza stany alergiczne, na które sucha skóra jest szczególnie narażona. Irytuje Cię sucha skóra na nogach? Zastosuj masło shea, a zauważysz poprawę jej wyglądu!
Czyste masło kakaowe
Masło kakaowe otrzymuje się z orzechów drzewa kakaowego. Ten naturalny roślinny produkt wyraźnie nawilża, natłuszcza i zwiększa sprężystość skóry, a także wygładza zmarszczki. Można go stosować także na rozstępy i blizny. Warto wypróbować masło kakaowe, ponieważ wyróżnia się ono bardzo dobrą biozgodnością z ludzką skórą i nie wywołuje podrażnień, a do tego szybko się wchłania. Masło to jest cenione także z racji tego, że nadaje przesuszonej skórze ładny, zdrowy koloryt. Jeśli Twoja skóra jest sucha po opalaniu, to masło kakaowe wyraźnie poprawi jej wygląd. Można je także stosować jako składnik kosmetyków do opalania, ponieważ chroni przed działaniem wolnych rodników. Jego zaletą jest także przyjemny zapach.
Olej arganowy z Maroka
Słynne płynne złoto Maroka, czyli olej arganowy ma bardzo bogaty skład i jest jednym z najcenniejszych olei roślinnych. Znakomicie nawilża i uelastycznia skórę, a także ma silne działanie przeciwzmarszczkowe. Jest to idealny olej dla osób z cerą suchą i dojrzałą, która potrzebuje ujędrnienia. Nie bój się jednak tego, że mocne działanie oleju arganowego może podrażnić Twoją skórę – ten naturalny produkt łagodzi stany zapalne i wszelkie podrażnienia, a także chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Warto stosować go na skórę zniszczoną intensywnym opalaniem.
Olej migdałowy nierafinowany
Olej ze słodkich migdałów wspaniale zmiękcza i uelastycznia skórę. W dodatku pozostawia ją nawilżoną i zregenerowaną. Działa antyoksydacyjne, wspomaga syntezę kolagenu i pomaga zachować młody wygląd na dłużej. Jeśli Twoja sucha skóra potrzebuje odbudowy, to olej ze słodkich migdałów na pewno Ci się przyda. Olej ten jest naturalnym emolientem i poleca się go osobom ze skórą skłonną do podrażnień i zaczerwienień, mogą stosować go chorzy na egzemę i łuszczycę oraz osoby z atopią. Spodziewasz się dziecka? Olej ten pomaga pozbyć się rozstępów! Pamiętaj też o tym, że za jego sprawą sucha skóra u noworodka przestaje być zmartwieniem rodziców.
Olej morelowy do twarzy
Zimnotłoczony olej z pestek moreli to kolejny naturalny produkt doskonale pielęgnujący suchą skórę. Doskonale nawilża, ujędrnia, odżywia i wygładza skórę, a także poprawia jej napięcie. Dzięki niemu zmarszczki zostają wygładzone, a skóra zyskuje młodszy wygląd i ma więcej blasku. Olej z pestek moreli można stosować na delikatną i podrażnioną skórę, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i wspiera procesy gojenia się. Olej z pestek moreli szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu.
Skwalan z oliwek lub trzciny cukrowej
Skwalan to substancja wytwarzana naturalnie w ludzkim organizmie, jednak jego ilość po 25. roku życia maleje, przez co skóra staje się bardziej sucha i traci jędrność. Sięgnij po skwalan roślinny z oliwek, a Twoja skóra będzie lepiej nawilżona, wygładzona i zregenerowana. Skwalan ten odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, a także zmniejsza przebarwienia i łagodzi podrażnienia. Jeśli sucha skóra twarzy sprawia, że czujesz dyskomfort, wypróbuj także skwalan z trzciny cukrowej. Produkt ten wyraźnie poprawia poziom nawilżenia skóry, zmniejsza szorstkość skóry i spłyca zmarszczki.
Kwas hialuronowy na twarz
Kwas hialuronowy to kolejna substancja, która naturalnie występuje w organizmie, ale z czasem jest jej coraz mniej. Jeśli Twoja skóra traci jędrność oraz elastyczność i nie jest odpowiednio nawilżona, to kwas hialuronowy jest tym, czego potrzebuje. Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody i zapobiega utracie wody w głębokich warstwach naskórka. Działa on także przeciwzapalnie i regenerująco. Aby uzyskać optymalne efekty pielęgnacji, wypróbuj potrójny kwas hialuronowy, który jest mieszanką trzech różnych kwasów hialuronowych. Stwórz swoje własne kosmetyki do suchej skóry z kwasem hialuronowym i ciesz się młodzieńczym blaskiem swojej skóry!
Gliceryna kosmetyczna roślinna
Glicerynę roślinną pozyskuje się z tłuszczy roślinnych. Jest to humektant, czyli substancja, która chroni skórę przed utratą wody, a dodatkowo wygładza ją i regeneruje. Trzeba też wiedzieć, że gliceryna roślinna poprawia zdolność przenikania innych substancji w głąb skóry. Co ważne, redukuje ona wysuszające działanie detergentów, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji zniszczonej skóry rąk. Jeśli przeszkadza Ci sucha skóra na dłoni, to koniecznie wypróbuj kosmetyki DIY z gliceryną roślinną. Jest ona także cennym składnikiem kremów do twarzy i balsamów do ust chroniących przed wiatrem i mrozem, ponadto stosuje się ją do produkcji preparatów zmiękczających skórę stóp.
Bibliografia:
- Tomaszkiewicz-Potępa A., Śliwa K., Lasoń E., Sikora E., Jaworska M., Ogonowski J. (2015). Masło shea (masło karite). Cz. III. Zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, Przemysł chemiczny, t.94, nr 7, s. 1099-1103.
- P. Stec, Zastosowanie kakao w kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny UJ, Kraków 2019.
- Halas P., Nawrocka-Bogusz H., Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 2014, t.3, nr 4., s. 289-292.
- Z. Ahmaad, The uses and properties of almond oil, Complementary Therapies in Clinical Practice, 2010, t. 16, nr 1, s. 10-12.
- A. Litwinek, W. Zmysłowska, U. Oczkowska, Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry, Lublin 2020, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2020/12/InnTrImModSc-Kyiv-Dec2020.pdf#page=155.
- Mcphee D., Pin A., Kizer L., Perelman L., Cosmetics & Toiletries magazine 129(6): 1–6.2014, Squalane from Sugarcane Cosmetics & Toiletries magazine t. 129 nr 6, s. 1-6.
- Marwicka J., Makuch M., Niemyska K., Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, Kosmetologia estetyczna, 2015, t. 4, n. 5, s. 417-421.
- Bernat M., Matysek M. Nawrocka, Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia estetyczna, 2016, t.6, nr 5, s. 575-579.