Masło shea w pielęgnacji ciała. Poznaj właściwości i zastosowanie masła shea
Masło shea to ceniony w kosmetologii surowiec naturalny o wszechstronnym działaniu pielęgnacyjnym oraz szeregu zastosowań. Nie bez powodu masło shea stało się pożądanym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała, a także włosów. Masło shea można z powodzeniem stosować także bezpośrednio na skórę jako masło do ciała. Jak działa masło shea i dlaczego warto je stosować?
Czym jest masło shea i jak jest pozyskiwane?
Masło shea, z francuskiego karité, pozyskiwane jest z owoców drzewa shea - Masłosz parka, nazywane również drzewem masłowym, które porasta sawanny Afryki Zachodniej i Centralnej. Drzewo shea osiąga wysokość do 15 m, posiada jajowate, skórzaste liście, zgrupowane w pąki na końcach gałązek. Drzewo shea wykształca białe kwiaty o zapachu hekiotropu oraz owoce o kształcie eliptycznych orzechów kryjących wewnątrz nasiono otoczone miąższem. Z tego miąższu wytwarzane jest masło shea. Drzewo shea owocuje dopiero po 20 latach i wytwarza rocznie około 20 kg owoców. Z tej ilości produkuje się około 1,5 kg cennego masła. Cennego tym bardziej, że drzewo shea jest rośliną dziką, owocującą co 2-3 lata i tylko w 1/3 objętości drzewa.
Ciekawostka
Warto wiedzieć, że owoce drzewa masłowego w tradycji afrykańskiej są zbierane wyłącznie przez kobiety. Nasze Masło shea (karite) nierafinowane FAIR TRADE i EKO jest wytwarzane ręcznie przez kobiety w Ghanie i posiada certyfikat Fair Trade, gwarantującym pochodzenie produktu ze Sprawiedliwego Handlu.
Masło shea ma stałą konsystencję i jasnożółte zabarwienie, topi się pod wpływem ciepła skóry. Jest składnikiem must have kremów, balsamów, maseł i mleczek do ciała, czy masełek do ust. Może być także aplikowane na skórę w czystej postaci.
Masło shea rafinowane czy nierafinowane?
Proces rafinacji to innymi słowy proces oczyszczania metodami fizycznymi lub chemicznymi. Podczas rafinacji masło shea traci swój charakterystyczny zapach i kolor. Niestety traci również część swoich cennych substancji. Rafinacja masła ma jedną zaletę – przedłuża czas jego przydatności. Zdecydowanie jednak najcenniejsze jest masło shea tłoczone na zimno i nierafinowane i na to warto zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu masłu shea
Właściwości kosmetyczne masła shea
Masło shea jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych (zwłaszcza oleinowego, linolenowego, stearynowego i palmitynowego), witamin A i E, polifenoli i fitosteroli, kwasu galusowego, kwasu cynamonowego.
Lista właściwości masła shea jest długa:
- masło shea działa odżywczo i nawilżająco,
- masło shea regeneruje przesuszony naskórek,
- masło shea zmiękcza, wygładza i uelastycznia skórę,
- masło shea chroni przed wpływem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, mróz, wiatr),
- masło shea jest naturalnym filtrem UV, aczkolwiek nie jest na tyle skuteczne (wartość SPF 3-4) by samodzielnie zapewniać ochronę i nie zastąpi kosmetyku z tradycyjnymi filtrami UV,
- zawarte w maśle shea składniki wzmacniają cement komórkowy i poprawiają funkcje barierowe skóry,
- masło shea opóźnia procesy starzenia się skóry,
- masło shea zapobiega powstawaniu rozstępów,
- masło shea pomaga zwalczać cellulit,
- masło shea przynosi ulgę skórze po oparzeniach słonecznych, ukąszeniach owadów, koi podrażnienia i egzemę,
- masło shea działa antybakteryjnie.
Rodzaje masła shea
W ECOSPA znajdziesz trzy rodzaje nierafinowanego, w 100% naturalnego masła shea.
Masło shea (karite) nierafinowane Fair trade i Eko
Masło shea (karite) nierafinowane Fair Trade i Eko jest 100% czystym masłem shea pozbawionym jakichkolwiek dodatków typu barwniki, aromaty itd. Jest masłem nierafinowanym, pozyskiwanym wyłącznie ręcznymi metodami. Posiada certyfikat Fair Trade co oznacza, że pozyskiwanie masła odbywa się z poszanowaniem i troską o rozwój lokalnej społeczności, poprawę warunków życia pracowników plantacji i dobro lokalnej przyrody. Posiada również certyfikat organizacji Soil Association – jest naturalne i ekologiczne.
Masło shea (karite) złote zimnotłoczone
Masło shea (karite) złote zimnotłoczone jest wytwarzane innowacyjnym sposobem tłoczenia na zimno z suszonych orzechów. Dzięki tej metodzie charakteryzuje się bardziej kremową postacią, niż masła otrzymywane w sposób tradycyjny. W proces produkcji zaangażowana jest lokalna społeczność kobiet w Ghanie. Jest masłem nierafinowanym, w 100% naturalnym, pozbawionym jakichkolwiek dodatków.
Masło karite (shea) Nilotica nierafinowane
Nierafinowane, tłoczone na zimno, pochodzące z Kenii masło shea (karite) Nilotica, charakteryzuje się bogactwem kwasów tłuszczowych, nie ulegających zmydleniu. Polecane jest szczególnie osobom z problemem przewlekłej suchości skóry, łuszczenia się naskórka, skóry wrażliwej i atopowej. Masło karite (shea) Nilotica zapewnia głęboką regenerację zmiękczenie i uelastycznienie skóry. Spośród wszystkich trzech maseł shea ECOSPA wyróżnia się najbardziej kremową, miękką konsystencją, która ułatwia aplikację na skórze.
Zastosowanie masła shea
Masło shea jest składnikiem wszechstronnym i wielofunkcyjnym. Zapewnia skuteczną pielęgnację i ochronę skóry. Można je stosować samodzielnie, jako masło do ciała lub jako składnik kosmetyków DIY. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw pielęgnacyjnych masła shea aplikowanego bezpośrednio na skórę, wystarczy nabrać w dłoń niewielką porcję masła, ogrzać przez chwilę w dłoniach i rozsmarować na skórze. Masło shea, zwłaszcza Masło shea Fair Trade ma dosyć zbitą i twardą konsystencję, ale w kontakcie ze skórą zaczyna się topić, dzięki czemu staje się łatwiejsze w aplikacji.
Masło shea na twarz
Obecność w maśle shea witaminy A, E i kwasów tłuszczowych zapewnia działanie regenerujące, przeciwzmarszczkowe, wygładzające, odżywcze. Masło shea delikatnie natłuszcza, chroni przed przesuszeniem, łagodzi podrażnienia. Sprawdzi się w pielęgnacji wszystkich typów cery, również trądzikowej. Masło shea działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, przyspiesza ustępowanie krostek i wyprysków. Nie zatyka porów, nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Niweluje problemy skóry związane z jej przesuszeniem (łuszczenie się, świąd, podrażnienia, dyskomfort) i pomaga zapobiegać nadmiernej suchości naskórka. Masło shea doskonale się wchłania, nie wywołuje podrażnień, jest dobrze tolerowane przez wszystkie typy skóry, również wrażliwą i alergiczną.
Masło shea możesz stosować w kremach na dzień, jak i na noc, o różnym przeznaczeniu: nawilżających, przeciwzmarszczkowych, regenerujących itd. Możesz aplikować je również bezpośrednio na skórę po rozgrzaniu w dłoniach. Czyste masło shea warto aplikować szczególnie zimą, punktowo na przesuszoną, łuszczącą się skórę.
W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo inspiracji i gotowych receptur na kremy do twarzy DIY. Wypróbuj Mocno regenerujący krem z olejem śliwkowym i masłem shea do cery dojrzałej lub Regenerujący krem do pielęgnacji cery z AZS.
Masło shea na ciało
Produkty kosmetyczne do ciała na bazie masla shea fantastycznie nawilżają, regenerują i pielęgnują skórę ciała oraz chronią ją przed utratą wilgoci. Działa uelastyczniająco, natłuszczająco i ochronnie, ujędrnia, redukuje rozstępy. W naszej bazie znajdziesz mnóstwo propozycji na naturalne masła i balsamy do ciała DIY z dodatkiem masła shea. Sprawdź przepis na Mus do ciała z kokosem lub Malinowe masełko (mus) z olejkiem pomarańczowym. Może spodoba Ci także Orientalne masło do ciała lub Balsam w kostce z masłem shea i olejem perilla.
Masło shea pod oczy
Cienka, delikatna i wrażliwa skóra pod oczami wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Skóra wokół oczu w zasadzie pozbawiona jest gruczołów łojowych, stąd jest wyjątkowo podatna na przesuszenie. Potrzebuje składników, które zapewnią jej nawilżenie, regenerację, ochronę, elastyczność i sprężystość. Masło shea odpowiada na wszystkie wskazane potrzeby. Masło shea sprzyja również redukowaniu cieni i obrzęków, na których powstawanie skóra pod oczami jest bardzo podatna. Dodatkowo jest łagodne, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Stosuj masło shea jako składnik kremów pod oczy lub nakładaj bezpośrednio na okolice oczu.
Masło shea na usta
Masło shea nawilża, regeneruje i natłuszcza naskórek warg ust. Skóra ust nie posiada gruczołów łojowych i potowych, a zatem pozbawiona pielęgnacji łatwo ulega przesuszeniu, spierzchnięciu i łuszczeniu.
Masło shea możesz dodawać do pomadek, balsamów i masełek do ust, ale doskonale sprawdzi sie również stosowane w czystej postaci.
Masło shea na dłonie i stopy
Masło shea stosuj w pielęgnacji przesuszonej i podrażnionej skóry dłoni. Dzięki czemu ukoisz podrażnia, drobne otarcia i zadrapania naskórka. Masło shea zastosowane w kremie do dłoni będzie tworzyć na powierzchni skóry ochronny film zapobiegający utracie wody. Krem do dłoni DIY zawierający 1-20% masła shea przywróci skórze dłoni aksamitną gładkość, miękkość, zadbany wygląd.
Regenerujące i natłuszczające masło shea sprawdzi się również w pielęgnacji skóry stóp. Nie straszny mu problem popękanych pięt. Odżywczy krem do stóp zawierający 15-25% masła shea stosuj na noc, dla wzmocnienia efektu na grubą warstwę kremu nałóż skarpetki. Wypróbuj także Regenerujący krem do stóp z olejem ryżowym i masłem shea
Masło shea na rozstępy
Na powstawanie rozstępów narażone są w szczególności kobiety w ciąży, nastolatki wchodzące w okres dorastania, osoby ze skłonnością do wahań wagi ciała. Rozstępy powstają wskutek nadmiernego rozciągania się skóry, związanego z przyrostem masy ciała.
By przeciwdziałać rozstępom warto zadbać o poprawę elastyczności skóry i stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy pojawiają się najczęściej na skórze ud i brzucha. Nakładaniu balsamów i kremów z masłem shea na wymienione okolice ciała powinien towarzyszyć intensywny masaż. Masaż poprawia przepływ krwi i limfy, uelastycznia i ujędrnia skórę.
Masło shea w pielęgnacji dziecka
Skóra dzieci jest cieńsza i bardziej delikatna, niż skóra osoby dorosłej, a także mniej wytrzymała, bardziej wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych (również promieniowania UV), podatna na przesuszenie, skłonna do zaczerwienień i podrażnień. Płaszcz hydro-lipidowy skóry dziecka nie jest w pełni wykształcony. Skóra dziecka potrzebuje łagodnych kosmetyków o działaniu ochronnym.
Masło shea sprawdzi się idealnie w pielęgnacji skóry dziecka, ponieważ nie wywołuje podrażnień, ani alergii, dlatego z powodzeniem może być stosowane nawet na delikatną skórę niemowląt. Kosmetyki DIY z masłem shea sprawdzą się jako środek łagodzący otarcia i odparzenia odpieluszkowe oraz natłuszczający skórę. U starszych dzieci masło shea będzie łagodzić, nawilżać i natłuszczać skórę wystawioną na wpływ promieniowania UV, detergentów (również środków do prania ubranek), czy mróz i wiatr.
W naszej bazie receptur znajdziesz kilka przetestowanych receptur na kosmetyki dla dzieci z masłem shea. Wypróbuj Zimowy krem dla dzieci z masłem shea, d-pantenolem i rumiankiem
Masło shea na włosy
Masło shea wygładza włókno włosa, zamyka łuski włosowe dzięki czemu włosy nie „puszą się” pod wpływem wilgoci. Masło shea nadaje włosom miękkość i połysk, odżywia i regeneruje. Warto je stosować zwłaszcza latem, gdy włosy są przesuszone słońcem, czy kąpielami w morzu. Sprawdzi się doskonale przy włosach przesuszonych częstym farbowaniem, czy zabiegami termicznymi (chociażby stosowaniem prostownicy czy lokówki). Przetestuj Regenerującą maskę do włosów z olejem pequi i masłem shea i zobacz, ile korzyści przyniesie Twoim włosom.
Masło shea jako składnik kosmetyków DIY
Masło shea możesz stosować w kremach do twarzy i ciała, balsamach, mleczkach, masełkach, odżywkach i maskach do włosów, pomadkach i masełkach do ust, mydłach, kremowych peelingach, kremach do dłoni i stóp. Dodawaj je do fazy olejowej. Ze względu na stałą postać, zanim dodasz masło shea do swojego kremu, czy balsamu, podgrzej masło w kąpieli wodnej wraz z pozostałymi składnikami fazy olejowej i dopiero połącz z innymi składnikami. Masło shea jest odporne na wpływ podwyższonej temperatury i podczas podgrzewania nie traci swoich włościwości. Jest kompatybilne praktycznie ze wszystkimi składnikami stosowanymi w kremach (emulsjach). Nie sprawia problemów w domowym laboratorium.
Masło shea (karite) złote zimnotłoczone
Stosuj masło shea bezpośrednio na skórę lub rozpuść i połącz z olejem jojoba lub olejem słodkich migdałów i stwórz regenerujący mus do ciała.
Masło shea (karite) nierafinowane FAIR TRADE i EKO
Po podgrzaniu w dłoni, masło shea zastosuj do pielęgnacji całego ciała jako balsam. Masło jest szczególnie polecane do popękanych pięt, przesuszonych łokci, kolan i dłoni oraz do pielęgnacji ciążowego brzucha, wzmocnienie paznokci i pielęgnacja skórek.