Mieszanie i podgrzewanie składników kosmetycznych

Tworzenie własnych kosmetyków DIY to wspaniała zabawa i świadome dobieranie składników kosmetycznych do potrzeb naszej skory, czy włosów. Podstawy DIY nie są trudne i jeśli tylko wyrazisz chec bardzo szybko z amatora staniesz się profesjonalistą. Poniżej przeczytasz o tym, w jaki sposób mieszać i podgrzewać surowce kosmetyczne skutecznie i szybko.  

Mieszanie i podgrzewanie składników kosmetycznych

W jaki sposób mieszać kosmetyki DIY?

Mieszanie to jeden z najważniejszych procesów niezbędnych do wytwarzania większości form kosmetycznych. Polega na uzyskaniu jednorodnego pod względem stężenia, gęstości, konsystencji i temperatury układu. W przypadku układów wieloskładnikowych mieszanie można prowadzić kilkuetapowo, rozpoczynając od połączenia rozpuszczalnika z substancją, która w danym układzie występuje w najwyższym stężeniu. Następnie, po uzyskaniu jednorodnej mieszaniny do układu należy dodać kolejny surowiec. Pamiętaj że formy kosmetyczne oparte na środkach powierzchniowo czynnych bardzo łatwo ulegają spienieniu. Dlatego też intensywność mieszania w przypadku roztworów SPC, toników, czy hydrożeli powinna być umiarkowana. Dzięki temu do układu nie zostaną wtłaczane pęcherzyki powietrza.
 
W przypadku tworzenia emulsji intensywność mieszania zależy od rodzaju emulsji. Emulsje W/O (woda w oleju) wymagają bardzo intensywnego wymieszania obu, wcześniej połączonych faz na etapie homogenizacji natomiast emusje O/W (olej w wodzie) przy dobrze dobranym emulgatorze i składnikach tworzą się dość łatwo. Wymagane jest jednostajne, niezbyt szybkie mieszanie składników podgrzanych do ok. 70-80°C faz (fazy wodnej i olejowej). Proces taki nazywa się emulgowaniem.

Do czego służy moździerz? 

Niektóre trudno rozpuszczalne lub zbrylone ciała stałe, przed wymieszaniem warto rozetrzeć w moździerzu. Jest to naczynie z tłuczkiem służące do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji. Najczęściej jest wykonany z porcelany, kamienia lub metalu i ma kształt płytkiej misy z lekko podwyższonymi brzegami. 

Jak podgrzewać składniki?

Otrzymanie jednorodnego, wymieszanego układu niejednokrotnie jest uzależnione od łatwości rozpuszczania się substancji w nośniku głównym (rozpuszczalniku). Niekiedy proces ten można przyspieszyć poprzez podniesienie temperatury układu (np. rozpuszczanie w wodzie jonowych SPC lub łączenie stałych składników tłuszczowych). Proces ten należy prowadzić stosując tzw. łaźnię wodną. Łaźnia wodna jest naczyniem wypełnionym wodą, pośredniczącym w ogrzewaniu lub chłodzeniu naczyń laboratoryjnych (np. zlewek), wraz z ich zawartością. Najprostszym przykładem łaźni wodnej jest garnek z wodą postawiony na kuchence elektrycznej lub gazowej. Proces topienia czekolady w szklanej miseczce, zanurzonej w gorącej wodzie jest klasycznym przykładem wykorzystania łaźni wodnej.

Jak mierzyć temperaturę kosmetyku DIY?

Do pomiaru temperatury układu, ze względu na duży zakres temperaturowy i konieczność umieszczania termometrów w naczyniach najlepiej posłużyć się termometrem z sondą o szerokim zakresi temperatury np. termometr elektroniczny z sondą z zakresem pomiaru min. 0-100 st.C.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10 i olejem jojoba
Antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10 i olejem jojoba

Receptura na krem do twarzy do codziennego stosowania z ekologicznej bazy kremowej, koenzymu Q10 i oleju jojoba. Działa antyoksydacyjnie, zapobiega powstawaniu zmarszczek, chroni przed wolnymi rodnikami, rozświetla i poprawia nawilżenie cery. Przeznaczony do pielęgnacji skóry z oznakami fotostarzenia, dojrzałej, suchej, a także cery palaczy.

Wskazania: Suchość, Szara cera, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki na 30 g do słoika 30 ml :
(89%) 26.7 g Baza kremowa EKOLOGICZNA
(10%) 3 g Olej jojoba (złoty) zimnotłoczony
(1%) 0.3 g Koenzym Q10 w proszku
Mieszanie i podgrzewanie składników kosmetycznych nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Mieszanie i podgrzewanie składników kosmetycznych.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.