Mięta w kosmetyce – jak działa na skórę i włosy?

Mięta należy do czołówki najchętniej stosowanych i uprawianych na świecie ziół. Znana już w czasach starożytnych, na stałe zagościła na naszych stołach i w apteczkach, ale też w… kosmetyczkach. Okazuje się, że mięta wpływa dobroczynnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też urodę, poprawiając kondycję skóry i włosów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o mięcie w kosmetyce!

Mięta w kosmetyce – jak działa na skórę i włosy?
Spis treści:
  1. Bogaty skład mięty – jakie związki chemiczne odpowiadają za jej właściwości?
  2. Właściwości mięty – co ją wyróżnia?
  3. Mięta w pielęgnacji skóry – ukojenie podrażnień i stanów zapalnych
  4. Mięta w walce z trądzikiem
  5. Jak mięta wpływa na zdrowie włosów?
  6. Receptury DIY z wykorzystaniem hydrolatu lub olejku z mięty

Bogaty skład mięty – jakie związki chemiczne odpowiadają za jej właściwości?

Pojęcie “mięta” jest bardzo pojemne – oznacza ono nie jedną roślinę, a wiele ich gatunków, zarówno dzikich, jak i uprawnych. W ziołolecznictwie stosuje się ziele, liście, a także wyjątkowo cenny olejek eteryczny, czyli pozyskiwaną na drodze destylacji parą wodną aromatyczną oleistą ciecz o bezbarwnym lub jasnożółtym zabarwieniu. Olejek eteryczny zawiera liczne związki chemiczne, w tym monoterpeny: menton, pinen, felandren, cyneol, pulegon, ale też garbniki, flawonoidy, fenolokwasy i kwas askorbowy. Jednak najistotniejszym składnikiem olejku eterycznego z mięty jest mentol, odpowiadający za charakterystyczny orzeźwiający świeży zapach i początkowe uczucie zimna, a następnie chłodu po nałożeniu np. maści miętowej na skórę.

Właściwości mięty – co ją wyróżnia?

Olejek eteryczny z mięty to surowiec o wyjątkowo wszechstronnych właściwościach leczniczych i aromaterapeutycznych. Wspaniale sprawdza się przy przeziębieniu i grypie jako naturalny środek na kaszel, chrypkę, zapalenie zatok, katar i zatkany nos. Pomaga udrożnić drogi oddechowe, ale ma też silne działanie antyseptyczne, dzięki któremu niszczy bakterie i inne drobnoustroje. Jest też niezastąpiony przy zaburzeniach trawiennych, takich jak wzdęcia, niestrawność, biegunka czy ból brzucha (ma właściwości rozkurczowe). Doskonale uśmierza ból, zwłaszcza napięciowe bóle głowy. Nie można nie wspomnieć też o wpływie olejku z mięty na naszą psychikę – uspokaja, redukuje objawy stresu i zmniejsza zmęczenie.

Mięta w pielęgnacji skóry – ukojenie podrażnień i stanów zapalnych

Najpopularniejszą odmianą mięty jest Mentha piperita, czyli mięta pieprzowa. W Ecospa znajdziesz olejek eteryczny z mięty pieprzowej oraz hydrolat z mięty pieprzowej. W ofercie dostępny jest też olejek eteryczny z odrobinę mniej znanej odmiany tej rośliny – mięty zielonej (Mentha viridis). Wszystkie te surowce z powodzeniem wykorzystasz do pielęgnacji skóry i włosów. 

Mięta pieprzowa w kosmetyce znalazła wszechstronne zastosowanie. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku cery problematycznej. Hydrolat z mięty pieprzowej wspaniale ukoi cerę podrażnioną, będąc remedium na poparzenia, reakcje alergiczne czy ukąszenia. Dzięki regeneracyjnym właściwościom mięta przyspiesza gojenie się niewielkich ran i stanów zapalnych. Łagodzi też podrażnienia powstałe po opalaniu, depilacji czy goleniu. 

Hydrolat miętowy szczególnie dobrze zda egzamin rano, kiedy skóra potrzebuje solidnej dawki odświeżenia – możesz zastosować go bezpośrednio na skórę zamiast toniku. Przyjemny zapach mentolu pobudzi i usunie oznaki zmęczenia.

Mięta w walce z trądzikiem

Jakie jeszcze ma mięta właściwości kosmetyczne? Surowce miętowe, w tym olejek z mięty zielonej czy pieprzowej, są skuteczną bronią w walce z trądzikiem, a to za sprawą swoich właściwości antyseptycznych. Olejek dodany do kosmetyków, np. kremów czy żeli do mycia twarzy, nie pozwoli na rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się wykwitów skórnych. Działa przy tym oczyszczająco i zwęża pory skóry, dzięki czemu niweluje problem zaskórników. Hydrolat z mięty pieprzowej będzie świetną bazą do domowych maseczek oczyszczających z glinek do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Jak mięta wpływa na zdrowie włosów?

Korzyści ze stosowania surowców z mięty odniosą też nasze kosmyki. Olejek z mięty pieprzowej i zielonej oraz hydrolat z mięty pieprzowej szczególnie dobrze sprawdzą się jako składnik szamponów przeciwłupieżowych oraz do włosów przetłuszczających się. Mięta nie tylko odświeża włosy, ale też je zagęszcza, pobudzając cebulki do wzrostu i podziału.

Receptury DIY z wykorzystaniem hydrolatu lub olejku z mięty

Olejek eteryczny miętowy lub hydrolat z mięty możesz wykorzystać jako składnik wielu formuł kosmetycznych DIY. Olejek dodany do żelu pod prysznic, mydła czy peelingu będzie doskonale oczyszczał skórę, dając jednocześnie cudowny efekt odświeżenia. Spróbuj zrobić np. miętowe mydło glicerynowe DIY w dodającym energii zielonym kolorze.

Mięta sprawdzi się też w chłodzących i kojących kremach do opuchniętych nóg czy w kosmetykach po opalaniu. Wypróbuj np. łagodzący balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej oraz żel na zmęczone nogi z ekstraktem z arniki i kasztanowca na bazie hydrolatu z mięty pieprzowej.

Co ważne, dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom olejek eteryczny z mięty wzmocni działanie konserwantów w kosmetykach DIY, a w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi będzie stanowić skuteczny spray odstraszający komary.

Bibliografia:

  • O. Burdzenia, "Własności i zastosowanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum Menthae piperitae)" w: Almanach Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2019; Vol. 14 (4/2019).
  • J. A. Michalski, D. Zielińska, "Przegląd olejków eteryczn olish Journal of Cosmetology, 2015, 18(1).
  • A. Kiełtyka-Dadasiewicz, A. Jabłońska-Trypuć, Z. Taraseviciene, A. Kubat-Sikorska, "Charakterystyka i właściwości użytkowe surowców miętowych" w: Towaroznawcze Problemy Jakości, 1(46)/2016.

Hydrolat mięty pieprzowej ekologiczny 100% czysty

Polecany do pielęgnacji cery wrażliwej, zmęczonej, tłustej i mieszanej. Zmniejsza podrażnienia, delikatnie poprawia koloryt skóry. Ma działanie ściągające, redukuje wydzielanie sebum. Ze względu na swój odświeżający miętowy zapach odpowiedni dla mężczyzn.

Hydrolat mięty pieprzowej ekologiczny 100% czysty
14,90 zł 50 ml

Olejek mięty pieprzowej

Otrzymywany poprzez destylację z parą wodną rośliny Mentha arvensis. Zawiera znaczne ilości mentolu. Posiada właściwości łagodzące i antyseptyczne, użyty w produktach daje uczucie odświeżenia, orzeźwienia, ulgi.

Olejek mięty pieprzowej
15,90 zł 10 ml

Olejek mięty zielonej

Otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną rośliny Mentha Viridis. Główny związek chemiczny zawarty w olejku to karwon decydujący o specyficznym zapachu popularnym m.in. w gumach do żucia i pastach do zębów (spearmint).

Olejek mięty zielonej
15,90 zł 10 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej
Balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej

Przepis na domowy balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej jest źródłem składników przeznaczonych do letniej pielęgnacji ciała. D-pantenol, alantoina i aloes nawilżają i łagodzą skórę, zmniejszają zaczerwienienia i podrażnienia. Balsam jest przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, przede wszystkim przesuszonej i podrażnionej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
średni
Składniki na 188 g do butelki 200 ml :
(85.7%) 161.12 g Baza balsamowa EKOLOGICZNA
(5%) 9.4 g Masło aloesowe
(3%) 5.64 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(1%) 1.88 g Alantoina
(5%) 9.4 g Żel z aloesu EKOLOGICZNY
(0.3%) 0.56 g Olejek mięty pieprzowej
Mięta w kosmetyce – jak działa na skórę i włosy? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Mięta w kosmetyce – jak działa na skórę i włosy?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.