Olejki eteryczne do świec

Zbawienna moc aromaterapii tkwi w olejkach eterycznych pochodzących z różnych części roślin. To kwintesencja „sił życiowych” natury. Wchłonięte drogą inhalacji olejki wnikają do naczyń krwionośnych i krążąc w ciele stymulują organizm albo go relaksują. Najprostszy sposób na taką terapię? Świece uwalniające kompozycje zapachowe, pozwalające cieszyć się ciepłem i blaskiem ognia. Sprawdź, jak zrobić naturalną i stylową świecę sojową.

Olejki eteryczne do świec
Spis treści:
  1. Zasady dobierania olejków eterycznych do naturalnych świec
  2. Jakie olejki eteryczne używać do świec sojowych?
  3. Zrób samodzielnie świecę sojową

Zasady dobierania olejków eterycznych do naturalnych świec

Wybierając zapach do świecy DIY, postaw na najlepsze jakościowo 100% naturalne olejki eteryczne. Każdy z nich ma swoją charakterystyczną temperaturę zapłonu. Trzeba mieć to na względzie, bo nie wszystkie olejki można podgrzewać - w kontakcie z ogniem mogą ulec zapłonowi. Bezpiecznie jest, gdy temperatura zapłonu olejku wynosi ok. 70 stopni Celsjusza. Wybierając olejek eteryczny, sprawdź w specyfikacji produktu ten parametr. Z kolei temperatura topnienia wosków sojowych wynosi 42-48 stopni Celsjusza. Zasada jest taka: temperatura zapłonu olejku eterycznego wybranego do świecy sojowej powinna być wyższa niż temperatura topnienia wosku.

Aby dobrać idealną kompozycję zapachową do świecy DIY, przestrzegaj kilku zasad:

  1. Olejki eteryczne najlepiej jest łączyć na zasadzie podobieństwa, tzn. olejki kwiatowe z kwiatowymi, jak olejek Ylang Ylang i geraniowy, lub olejki drzewne z drzewnymi, np. olejek cedrowy z wetiwerowym.
  2. Udaną kompozycję tworzą olejki o różnej trwałości, np. lotne olejki cytrusowe ze stabilnymi olejkami drzewnymi.
  3. Liczy się ostateczny efekt działania kompozycji, dlatego warto dobierać olejki o podobnych właściwościach aromaterapeutycznych np. świecę o aromacie relaksującym wykonaj z olejku lawendowego i olejku z trawy cytrynowej.
  4. W jednej kompozycji powinno się znaleźć od 2 do 5 olejków eterycznych.

Jakie olejki eteryczne używać do świec sojowych?

Poznaj najpopularniejsze, naturalne olejki eteryczne o cenionych właściwościach aromaterapeutycznych, które można użyć do świec sojowych:

  • Olejek Ylang Ylang - „kwiat wszystkich kwiatów”, otrzymywany z kwiatów drzewa Cananga Odorata (Madagaskar). Jego intensywny, słodki, egzotyczny zapach relaksuje, poprawia nastrój i jest afrodyzjakiem. Dobrze jest go łączyć z cytrusami, paczulą.
  • Olejek paczulowy (Paczuli) z rośliny rosnącej w Malezji, na Madagaskarze i w Brazylii ma drzewno-korzenny zapach, który działa antydepresyjnie i odprężająco, zwłaszcza z dodatkiem olejku geraniowego. Udane związki tworzy z cedrem, wetiwerem, geranium, szałwią, goździkiem, cynamonem.
  • Olejek wetiwerowy z korzeni i kłączy wetiwerii pachnącej, rośliny azjatyckiej, ma intensywną, trwałą i ciepłą drzewno-balsamiczną woń o działaniu uspokajającym. To uznany afrodyzjak. Współgra z olejkiem cedrowym, paczulowym.
  • Olejek drzewa różanego - pozyskiwany z drewna drzewa różanego ma słodki korzenno - kwiatowy zapach z owocową nutą. Relaksuje, poprawia nastrój, wzmaga optymizm oraz łagodzi napięciowe bóle głowy. Warto go komponować z olejkami cytrusowymi (np. z werbeny) i kwiatowymi (np. z lawendy).
  • Olejek trawy cytrynowej pochodzi z liści palczatki cytrynowej lub cytronelowej. Ten lekki orzeźwiający cytrusowy zapach możesz łączyć z innymi cytrusowymi aromatami, z eukaliptusem, lawendą, geranium.
  • Olejek lawendowy z Francji (ekologiczny) z cennej odmiany zwanej wąskolistną lub małą. Ziołowo-kwiatowy zapach odpręża w stanach napięcia i pobudza, gdy brak energii. Poprawia koncentrację, zapewnia spokojny sen oraz  neutralizuje zapach tytoniu. Udane związki: trawa cytrynowa, cynamon, cytronela.
  • Olejek lawendowy z Francji (True lavender) ze świeżych główek kwiatów lawendy doskonale relaksuje ciało i umysł. Lekki kwiatowy zapach współgra z olejkiem cedrowym, eukaliptusowym, trawy cytrynowej, miętowym.
  • Olejek lawendowy z Bułgarii ma delikatny, lekki kwiatowy zapach, który doskonale relaksuje ciało oraz umysł, przywraca wewnętrzną równowagę, spokojny sen oraz redukuje napięcia nerwowe. Świetnie łączy się z olejkami: cytrusowymi, goździkowym, paczulą.
  • Olejek lawendowy Grosso o kamforowym, świeżym zapachu, pochodzi ze świeżo ściętej lawendy wielkiej. Łagodzi ból głowy, zmniejsza napięcia nerwowe, wspomaga leczenie przeziębienia. Współgra z olejkami: cedrowym, cynamonowym, geraniowym.

Sprawdź również inne 100% naturalne olejki eteryczne z naszej ofery, które nadadzą niepowtarzalny zapach Twoim świecom sojowym, takie jak: olejek mięty pieprzowej, olejek goździkowy z pąków, olejek mirrowy, olejek cedrowy, olejek geraniowy, olejek szałwii muszkatołowej, olejek cynamonowy z liści i wiele innych.

Zrób samodzielnie świecę sojową

Przygotowanie świecy sojowej DIY to proste i przyjemne zajęcie, które zajmie kilkanaście minut. Świeca z wosku sojowego ECOSPA, 100% naturalnego, roślinnego surowca otrzymanego z ziaren soi, jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia. Wykonując świecę sojową DIY,  wybierasz zapach, wielkość i rodzaj knota. Tworzysz swoje, oryginalne „dzieło”. Jeśli chcesz użyć gotowej receptury, zrób świecę sojową Trawa cytrynowa i lawenda o rześkim i relaksującym zapachu.

Możesz wykorzystać zestaw DIY, zawierający składniki i akcesoria do przygotowania świec z wosku sojowego i naturalnych olejków eterycznych. Który zestaw wybierzesz? Wszystko zależy od efektu, jakiego oczekujesz.

Zastrzyk energii i dobry nastrój przyniesie Zestaw DIY Świeca Paczula i Werbena o drzewno-cytrusowej woni, natomiast kojące i relaksujące działanie zapewni Zestaw DIY Świeca Werbena i Drzewo różane o cytrusowym zapachu z korzenno-kwiatową nutą.

Bibliografia:

  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Najlepsze Olejki Eteryczne, Instytut Aromaterapii 2021
  • Daniele Festy, Biblia olejków eterycznych, Purana 2022

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Naturalna świeca sojowa Mięta i eukaliptus
Naturalna świeca sojowa Mięta i eukaliptus

Receptura DIY na naturalną świecę sojową Mięta i eukaliptus. Olejki eteryczne wpływają pozytywnie na ciało i psychikę człowieka. Olejek miętowy działa odświeżająco, olejek eukaliptusowy antybakteryjnie. Naturalne olejki eteryczne pełnią rolę wspomagającą przy przeziębieniu czy infekacjach  Bazą świecy jest wosk sojowy, zdrowsza, roślinna alternatywa dla otrzymywanego z ropy naftowej wosku parafinowego.

Poziom trudności:
średni
Olejki eteryczne do świec nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olejki eteryczne do świec.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.