Olejki eteryczne do świec
Zbawienna moc aromaterapii tkwi w olejkach eterycznych pochodzących z różnych części roślin. To kwintesencja „sił życiowych” natury. Wchłonięte drogą inhalacji olejki wnikają do naczyń krwionośnych i krążąc w ciele stymulują organizm albo go relaksują. Najprostszy sposób na taką terapię? Świece uwalniające kompozycje zapachowe, pozwalające cieszyć się ciepłem i blaskiem ognia. Sprawdź, jak zrobić naturalną i stylową świecę sojową.
Zasady dobierania olejków eterycznych do naturalnych świec
Wybierając zapach do świecy DIY, postaw na najlepsze jakościowo 100% naturalne olejki eteryczne. Każdy z nich ma swoją charakterystyczną temperaturę zapłonu. Trzeba mieć to na względzie, bo nie wszystkie olejki można podgrzewać - w kontakcie z ogniem mogą ulec zapłonowi. Bezpiecznie jest, gdy temperatura zapłonu olejku wynosi ok. 70 stopni Celsjusza. Wybierając olejek eteryczny, sprawdź w specyfikacji produktu ten parametr. Z kolei temperatura topnienia wosków sojowych wynosi 42-48 stopni Celsjusza. Zasada jest taka: temperatura zapłonu olejku eterycznego wybranego do świecy sojowej powinna być wyższa niż temperatura topnienia wosku.
Aby dobrać idealną kompozycję zapachową do świecy DIY, przestrzegaj kilku zasad:
- Olejki eteryczne najlepiej jest łączyć na zasadzie podobieństwa, tzn. olejki kwiatowe z kwiatowymi, jak olejek Ylang Ylang i geraniowy, lub olejki drzewne z drzewnymi, np. olejek cedrowy z wetiwerowym.
- Udaną kompozycję tworzą olejki o różnej trwałości, np. lotne olejki cytrusowe ze stabilnymi olejkami drzewnymi.
- Liczy się ostateczny efekt działania kompozycji, dlatego warto dobierać olejki o podobnych właściwościach aromaterapeutycznych np. świecę o aromacie relaksującym wykonaj z olejku lawendowego i olejku z trawy cytrynowej.
- W jednej kompozycji powinno się znaleźć od 2 do 5 olejków eterycznych.
Jakie olejki eteryczne używać do świec sojowych?
Poznaj najpopularniejsze, naturalne olejki eteryczne o cenionych właściwościach aromaterapeutycznych, które można użyć do świec sojowych:
- Olejek Ylang Ylang - „kwiat wszystkich kwiatów”, otrzymywany z kwiatów drzewa Cananga Odorata (Madagaskar). Jego intensywny, słodki, egzotyczny zapach relaksuje, poprawia nastrój i jest afrodyzjakiem. Dobrze jest go łączyć z cytrusami, paczulą.
- Olejek paczulowy (Paczuli) z rośliny rosnącej w Malezji, na Madagaskarze i w Brazylii ma drzewno-korzenny zapach, który działa antydepresyjnie i odprężająco, zwłaszcza z dodatkiem olejku geraniowego. Udane związki tworzy z cedrem, wetiwerem, geranium, szałwią, goździkiem, cynamonem.
- Olejek wetiwerowy z korzeni i kłączy wetiwerii pachnącej, rośliny azjatyckiej, ma intensywną, trwałą i ciepłą drzewno-balsamiczną woń o działaniu uspokajającym. To uznany afrodyzjak. Współgra z olejkiem cedrowym, paczulowym.
- Olejek drzewa różanego - pozyskiwany z drewna drzewa różanego ma słodki korzenno - kwiatowy zapach z owocową nutą. Relaksuje, poprawia nastrój, wzmaga optymizm oraz łagodzi napięciowe bóle głowy. Warto go komponować z olejkami cytrusowymi (np. z werbeny) i kwiatowymi (np. z lawendy).
- Olejek trawy cytrynowej pochodzi z liści palczatki cytrynowej lub cytronelowej. Ten lekki orzeźwiający cytrusowy zapach możesz łączyć z innymi cytrusowymi aromatami, z eukaliptusem, lawendą, geranium.
- Olejek lawendowy z Francji (ekologiczny) z cennej odmiany zwanej wąskolistną lub małą. Ziołowo-kwiatowy zapach odpręża w stanach napięcia i pobudza, gdy brak energii. Poprawia koncentrację, zapewnia spokojny sen oraz neutralizuje zapach tytoniu. Udane związki: trawa cytrynowa, cynamon, cytronela.
- Olejek lawendowy z Francji (True lavender) ze świeżych główek kwiatów lawendy doskonale relaksuje ciało i umysł. Lekki kwiatowy zapach współgra z olejkiem cedrowym, eukaliptusowym, trawy cytrynowej, miętowym.
- Olejek lawendowy z Bułgarii ma delikatny, lekki kwiatowy zapach, który doskonale relaksuje ciało oraz umysł, przywraca wewnętrzną równowagę, spokojny sen oraz redukuje napięcia nerwowe. Świetnie łączy się z olejkami: cytrusowymi, goździkowym, paczulą.
- Olejek lawendowy Grosso o kamforowym, świeżym zapachu, pochodzi ze świeżo ściętej lawendy wielkiej. Łagodzi ból głowy, zmniejsza napięcia nerwowe, wspomaga leczenie przeziębienia. Współgra z olejkami: cedrowym, cynamonowym, geraniowym.
Sprawdź również inne 100% naturalne olejki eteryczne z naszej ofery, które nadadzą niepowtarzalny zapach Twoim świecom sojowym, takie jak: olejek mięty pieprzowej, olejek goździkowy z pąków, olejek mirrowy, olejek cedrowy, olejek geraniowy, olejek szałwii muszkatołowej, olejek cynamonowy z liści i wiele innych.
Zrób samodzielnie świecę sojową
Przygotowanie świecy sojowej DIY to proste i przyjemne zajęcie, które zajmie kilkanaście minut. Świeca z wosku sojowego ECOSPA, 100% naturalnego, roślinnego surowca otrzymanego z ziaren soi, jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia. Wykonując świecę sojową DIY, wybierasz zapach, wielkość i rodzaj knota. Tworzysz swoje, oryginalne „dzieło”. Jeśli chcesz użyć gotowej receptury, zrób świecę sojową Trawa cytrynowa i lawenda o rześkim i relaksującym zapachu.
Możesz wykorzystać zestaw DIY, zawierający składniki i akcesoria do przygotowania świec z wosku sojowego i naturalnych olejków eterycznych. Który zestaw wybierzesz? Wszystko zależy od efektu, jakiego oczekujesz.
Zastrzyk energii i dobry nastrój przyniesie Zestaw DIY Świeca Paczula i Werbena o drzewno-cytrusowej woni, natomiast kojące i relaksujące działanie zapewni Zestaw DIY Świeca Werbena i Drzewo różane o cytrusowym zapachu z korzenno-kwiatową nutą.
Bibliografia:
- Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Najlepsze Olejki Eteryczne, Instytut Aromaterapii 2021
- Daniele Festy, Biblia olejków eterycznych, Purana 2022