Naturalna pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetycznych (peelingi, kwasy)

Planujesz zastosować kwas lub wykonać inny mocny peeling? Musisz wziąć pod uwagę to, że skóra po takich doświadczeniach może być przez jakiś czas podrażniona. Podpowiadamy, jak długo trzeba czekać, aż tkanka zregeneruje się po kwasach i peelingach i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegach tego typu. Sprawdź, w jakie naturalne surowce warto się zaopatrzyć przed zabiegiem i poznaj nasze sprawdzone receptury na naturalne kosmetyki łagodzące po zabiegach kosmetologicznych.

Naturalna pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetycznych (peelingi, kwasy)
Spis treści:
  1. Jak wygląda skóra po zastosowaniu kwasów i innych peelingów?
  2. Ile czasu potrzeba do zregenerowania skóry po takich zabiegach?
  3. Na co trzeba zwrócić uwagę przy pielęgnacji twarzy po kwasach i peelingach?
  4. Jakich surowców naturalnych potrzebuje skóra po wymagających zabiegach kosmetologicznych?
  5. Receptury DIY na naturalne kosmetyki łagodzące po zabiegach kosmetologicznych

Jak wygląda skóra po zastosowaniu kwasów i innych peelingów?

Kwasy kosmetyczne i inne peelingi wspomagają naturalny proces złuszczania się naskórka oraz jego regenerację. Dzięki nim zmarszczki zostają spłycone, pory skóry zwężone, a skóra jest bardziej promienna, rozjaśniona i odświeżona. Dzięki peelingom chemicznym można zredukować blizny, w tym potrądzikowe, uzyskać jednolity koloryt cery i ograniczyć wydzielanie sebum. Trzeba zaznaczyć, że peelingi kwasowe należą do najbardziej inwazyjnych metod złuszczania naskórka i działają głębiej oraz intensywniej niż zwykłe peelingi. Sporo zależy od rodzaju kwasu oraz jego stężenia.

Efekt, którego oczekuje się po zastosowaniu kwasów i innych mocno działających na skórę peelingów, pojawia się na ogół po kilku dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona. Niekiedy pojawia się również miejscowe pieczenie i niewielki ból, choć są to rzadkie przypadki. Zazwyczaj obserwuje się efekt łuszczenia się naskórka, co jest najbardziej pożądanym efektem. Szczególnie narażona na podrażnienia jest oczywiście skóra wrażliwa, choć niektóre kwasy, np. kwas migdałowy lub laktobionowy są dla niej szczególnie łagodne.

Ile czasu potrzeba do zregenerowania skóry po takich zabiegach?

Niepożądane objawy najczęściej ustępują po kilku dniach, a nawet szybciej, jeśli stosuje się odpowiednio niskie stężenie kwasu i właściwie dba o skórę po zabiegu, sięgając np. po alantoinę. Samo złuszczanie naskórka może trwać nawet do dwóch tygodni przy silniej działających kwasach, ale zazwyczaj proces ten jest krótszy. Warto mieć na uwadze to, że komórki skóry regenerują się w pełni po około miesiącu. Aby przyspieszyć procesy naprawcze skóry, należy stosować preparaty mocno nawilżające, łagodzące i regenerujące. W celu zmniejszenia rumienia, warto aplikować na twarz oliwkę na zaczerwienioną skórę z rumiankiem i witaminą E.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy pielęgnacji twarzy po kwasach i peelingach?

Pielęgnacja skóry po kwasach i mocnych peelingach jest bardzo ważna, bo jeśli będzie prawidłowa, to pozwoli uniknąć ewentualnych powikłań. Przede wszystkim przez kilka tygodni po takich zabiegach nie można się opalać, a przed wyjściem z domu zawsze trzeba nakładać na twarz krem z wysokim filtrem UV. Po kwasach i peelingach nie należy stosować preparatów z retinolem i witaminą C, warto też unikać produktów z SLS i SLES. Pamiętaj też o tym, by wypróbować kosmetyk przed zabiegiem, bo może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę, że jakiś jego składnik wywoła u Ciebie reakcję alergiczną. Dla przykładu, aloes, który jest jednym ze składników łagodzącego kremu z olejem arganowym do cery wrażliwej, wspaniale łagodzi podrażnienia, niweluje swędzenie i nawilża, przez co jest zalecany po kwasach, jednak zdarza się, choć rzadko, że uczula.

Jakich surowców naturalnych potrzebuje skóra po wymagających zabiegach kosmetologicznych?

Surowce naturalne wprawdzie mogą uczulać, jednak ma to miejsce rzadko, a nawet bardzo rzadko. Kosmetyki, które kupuje się w drogeriach dużo częściej wywołują reakcje alergiczne, więc warto z nich zrezygnować, zwłaszcza po zabiegach kosmetycznych takich jak peelingi kwasowe. Jak już wiesz, pielęgnacja skóry twarzy po użyciu kwasów powinna opierać się na wykorzystaniu substancji mocno nawilżających, takich jak ekologiczny żel z aloesu, który ma też właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Znakomicie sprawdzi się także kwas hialuronowy zwiększający nawilżenie w głębokich warstwach skóry, przyspieszający regenerację komórek i niwelujący podrażnienia.

Nie zapominaj też o prowitaminie B5, czyli D-pantenolu, który wzmacnia i odbudowuje skórę oraz łagodzi podrażnienia i oparzenia. Substancja ta bardzo przydaje się także w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, jak podobnie zresztą działający przeciwzapalnie i nawilżająco ekologiczny hydrolat różany. Godny polecenia jest ponadto olej z nasion czerwonej maliny, pobudzający procesy regeneracji i gojenia się skóry, zwiększający poziom jej nawilżenia i redukujący objawy alergii.

Receptury DIY na naturalne kosmetyki łagodzące po zabiegach kosmetologicznych

Oprócz wspomnianych już preparatów, które możesz samodzielnie wykonać, warto wypróbować także inne kosmetyki DIY. Do ich przygotowania będą Ci potrzebne m.in. surowce wymienione powyżej. Pielęgnacja skóry po peelingu chemicznym może opierać się na przykład na codziennym zastosowaniu Zestawu DUO dla skóry wrażliwej Rumianek i Wiesiołek, co nie wiąże się przygotowywaniem żadnych mikstur, jednak pamiętaj o tym, że nasze receptury są tak przygotowane, że niemal każdy sobie z nimi poradzi. Bardzo łatwa do zrobienia jest np. nawilżająca maseczka peel-off z glinką niebieską. Jeśli masz już nieco wprawy w tworzeniu własnych kosmetyków, koniecznie wypróbuj działanie nawilżającego kremu z olejem malinowym i D-pantenolem do cery wrażliwej.

Bibliografia:

  • K. Fikas, A., Rutkowska, A., M. Walczak, M., Zastosowanie kwasów organicznych w kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny UJ, 2020.
  • M. Noszczyk, Regeneracja i gojenie skóry, Dermatologia i Uroda, 2013, n.2.
  • Czarnota A., Pielęgnacja i regeneracja skóry po nieinwazyjnych zabiegach odmładzania twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 2016, t. 5, n.1, s. 61-64.
  • Sołdacka D, Barańska-Rybak W. Wpływ peelingów chemicznych na poziom nawilżenia skóry, Polish Journal of Cosmetology 2016, t. 19, nr 3, s. 223-227.
  • Stasiorowska, Svitlana, and Izabela Rodak, Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna 2020, t.9, n. 2, s. 199-210.

Naturalny krem z filtrem SPF 50

Mineralny krem ochronny bogaty w naturalne składniki: masło Shea i olej jojoba. Zapewnia optymalne nawilżenie i bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną (UVA i UVB) oraz zapobiega zmarszczkom i fotostarzeniu się skóry. Krem ochronny zawiera tylko naturalne filtry mineralne i nie posiada zapachu. Przeznaczony dla dorosłych i dzieci do twarzy i ciała. Krem z filtrem mineralnym na dzień do wszystkich rodzajów skóry.

Naturalny krem z filtrem SPF 50, 50 ml
69,90 zł 1 szt.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej
Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej

Przepis DIY na nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. D-pantenol łagodzi i nawilża, olej z czerwonej maliny regeneruje, wygładza, poprawia elastyczność, nawilża, pozostawia skórę miękką i miłą w dotyku. Witamina E działa przeciwutleniająco, a potrójny kwas hialuronowy nawilża, łagodzi, uspokaja. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Naturalna pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetycznych (peelingi, kwasy) nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalna pielęgnacja skóry po zabiegach kosmetycznych (peelingi, kwasy).
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.