Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca, a przez to trudna w pielęgnacji. Objawy cery wrażliwej obecnie obserwuje u siebie 30-50% populacji i wciąż przybywa osób, które zmagają się z problemem wrażliwej skóry. Na co zwracać uwagę w pielęgnacji, aby skutecznie redukować objawy wrażliwości skóry, przynieść jej ulgę i poprawić kondycję? 

Pielęgnacja cery wrażliwej
Spis treści:
  1. Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
  2. Czynniki wywołujące wrażliwość skóry
  3. Jak dbać o skórę wrażliwą?
  4. Najlepsze składniki do cery wrażliwej
  5. Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Wrażliwość skóry najczęściej objawia się obniżoną tolerancją na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Należą do nich zmiany temperatury i wilgoci powietrza, zanieczyszczenia takie, jak smog lub dym papierosowy, potencjalne alergeny, jak również niektóre składniki stosowane do produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków. Osobom posiadającym skórę wrażliwą często towarzyszy uczucie dyskomfortu opisywane jako pieczenie, ściągnięcie lub napięcie skóry oraz swędzenie. Często pojawiają się również zaczerwienienia, obrzęk lub zmiany liszajowate

Podobnie jak cera sucha, skóra wrażliwa najczęściej definiowana jest jako skóra z zaburzeniami funkcji barierowych naskórka oraz nadmierną aktywnością naczyń krwionośnych. Szczególnie uwrażliwiony, ze względu na dużą zawartość histaminy, jest obszar wokół oczu oraz ust. W przypadku często pojawiających się reakcji alergicznych lub podrażnień, dermatolodzy zalecają wykonanie tzw. próby płatkowej. Umożliwia to wykrycie i wyeliminowanie składników niekorzystnie wpływających na stan naszej skóry.

Czynniki wywołujące wrażliwość skóry

Wrażliwość skóry wynika w głównej mierze z nieszczelnej bariery lipidowej naskórka. Płaszcz hydrolipidowy naskórka jest mieszaniną di- i trójglicerydów, kwasów tłuszczowych, skwalenu, cholesterolu i ceramidów. Te ostatnie są szczególnie istotne bowiem zapewniają spoistość i szczelność naskórka. Szczelna bariera naskórkowa przeciwdziała ucieczce wody z głębszych warstw skóry, ale też wnikaniu do niej szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego – alergenów, pyłów, drobnoustrojów itp. Czynniki te są odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych, reakcji alergicznych i innych niekorzystnych procesów.

Objawom cery wrażliwej sprzyja zanieczyszczenie środowiska, stres, osłabienie organizmu, nieprawidłowa dieta i brak odpowiedniej pielęgnacji. Okresowa nadwrażliwość skóry powodowana wymienionymi czynnikami środowiska zewnętrznego może pojawiać się również przy innych typach cery – suchej, normalnej, czy tłustej. 

Objawy cery wrażliwej częściej występują u kobiet i mogą być powiązane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie każdego miesiąca. Częściej obserwujemy je u osób młodych. W wieku dojrzałym cechy skóry wrażliwej występują rzadziej z uwagi na obniżający się wraz z upływem lat poziom unerwienia czuciowego skóry.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Przy cerze wrażliwej szczególnie ważne jest:

  • łagodzenie podrażnień i dyskomfortu
  • wspomaganie funkcji barierowych skóry – odbudowa płaszcza hydrolipidowego naskórka,
  • ochrona przed wpływem zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego, wolnych rodników, promieniowania słonecznego, 
  • nawilżanie.

Ostatnie lata w kosmetologii przyniosły rozwój wiedzy nad znaczeniem mikrobiomu naskórka w prawidłowym pełnieniu przez skórę funkcji bariery ochronnej. Mikrobiom traktowany jest jako najbardziej zewnętrzna tarcza ochronna. Mikrobiom skóry możemy wspierać za pomocą probiotyków i prebiotyków
Prebiotyki są pożywką dla bytujących na naszej skórze pożytecznych drobnoustrojów. Probiotyki z kolei wspomagają regenerację skóry, poprawiają szczelność bariery naskórkowej, wspierają równowagę pomiędzy pożytecznymi i patogennymi drobnoustrojami, wzmacniają odporność skóry. Stosowanie pre- i probiotyków jest ważnym elementem pielęgnacji cery wrażliwej.

Najlepsze składniki do cery wrażliwej

Składniki odbudowujące barierę lipidową naskórka

  • naturalne masła i oleje - dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym uzupełniają niedobory składników cementu międzykomórkowego. Działają nawilżająco, naprawczo, redukują uczucie szorstkości i suchości naskórka, tworzą na powierzchni naskórka ochronny film, łagodzą podrażnienia, uelastyczniają skórę. Bogata oferta maseł i olejów dostępna w naszym sklepie pozwala wybierać pomiędzy różnymi konsystencjami i właściwościami – od tych lekkich i szybko wchłaniających się po bogatsze, bardziej natłuszczające oleje i masła.
  • skwalan roślinny (skwalan z oliwek i skwalan z trzciny cukrowej) – lekki olej, biokompatybilny ze składem skóry (skwalan jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum). Skwalan uzupełnia niedobory lipidów w cemencie międzykomórkowym, nawilża, działa antyoksydacyjnie - chroni lipidy skóry przed wpływem wolnych rodników i reakcjami utleniania.

naturalne oleje i masła do cery wrażliwejSkładniki łagodzące i kojące podrażnienia

składniki kosmetyków dla cery wrażliwejSkładniki nawilżające

Składniki wspierające funkcjonowanie mikrobiomu

  • Probacillus revive – probiotyk - otrzymywany podczas fermentacji bakterii Lactobacillus Lactis przy udziale wyselekcjonowanej pożywki, wspomagającej wzrost bakterii probiotycznych działa antyoksydacyjnie, nawilżająco, regenerująco, ujędrniająco, wspomaga wzrost bakterii probiotycznych,
  • Leucidal Max – surowiec otrzymywany w wyniku fermentacji Lactobacillus (bakterii kwasu mlekowego) w pożywce hodowlanej. Bakterie kwasu mlekowego ograniczają wzrost niekorzystnych mikroorganizmów bytujących na powierzchni skóry poprzez zakwaszenie środowiska oraz wytwarzanie peptydów przeciwdrobnoustrojowych (bakteriocyn). Leucidal Max dodatkowo wspomaga działanie konserwantów w recepturze.

Składniki o działaniu anty-pollution

Czynniki środowiska zewnętrznego (mikropyły, metale ciężkie, dymy, drobnoustroje itp.) wnikające do wnętrza skóry przez nieszczelną barierę lipidową przyczyniają się do nasilenia objawów cery wrażliwej. Ochronę cery wrażliwej mogą zapewnić kosmetyki o działaniu anty-pollution. 
Główny mechanizm działania kosmetyków mających za zadanie chronić przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń polega na usprawnieniu ochronnej bariery naskórkowej, co ogranicza wnikanie toksyn. Ochronny efekt przynosi również zastosowanie w składzie kosmetyków polisacharydów. Polisacharydy o dużej masie cząsteczkowej tworzą na powierzchni naskórka ochronną barierę zapobiegającą przedostawaniu się toksyn do głębszych warstw skóry.
Do kremów i serum DIY o działaniu anty-pollution zastosuj:

  • bioferment z aceroli – wykazuje działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające, nawilżające, ujędrniające i przeciwzapalne.
  • bioferment z alg – źródło polisacharydów tworzących na skórze cieniutki film ochronny.
  • Hydromanil – surowiec będący mieszaniną polisacharydów wyekstrahowanych z peruwiańskiego drzewa Tara, o działaniu nawilżającym, tworzący na skórze ochronną warstewkę.
  • olej z opuncji figowej, wspomaga barierę ochronną skóry, jest przeciwutleniaczem, działa nawilżająco.
  • przeciwutleniacze (składniki o działaniu antyoksydacyjnym) – m.in.: witaminę C, witaminę E, koenzym Q10.

przepisy DIY na kosmetyki dla cery wrażliwejCzego unikać przy skórze wrażliwej?

Przy skórze wrażliwej unikaj czynników o działaniu potencjalnie drażniącym, np. kompozycji zapachowych, olejków eterycznych, syntetycznych konserwantów i barwników. Zdecydowanie niewskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających alkohol.

Posiadaczki cery wrażliwej powinny zrezygnować z kosmetyków o działaniu rozgrzewającym (zawierających np. olejek cynamonowy). Kosmetyki o łagodnym działaniu chłodzącym mogą być stosowane, przynoszą ulgę podrażnionej skórze. Zrezygnuj także z kosmetyków intensywnie złuszczających naskórek (zawierających wysokie stężenia kwasów AHA).  

Unikaj kąpieli w gorącej wodzie oraz silnych, intensywnie pieniących się detergentów. Niewskazane jest również stosowanie mydła. Skóra wrażliwa nie toleruje pocierania i ingerencji mechanicznej – unikaj szorstkich ręczników i peelingów mechanicznych.

Codzienna pielęgnacja skóry wrażliwej

Przy cerze wrażliwej, im prostszy skład kosmetyku tym lepiej. Do przygotowywania kosmetyków DIY używaj znanych ci, sprawdzonych surowców. Przed zastosowaniem nowego, nieznanego skórze kosmetyku pamiętaj o tym by wykonać próbę uczuleniową. Optymalne pH kosmetyków do cery wrażliwej to 5-5,5.

Toniki

Prawidłowe – lekko kwaśne - pH skóry jest jednym z warunków utrzymania spójności i integralności naskórka. Tonik powinien być zatem niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji. Przygotujesz go na bazie hydrolatów o działaniu łagodzącym i kojącym, dodając do niego składniki nawilżające. Wypróbuj Płyn tonizujący do cery wrażliwej z aloesem.

Płyny micelarne i żele do mycia twarzy

Do płynów do demakijażu oraz żeli DIY do mycia twarzy wybieraj łagodne surfaktanty takie jak m.in.: glukozyd decylowy, czy mydło kastylijskie. Wartym uwagi rozwiązaniem są kostki myjące. Kostki to kosmetyki ekologiczne, wpisujące się w trend zero waste, oparte na bardzo łagodnym środku myjącym – SCI (Sodium Cocoyl Isethionate). SCI jest otrzymywany z kwasów tłuszczowych pochodzących z naturalnego, odnawialnego oleju kokosowego. SCI daje bogatą, aksamitną pianę, a jednocześnie jest łagodny dla skóry wrażliwej i okolic oczu. Wypróbuj Kostkę do demakijażu z glinką białą i olejem babassu lub Łagodny płyn micelarny z ekstraktem z prawoślazu.

kosmetyki DIY dla cery wrażliwejKremy do twarzy

Krem na dzień do cery wrażliwej powinien zawierać filtry UV, składniki o działaniu anty-pollution, składniki nawilżające i łagodzące. Przy cerze wrażliwej ochrona przed wpływem promieniowania słonecznego jest koniecznością. Tlenek cynku jest zarówno filtrem mineralnym tworzącym na powierzchni skóry ochronną warstewkę odbijającą promieniowanie słoneczne, jak i składnikiem o działaniu łagodzącym podrażnienia. Wypróbuj Łagodzący krem z aloesem i olejem arganowym do cery wrażliwej lub Malinowy krem z tlenkiem cynku 10%.

W kremie na noc bardzo ważne są składniki nawilżające, łagodzące i regenerujące. Krem na noc powinien charakteryzować się bardziej natłuszczającą, bogatszą konsystencją. Przy cerze wrażliwej kremy aplikuj delikatnie wklepując je opuszkami palców, unikaj pocierania skóry. Sprawdź recepturę na Regenerujący krem na noc z olejem z awokado.

Maseczki

Maseczki do cery wrażliwej przygotujesz za pomocą hydrolatu o działaniu łagodzącym i nawilżającym oraz glinki białej – kaolinu lub glinki różowej. Glinka biała dogłębnie oczyszcza skórę, remineralizuje, łagodzi podrażnienia, regeneruje, wygładza i uelastycznia skórę. Przetestuj recepturę DIY na Maseczkę z glinki białej do cery wrażliwej lub Maseczkę z glinki różowej do cery wrażliwej. 

Peelingi

Przy cerze wrażliwej najlepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne, bazujące na enzymach – bromelainie (enzym z ananasa) i enzymie z dyni. W przypadku peelingów kwasowych – wybierz kwasy PHA (polihydroksykwasy). Kwasy PHA działają bardzo łagodnie, by uzyskać efekt złuszczania trzeba użyć ich około 20-25%, znacznie więcej niż kwasów AHA. Słabsze działania złuszczające jest równoznaczne z dużo mniejszym ryzykiem podrażnień. Polihydroksykwasy działają nawilżająco, antyoksydacyjnie, wzmacniają barierę naskórkową. Zaliczamy do nich kwas laktobionowy i glukonolakton. Przetestuj recepturę na Peeling z enzymem z dyni 10% lub Serum do cery wrażliwej z aloesem i kwasem laktobionowym 5%.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej
Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej

Przepis DIY na nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. D-pantenol łagodzi i nawilża, olej z czerwonej maliny regeneruje, wygładza, poprawia elastyczność, nawilża, pozostawia skórę miękką i miłą w dotyku. Witamina E działa przeciwutleniająco, a potrójny kwas hialuronowy nawilża, łagodzi, uspokaja. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja cery wrażliwej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery wrażliwej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.