Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca, a przez to trudna w pielęgnacji. Odpowiednia pielegnacja pomoże zmniejszyć skłonność do podrażnień i poprawic kondycję skóry wrażliwej.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Czym charakteryzuje się cera wrażliwa?

Wrażliwość skóry najczęściej objawia się obniżoną tolerancją na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Należą do nich silne zmiany temperatur i wilgoci powietrza, zanieczyszczenia tj. smog lub dym papierosowy, potencjalne alergeny, jak również niektóre surowce stosowane do produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków. Osobom posiadającym skórę wrażliwą często towarzyszy uczucia dyskomfortu opisywane jako pieczenie, ściągnięcie lub napięcie skóry oraz swędzenie. Często pojawiają się również zaczerwienienia, obrzęk lub zmiany liszajowate

Podobnie jak cera sucha, skóra wrażliwa najczęściej definiowana jest jako skóra z zaburzeniami funkcji barierowych naskórka oraz nadmierną aktywnością naczyń krwionośnych. Szczególnie uwrażliwiony, ze względu na dużą zawartość histaminy, jest obszar wokół oczu oraz ust. W przypadku często pojawiających się reakcji alergicznych lub podrażnień, dermatolodzy zalecają wykonanie tzw. próby płatkowej. Umożliwia to wykrycie i wyeliminowanie składników bądź nawet gotowych produktów niekorzystnie wpływających na stan naszej skóry.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą? 

Kluczową zasadą obowiązującą w pielęgnacji skóry wrażliwej jest stosowanie najprostszych kompozycji kosmetycznych. Zasada ta dotyczy zarówno preparatów myjących jak również emulsji i żeli nawilżających. Substancje aktywne, konserwanty, barwniki i kompozycie zapachowe powinny zostać wyeliminowane na rzecz niezbędnych emolientów, ograniczających ucieczkę wody i wzmacniających funkcję barierową skóry. Niezwykle istotne jest aby pH kosmetyków było dostosowane do pH powierzchni skóry. 
 
Podobnie jak w przypadku skóry suchej oczyszczanie powinno odbywać się przy użyciu wody o wysokiej czystości. Do skóry suchej-wrażliwej dobrze wybrać delikatne mleczka natomiast do skóry tłustej-wrażliwej preparaty typu syndet o obniżonej zawartości środków powierzchniowo czynnych. Po zakończeniu oczyszczania, każdorazowo twarz należy spłukać obfitą ilością wody. Należy pamiętać, iż zaburzenia właściwości barierowych naskórka nie tylko sprzyjają nadmiernej utracie wody ale również narażają skórę na wzmożoną penetrację ksenobotyków mogących wywołać niepożądaną reakcję immunologiczną.

Kosmetyki pielęgnacyjne powinny opierać się na substancjach nawilżających bezpośrednio (wiążąc wodę w stratum corneum) takich jak gliceryna lub pochodne PCA oraz surowcach filmotwórczych, zostawiających na skórze ochronny film. Pożądana jest również obecność  substancji przeciwpodrażnieniowych,  łagodzących oraz antyoksydacyjnych obniżających produkcję prozapalnych cytokin (witamin E, C i A, również związków, takich jak: selen, miedź, cynk). 

Wskazówka 

Niektóre czynniki, takie jak stres lub promieniowanie UV, zwiększają podatność na podrażnienia. W związku z powyższym pielęgnacja dzienna skóry wrażliwej powinna opierać się również na ochronie przeciwsłonecznej.  

Jakich substancji unikać przy cerze wrazliwej?

Unikaj! 

  • substancji lub preparatów o działaniu keratolitycznym;
  • substancji wybielających;
  • etanolu;
  • kationowych środków powierzchniowo czynnych;
  • anionowych środków powierzchniowo czynnych o potencjalnym działaniu drażniącym (SLS i SLES);
  • wysokich stężeń substancji aktywnych;
  • nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV; 
  • mechanicznych uszkodzeń skóry (np. silne tarcie ręcznikiem);
  • kompozycji zapachowych, konserwantów, barwników.

Jakie składniki stsosować przy cerze wrazliwej?

Cenne składniki:

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym 10% i d-pantenolem do cery wrażliwej
Nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym 10% i d-pantenolem do cery wrażliwej

Przepis DIY na nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. D-pantenol łagodzi i nawilża, oleje z nasion truskawki i z pestek winogron regenerują, wygładzają, poprawiają elastyczność, nawilżają, pozostawiają skórę miękką i miłą w dotyku. Witamina E działa przeciwutleniająco, a potrójny kwas hialuronowy nawilża, łagodzi, uspokaja. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja cery wrażliwej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery wrażliwej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.