Naturalne sposoby na podrażnioną skórę

Nadmierne eksperymenty z kosmetykami nie wychodzą na dobre Twojej skórze. Gdy pojawia się reakcja alergiczna lub podrażnienie skóry, nie ma sensu biec od razu do lekarza. Objawy są zazwyczaj przejściowe. Odstaw krem, zmień mydło, zrezygnuj z pachnącego proszku do prania na rzecz neutralnego. A gdy skóra jest zaczerwieniona, sucha, swędzi i piecze, zaoferuj jej prosty kosmetyk oparty na alantoinie lub pantenolu.

 

Naturalne sposoby na podrażnioną skórę
Spis treści:
  1. Co powoduje podrażnienie i zaczerwienienie skóry?
  2. Objawy podrażnienia skóry
  3. Domowe sposoby na podrażnienie skóry

Co powoduje podrażnienie i zaczerwienienie skóry?

Nietolerancja na kosmetyki lub inne czynniki zewnętrzne to efekt coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska – chemii w wodzie, silnych detergentów, coraz brudniejszego powietrza. W przypadku niektórych skór mechanizmy obronne są niewydolne i reagują podrażnieniem. Od grudnia do marca objawy zaostrzają się, bo spada poziom ceramidów. Skóra staje się odwodniona, łatwiej ulega uszkodzeniom, jest podatna na mikrourazy. Gdy szwankuje warstwa ochronna skóry, pojawia się zaczerwienienie i suchość skóry. Stąd już krok do alergii. Objawy reakcji zapalnych są bardzo podobne. Jak odróżnić nadwrażliwość skóry od uczulenia? Gdy uczula kosmetyk, skóra piecze i swędzi w pierwszych dniach stosowania. Po odstawieniu kremu objawy szybko mijają. Co innego, jeśli pieczenie samoistnie przechodzi, ale potem nawraca i za każdym razem jest coraz mocniejsze i dłużej trwa. Reakcja skóry po zastosowaniu drażniącego czynnika nie zawsze jest natychmiastowa, czasem odczuwasz ją dopiero po paru aplikacjach. Alergenu trzeba wtedy szukać w krótkotrwale stosowanym kosmetyku czy środku chemicznym.

Objawy podrażnienia skóry

Wysuszona, szorstka, zaczerwieniona skóra z uczuciem ściągania, pieczenia, świądu - zmiany najczęściej dotyczą osób ze skórą naczyniową, trądzikiem różowatym, atopią, czyli z osłabioną barierą naskórkową. Lokalizują się zwykle na czole, między brwiami, w okolicy policzkowo-nosowej, czasem na skrzydełkach nosa lub w linii włosów (na pograniczu skóry gładkiej i owłosionej). Ponieważ objawy nie są ostre i trwają miesiącami, wiele osób przyzwyczaja się do tego, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z alergią kontaktową.

Domowe sposoby na podrażnienie skóry

Najważniejsze jest minimalizowanie ilości produktów kosmetycznych. Używaj naturalnych i łagodnych składników do swoich kosmetyków, które zminiejszają objawy, koją, są pozbawione substancji zapachowych, barwników i co ważne zawierają niewiele składników aktywnych.

  • Żel z aloesu (Aloe Vera Gel) z certyfikatem COSMOS to sok otrzymywany z liści Aloe Barbadensis. 96% miąższu stanowi woda, a resztę około 200 składników, w tym substancje biologicznie czynne, m.in. polisacharydy, aminokwasy, enzymy, witaminy, mikroelementy, sterole roślinne.

    Żel aloesowy silnie nawilża i łagodzi skórę oraz pobudza wzrost fibroblastów i syntezę kolagenu, co zwiększa jędrność skóry. Ponadto zwalcza stan zapalny oraz odczyn alergiczny, koi świąd - łagodzi objawy alergii, łuszczycy, egzemy, wspomaga leczenie oparzeń i owrzodzeń oraz otarć i uszkodzeń skóry. Sok z aloesu ratuje po oparzeniach słonecznych, ukąszeniu owadów, depilacji czy goleniu. Ten doskonały antyoksydant, pielęgnuje skórę wrażliwą, suchą i dojrzałą oraz trądzikową. W wyższych stężeniach (>25%) lekko złuszcza naskórek. Żel z aloesu wzbogaci gotowy krem, możesz go też dodać do emulsji, serum i toniku DIY na bazie hydrolatu lub do maseczki do twarzy DIY.

    Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę, przygotuj serum DIY z aloesem i kwasem laktobionowym. Oba składniki łagodzą zaczerwienienia i wraz z kwasem hialuronowym nawilżają skórę. Panaceum na podrażnienia stanowi łagodzący krem z aloesem i olejem arganowym. D-pantenol silnie nawilża i łagodzi, a olej arganowy regeneruje i wzmacnia skórę.

  • Alantoina jest obecna w korzeniach żywokostu, gdzie powstaje z kwasu moczowego, silnego przeciwutleniacza. Ten higroskopijny i hipoalergiczny proszek łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, pobudza wzrost tkanek, wspomagając leczenie ran, podrażnień, otarć i skaleczeń. Koi po oparzeniach słonecznych, nawilża i chroni skórę odwodnioną, zrogowaciałą oraz atopową, skłonną do alergii.

    Alantoina trudno rozpuszcza się w wodzie, dlatego dodawaj ją do preparatu po wymieszaniu z odrobiną zimnej wody lub gliceryny. Mając maluszka w domu, miej zawsze pod ręką naturalny krem z bazy na podrażnioną skórę dziecka. Mistrzowskie połączenie alantoiny, tlenku cynku i olejku z rumianku to remedium na wypryski czy stany zapalne oraz delikatna powłoka ochronna dla wrażliwej skóry.

  • D-pantenol, zwany prowitaminą B5 to pochodna witaminy B5 (kwasu pantotenowego) obecnej w skórze, włosach i paznokciach. Rozpuszczalny w wodzie, dzięki drobnym cząsteczkom przenika w głąb skóry. D-pantenol doskonale nawilża, wiąże wodę głęboko w skórze, wzmacnia barierę hydrolipidową, łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Idealny dla suchej, podrażnionej, zaczerwienionej i wrażliwej skóry. D-pantenol regeneruje, pobudza komórki do odnowy, goi drobne rany i otarcia. D-pantenol nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest bezpieczny dla skóry atopowej, łuszczycowej, z egzemą.

    D-pantenol (do 5%) możesz dodać do gotowego kosmetyku (kremu do twarzy, płynu do mycia, szamponu) lub do kosmetyków DIY.

    Ulgę po kąpieli słonecznej przyniesie kojąca mgiełka po opalaniu z hydrolatem rumiankowym, prowitaminą B5 i alantoiną oraz ekstraktem z ogórka. Mgiełka nawilża, łagodzi zaczerwienienia, chłodzi. Doskonale regeneruje naskórek po oparzeniach. Lekki łagodzący żel po goleniu z d-pantenolem, ekstraktem, biofermentem z alg, żelem z aloesu i olejkiem mięty pieprzowej, nawilża i odświeża skórę twarzy.

  • 100% naturalny olej z nasion czerwonej maliny z nasion malin Rubeus Ideaus jest lekki i nietłusty, bogaty w przeciwutleniające kwasy tłuszczowe omega-3. Nawilża, wzmacnia barierę lipidową skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej. Przeciwalergiczny i przeciwzapalny - łagodzi podrażnienia, świąd i zaczerwienienie, typowe dla skóry wrażliwej, atopowej, z łuszczycą. Ponadto pobudza regenerację, ułatwia gojenie, jak również normalizuje mikrobiom skóry trądzikowej i tłustej, działa przeciwbakteryjnie. Uelastycznia i ujędrnia cerę. Stosuj go bezpośrednio na skórę, łącz z innym olejem lub dodawaj do swojego kosmetyku oraz jako składnik kosmetyków DIY, np. balsamów, kremów, serum olejowych. Dla wrażliwej skóry przyda się nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. Składniki łagodzące, nawilżające i regenerujące ukoją najbardziej „poirytowaną” skórę.

  • Pseudokolagen ECOSPA zastępuje kolagen pochodzenia zwierzęcego. To wyciąg z drożdży o znakomitych właściwościach nawilżających i wzmacniających, tworzy film ochronno-wygładzający na skórze.

    Pseudokolagen roślinny może być składnikiem Twojego serum, kremu lub maseczki. Pożądane nawilżenie, regenerację, ukojenie i ochronę dojrzałej skóry przyniesie własnoręcznie wykonane serum z pseudokolagenem i kwasem hialuronowym oraz Tens'up o działaniu liftingującym.

  • Skwalan z trzciny cukrowej ECOSPA (z certyfikatem USDA Organic, zgodny z ECOCERT) jest pozyskiwany z brazylijskiego cukrowca lekarskiego. Wygładza, wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, ujędrnia i uelastycznia, poprawia przenikanie substancji aktywnych. Dobry dla każdego rodzaju skóry. Stosuj go bezpośrednio na skórę jako serum, wzbogać nim ulubiony krem lub ekologiczną bazę kremową ECOSPA. Możesz łączyć go z olejami (np. z wiesiołka, arganowym) w robionych przez siebie kosmetykach do cery suchej, dojrzałej.

  • Skwalan roślinny ECOSPA z oliwy z oliwek ma niesamowite właściwości wygładzające, nawilżające, zmiękczające, normalizuje warstwę lipidową. To nośnik substancji aktywnych (witamin A i E, koenzymu Q10), uszczelnia przestrzenie międzykomórkowe, odbudowuje płaszcz lipidowy, pomaga w leczeniu egzemy, podrażnień i oparzeń słonecznych, zapobiega ucieczce wody z naskórka. Stosowanie – jak skwalanu z trzciny cukrowej.

    Skwalan jest składnikiem ludzkiego sebum (10%). Od 25. roku życia ubywa go, więc trzeba go uzupełniać. Skwalan to wielozadaniowy, uniwersalny i hipoalergiczny składnik pielęgnacji, idealny do każdego rodzaju cery, z którym warto zaprzyjaźnić się na lata, ponieważ spełnia wszystkie potrzeby skóry. Ten lekki surowiec roślinny nie powoduje powstawania zaskórników, doskonale się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze.

Bibliografia:

  • Barbara Kwiatkowska, Jak dbać o skórę z problemami, Pascal, 2022 
  • Alain Geloen, Alexandra Raillan, Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry, Znak, 2021

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej
Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej

Przepis DIY na nawilżający krem z potrójnym kwasem hialuronowym i d-pantenolem. D-pantenol łagodzi i nawilża, olej z czerwonej maliny regeneruje, wygładza, poprawia elastyczność, nawilża, pozostawia skórę miękką i miłą w dotyku. Witamina E działa przeciwutleniająco, a potrójny kwas hialuronowy nawilża, łagodzi, uspokaja. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
zaawansowany
Naturalne sposoby na podrażnioną skórę nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalne sposoby na podrażnioną skórę.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.