Olej z nasion malin - jakie ma właściwości i jak stosować olej malinowy w pielęgnacji?
Olej z nasion malin jest skarbnicą składników aktywnych oraz składników kondycjonujących. Jest lekki, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Idealnie sprawdza się jako składnik kremów przeznaczonych do pielęgnacji wszystkich typów skóry. Poznaj właściwości oleju z pestek malin. Sprawdź, jak działa na skórę i włosy oraz przekonaj się, że zawsze warto mieć olej z pestek malin w swojej kosmetyczce.
Olej z pestek malin - co warto wiedzieć
Olej z pestek malin powstaje w wyniku tłoczenia na zimno pestek malin Rubeus Ideaus. Jest to proces fizyczny, w którym nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych. Proces otrzymywania oleju malinowego idealnie wpisuje się w filozofię zero waste. Olej tłoczony jest bowiem z pestek traktowanych jako produkty uboczne powstające m.in. w procesie otrzymywania soku, czy innych przetworów z malin.
Olej malinowy charakteryzuje się lekko żółtym zabarwieniem, które zawdzięcza obecności karotenu oraz bardzo lekką konsystencją. Błyskawicznie się wchłania, nie przetłuszcza skóry, nie zatyka porów. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry. Olej malinowy możesz mieszać z innymi olejami lub aplikować w czystej postaci bezpośrednio na skórę.
Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, olej z pestek malin jest olejem stabilnym, odpornym na proces jełczenia. Mówi się o nim, że jest naturalnym przeciwutleniaczem. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, dodanie oleju z pestek malin do olejku czy oliwki do ciała chroni produkt przed spadkiem jego jakości.
Właściwości oleju z pestek malin
Niepozorne, maleńkie nasiona malin zawierają około 23% oleju, będącego źródłem bogatej palety składników cennych dla zdrowia i urody skóry. Olej malinowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe nasycone: palmitynowy i stearynowy oraz nienasycone: α-linolenowy, linolowy, oleinowy, eikozenowy. Jest źródłem polifenoli, fitosteroli, karotenoidów, witaminy E, tokoferoli i tokotrienoli, witamin B2, C, PP, soli mineralnych, kwasów organicznych.
Olej z pestek malin charakteryzuje się najwyższą zawartością kwasu α-linolenowego (zaliczanego do kwasów omega-3) i linolowego (omega-6) spośród wszystkich olejów pestkowych, czyli np. oleju z pestek truskawek, oleju z żurawiny, czy oleju z nasion porzeczki.
Niezliczone bogactwo składników aktywnych zapewnia mu szereg właściwości pielęgnacyjnych.
Olej z pestek malin nawilża i natłuszcza skórę
Olej malinowy sam w sobie nie nawilża, ale kwasy linolowy (57,5%) i α-linolenowy w nim zawarte wzmacniają barierę lipidową naskórka oraz chronią skórę przed utratą wody. W połączeniu z humektantami, np. kwasem hialuronowym lub żelem z aloesu zapewniają optymalne i dogłębne nawilżenie skóry.
Olej malinowy działa antyoksydacyjnie
Olej malinowy jest bogaty w tokoferole (związki o aktywności witaminy E), karotenoidy i polifenole, które zapewniają skórze ochronę przed działaniem wolnych rodników. Neutralizuje wolne rodniki i zapobiega tym samym mikro uszkodzeniom skóry. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym olej malinowy działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo.
Olej z pestek malin działa przeciwbakteryjnie
Działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne oleju malinowego wynika m.in. z obecności kwasu elagowego. Olej malinowy przeciwdziała rozwojowi m.in. bakterii Salmonelli i Escherichia coli. Publikacje naukowe wskazują, że może być przydatny w niszczeniu szkodliwych bakterii bytujących w jamie ustnej.
Olej z pestek malin ujędrnia skórę
Spośród wszystkich karotenoidów to właśnie β-karoten zawarty w oleju z nasion malin jest w organizmie najłatwiej przekształcany w witaminę A. β-karoten dostarczany skórze z z oleju malinowego wykazuje zdolność wnikania w głąb naskórka, gdzie ulega przekształceniu do postaci palmitynianu retinylu, czyli prekursora witaminy A. Dzięki temu olej z nasion malin doskonale redukuje zmarszczki, poprawia elastyczność skóry, wygładza, poprawia kondycję skóry, rozjaśnia przebarwienia, redukuje szary, niezdrowy koloryt naskórka. Witamina A pobudza geny w fibroblastach, odpowiedzialne za kontrolę przebiegu procesu syntezy kolagenu.
Olej malinowy łagodzi i regeneruje
Dzięki zawartości kwasów linolowego i α-linolenowego, olej z pestek malin działa łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, regenerująco oraz przyspiesza gojenie drobnych uszkodzeń skóry.
Olej z pestek malin reguluje wydzielanie sebum
Kwasy linolowy i α-linolenowy są jednakowo ważne zarówno w pielęgnacji cery suchej, jak i trądzikowej. Spadek zawartości kwasu linolowego w składzie sebum skutkuje blokowaniem porów skóry i powstawaniem zaskórników. Olej z pestek malin będący źródłem kwasu linolowego, zastosowany w kremach i serum do cery tłustej i trądzikowej reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory, przeciwdziała powstawaniu zaskórników.
Olej z nasion malin wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną
Olej z nasion malin posiada pewną zdolność pochłaniania promieniowania z zakresu UVB. Wartość SPF, jaką zapewnia olej z pestek malin jest jednak dosyć niska i nie została jednoznacznie ustalona. To wyklucza zastosowanie oleju malinowego jako produktu do opalania chroniącego przed słońcem. Może być on jednak stosowany jako dodatek do kosmetyków z filtrami mineralnymi (tlenek cynku) lub chemicznymi ze względu na jego silne właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.
Niekorzystny wpływ promieniowania UV, HEV, czy IR na skórę polega m.in. na generowaniu stresu oksydacyjnego – nadmiaru wolnych rodników. Olej z pestek malin, bogaty w przeciwutleniacze zapobiega niszczącej aktywności wolnych rodników, polegającej m.in. na uszkadzaniu struktury włókien kolagenu i elastyny, czy utlenianiu lipidów warstwy lipidowej naskórka.
Olej z pestek malin bardzo skutecznie łagodzi nieprzyjemne następstwa braku ochrony skóry przed światłem UV. Koi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry. Właściwości te zawdzięcza zawartości β-karotenu – prekursora witaminy A oraz kwasu elagowego. Oba składniki niwelują objawy fotostarzenia się skóry, takie jak: suchość i szorstkość skóry, pogłębiające się zmarszczki, przebarwienia, szary koloryt skóry.
Olej z pestek malin działa rozjaśniająco
Kwasy linolowy i α-linolenowy wykazują działanie rozjaśniające i hamują wytwarzanie melaniny, a tym samym przeciwdziałają powstawaniu przebarwień. Olej z pestek malin bogaty w te cenne kwasy sprawdzi się w pielęgnacji cery z przebarwieniami oraz zaobiegnie ich powstawaniu.
Olej malinowy – promotor przenikania
Wspomniane już wielokrotnie kwasy linolowy i α-linolenowy mają jeszcze jedną zaletę – są promotorami przenikania. Promotory przenikania to składniki zwiększające przenikanie innych składników aktywnych w głąb skóry. Zastosowanie oleju z pestek malin w kremach, w połączeniu z peptydami, witaminami, czy innymi składnikami aktywnymi ułatwia ich przenikanie do głębszych warstw skóry.
Olej z nasion malin - do jakiej cery?
Olej malinowy sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery: suchej, tłustej, dojrzałej, trądzikowej, z przebarwieniami, naczynkowej. Jest bardzo dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, bez względu na wiek.
- Łagodzi podrażnienia i dyskomfort skóry wrażliwej.
- Ogranicza błyszczenie się skóry tłustej.
- Nawilża i regeneruje płaszcz hydrolipidowy skóry suchej.
- Poprawia kondycję cery dojrzałej.
Jak stosować olej z nasion malin?
Olej z nasion malin możesz stosować w czystej postaci bezpośrednio na skórę lub aplikując miejscowo np. na obszary przesuszonej skóry twarzy czy ciała.
Olej malinowy możesz także wykorzystywać jako bazę olejowego serum, dodając do niego inne składniki rozpuszczalne w tłuszczach, np. witaminę E miks naturalnych tokoferoli, witaminę A – retinol, skwalan roślinny z oliwek, maceraty, koenzym Q10, olej z alg fucus, olej z alg laminaria.
Olej z pestek malin możesz także dodawać do kremów do wszystkich typów skóry o działaniu odżywczym i regenerującym. Sprawdzi się również w olejkach do demakijażu oraz jako składnik balsamów, mleczek, maseł i musów do ciała DIY, kremów do rąk, olejków do pielęgnacji skóry do ciała, pomadek do ust.
Olej z nasion malin sprawdzi się również w pielęgnacji włosów jako dodatek do olejków, odżywek i masek do włosów DIY.
Olej z pestek malin na twarz
Olej z pestek malin stosuj bezpośrednio na skórę lub dodaj do swojego kremu na dzień lub na noc. Zmieszaj z ulubionką glinką w maseczce DIY, połącz z innymi olejami i witaminą E w serum olejowym, czy olejku do demakijażu. Olej malinowy jest lekki i szybko się wchłania, dlatego sprawdzi się także w kremach pod makijaż. W naszej bazie receptur znajdziesz mnóstwo przepisów na kosmetyki do twarzy z olejem malinowy. Wypróbuj przepis na Nawilżający krem z olejem malinowym i d-pantenolem do cery wrażliwej lub Krem z witaminą B3, olejkiem cytrynowym i ekstraktem jabłka do cery z przebarwieniami.
Olej z pestek malin na trądzik
Olej malinowy nie jest komedogenny, nie zatyka porów i reguluje wydzielanie sebum. Możesz go stosować jako składnik nawilżających kremów na dzień do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Olej malinowy możesz łączyć z innymi olejami o działaniu przeciwtrądzikowym, np. z olejem tamanu, olejem z czarnuszki.
Olej z nasion malin jest także świetną bazą serum z olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie, hamuje aktywność bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za objawy trądziku. Takie serum możesz stosować miejscowo na zmiany trądzikowe na skórze twarzy, szyi i dekolcie.
Olej z pestek malin na słońce
Olej z pestek malin w połączeniu z tlenkiem cynku sprawdza się jako składnik kremów, które mają zapobiegać skutkom ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV, takich jak: przebarwienia posłoneczne, fotostarzenie się skóry, spadek elastyczności i jędrności skóry, zmarszczki.
Olej malinowy dodawaj także do kremów i balsamów regenerujących skórę po kąpielach słonecznych, które nawilżą i łagodzą podrażnienia. W takich formułach łącz olej z pestek malin z: d-pantenolem, żelem z aloesu, alantoiną, witaminą E, olejem konopnym, olejem z wiesiołka, masłem kakaowym.
Olej z pestek malin na włosy
Użyj oleju malinowego jako dodatek do odżywek i masek do włosów suchych, zniszczonych, wymagających regeneracji. Olej z pestek malin sprawdza się również w zabiegu olejowania włosów zwłaszcza wysokoporowatych. W zabiegu olejowania połącz olej z pestek malin warto łączyć z olejem sojowym, olejem lnianym, olejem konopnym, olejem z nasion dzikiej róży, olejem z ogórecznika, olejem z wiesiołka, olejem z kiełków pszenicy.