Olej z wiesiołka - najlepsza pielęgnacja dla wymagającej skóry i włosów
Olej z wiesiołka pomaga zachować właściwe nawilżenie i jest prawdziwym wybawieniem w dokuczliwych objawach chorób zapalnych skóry. Wszystko to dzięki obfitości cennych kwasów tłuszczowych, które budują błony komórkowe i wzmacniają barierę lipidową skóry.
Co zawiera olej z wiesiołka?
Wiesiołek rośnie dziko na polach i łąkach oraz w lasach. Jego naturalne środowisko to Europa i Azja, ale uprawia się go na całym świecie. To roślina o wielu odmianach. Olej z wiesiołka zimnotłoczony, nierafinowany pochodzi z nasion wiesiołka dwuletniego - Oeonthera Biennis Oil.
Jakie właściwości ma olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno jest bogatym źródłem rzadko spotykanego kwasu γ-linolenowego, zaliczanego do rodziny omega-3 kwasów tłuszczowych. Charakteryzuje się dużą zawartością NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) – ponad 80%, z czego GLA (kwas γ-linolenowy) stanowi około 10%, a 70% to kwas linolowy, i niewielką zawartością kwasu palmitynowego. Kwas γ-linolenowy jest jednym ze składników budulcowych fosfolipidowych błon komórkowych. Odgrywa rolę naprawczą oraz wzmacnia barierę skóry. Działa przeciwzapalnie i hamuje namnażanie się komórek. Liczne doniesienia wskazują na możliwość stosowania kwasów omega-3 w leczeniu chorób o podłożu zapalnym. Działanie to może wynikać z wpływu kwasów omega-3 na regulację stężenia cytokin, których podwyższony poziom warunkuje przewlekłe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne. W przypadku skóry - łuszczycę i AZS.
W oleju wiesiołkowym znajdują się też inne kwasy tłuszczowe – oleinowy i stearynowy, a także liczne fitosterole, białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan, enzymy, witamina E, cynk, selen, magnez oraz wapń.
Niedobór NNKT wpływa na nadmierne rogowacenie naskórka, utratę blasku, podrażnienia, powstawanie zaskórników, a także wiotczenie skóry i wczesne pojawienie się zmarszczek.
Na co pomaga olej z wiesiołka?
Ten tłusty emolient jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry. Jej szczelność warunkuje zatrzymywanie wilgoci w skórze i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (pośrednie działanie nawilżające), przez co zmiękcza i wygładza skórę i włosy.
Stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.
Olej wiesiołkowy wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS), egzemy, łuszczycy, zmniejszając suchość, pękanie i uciążliwy świąd towarzyszący tym chorobom. Ma właściwości natłuszczające, łagodzące podrażnienia, kojące stany zapalne, regenerujące i przeciwstarzeniowe.
Dlatego jest pożądanym składnikiem kosmetyków dla skóry wrażliwej, przesuszonej, popękanej, dojrzałej, naczyniowej. W niewielkich stężeniach można go użyć w kosmetykach do cery trądzikowej i tłustej.
Olej z wiesiołka jest też doskonałym środkiem na włosy. Niweluje suchość skóry głowy, zmniejsza jej długotrwały świąd oraz łojotokowe zapalenie skóry. Wspomaga leczenie łupieżu oraz hamuje wypadanie włosów. Ponadto natłuszcza suche i zniszczone włosy – to świetny środek do olejowania skalpu oraz kosmyków na całej ich długości.
Jak stosować olej z wiesiołka na twarz i włosy?
Olej z wiesiołka nakładaj na twarz jako kosmetyk ochronny i regenerujący, jeśli twoja cera jest sucha, dojrzała, matowa, naczyniowa lub skłonna do wiotczenia i zmarszczek. Jeśli masz skórę mieszaną, lepiej dodać kilka kropli oleju do serum, kremu lub kwasu hialuronowego lub ekologicznej bazy kremowej (5 ml na każde 100 ml kremu lub balsamu). Nie stworzy to ryzyka powstawania zaskórników. Możesz dodać kilka kropli oleju do maseczki z ulubionej glinki ECOSPA. Pamiętaj o dodaniu oleju z wiesiołka do kosmetyków dla skóry z AZS, łuszczycą i egzemą, dla dzieci i kobiet w ciąży. To również uniwersalny składnik kosmetyków antyoksydacyjnych. Olej z wiesiołka wraz z olejem Marula oraz witaminą E i witaminą A, to znakomite serum do cery dojrzałej. Jako składnik mieszanek olejowych sprawdza się w pielęgnacji zniszczonych włosów i ich końcówek.
Receptury DIY z wykorzystaniem oleju z wiesiołka
Skóra podatna na podrażnienia, odwodniona i sucha, a także ta z łuszczycą czy AZS, doceni pielęgnację opartą na oleju z wiesiołka i rumiankowym hydrolacie ekologicznym. Wykorzystaj praktyczny zestaw DUO dla skóry wrażliwej Rumianek i Wiesiołek o właściwościach kojących, regenerujących i przeciwzapalnych, który nawilża i natłuszcza skórę oraz odbudowuje płaszcz hydrolipidowy.
Hydrolatem tonizuj oczyszczoną skórę, a zaraz potem nałóż olej z wiesiołka na twarz, szyje i dekolt, wykonując delikatny masaż.
Makijaż i wszelkie zanieczyszczenia usuwa skutecznie i delikatnie śliwkowy olejek do demakijażu do cery suchej i dojrzałej z antyoksydacyjną witaminą E, oraz delikatna kostka do demakijażu z glinką niebieską, która zmniejsza wydzielanie sebum. W codziennej pielęgnacji postaw na regenerujące i przeciwstarzeniowe serum z olejem z wiesiołka i witaminami A i E do cery dojrzałej i suchej. Skwalan wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry i chroni przed nadmierną utratą wody, wygładza. Witamina A regeneruje, ujędrnia, działa odmładzająco, a witamina E sprzyja produkcji kolagenu. Uwaga: nie stosuj preparatu z witaminą A, jeśli jesteś w ciąży lub w okresie karmienia. W czasie kuracji retinolem i miesiąc po jej zakończeniu chroń ścieńczałą skórę przed słońcem, używając kremu z filtrami UVA/UVB SPF 50.
Dla delikatnej skóry malucha polecam krem dla dzieci z olejem z wiesiołka i frakcją płynną masła shea - wzmacnia barierę naskórkową, natłuszcza i łagodzi podrażnienia.
Olej wiesiołkowy na włosy sprawdza się jako odżywka do włosów suchych z dodatkiem maceratu dziurawca, która regeneruje, wzmacnia i uelastycznia.
Bibliografia:
- Kamila Duraj, Marta Palacz-Wróbel, Wielokierunkowe działanie oleju z wiesiołka na organizm, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach.
- Borgis - Medycyna Rodzinna 3-4/2021, s. 36-42 | DOI: 10.25121/MR.2021.24.3-4.36
- https://www.czytelniamedyczna.pl/7140,wielokierunkowe-dzialanie-oleju-z-wiesiolka-na-organizm.html
- Nancy L. Morse, Stosujemy olej z wiesiołka. Zdrowie z natury, Wydawnictwo: Fundacja Źródło Życia, 2016
Olej z wiesiołka zimnotłoczony, nierafinowany
Posiada właściwości mocno regenerujące, natłuszczające, przeciwpodrażnieniowe, łagodzące, anti-age. Dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, starzejącej się, popękanej, naczyniowej, wrażliwej, przesuszonej, normalnej. Poprawia stan włosów i paznokci. Powstrzymuje łysienie.