TOP 6 naturalnych olejów do pielęgnacji skóry dziecka
Nie wiesz, jak powinna wyglądać bezpieczna pielęgnacja skóry dziecka? Pomyśl o tym, by zrezygnować z produktów drogeryjnych, w których często znajdują się substancje mogące zaszkodzić delikatnej, cienkiej i wrażliwej skórze dziecka. Sprawdź, jakie naturalne oleje najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Przekonaj się, że receptury na domowe kosmetyki do twarzy i ciała dla dzieci są nieskomplikowane i twórz samodzielnie oliwki, kremy i balsamy dla swojej pociechy!
Zalety naturalnych emolientów dla skóry dziecka
W drogeriach nie brakuje gotowych kosmetyków dla dzieci z emolientami. Emolienty to substancje tłuszczowe, które nawilżają, zmiękczają oraz pozostawiają na skórze cienki film, nazywany warstwą okluzyjną. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie odparowaniu wody z głębszych warstw skóry. Pamiętaj jednak o tym, że w takich preparatach obecne są również składniki mniej przyjazne skórze Twojego dziecka. Wśród emolientów znajdują się zarówno substancje syntetyczne, jak i te naturalnego pochodzenia.
Oleje roślinne sprzyjają odbudowie lipidów naskórka, ponieważ mają wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pielęgnacja skóry dziecka z ich wykorzystaniem daje znakomite rezultaty.
Olej z pestek moreli dla dzieci
Wśród olejów roślinnych często wykorzystywanych w kosmetykach dla niemowląt i dzieci znajduje się między innymi olej z pestek moreli. Zawiera on kwas oleinowy i linolowy, czyli substancje poprawiające stan skóry atopowej, a także witaminy A i D. Warto zainwestować w ten olej jeszcze przed narodzeniem dziecka, ponieważ jest on polecany także do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży. Podobnie jak wiele innych olejów, można go stosować bezpośrednio na twarz i ciało, a także jako składnik fazy tłuszczowej w kremach czy balsamach. Ten lekki i przyjemnie pachnący olej wykorzystuje się też do masażu skóry dziecka, ponadto warto dodać go do kąpieli. Dzięki niemu pielęgnacja ciała dziecka będzie skuteczniejsza, bo skóra malucha stanie się lepiej nawilżona, natłuszczona i zabezpieczona przed podrażnieniami.
Olej migdałowy dla noworodka
Olej ze słodkich migdałów stosuje się do pielęgnacji skóry niemowląt i starszych dzieci, ponadto skorzysta z niego każda kobieta w ciąży i mama, która chce pozbyć się rozstępów. Olej ten to naturalny emolient łagodzący podrażnienia i niwelujący zaczerwienienia, również te powstałe wskutek ekspozycji słonecznej, dzięki niemu sucha skóra u dziecka przestanie być problemem. Olej ze słodkich migdałów szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Jest bogaty w kwas linolowy, przez co pomaga poprawić stan skóry także dzieciom z atopią, egzemą i łuszczycą. Tak jak olej z pestek moreli, może być stosowany bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do kosmetyków albo składnik fazy tłuszczowej kremów bądź balsamów i maseł do ciała. Jest to jeden z komponentów oliwki na zaczerwienioną skórę z rumiankiem i witaminą E.
Olej z czerwonej maliny na skórę dziecka
Warto wypróbować także olej z nasion czerwonej maliny, który łagodzi stany zapalne i wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Olej ten niweluje świąd i zmniejsza zaczerwienienia skóry dziecka i wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry. Trzeba wiedzieć, że jest on znany ze swojego działania antyoksydacyjnego i chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Można go stosować także u dzieci ze skórą alergiczną, podrażnioną i atopową. Olej z nasion czerwonej maliny jest lekki i bardzo szybko się wchłania.
Olej z pestek arbuza do masażu dziecka
Wyjątkowo lekki i odporny na jełczenie jest olej z pestek arbuza. Cechuje go bogactwo substancji aktywnych. Olej ten zawiera dużo kwasu linolowego, witaminy A, B, C, PP oraz cynk, potas i selen. Olej ten bardzo dobrze nawilża i doskonale sprawdza się na przykład jako składnik oliwki do masażu dziecięcej skóry. Wypróbuj oliwkę do masażu dziecka z olejem z arbuza i przekonaj się, że dzięki niej skóra malucha będzie miękka i dobrze nawilżona.
Olej z wiesiołka na AZS
Niejeden poradnik pielęgnacji małego dziecka zawiera informacje na temat tego, że olej z wiesiołka świetnie działa na skórę maluchów. Olej ten ma niezwykle wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale zawiera też dużo innych substancji zbawiennie działających na dziecięcą skórę. To jeden z tych olejów, który znajduje zastosowanie w przypadku atopowego zapalenia skóry. Mogą go stosować także kobiety w ciąży. Jeśli interesuje Cię naturalna pielęgnacja twarzy dziecka, to koniecznie wypróbuj krem z olejem z wiesiołka i olejem shea - frakcją płynną.
Olej shea nawilży skórę dziecka
Olej shea - frakcja płynna niweluje stany zapalne, regeneruje i nawilża dziecięcą skórę. Dobrze chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i przydaje się w sytuacjach, gdy skóra dziecka została podrażniona przez słońce. Znajduje jednak zastosowanie w przypadku podrażnień wywołanych innymi czynnikami. Także ten olej sprawdza się, gdy dziecko ma skórę atopową lub gdy choruje na łuszczycę i jest polecany kobietom w ciąży.
Bibliografia:
- E. Kamińska, Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, IMiD, Zakład Farmakologii, Instytut Matki i Dziecka, Wydawnictwo Aluna 2018.
- Szczepanik-Kułak P., & Krasowska D., (2020). Powody, dla których warto stosować olej z wiesiołka (wskazania u dzieci i niemowląt), Medycyna Faktów , 13(1(46), 105-109, https://www.journalsmededu.pl/index.php/jebm/article/view/1990.
- Barczykowska E, Panek P, Grabińska M., Kurylak A., B, Morfologiczno-czynnościowe uwarunkowania pielęgnacji skóry noworodka i małego dziecka, Medical and Biological Sciences, 2015, 29/3, 5-13.