Naturalna pielęgnacja i kosmetyki DIY dla dziecka

Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga troskliwej, lecz minimalistycznej pielęgnacji. Sprawdź, w jaki sposób pielęgnować skórę dziecka oraz jak tworzyć skuteczne i naturalne kosmetyki DIY dla dziecka w domowych warunkach. 

Naturalna pielęgnacja i kosmetyki DIY dla dziecka
Spis treści:
  1. Czym różni się skóra dziecka od skóry dorosłego?
  2. Jak pielęgnować skórę dziecka? 
  3. Jak wybierać kosmetyki dla dziecka?
  4. Naturalne składniki kosmetyków dla dziecka
  5. Czy warto robić kosmetyki DIY dla dziecka?

Czym różni się skóra dziecka od skóry dorosłego?

Charakterystyczne cechy skóry dziecka, odróżniające ją od skóry osoby dorosłej to:

  • cieńszy naskórek (pięciokrotnie w stosunku do naskórka dorosłych!) i płaszcz hydrolipidowy, przyczyniające się do większego przenikania substancji ze środowiska zewnętrznego (również z kosmetyków) do organizmu,
  • luźne ułożenie komórek warstwy rogowej naskórka, również skutkujące wzrostem przepuszczalności skóry,
  • cieńsza warstwa podskórna, zwiększająca podatność na uszkodzenia mechaniczne,
  • słabe połączenie naskórka i skóry właściwej,
  • słabo rozwinięte włókna kolagenu i brak włókien elastyny w skórze właściwej,
  • mniejsza aktywność gruczołów potowych – zaburzony mechanizm termoregulacji i zwiększone ryzyko przegrzania organizmu,
  • mniejsza aktywność gruczołów łojowych – większe ryzyko suchości skóry,
  • zasadowy odczyn skóry (w wieku niemowlęcym), zwiększający ryzyko rozwoju mikroorganizmów,
  • duża wrażliwość i nadreaktywność na wpływ czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, chlorowana woda, wysokie i niskie temperatury, składniki kosmetyków, składniki proszków do prania, tworzywa sztuczne) i bodźców mechanicznych,
  • niedobór melaniny w skórze, skutkujący zwiększoną wrażliwością na wpływ promieniowania UV.

Pierwsze dwa lata w życiu dziecka, z punktu widzenia funkcjonowania skóry, to proces formowania i dojrzewania płaszcza hydrolipidowego, zwiększania grubości warstwy rogowej naskórka, zmiany pH z zasadowego na kwaśne. Skóra dziecka zaczyna upodabniać się do skóry osoby dorosłej dopiero około 2-3 r. ż. Do tego czasu nie jest odpowiednio odporna na działanie czynników zewnętrznych i wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. 

Jak pielęgnować skórę dziecka? 

Skóra dziecka potrzebuje ochrony przed otarciami, podrażnieniami, przesuszeniem. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dzieci mają za zadanie nawilżać, łagodzić podrażnienia i tworzyć na powierzchni skóry ochronną warstwę zapobiegającą utracie wody. Pielęgnację skóry dziecka powinien charakteryzować minimalizm. Im mniej kosmetyków o prostym, naturalnym składzie stosujesz w pielęgnacji malucha, tym lepiej. Zbyt złożona i wieloskładnikowa pielęgnacja może niepotrzebnie obciążyć wrażliwą, delikatną skórę dziecka i ostatecznie przynieść odwrotny od spodziewanego efekt osłabienia bariery ochronnej.

pielęgnacja dziecka po kąpieli

Kąpiel dziecka

Jednym z kluczowych kroków w pielęgnacji skóry dziecka jest kąpiel z dodatkiem łagodnych składników myjących lub emolientów. Emolienty, czyli kosmetyki nawilżająco – natłuszczające nie muszą być stosowane codziennie, ale warto sięgać po nie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest suche, a skóra ma tendencję do przesuszania. Regularna, codzienna aplikacja emolientów jest bardzo ważna u dzieci z problemami skórnymi, jak atopowe zapalenie skóry. Do naturalnych emolientów należą naturalne oleje roślinne, np. Olej ze słodkich migdałów lub Olej z pestek moreli. Dodaj 1 łyżkę oleju do wody, a kąpiel zyska właściwości łagodzące i nawilżające. 

Noworodki zaleca się kąpać w letniej wodzie (37-37,5oC) bez dodatku kosmetyków myjących. Kąpiel noworodka nie powinna być dłuższa niż 10 min. Starsze dzieci mogą kąpać się z dodatkiem łagodnych produktów myjących. Unikaj natomiast klasycznego mydła o zasadowym pH. Dzieci lubią, gdy kąpiel ich urozmaicona jest gumowymi zabawkami. Pamiętaj, że są one siedliskiem bakterii i należy je często myć i dezynfekować. W naszej bazie receptur znajdziesz przepisy na kosmetyki do kąpieli, które urozmaicą codzienny rytuał i sprawią, że kąpiel stanie się dla dziecka także zabawą. Wypróbuj przepis na Kolorową galaretkę do kąpieli lub Miętowe mydełko z zabawką. Jeżeli potrzebujesz uniwersalnego produktu do mycia dziecka, wypróbuj recepturę na Żel do mycia 3w1 z naturalnej bazy do mycia twarzy i ciała (lub bazy szamponowej), która delikatnie myje i pielęgnuje skórę i włosy dziecka, w a dodatku nie szczypie w oczy. Żel możesz także dodać do wody jako płyn do kąpieli, który stworzy puszystą pianę.

kolorowa galaretka do kąpieli dla dzieci

Ochrona przed słońcem

Dzieci do 6 m. ż. w zasadzie nie powinny być wystawiane na słońce. Jeśli uniknięcie kontaktu skóry niemowlęcia ze światłem słonecznym nie jest możliwe, wówczas koniecznie zastosuj kosmetyk z filtrem UV – tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu. U starszych dzieci ochrona przed słońcem jest równie istotna. Dzieci bawiące się na słońcu bez kremu z filtrem są bardziej narażone na rozwój nowotworów skóry (w tym czerniaka) w wieku dorosłym.

Pielęgnacja okolic pieluszkowych

Okolica podpieluszkowa u niemowląt jest narażona na rozpulchnienie naskórka, zwiększone odparowywanie wody, otarcia, podrażnienia, odparzenia, zaczerwienienie. Działają na nią wilgoć, ciepło, substancje zawarte w moczu (m.in.: amoniak i enzymy: ureaza, proteazy i lipazy). Pielęgnacja okolicy podpieluszkowej powinna opierać się na:

  • skrupulatnej higienie,
  • starannym osuszaniu skóry,
  • częstej zmianie pieluszek,
  • stosowaniu łagodnych kosmetyków z tlenkiem cynku, łagodzącym podrażnienie i działającym antybakteryjnie. Tlenek cynku tworzy na powierzchni skóry warstewkę chroniącą przed wilgocią. 

Aby chronić i pielęgnować wrażliwą skórę okolicy pieluszkowej, przygotuj prosty krem z Bazy kremowej ekologicznej na podrażnioną skórę dziecka

Częstym problemem skóry dzieci są także potówki – drobne pęcherzyki pojawiające się na skórze karku, szyi, fałdkach skóry, zgięciach stawów (miejscach ścisłego przylegania ubranka do skóry), na skutek przegrzania. Przeciwdziałanie potówkom polega na ubieraniu dziecka adekwatnie do pogody i częstym kontrolowaniu wilgotności i temperatury ciała. W usunięciu potówek pomaga dodawanie do kąpieli kilku kropel ekstraktu z rumianku.

Ciemieniucha to żółte łuski na główce dziecka, na ogół zanikające około 3. m. ż. By pozbyć się zmian, nanieś na skórę główki niewielką ilość oleju ze słodkich migdałów lub oleju kokosowego, pozostaw na skórze około pół godziny, a następnie wyczesz zmiękczone łuski delikatną szczotką.

Jak wybierać kosmetyki dla dziecka?

Kosmetyki dla dzieci powinny być jak najwyższej jakości i jak najbardziej naturalne, działać łagodnie, nie podrażniać skóry i oczu, charakteryzować się lekką konsystencją i łatwo się rozprowadzać. Unikaj kosmetyków zawierających syntetyczne substancje zapachowe czy barwniki. Nie unikaj natomiast konserwantów, gdyż ich dodatek jest konieczny w kosmetykach zawierających wodę. Bez konserwantów kosmetyk jest podatny na rozwój bakterii i grzybówi, co czyni go szkodliwym dla skóry dziecka. 

Kosmetyki przeznaczone do pielegnacji dzieci powinny zawierać składniki o działaniu nawilżająco-natłuszczającym i łagodzącym. pH kosmetyków dla dzieci powinno być lekko kwaśne,  w zakresie 5,5 – 7.

Jakich składników unikać wybierając kosmetyk dla dziecka?

Wybierając kosmetyki dla dziecka unikaj następujących składników:

  • syntetycznych konserwantów (parabeny, phenoxyethanol),
  • syntetycznych antyoksydantów (BHA, BHT),
  • syntetycznych glikoli,
  • syntetycznych, silnie odtłuszczających skórę detergentów,
  • barwników,
  • substancji zapachowych.

Naturalne składniki kosmetyków dla dziecka

Aby skutecznie pielęgnować skórę dziecka, nie musisz sięgać po złożone, wieloskładnikowe produkty kosmetyczne. Wspominaliśmy już, że najcenniejszą zasadą w pielęgnacji dzieci jest minimalizm, dlatego z powodzeniem w domowej pielęgnacji możesz używać podstawowych, 100% roślinnych i organicznych surowców kosmetycznych takich, jak oleje i masła, które możesz stosować bezpośrednio na skórę dziecka lub tworzyć z nich własne kosmetyki DIY, np. oliwki, kremy, balsamy. 

Masło shea

Masło shea to jeden z topowych produktów polecanych do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt, także tych cierpiących na alergie skórne. Doskonale nawilża, natłuszcza, koi i łagodzi podrażnienia oraz świąd skóry. Masło shea tworzy na powierzchni skóry ochronny film zabezpieczający przed utratą wilgoci i wpływem promieniowania słonecznego. Wspomaga funkcjonowanie skóry jako bariery ochronnej. Masło shea podgrzej w dłoniach i aplikuj bezpośrednio na skórę dziecka wykonując delikatny masaż. W naszej ofercie znajdziesz aż 3 rodzaje naturalnego masła shea, z czego dla dzieci szczególnie polecamy Masło shea Fairt Trade i Eko, ze względu na najwyższą jakość i ekologiczne pochodzenie surowca.

Olej lniany tłoczony na zimno

Olej lniany jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Kwasy tłuszczowe wzmacniają barierę naskórkową, zapobiegają transepidermalnej ucieczce wody. Olej lniany działa łagodząco, przeciwdziała odczynom zapalnym skóry. Świetnie sprawdzi się więc jako składnik oliwek i olejków na podrażnioną skórę dziecka. 

Olej ze słodkich migdałów 

Olej ze słodkich migdałów cieszy się szerokim zastosowaniem w kosmetologii. Sprawdza się przy wszystkich typach skóry. Jest naturalnym emolientem. Działa nawilżająco i natłuszczająco, a jednocześnie jest lekki, łatwo się rozprowadza, nie pozostawia na skórze dziecka tłustej warstwy. Olej migdałowy możesz stososwać bezpośrednio na skórę, a także dodać go do natłuszczającej i nawilżającej kąpieli. 

Olej konopny

Olej konopny charakteryzuje się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie kwasu linolowego i α-linolenowego (w proporcjach 3:1). Zawartość kwasu γ-linolenowego sprawia, że olej konopny przynosi ulgę skórze atopowej i przesuszonej. Olej konopny działa nawilżająco, ochronnie, łagodzi podrażnienia i alergie skóry.

olej arbuzowy i skawalan do masażu dzieci

Skwalan

Skwalan należy do substancji aktywnych, ale ma postać olejową i można go stosować w stężeniu 100% na skórę. Jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum, stąd składniki kosmetyków DIY – skwalan z oliwy z oliwek i skwalan z trzciny cukrowej są biokompatybilne ze skórą. Skwalan uzupełnia niedobory lipidów w spoiwie międzykomórkowym skóry i zapobiega transepidermalnej ucieczce wody.

Olej z pestek arbuza

Olej z pestek arbuza charakteryzuje się dużą odpornością na jełczenie – zachowuje swoją świeżość na długo. Jest lekki, łatwo się rozprowadza i nie przetłuszcza skóry. Działa nawilżająco i ochronnie. Jest świetnym emolientem, który możesz dodać do kąpieli lub wypróbować jako składnik Oliwki do masażu dziecka.

Hydrolat rumianku rzymskiego

Hydrolat rumianku rzymskiego działa łagodząco, kojąco, łagodzi stany zapalne, podrażnienia i alergie. Delikatnie oczyszcza i pielęgnuje skórę. Możesz wypróbowac hydrolat z rumianku jako łagodzącą mgiełkę do podrażnionej skóry dziecka.

Glukozyd decylowy

Glukozyd decylowy to łagodna substancja myjąca, polecana jako baza do łagodnych szamponów i żeli do mycia DIY. Jest dobrze tolerowany przez skórę, włosy i błony śluzowe. Nie wysusza i nie podrażnia skóry. 

Witamina E

Witamina E wspomaga gojenie się otarć, odparzeń, poparzeń słonecznych. Witamina E wbudowuje się w cement międzykomórkowy, przez co wspomaga funkcjonowanie bariery naskórkowej, która u dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Poprawia stopień nawilżenia, działa łagodząco. Dodawaj witaminę E do oliwek i olejków do ciała dla dzieci. Nie przekraczaj zalecanego stężenia.

składniki aktywne w kosmetykach dla dzieci

D-pantenol

D-pantenol działa nawilżająco, chroni skórę przed nadmierną utratą wody, łagodzi podrażnienia, poprawia strukturę naskórka. Działa osłaniająco i przeciwświądowo. D-pantenol pobudza proces syntezy lipidów skórnych, a przez to usprawnienia i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Bisabolol

Bisabolol to substancja czynna pozyskiwana z kwiatów rumianku lekarskiego. Jest szeroko wykorzystywany w pielęgnacji cery wrażliwej i alergicznej. Bisabolol działa kojąco, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację naskórka. 

Alantoina

Podobnie jak bisabolol, alantoina jest powszechnie wykorzystywana w pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Alantoina regeneruje uszkodzenia skóry, przyspiesza gojenie i wspomaga odbudowę naskórka. Działa kojąco i nawilżająco, redukuje świąd i dyskomfort skóry.

Gliceryna roślinna

Gliceryna jest chyba najbardziej powszechnym składnikiem wykorzystywanym w kosmetykach. Gliceryna jest humektantem, dba o prawidłowe nawilżenie naskórka. W kosmetykach dla dzieci stosuj ją najlepiej w stężeniu 1-5%.

Czy warto robić kosmetyki DIY dla dziecka?

Kosmetyki dla dziecka powinny charakteryzować się prostym i naturalnym składem, dlatego z całą pewnością warto wykonywać kosmetyki dla dzieci samodzielnie w domu. Wybierasz tylko niezbędne składniki i personalizujesz kosmetyk dla dziecka dokładnie tak, jak chcesz oraz w zależności od potrzeb i upodobań Twojego malucha. W dodatku masz całkowity wpływ na składniki, których użyjesz w domowym kosmetyku. Korzystając z naszej bazy receptur oraz kupując roślinne składniki w naszym sklepie masz pewność, że kosmetyk dla Twojego dziecka będzie w 100% naturalny i najlepszej jakości

naturalne oliwki do masażu dzieci

Jak zrobić naturalną oliwkę dla dziecka?

Naturalną oliwkę dla dziecka przygotujesz w bardzo prosty sposób łącząc ze sobą dwa oleje o różnych konsystencjach i efektach natłuszczenia – np. cięższy, intensywnie natłuszczający Olej ze słodkich migdałów oraz lżejszy Olej z pestek arbuza, który bardzo szybko się wchłania i z łatwością rozprowadza na skórze. Do oliwki dla dzieci dodaj także witaminę E, która wspomoże procesy regeneracyjne naskórka oraz zabezpieczy naturalne oleje przed procesem jełczenia. Wypróbuj także przepis na Oliwkę na zaczerwienioną skórę z rumiankiem i witaminą E.

Jak zrobić krem na podrażnioną skórę dziecka?

Baza kremowa ekologiczna to mieszanina najważniejszych składników potrzebnych do stworzenia emulsji kosmetycznej – wody, olejów, maseł, emulgatora, niezbędnych składników stabilizujących i konserwujących. Baza kremowa składa się z ponad 80% organicznych składników i posiada certyfikat ekologiczny Soil Association. Wykazuje właściwości okluzyjne i nawilżające. Jest doskonałym podłożem do tworzenia kremów DIY dla dziecka.  

Bazę kremową możesz wzbogacać o składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia, np. d-pantenol i alantoinę, a także olejek rumianku lekarskiego. Do kremu możesz dodać także naturalne oleje. np. olej z wiesołka lub olej lniany. W naszej bazie receptur znajdziesz wiele inspiracji na kremy DIY dla dziecka. Wypróbuj przepis na Krem z bazy na podrażnioną skórę dziecka

krem DIY dla dzieci

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem dla dzieci z olejem z wiesiołka i frakcją płynną masła shea
Krem dla dzieci z olejem z wiesiołka i frakcją płynną masła shea

Receptura DIY na krem dla dzieci z olejem z wiesiołka i frakcją płynną masła shea. Frakcja płynna masła shea wzmacnia barierę naskórkową, regeneruje i łagodzi skórę. Olej z wiesiołka natłuszcza oraz chroni skórę dziecka. Pielęgnacji dopełnia nawilżająca i delikatna baza kremowa.

Wskazania: Podrażnienie, Suchość, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do słoika 30 ml :
(85%) 25.5 g Baza kremowa premium EKOLOGICZNA
(10%) 3 g Olej z wiesiołka zimnotłoczony, nierafinowany
(5%) 1.5 g Olej shea - frakcja płynna

Oceny i komentarze

1 opinia
Oceń wpis 5.0 1 opinia
5.0
1 ocena
4.0
3.0
2.0
1.0
5.0 Kasia, 27.05.2021

Bardzo dobry i przydatny artykuł o pielęgnacji skóry dzieci :) Super pomysł na galaretkę do kąpieli :)

Oceń wpis

Pytania i odpowiedzi

0
Zadaj pytanie
Zadaj pytanie
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.