Naturalna pielęgnacja skóry w czasie ciąży

Ciąża to czas, kiedy uwaga przyszłej mamy niemal w całości skupia się na potrzebach rozwijającego się dziecka. Gdy mama troszczy się o prawidłowy rozwój dziecka, my podpowiadamy jak w naturalny i bezpieczny sposób zadbać o skórę w trakcie dziewięciu niepowtarzalnych miesięcy.

Naturalna pielęgnacja skóry w czasie ciąży
Spis treści:
  1. Jak zmienia się skóra w czasie ciąży?
  2. Czego potrzebuje skóra podczas ciąży?
  3. Jak bezpiecznie pielęgnować skórę podczas ciąży?
  4. Po jakie produkty kosmetyczne warto sięgać w czasie ciąży?
  5. Jak pielęgnować skórę podczas ciąży?

Jak zmienia się skóra w czasie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w trakcie którego cały organizm przystosowuje się do zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Zmiany hormonalne i immunologiczne zachodzące w organizmie skutkują również widocznymi zmianami na skórze, takimi jak:

  • Rozstępy – pasmowate zmiany pojawiające się na skórze brzucha, ud, pośladków i bioder, początkowo o barwie różowo-czerwonej, później blednące. Rozstępy powstają wskutek rozrywania włókien kolagenu i elastyny związanego z szybkim przyrostem masy ciała i powiększaniem się macicy. 
  • Suchość i świąd skóry ciała – to objaw, który związany jest często z rozciąganiem skóry spowodowanym powiększaniem się obwodu brzucha. 
  • Przebarwienia skóry - zwane ostudą ciężarnych, często zaostrzające się pod wpływem promieniowania słonecznego.
  • Cellulit - związany z nierównomiernym rozłożeniem komórek tłuszczowych, zaburzeniami mikrokrążenia w skórze, zaburzeniami przepływu chłonki, tendencją do zatrzymywania wody.
  • Puchnięcie stóp, łydek i dłoni – obrzęki związane są z większą ilością krwi w organizmie i utrudnionym jej odpływem z nóg do serca, powodowanym uciskiem macicy na żyły biodrowe. Obrzęki stóp czy łydek to kwestia fizjologiczna, typowa dla okresu ciąży. Jeżeli jednak pojawiają się w innych rejonach ciała, np. na twarzy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
  • Napięcie i bolesność skóry piersi.
  • Zwiększona wrażliwość na podrażnienia.
  • Teleangiektazje na skórze twarzy i ciała - związane ze zmianami naczyniowymi zachodzącymi w organizmie.

Czego potrzebuje skóra podczas ciąży?

Skóra w trakcie ciąży jest wymagająca i potrzebuje przede wszystkim:

  • nawilżenia,
  • natłuszczenia, 
  • odbudowy bariery hydrolipidowej naskórka,
  • przeciwdziałania świądowi i podrażnieniom,
  • wzmocnienia kondycji,
  • ujędrnienia i przeciwdziałania spadkowi elastyczności.

Jak bezpiecznie pielęgnować skórę podczas ciąży?

W trakcie ciąży skóra staje się bardzo wrażliwa, dlatego warto podejść do jej pielęgnacji dokładnie tak, jak do pielęgnacji skóry wrażliwej. Kosmetyki DIY dla kobiet w ciąży powinny mieć prosty i naturalny skład. Intensywne zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży powodują, że kosmetyki, które stosowałaś przed ciążą i które zawsze były dobrze tolerowane przez Twoją skórę, nagle mogą okazać się podrażniające. Uważnie obserwuj reakcje swojej skóry. W trakcie ciąży nie eksperymentuj, gdyż skóra pod wpływem hormonów może reagować podrażnieniem na nowe, wcześniej niestosowane składniki. W trakcie ciąży postaw na bezpieczną klasykę w swojej pielęgnacji.

naturalne oleje do pielęgnacji skóry podczas ciąży

Po jakie produkty kosmetyczne warto sięgać w czasie ciąży?

Wiesz już, że skóra w trakcie ciąży potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, natłuszczenia, wzmocnienia struktury kolagenowej i poprawy elastyczności. W swojej pielęgnacji postaw więc na naturalne składniki pochodzenia roślinnego takie, jak 100% naturalne oleje, masła kosmetyczne i ekstrakty roślinne, które w bezpieczny i skuteczny sposób pomogą Ci zapobiec wielu problemom skórnym.

Naturalne oleje i masła kosmetyczne do pielęgnacji skóry w czasie ciąży

Oleje i masła kosmetyczne możesz stosować bezpośrednio na skórę lub wykorzystać je jako składniki Twoich domowych kosmetyków DIY takich, jak kremy, balsamy, oliwki, sera, masła do ciała DIY. Naturalne oleje i masła dobieraj do swoich potrzeb na podstawie ich konsystencji, zapachu oraz wrażeń aplikacyjnych. Praktycznie wszystkie oleje i masła możesz stosować w czasie ciąży. Nasze surowce kosmetyczne są nawjyższej jakości, tłoczone na zimno i nierafinowane, a większośc posiada certyfikaty ekologiczne. Bez obaw możesz wdrożyć je więc do swojej codziennej pielęgnacji. Najbardziej polecane oleje i masła do stosowania dla przyszłych mam to:

Olej migdałowy zapobiega przed utratą wody, przywraca skórze elastyczność, chroni przed rozstępami, łagodzi podrażnienia. 

Olej z awokado doskonale natłuszcza (jest jednym z najbardziej tłustych olejów kosmetycznych), odbudowuje naturalną barierę lipidową naskórka, przeciwdziała utracie wody, zmiękcza skórę, ujędrnia i regeneruje.

Olej makadamia jest bogatym źródłem witaminy E, witamin z grupy B, skwalanu, kwasów tłuszczowych. Poprawia strukturę skóry, regeneruje, ujędrnia, łagodzi podrażnienia.

Olej kokosowy jest bogaty w witaminy E, C, B12, kwas foliowy poprawiający elastyczność naskórka. Przeciwdziała suchości skóry, wspomaga barierę hydrolipidową naskórka.

Olej z pestek arbuza to naturalny emolient. Działa nawilżająco, antyoksydacyjnie, ujędrnia i uelastycznia skórę. W dodatku jest lekki, szybko się wchłania, stanowi idealną bazę do olejków i oliwek na rozstępy oraz cellulit.

Olej z dzikiej róży doskonale radzi sobie z rozstępami. Działa na skórę wzmacniająco, regenerująco, uelastyczniająco. Zmiękcza, wygładza i zapobiega przesuszeniu skóry.

Masło shea nawilża, wygładza, regeneruje, poprawia elastyczność skóry, tworzy na skórze ochronną warstwę zapobiegającą utracie wody. Jest dobrze tolerowane przez wszystkie typy skóry, również skórę wrażliwą. W naszej ofercie znajdziesz aż 3 rodzaje masła shea: Masło shea z certyfikatami Fair Trade i Eko, Masło zhea zimnotłoczone złote oraz Masło shea Nilotica. Ostatnie z nich charakteryzuje się najbardziej miękką konsystencją i łatwo się rozsmarowuje. Pozostałe masełka przed użyciem rozgrzej w dłoniach i dopiero aplikuj na skórę.

Ekstrakty roślinne polecane do pielęgnacji skóry w czasie ciąży 

Ekstrakty roślinne to skoncentrowane substancje będące bogatym źródłem polifenoli, flawonoidów i witamin tak potrzebnych skórze w trakcie trwania ciąży. W naszej ofercie znajdziesz bogatą gamę naturalnych, wysokiej jakości ekologicznych ekstraktów. Ekstraktów nie stosuj bezpośrednio na skórę, dodawaj je do swoich domowych kosmetyków DIY w zalecanych stężeniach. Informację o dozwolonych stężeniach znajdziesz w opisie każdego z produktów. W trakcie ciąży wybieraj tylko ekstrakty z długą tradycją stosowania w ziołolecznictwie i kosmetologii, a unikaj ekstraktów z roślin tropikalnych lub słabo znanych. W ciąży możesz stosować:

  • Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (Centella) działa regenerująco, ujędrniająco i restrukturyzująco, redukuje rozstępy, poprawia drenaż tkanek, a zatem wspomaga walkę z cellulitem, stymuluje biosyntezę kolagenu oraz glikozaminoglikanów (m.in.: kwasu hialuronowego).
  • Ekstrakt z zielonej herbaty ekologiczny działa nawilżająco, łagodząco, antyoksydacyjnie, poprawia sprężystość skóry, dzięki zawartej w niej tainie, pobudza spalanie tłuszczu i oczyszczanie organizmu z toksyn, dzięki czemu wspomaga walkę z cellulitem.
  • Ekstrakt z prawoślazu (Marshmallow) poprawia nawilżenie skóry, łagodzi świąd i uczucie ściągnięcia skóry.
  • Ekstrakt z nasion dzikiej róży działa nawilżająco, regenerująco, łagodząco, regeneruje, ujędrnia, poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Pobudza aktywność fibroblastów, przez co zwiększa syntezę kolagenu, przyspiesza regenerację blizn i redukuje rozstępy.
  • Ekstrakt z ogórka nawilża, odświeża i regeneruje skórę, delikatnie złuszcza martwy naskórek, a dzięki temu rozświetla skórę.

ekstrakty roślinne jako składnik kosmetyków dla mam

Witaminy w pielęgnacji skóry w czasie ciąży 

Witaminy jako składnik kosmetyków są niezwykle istotne. Pełnią rolę antyoksydantów, chronią skórę przed wolnymi rodnikami oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie wszystkie witaminy możesz dodawać do swoich kosmetyków w czasie ciąży. Bezpiecznie możesz jednak stosować:

  • D-pantenol, który jest składnikiem intensywnie nawilżającym, łagodzącym, przeciwdziała łuszczeniu się naskórka, nieprzyjemnym odczuciom świądu i ściągnięcia skóry, przyspiesza gojenie podrażnień.
  • Witaminę E miks naturalnych tokoferoli T70, która wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury błony komórkowej i cementu międzykomórkowego. Dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona i bardziej elastyczna. Następuje uszczelnienie cementu międzykomórkowego i ograniczenie transepidermalnej utraty wody (TEWL) - skóra staje się lepiej nawilżona. Witamina E poprawia strukturę skóry, przywraca jej miękkość, gładkość i elastyczność.
  • Niacynamid, który przeciwdziała powstawaniu przebarwień i rozjaśnia już te istniejące. Co więcej, niacynamid poprawia elastyczność i gładkość skóry, stymuluje syntezę kolagenu, poprzez wspomaganie syntezy ceramidów oraz zapobiega transepidermalnej ucieczce wody.
  • Witaminę C, która sprawdzi się zawrówno w przeciwdziałaniu rozstępom, jak i przebarwień. Działa na skórę rozjaśniająco i wzmacnia naczynia krwionośne.

Witaminy dodawaj do swoich kremów i balsamów, nie przekraczając zalecanego stężenia.  

witamina E w kosmetykach dla przyszłych mam

Składniki kojące, łagodzące, nawilżające

Aby wzmocnić działanie swoich kosmetyków DIY dodaj do nich składniki aktywne, działające łagodząco, nawilżająco i wzmacniająco. Bezpiecznie możesz stosować:

  • Alantoinę - substancja spotykana w naturze, m.in. w kiełkach zbóż czy łupinach kasztanowca. Działa łagodząco, kojąco, nawilżająco, regenerująco, zmiękczająco i ochronnie.
  • Kwas hialuronowy - wiąże wodę w naskórku, zapobiega przesuszeniu skóry, redukuje uczucie szorstkości, ściągnięcia naskórka, wygładza i zmiękcza skórę.
  • Glicerynę kosmetyczną - doskonale nawilża i zatrzymuje wodę w skórze, dzięki czemu pobudza procesy regeneracyjne, chroni skórę przed przesuszeniem i zwiększa jej elastyczność.

Składniki kosmetyczne zakazane w czasie ciąży 

Wśród naturalnych składników kosmetycznych znajdą sie też takie, które stanowczo należy omijać i nigdy nie stosować ich w trakcie trwania ciąży. Należą do nich:

  • Witamina A (retinol) i jej pochodne wykorzystywane w kosmetykach o działaniu przeciwzmarszczkowym i anti-aging. Zakazane z uwagi na silne działanie teratogenne.
  • Kwas salicylowy, wykorzystywany w pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. W trakcie ciąży jest zakazany z uwagi na ryzyko wywoływania uszkodzeń płodu i powikłań w przebiegu ciąży,
  • Olejki eteryczne m.in.: rozmarynowy, bergamotowy, szałwiowy, cynamonowy, goździkowy, lawendowy, eukaliptusowy. Przed zastosowaniem olejku należy bezwzględnie upewnić się czy ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Organizm w trakcie ciąży jest nadwrażliwy na zapachy, stąd tym bardziej warto zrezygnować z perfumowanych kosmetyków.
  • Kwasy AHA stosowane w peelingach mogą powodować silne podrażnienia skóry.

W trakcie ciąży unikaj także syntetycznych detergentów (m.in.: SLES-u), konserwantów (parabeny, phenoxyethanol) i przeciwutleniaczy (BHA, BHT) mogących podrażniać skórę.

Jak pielęgnować skórę podczas ciąży?

Najbardziej wymagającym problemem skóry w trakcie ciąży są rozstępy. Utrwalone pozostają na ciele na długo. Całkowite usunięcie zabliźnionych rozstępów jest bardzo trudne, wymaga zabiegów w gabinecie kosmetologa. Profilaktyka rozstępów i regularne stosowanie kremów, balsamów i olejków na okolicę bioder, ud i pośladków, połączone z delikatnym masażem skóry powinno stać się Twoją pielęgnacyjną rutyną. W pielęgnacji skóry w ciąży ważna jest systematyczność i baczne zwracanie uwagi na skład kosmetyków i reakcje skóry.

peeling na rozstępy w ciąży

Jak zapobiegać rozstępom w czasie ciąży?

Intensywnie rozciągająca się skóra brzucha i ud potrzebuje odpowiedniej diety, bogatej w makro- i mikroelementy, witaminę E, kwas foliowy, cynk i krzem. Problem rozstępów jest często dziedziczny. Dlatego, jeśli rozstępy pojawiay się u Twojej mamy czy siostry, od razu rozpocznij działania w kierunku profilaktyki i zadbaj o kondycję skóry partii ciała narażonych na powstanie rozstępów. 

By ograniczyć ryzyko powstawania rozstępów, już w pierwszych miesiącach ciąży zadbaj o poprawę elastyczności skóry wykonując peeling cukrowy lub solny. Wypróbuj naszą recepturę na peeling solny z Morza Martwego. Sprawdzą się także: szczotkowanie skóry ud i bioder, naprzemienne natryski zimną i gorącą wodą pod prysznicem oraz masaże. 

Masaż skóry ud, bioder i pośladków stosuj codziennie. Wykorzystaj do tego celu naturalną rękawicę Loofah przeznaczoną do mycia i masażu ciała. Już sam ucisk skóry towarzyszący masażowi sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i rozciągliwa. Unikaj natomiast masażu brzucha, by nie wywoływać przedwczesnych skurczów. Od 2 miesiąca ciąży obowiązkowo stosuj balsamy i olejki do ciała zawierające składniki nawilżające i emolienty (naturalne oleje i masła). Balsam czy olejek na skórę brzucha aplikuj delikatnie, ruchami gładzącymi, okrężnymi lub pionowymi od dołu do góry. Wypróbuj recepturę na Mandarynkowy krem z bazy przeciw rozstępom lub Oliwkę na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli.

Jak zachować piękne włosy podczas ciąży?

Wzrost poziomu estrogenów przyczynia się do poprawy stanu włosów. Włosy w trakcie ciąży są błyszczące, gęste, rosną szybciej i nie wypadają. Problemy pojawiają się po porodzie, gdy na skutek spadku poziomu hormonów włosy wypadają w ilościach większych, niż zwykle. Okres ciąży nie wymaga szczególnych zmian w metodzie pielęgnacji włosów. Warto stawiać na łagodne detergenty, nie przesuszające i nie podrażniające skóry głowy. Do przygotowywania szamponów do włosów DIY możesz wybrać: glukozyd decylowy lub bazę szamponową.

Wskazówka!

W pierwszym trymestrze, gdy w organizmie dziecka kształtują się organy, unikaj farbowania włosów z uwagi na ryzyko wdychania związków chemicznych uwalniających się w trakcie procesu farbowania.

Jak przynieść ulgę opuchniętym stopom i łydkom?

Na opuchnięte stopy i łydki stosuj chłodzące żele z hydrolatem z mięty pieprzowej, hydrolatem bławatkowym, ekstraktem z kasztanowca czy ekstraktem z arniki. Unikaj heparyny często wykorzystywanej w maściach na obrzęki. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody i odpoczynku. Wypróbuj także domową Oliwkę na spuchnięte nogi podczas ciąży.

Zadbany wygląd dodaje przyszłej mamie pewności siebie, pomocnej w zmaganiu się z nowymi obowiązkami. Co więcej, prawidłowa pielęgnacja skóry w trakcie ciąży pozwala szybciej wrócić do formy po porodzie.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Różany olejek na cellulit i rozstępy
Różany olejek na cellulit i rozstępy

Receptura na różany olejek DIY na cellulit i rozstępy. Wymieszaj w dłoni olej z nasion dzikiej róży z ekstraktem z róży stulistnej i gotowe! Olej z nasion dzikiej róży wykazuje właściwości regenerujące, naprawcze i uelastyczniające. Dodatkowo ekstrakt z róży stulistnej działa antyoksydacyjnie, dodając skórze blasku i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu. Połącz składniki i wymieszaj. To proste!

Wskazania: Cellulit, Suchość, Utrata jędrności
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 1 g na jedną porcję :
(96%) 0.96 g Olej z nasion dzikiej róży ekologiczny
(4%) 0.04 g Ekstrakt z róży stulistnej
Naturalna pielęgnacja skóry w czasie ciąży nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalna pielęgnacja skóry w czasie ciąży.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.