Olejek pomarańczowy. Oranż ma moc!

Jeśli jesteś nerwusem i ulegasz stanom irytacji albo masz spadek motywacji, zaprzyjaźnij się z olejkiem pomarańczowym. Ożywczy aromat wyzwoli pożądaną energię, spokój i dobry nastrój, a składniki aktywne wspomogą pielęgnację skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej. Co równie ważne, zapach pomarańczy przeniesie cię w słoneczny klimat beztroskich wakacji. To wystarczy, by poczuć w sobie moc.

Olejek pomarańczowy. Oranż ma moc!
Spis treści:
  1. Jak pachnie i co zawiera olejek pomarańczowy?
  2. Na co pomaga olejek pomarańczowy?
  3. Olejek pomarańczowy - właściwości kosmetyczne
  4. Jak stosować olejek pomarańczowy?

Jak pachnie i co zawiera olejek pomarańczowy?

To jeden z najpiękniej pachnących olejków eterycznych. Naturalny olejek pomarańczowy i jego ekologiczna wersja - naturalny olejek pomarańczowy ECOSPA mają orzeźwiający zapach świeżej pomarańczy. Olejki otrzymuje się tłocząc na zimno dojrzałe skórki pomarańczy słodkiej Citrus Aurantium L., drzewa uprawianego w południowych Włoszech oraz w USA, Brazylii, Hiszpanii i Izraelu. W olejku znajdują się związki chemiczne, takie jak cytral, limonen i linalol – potencjalne alergeny dla wrażliwej skóry. Ogólnie olejek jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.

Na co pomaga olejek pomarańczowy?

W aromaterapii olejek pomarańczowy używa się ze względu na jego działanie przeciwdepresyjne, uspokajające, lekko nasenne. Dobroczynne właściwości odczują osoby zmagające się z napięciami nerwowymi, stanami lękowymi, skurczami mięśni. Olejek z pomarańczy wzamacnia odporność, poprawia jakość snu, zmniejsza bóle głowy i pomaga w stanach obniżonego nastroju, spadku motywacji i depresji. 

Olejek pomarańczowy - właściwości kosmetyczne

W kosmetyce olejek z pomarańczy działa przeciwzapalnie, tonizująco i antyseptycznie, dlatego wchodzi w skład kosmetyków zwalczających trądzik i stany zapalne skóry, stosowanych w pielęgnacji cery tłustej, dojrzałej i mieszanej. Weź pod uwagę, że zgodnie z zaleceniami IFRA (International Fragrance Association), Międzynarodowego Stowarzyszenia Substancji Zapachowych, należy ograniczyć stosowanie olejku w preparatach pozostających na skórze wystawionej na działanie promieniowania UV. Dlatego mieszanek zawierających olejek pomarańczowy nie używaj do zabiegów na skórze (masaż, kąpiel, kompresy) bezpośrednio przed ekspozycją na słońce. Pamiętaj też, że olejek pomarańczowy szybko się utlenia, więc trzeba go przechowywać szczelnie zamknięty, najlepiej w lodówce.

Jak stosować olejek pomarańczowy?

Olejek pomarańczowy jako jeden z najpopularniejszych olejków aromaterapeutycznych najczęściej ropyla się w powietrzu przy użyciu kominka zapachowego, dyfuzora ultradźwiękowego czy nawilżacza powietrza. Aby użyć go w kominku do aromaterapii miseczkę kominka napełnij wodą i dodaj 5 - 10 kropli olejku pomarańczowego lub mieszanki tego olejku z innymi olejkami, np. cytrusowymi, cynamonowym, pieprzowym, imbirowym, goździkowym. Bardzo dobrym sposobem jest też przygotowanie tarty zapachowej do kominka z naturalnego wosku sojowego i olejków eterycznych, w tym olejku z pomarańczy. Gdy chcesz użyć olejek eteryczny w dyfuzorze zapachowym lub nawilżaczu powietrza zapoznaj sie wcześniej z instrukcją obsługi urządzenia i postępuj zgodnie z informacjami w niej zawartymi.

Olejkiem pomarańczowym możesz też wzbogacić gotowy kosmetyk - krem, olej do twarzy lub ciała, płyn do mycia, szampon czy odżywkę do włosów lub dodać go do kosmetyków DIY, stosując olejek w stężeniu od 0,5% do maksymalnie do 3% w gotowym kosmetyku. 

Olejek pomarańczowy zwalcza cellulit – w okładach, oliwkach, kremach, żelach, lub łącząc go z olejem winogronowym w antycellulitowej oliwce do ciała.

Jeśli marzysz o relaksie w kąpieli, dodaj do wody w wannie 5-10 kropli olejku (lub mieszanki olejków) wymieszanych z łyżką ulubionego oleju bazowego np. oleju ze słodkich migdałów. Kąpiel zmniejszy napięcie zmęczonych mięśni i przygotuje Cię do spokojnego snu.

Doskonale odpręży aromaterapeutyczny masaż z olejkiem pomarańczowym. Aby stworzyć kompozycję, dodaj 6 - 7 kropli olejku do 25 ml oleju bazowego (stężenie 1%) np. migdałowy, morelowy, jojoba lub kokosowy. Oliwka do masażu będzie skuteczniejsza, jeśli wcześniej ją podgrzejesz w podgrzewaczu do olejów do masażu.

Na co jeszcze pomaga olejek pomarańczowy? Można go używać do pielęgnacji włosów, którym nadaje miękkości, blasku i lekko rozjaśnia. Wystarczy kilka kropli dodane do szamponu lub odżywki. Olejek jest także środkiem odstraszającym komary.

Oto propozycje kosmetyków z udziałem olejku pomarańczowego w roli głównej:

Bibliografia:

  • Dr Iwona Konopacka-Brud, dr Władysław S. Brud, Najlepsze olejki eteryczne, Instytut Aromaterapii, 2021
  • Daniele Festy, Biblia olejków eterycznych, Wydawnictwo Purana, 2022

Olejek pomarańczowy

Ma cudowny zapach świeżej pomarańczy. Jest idealny do kominków do aromaterapii, dyfuzorów zapachowych, nawilżaczy powietrza. W kosmetologi sprawdza się jako składnik olejków do masaży, płynów do kąpieli i żeli pod prysznic. Polecany do pielęgnacji cery tłustej, dojrzałej i mieszanej oraz przetłuszczających się włosów.

Olejek pomarańczowy
16,90 zł 10 ml

Olejek pomarańczowy EKOLOGICZNY

100% naturalny olejek pomarańczowy ma słodki zapach świeżej pomarańczy. Polecany do aromaterapii w kominach zapachowych, nawilżaczach powietrza, dyfuzorach oraz jako składnik kosmetyków do masaży, pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Sprawdza się do skóry tłustej, dojrzałej i mieszanej oraz przetłuszczających się włosów.

Olejek pomarańczowy EKOLOGICZNY
19,90 zł 10 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Owocowy peeling do ciała
Owocowy peeling do ciała

Receptura DIY na peeling z solą Epsom. Peeling złuszcza martwy naskórek i pozostawia twoją skórę gładką i miękką w dotyku. Sól Epsom jest stosowana w kąpielach solankowych na ból mięśni i stawów, posiada działanie regeneracyjne i przeciwzapalne. Wykazuje również działanie relaksujące. Olej z nasion truskawki w połączeniu z owocowymi olejkami eterycznymi: pomarańczą i cytryną, nadają peelingowi świeżego, cytrusowego zapachu i pozostawią na twojej skórze przyjemną, owocową woń.  

Wskazania: Cellulit, Suchość, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 130 g do słoika 120 ml :
(81.22%) 105.59 g Sól Epsom (siarczan magnezu)
(16.49%) 21.44 g Olej z nasion truskawki
(1.07%) 1.39 g Witamina E - Miks naturalnych tokoferoli T70
(0.61%) 0.79 g Olejek pomarańczowy
(0.61%) 0.79 g Olejek cytrynowy
Olejek pomarańczowy. Oranż ma moc! nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Olejek pomarańczowy. Oranż ma moc!.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.