Poznaj cenne olejki eteryczne 5% - oryginalne zapachy i ich moc pielęgnacji

Cóż może być cenniejszego niż naturalne olejki eteryczne pozyskane z cudownie pachnących roślin rosnących w dalekich zakątkach świata? Urzekają niezapomnianym zapachem i są skarbnicą składników aktywnych. Aby aromat trwał jak najdłużej, przechowuj go w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, z dala od źródeł ciepła i światła.
Pamiętaj, aby rozcieńczyć olejek przed stosowaniem bezpośrednio na skórę, bo możesz ją podrażnić.

Poznaj cenne olejki eteryczne 5% - oryginalne zapachy i ich moc pielęgnacji
Spis treści:
  1. Olejki eteryczne 5% w oleju jojoba – kwintesencja zapachu i substancji pielęgnacyjnych
  2. Najdroższe olejki eteryczne na świecie w Twoim domu

Olejki eteryczne 5% w oleju jojoba – kwintesencja zapachu i substancji pielęgnacyjnych

Olejki eteryczne w czystej postaci to ekskluzywny produkt, nie na każdą kieszeń. Ich wysoka cena wynika z ilości surowca potrzebnego do wyekstrahowania olejku oraz „prestiżowych” miejsc jego zbioru, gdzie panują szczególne warunki klimatyczne. Istnieje jednak sposób, by sprawić sobie cenny olejek eteryczny w przystępnej cenie. Olejki eteryczne 5% w jojobie Ecospa to roztwory drogich olejków eterycznych i absolutów w tłoczonym na zimno oleju jojoba. Możesz je użyć w przygotowanych przez siebie kosmetykach, np. jako składnik olejków myjących, kremów, serum, maseczek i balsamów DIY.

Olejki mają wspaniały zapach i cenne właściwości kosmetyczne, jak np. olejek różany z róży damasceńskiej, olejek sandałowy, rumiankowy, neroli oraz absoluty jaśminowy i frangipani. Dlaczego łączymy naturalne olejki eteryczne z olejem jojoba? Bo jest stabilny, długi czas nie jełczeje i nadaje się do każdego typu cery, również problematycznej.

Zanim pięcioprocentowy olejek eteryczny w jojobie użyjesz bezpośrednio na skórę, powinieneś zmieszać go roślinnym olejem kosmetycznym w proporcji 1:4 (5 mililitrów olejku w jojobie w stężeniu 5% i 20 mililitrów oleju roślinnego). Otrzymasz 25 mililitrów płynnego „złota” w stężeniu 1%, które uwiedzie Twój zmysł powonienia i podaruje skórze cenne składniki pielęgnacyjne.

Olejek w 5% stężeniu w oleju jojoba możesz dodawać do gotowego olejku do twarzy, oleju do ciała, kremu, balsamu, czy odżywki do włosów, albo mieszać z innymi olejkami eterycznymi.

Najdroższe olejki eteryczne na świecie w Twoim domu

  • Olejek eteryczny różany to symbol miłości i piękna, składnik luksusowych perfum i kosmetyków, afrodyzjak. Olejek eteryczny z bułgarskiej róży damasceńskiej 5% uprawianej w Dolinie Róż w Bułgarii, pozyskuje się przez destylację ręcznie zbieranych kwiatów. Najwyższa jakość olejku to efekt unikalnych warunków gleby i warunków atmosferycznych (wilgotności powietrza, zachmurzenia, opadów deszczu). Róże zbiera się od wschodu słońca do godziny 10.00 - 11.00, kiedy kwiaty mają największe stężenie olejków. Do wyprodukowania 1 kg potrzeba aż 5 ton kwiatów. Na kroplę olejku trzeba „poświęcić” około 50 – 65 kwiatów. Dzięki zawartości m.in. alfa- i beta-pinenu, aldehydu benzoesowego i cynamonowego, eugenolu, olejek działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo, przyspiesza gojenie i regenerację skóry, zwłaszcza dojrzałej, naczyniowej i wrażliwej. Uspokaja też psychikę – koi napięcie, działa antydepresyjnie.
  • Olejek różany (absolut) 5% pochodzi z róży damasceńskiej, otrzymuje się go poprzez chemiczną ekstrakcję (absolut). Ekstrakcja jest bardziej efektywną metodą produkcji - z jednej tony kwiatów otrzymuje się ok. 1 kg olejku. Woń tego olejku jest bardziej intensywna w porównaniu z olejkiem destylowanym. Dlatego jest on chętniej stosowany w perfumiarstwie. Jego skład i właściwości są identyczne jak olejku otrzymywanego drogą destylacji.
  • Olejek jaśminowy (absolut) 5% ECOSPA ma egzotyczny, zmysłowy zapach, jest silnym afrodyzjakiem. Olejek pochodzi z ekstrakcji kwiatów jaśminu wonnego (Jasminum Grandiflorum) uprawianego w Indiach. Jest drogi - do wyprodukowania 1 kg olejku potrzebna 1 tony kwiatów, a 400 małych kwiatów daje zaledwie 1 kroplę olejku jaśminowego! Olejek jaśminowy uspokaja i rozluźnia napięcie mięśni, świetnie sprawdza się do skóry suchej, dojrzałej, podrażnionej oraz wrażliwej w stężeniu od 0,5% do 1%. Jako olejek do kąpieli oraz masażu, stosuj w stężeniu od 1% do 2%.
  • Olejek jaśminowy Sambac (Absolut) 5% pachnie zniewalająco. Ten afrodyzjak, paradoksalnie, symbolizuje czystość i miłość. Jaśmin Sambac to kwiat narodowy Indonezji, używany w trakcie ceremonii ślubu i nocy poślubnej. Olejek otrzymuje się poprzez ekstrakcję kwiatów rosnących w Azji Południowej. W odróżnieniu od jaśminu Jasminum Grandiflorum, Sambac rozkwita nocą, zamykając kwiaty nad ranem. W aromaterapii jest środkiem antydepresyjnym i odprężającym, a w kosmetyce składnikiem antyseptycznym do skóry suchej, dojrzałej, wrażliwej.
  • Olejek sandałowy (Santalum spicatum, Australia) 5% jest pozyskiwany z wiecznie zielonego drzewa Santalum Spicatum, z południowo-zachodniej Australii. Ten zmysłowy i słodkawy olejek jest afrodyzjakiem, bardziej orientalnym i pikantnym niż indyjski olejek drzewa sandałowego Santalum Alba. Olejek sandałowy ECOSPA jest składnikiem perfum, zapach działa rozluźniająco i wyciszająco. W kosmetykach nawilża suchą skórę oraz łagodzi zmiany trądzikowe.
  • Olejek sandałowy 5% ECOSPA z Sandałowca Białego (Santalum Album), drzewa rosnącego we wschodnich Indiach, ma słodkawy, delikatny, korzenny zapach. Ten ceniony afrodyzjak jest składnikiem damskich i męskich perfum. Zamknięty w kosmetykach koi napięcie, odpręża, sprzyja koncentracji. Składnik produktów do skóry dojrzałej, suchej i trądzikowej, ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, regenerujące i antyoksydacyjne.

  • Olejek neroli (kwiatu pomarańczy) 5% destylowany z kwiatów Citrus Aurantium uprawianych ekologicznie w Tunezji ma słodkawo-cytrusową woń, która przebija się w środkowej nucie kompozycji perfum. W aromaterapii działa odprężająco, antydepresyjnie, znosi napięcie podczas menopauzy. W kosmetyce polecany jest do każdego rodzaju skóry. W pielęgnacji tłustej zmniejsza wydzielanie sebum, suchą nawilża i uelastycznia, wzmacnia rozszerzone naczynia krwionośne.
  • Olejek frangipani (Absolut) 5% ECOSPA, zawiera cenne składniki, takie jak cytronelol, farnezol, geraniol, linanol. Pochodzi z kwiatów krzewu Plumeria Acutifolia, rosnącego w Ameryce Środkowej. Rześka woń olejku zmienia się po kilku minutach w zieloną, słodko-miodową. Ten silny afrodyzjak nadaje charakter perfumom. W kosmetykach do cery dojrzałej i trądzikowej działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, regeneruje
  • Olejek champaca ECOSPA (Absolut) 5% z kwiatów drzewa Michelia Champaca z Indii ma słodki odurzający zapach, chętnie stosowany w perfumach. Stosowany chętnie w kosmetykach do skóry dojrzałej, suchej, trądzikowej, podrażnionej, w kremach do stóp. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest bogaty w składniki aktywne, m.in.: linalol, alkohol fenetylowy, geraniol, alfa-terpineol, borneol, które koją objawy artretyzmu i działają antyutleniająco.
  • Olejek rumianku lekarskiego ECOSPA 5% otrzymuje się drogą destylacji kwiatów Matricaria Recutita z upraw ekologicznych w Egipcie. Olejek zawiera m.in. bisabolol, apigeninę, azulen - składniki przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwbakteryjne, ułatwiające gojenie naskórka, kojące podrażnienia skóry i błon śluzowych. Bisabolol wspomaga leczenie trądziku i łuszczycy, azulen i apigenina są antyoksydantami. Olejek rumiankowy i apigenina hamują starzenie się skóry. Zielono-niebieska barwa olejku pochodzi od azulenu.
  • Olejek rumianku rzymskiego ECOSPA 5% pochodzi z destylacji kwiatów Chamaemelum Nobile uprawianych ekologicznie w Anglii. Działa uspokajająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, koi podrażnienia. Jako jeden z nielicznych olejków nie wywołuje alergii. To składnik szamponów i odżywek do jasnych włosów, środek łagodzący i odkażający w preparatach po goleniu i depilacji. Zmniejsza rumień, wspomaga gojenie skóry, dodawany jest do kąpieli i olejków do masażu.
  • Olejek kocanki włoskiej 5% ECOSPA izoluje się podczas destylacji z parą wodną z podgatunku uprawianego na Bałkanach. Ma on najszersze wśród kocanek spektrum działania. Octan nerylu działa rozkurczowo i przyspiesza gojenie ran, kurkumena  - przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, diketony stymulują tkanki do regeneracji. Stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry, blizn, w urazach, bólach, ranach, w łuszczycy i trądziku. Olejek potęguje działanie z olejami z róży rdzawej oraz tamanu.

Bibliografia:

  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia,  Instytut Aromaterapii, Warszawa, 2021
  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Aromaterapia dla każdego, Wydawnictwo Vital, Białystok, 2020
  • Eric Zielinski, Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii, Vital, Białystok, 2022

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem anti-aging ze skwalanem i olejem z pestek wiśni
Krem anti-aging ze skwalanem i olejem z pestek wiśni

Receptura DIY na krem przeciwzmarszczkowy do skóry dojrzałej. Naturalny olej z pestek wiśni działa nawilżająco, wygładzająco i zmiękczająco. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników. Skwalan zapewnia skórze odpowiednie nawodnienie oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. Krem wzbogacony jest o cenny pięcioprocentowy olejek eteryczny z róży damasceńskiej w jojobie, który pobudza skórę do produkcji kolagenu, regeneruje naskórek oraz zapewnia delikatny zapach róży.

Wskazania: Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Poznaj cenne olejki eteryczne 5% - oryginalne zapachy i ich moc pielęgnacji nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Poznaj cenne olejki eteryczne 5% - oryginalne zapachy i ich moc pielęgnacji.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.