Peeling enzymatyczny - jak działa i jak go stosować?
Który preparat pomoże wrażliwej skórze zrzucić zbędny bagaż w postaci zrogowaciałego naskórka? Peeling enzymatyczny - mistrz pierwszego i drugiego planu. Choć główną rolę spełnia na powierzchni skóry, to równie mocno wpływa na jej funkcje. Gdzie ludzkie oko nie sięga.
Na czym polega peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem, który usuwa ze skóry nadmiar sebum i zanieczyszczeń, a także złuszcza nagromadzony zrogowaciały naskórek. Zabieg delikatnego złuszczania przygotowuje skórę do kolejnych kroków pielęgnacyjnych, takich jak nałożenie maseczki lub kremu. Ułatwia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kremach, olejach, maseczkach, a tym samym zwiększa ich efektywność.
Efekt złuszczania przynoszą zawarte w kosmetyku enzymy owocowe, ziołowe. Najczęściej są to bromelaina z miąższu ananasa oraz papaina uzyskiwana z owoców papai, enzym z dyni, a także fizyna z fig, aktynidyna z owoców kiwi i wyciągi z zielonych jabłek, owoców mango, jagód (arbutyna), czy aloesu.
Peeling może mieć postać delikatnego kremu, pasty lub żelu. Zarówno peeling enzymatyczny do twarzy, jak i peeling enzymatyczny do skóry głowy może zawierać w swoim składzie antyoksydanty, wyciągi roślinne, witaminy, olejki, substancje nawilżające i zmiękczające skórę.
Dzięki delikatnym właściwościom złuszczającym, peeling enzymatyczny jest alternatywą dla tradycyjnego peelingu mechanicznego. Dermatolodzy porównują ten preparat do łagodnego peelingu na bazie kwasów owocowych AHA. Nie podrażnia skóry i działa tylko na jej powierzchni, nie wnikając w głębsze warstwy.
Jak działa peeling enzymatyczny?
Zawarte w peelingu enzymy wykazują działanie proteolityczne, czyli prowadzą do rozkładu białek na peptydy i aminokwasy. W wyniku tego procesu enzymy rozpuszczają warstwę rogową naskórka, która ulega złuszczeniu, odsłaniając odświeżoną i gładką skórę. Bez drobinek i konieczności pocierania skóry.
Peeling enzymatyczny poprawia i wyrównuje koloryt skóry, zmiękcza ją i dokładnie oczyszcza, a także zmniejsza widoczność przebarwień. W wyniku eksfoliacji skóra jest pobudzana do regeneracji i tworzenia nowych komórek.
Ponieważ peeling jest delikatny i działa powierzchniowo, dlatego polecany jest dla każdego typu cery, zwłaszcza wrażliwej, naczyniowej, skłonnej do podrażnień. Nadaje się też oczywiście dla osób z cerą mieszaną i tłustą, suchą, dojrzałą.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku (na dzień przed zabiegiem) wykonaj próbę uczuleniową. Niewielką ilość środka nanieś na skórę (np. za uchem), pozostaw na kilka minut i obserwuj, czy nie pojawi się zaczerwienienie lub inny rodzaj podrażnienia.
Jeżeli skóra reaguje dobrze, możesz nałożyć peeling na całą skórę twarzy, omijając okolice oczu. Wcześniej oczyść ją z makijażu i resztek innych kosmetyków, przetrzyj tonikiem. Peeling aplikuj niezbyt grubą warstwą.
Jak długo peeling enzymatyczny ma mieć kontakt ze skórą? Wystarczy około 10-15 minut. W tym czasie możesz (nie musisz) odczuwać delikatne mrowienie lub szczypanie.
Następnie zmyj preparat ciepłą wodą, delikatnie osusz twarz i nałóż krem nawilżający, olej roślinny lub maseczkę nawilżającą.
Optymalnie jest wykonywać zabieg raz w tygodniu, o każdej porze roku – kosmetyk nie wchodzi w interakcję ze światłem słonecznym.
Choć peelingi enzymatyczne uważane są za łagodne i bezpieczne, to niewskazane są także osób uczulonych na substancje zawarte w kosmetyku. Przeciwwskazaniem są infekcje bakteryjne lub wirusowe w obrębie twarzy, uszkodzenia naskórka oraz nasilony trądzik różowaty.
Jak zrobić peeling z enzymami?
Poczatkującym polecamy zaopatrzyć się w gotowy zestaw (wraz z instrukcją), który zawiera składniki i akcesoria, dzięki którym szybko i w prosty sposób przygotujesz łagodny peeling DIY dla każdego rodzaju skóry.
- Zestaw DIY Peeling enzymatyczny zawiera nawilżający potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór (trzy typy - kwasy małocząsteczkowe i kwas wielkocząsteczkowy) oraz 100% naturalny enzym z dyni, który łagodnie złuszcza skórę, wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, działa antyoksydacyjne, regeneruje skórę. Peeling przechowuj w lodówce.
- Enzym z dyni - peeling enzymatyczny dodawaj do gotowego kosmetyku lub kosmetyku DIY (do 10%) i używaj jako złuszczający i antyoksydacyjny peeling do twarzy, dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza zmęczonej, poszarzałej.
Enzym z dyni jest bogaty w minerały i witaminy (zwłaszcza A, E i C), roślinne kwasy tłuszczowe, fitosterole spłycające zmarszczki, regenerujące skórę. Duża zawartość potasu powoduje, że enzym rozjaśnia blizny i przebarwienia typowe dla cery trądzikowej. Enzym z dyni wygładza drobne zmarszczki i dodaje skórze blasku.
- Peeling z enzymem z dyni 10% DIY z kwasem hialuronowym doskonale złuszcza naskórek, wygładza zmarszczki i regeneruje skórę, nadaje się dla każdego rodzaju skóry, także problematycznej.
- Maseczka z glinki białej do cery normalnej DIY z enzymem z dyni, skwalanem roślinnym z oliwek działa ściągająco, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie, regeneruje, nawilża i zmiękcza skórę.
Uwaga: aby uniknąć ściągnięcia i zaczerwienienia skóry, nie daj masce zaschnąć na twarzy - spryskuj twarz wodą lub hydrolatem.
- Złuszczający tonik z azeloglicyną i enzymem z dyni nawilża i wygładza drobne zmarszczki. Dla cery delikatnej i wrażliwej, tłustej i trądzikowej.
- Żelowa maseczka enzymatyczna z enzymem z dyni, ekstraktem z prawoślazu, D-pantenolem, potrójnym kwasem hialuronowym 3% działa przeciwzapalnie, nawilża, łagodzi, wzmacnia ochronę skóry i pobudza regenerację. Dla cery wrażliwej oraz dojrzałej.
- Silne złuszczanie przynosi maska-peeling z enzymem z dyni i witaminą C do cery potrzebującej intensywnego oczyszczenia z peelingiem enzymatycznym (enzym z dyni), mechanicznym (korund) oraz chemicznym (kwas askorbinowy). Efektem rozjaśniona, gładka skóra, bez przebarwień.
Bibliografia:
- Wiktoria Mucha, Kosmetyki naturalnie dla Ciebie. Mydła. Hydrolaty. Olejki. Peeling, Wydawnictwo Zwierciadło, 2020
- Romuald Czerpak, Agata Jabłońska-Trypuć, Roślinne surowce kosmetyczne, Wydawnictwo MedPharm, 2018
Zestaw DIY Peeling enzymatyczny
Zawiera niezbędne składniki i akcesoria do przygotowania peelingu enzymatycznego. Otrzymany kosmetyk DIY delikatnie złuszcza, nawilża i wygładza skórę, przygotowując ją do kolejnych etapów pielęgnacyjnych.